Vinicius Junior jest faworytem do zwycięstwa w plebiscycie "France Football". Gracz Realu Madryt ma w poniedziałek odebrać Złotą Piłkę i znaleźć się w doborowym gronie laureatów. Co ciekawe, na liście triumfatorów nie ma największej legendy brazylijskiego futbolu. Pele był ofiarą surowych reguł francuskiego miesięcznika.
Wyciekły wyniki Złotej Piłki! Rok temu... się sprawdziły
Na liście triumfatorów Złotej Piłki znajdują się do tej pory cztery nazwiska z Brazylii: Ronaldo (1997, 2002), Rivaldo (1999), Ronaldinho (2005) i Kaka (2007). Zaledwie cztery, zważywszy na to, ilu Canarinhos podbijało i podbija światowe boiska od dekad.
Dlaczego uznawany przez wielu za najlepszego piłkarza wszech czasów Pele nie otrzymał żadnej Złotej Piłki, skoro plebiscyt "France Football" wystartował niemal równocześnie z jego karierą? Odpowiedź jest prosta – Pele po prostu… nie mógł wygrać.
Stary Kontynent odrzucił Nowy Świat
Złota Piłka została przyznana po raz pierwszy w 1956 roku. Redaktorzy "France Football" zaprosili do głosowania kilkunastu dziennikarzy z całej Europy. Wydali tylko jedną instrukcję – wybór najlepszego europejskiego piłkarza. W regulaminie nie pojawiła się żadna adnotacja dotycząca zawodników ze Starego Kontynentu. Triumfatorem został 41-letni Stanley Matthews.
"Nikt w tamtym czasie nie był w stanie obserwować, a tym bardziej oceniać, lig południowoamerykańskich i grających w nich zawodników. Europa dominowała w świecie piłki nożnej dzięki swojej pozycji ekonomicznej i już na początku lat 50. przyciągała gwiazdy z Argentyny, Urugwaju i Brazylii. No i był jeszcze Pele... Bez internetu i telewizji, z wciąż prymitywnymi środkami transportu, nie było łatwo wyrobić sobie zdanie na temat wartości gwiazdy, nawet na Starym Kontynencie" – tak tłumaczyli decyzję dziennikarze "France Football" w numerze jubileuszowym plebiscytu z 2015 roku.
Mijały lata, a zasady wciąż pozostawały niezmienne. Elektorzy musieli pomijać tak wybitnych piłkarzy, jak Pele czy Diego Maradona. W Tamizie upłynęło wiele wody, zanim dokonano rewolucji. Dopiero w 1995 roku dopuszczono do rywalizacji piłkarzy spoza Europy, ale pod jednym warunkiem – taki zawodnik musi grać w europejskim klubie.
"Zrozumiałe było, że Złota Piłka musiała pominąć Pelego, który całą karierę spędził na kontynencie amerykańskim, ale coraz bardziej nieuzasadnione stawało się pomijanie Maradony z Napoli czy Romario z Barcelony. Na dłuższą metę groziło to utratą wiarygodności" – pisało "France Football".
Redaktorzy nie wspomnieli ani słowem o czyhającej konkurencji. Od 1991 roku najlepszego piłkarza świata wybierała FIFA. Tam nikogo nie pomijano, dlatego w 1994 roku triumfatorem został brazylijski mistrz świata, Romario. Złotą Piłkę wygrał Hristo Stoiczkow, którego Bułgaria znalazła się tuż za mundialowym podium.
Rok później południowoamerykańscy zawodnicy stanęli do walki z Europejczykami. Pierwsza batalia zakończyła się klęską. Najlepszy okazał się Gabriel Batistuta. Argentyński napastnik zajął dopiero 20. miejsce. Punktował jeszcze jeden jego rodak, dwóch Brazylijczyków oraz Chilijczyk. Na zmianie regulaminu Złotej Piłki skorzystał nie ten, kto w założeniach miał to uczynić. Zwyciężył przedstawiciel Afryki – Liberyjczyk George Weah.
W 2007 roku "France Football" zniosło wszystkie ograniczenia geograficzne. Wydawało się, że to tylko kurtuazyjna decyzja, ale jednak po latach okazała się uzasadniona. W ubiegłym roku trofeum odebrał gracz Interu Miami, Lionel Messi.
Naprawa błędów po latach
Francuzi chyba dobrze znają słowo "zadośćuczynienie". Gdy w 2020 roku odwołano plebiscyt, który powinien wygrać Robert Lewandowski, w następnych latach wprowadzono Nagrodę im. Gerda Muellera, aby Polak mógł odebrać jakieś trofeum. Podobnie było w przypadku Maradony i Pelego – obu nagrodzono po latach Honorowymi Złotymi Piłkami (odpowiednio w 1995 i 2013 roku). Ponadto w 1999 roku Brazylijczyk został wybrany przez "France Football" najlepszym piłkarzem XX wieku.
Wielu ekspertów zastanawia się, jak wyglądałyby plebiscyty Złotej Piłki w kategorii open. Z pomocą przyszli dziennikarze… "France Football". W 2015 roku ogłosili, że w aż 12 edycjach byliby inni zwycięzcy. Największym beneficjentem zostałby Pele.
Zmarły dwa lata temu Brazylijczyk triumfowałby aż siedmiokrotnie – w latach 1958-1961, 1963-1964 oraz 1970. Z listy zwycięzców zniknęliby Raymond Kopa, Alfredo Di Stefano, Luis Suarez, Omas Sivori, Dennis Law i Mueller. Pele byłby absolutnym rekordzistą plebiscytu aż do poprzedniego roku, kiedy to Messi sięgnął po Złotą Piłkę po raz ósmy.
Wbrew pozorom, Diego Maradona wcale nie byłby tak utytułowany. Słynny Argentyńczyk wygrałby tylko dwa razy – w 1986 (zamiast Ihora Biełanowa) i 1990 roku (zamiast Lothara Matthaeusa).
W gronie pokrzywdzonych znajdują się jeszcze trzy nazwiska. "France Football" wyżej oceniałoby szanse Garrinchy niż Josefa Masopusta w 1962 roku, Mario Kempesa niż Kevina Keegana w 1978 roku, a także wspomniany plebiscyt z 1994 roku rozstrzygnęliby na korzyść Romario zamiast Stoiczkowa.
Vinicius Junior ma dużo łatwiej od słynniejszych poprzedników, bo nie obowiązują go żadne ograniczenia. Liczą się tylko boiskowe dokonania, a te w ubiegłym sezonie miał imponujące. Brazylijczyk zdobył 24 bramki i zaliczył 11 asyst, walnie przyczyniając się do zdobycia przez Real podwójnej korony – mistrzostwa Hiszpanii oraz Ligi Mistrzów. W Champions League wybrano go MVP rozgrywek. Czas na kolejne indywidualne trofeum. No chyba, że… przecieki się nie sprawdzą.
W poniedziałek 28 października poznamy zwycięzców podczas gali Złotej Piłki 2024. Ta jak zwykle odbędzie się w Paryżu. Początek o godz. 20. Relacja tekstowa z wydarzenia będzie dostępna na TVPSPORT.PL.
George Weah (Liberia) – 1995
Ronaldo (Brazylia) – 1997, 2002
Rivaldo (Brazylia) – 1999
Ronaldinho (Brazylia) – 2005
Kaka (Brazylia) – 2007
Lionel Messi (Argentyna) – 2009-12, 2015, 2019, 2021, 2023
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.