| Tenis / WTA (kobiety)

Wim Fissette, trener Igi Świątek, o współpracy z Polką: zmieniła kobiecy tenis

Wim Fissette zaczął współpracę z Igą Świątek. W obszernym wywiadzie dla TVPSPORT.PL belgijski szkoleniowiec mówi o tym, kiedy po raz pierwszy dostrzegł Polkę, dlaczego pracował jako sprzedawca, jak poradził sobie z trudnym czasem raszynianki po wykryciu w jej organizmie substancji zabronionej i o... relacji z Vitalem Heynenem

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

  • Ostatni czas w karierze Igi Świątek jest dość dynamiczny. Zakończyła współpracę z Tomaszem Wiktorowskim, a następnie trenersko związała się Wimem Fissettem. Jednocześnie w tle była sprawa wykrycia w jej organizmie zabronionej substancji i zawieszenia, które skończyło się wraz z początkiem grudnia
  • Belgijski szkoleniowiec Polki wyjaśnia w TVPSPORT.PL jak cała sprawa oddziałała na Polkę i mówi, czy jest już ona za nią
  • Fissette to ciekawa postać. W przeszłości pracował jako sprzedawca w branży budowlanej i doprowadził swoje zawodniczki do sześciu tytułów wielkoszlemowych
  • Szkoleniowiec zdradza plan na kolejny sezon Igi Świątek, mówi o tym, czy turnieje wielkoszlemowe będą jej priorytetem i jak wygrać Wimbledon
  • Mówi też o... Vitalu Heynenie

Sprawa Świątek nie jest zamknięta. Nowe informacje

Czytaj też

Iga Świątek (fot. Getty Images)

Sprawa Świątek nie jest zamknięta. Nowe informacje

Sara Kalisz, TVPSPORT.PL: Jak jest u trenera z językiem polskim? 
Wim Fissette: Dzień po dniu rozpoznaję i rozumiem trochę więcej. Wydaje mi się jednak, że potrzebę jeszcze kilku miesięcy, by mówić więcej. 

Jest pan już w Polsce od jakiegoś czasu. Co było najlepszym i najmilszym, co spotkało pana tu w tym okresie? 
Myślę, że najmilsze było po prostu spacerowanie po mieście, przez piękne parki. Byłem tu już w październiku, kiedy była jesień. Parki miały piękne kolory, a pogoda była ładna. Teraz jest trochę ciemniej. Odkrywam mimo to Stare Miasto, świąteczny rynek. To miły czas w roku.  

Słyszałam, że jest pan dość popularny wśród dziennikarzy i to nie jest pana pierwszy wywiad w ostatnich dniach. Czy przyzwyczaił się już pan do atencji, która związana jest z byciem trenerem Igi Świątek w Polsce? 
Na pewno atencja względem Igi jest duża. To miłe, że dostaje tyle wsparcia od polskich fanów, ale również ze strony mediów. Myślę, że to zawsze dobre dla zawodnika. Prasa może sprawić, że zawodnik stanie się "wielki", a to dobre. 

A jak jest względem pana? Słyszałam, że w Belgii jest pan popularny, ale nie aż tak bardzo, jak moglibyśmy się tego spodziewać. 
Jestem w Tourze od piętnastu lat. Ostatnie dwanaście z nich spędziłem z zagranicznymi zawodniczkami – od Rumunii przez Londyn do Los Angeles. Byłem po trochu wszędzie. Nie zmienia to faktu, że media to część naszej pracy. Teraz, kiedy coaching w czasie meczów jest nieco bardziej dozwolony, przeniesie to nieco więcej uwagi na trenerów. Nie mam z tym problemu. 

Kiedy po raz pierwszy zauważył pan Igę Świątek?  
Zostałem jej przedstawiony w 2018 roku, kiedy wygrała juniorski Wimbledon. Byłem wtedy trenerem Angelique Kerber. Moja zawodniczka zapisała na swoim koncie Wimbledon i została tego wieczoru przedstawiona Idze, młodej, polskiej dziewczynie, która zwyciężyła juniorską odsłonę turnieju. To był pierwszy raz, kiedy ją zobaczyłem. Rzecz jasna "śledziłem" ją i jej pierwsze kroki w Tourze. Widziałem, jak szybko w nim dorastała.  

Czy pamięta pan pierwszy moment, kiedy wprawiła w kłopoty pana zawodniczkę na korcie? 
Pierwszy mecz, który prowadziłem przeciwko niej, miał miejsce w Miami Open. Był to finał z Naomi Osaką. Iga była wtedy najlepszą zawodniczką na świecie. Już samo obserwowanie jej powodowało, że było się pod jej wrażeniem. Wygrała chwilę wcześniej Indian Wells i grała finał w Miami. Było to bardzo imponujące. W tamtym czasie była najlepszą zawodniczką. 

 Najwięcej emocji było w starciu z Naomi Osaką na kortach Roland Garros? 
Tak. To było wyjątkowe. Patrząc wstecz, Naomi zawsze miała więcej trudności na mączce. Było naszym wielkim celem, by sprawić, że będzie na niej grała lepiej i zyska na pewności siebie. Być może dzięki temu pewnego dnia mogłaby na tej nawierzchni odnosić sukcesy. W tamtym momencie pojechaliśmy do Paryża i zorientowaliśmy się, że jeśli wygramy pierwszy mecz, to w kolejnej rundzie trafi na Igę. Było to największe wyzwanie w tamtym czasie w kobiecym tenisie – mierzenie się z Igą w Paryżu. Wiedziałem jednak, że Naomi lubi wyzwania. 

To był fantastyczny mecz; na razie najlepszy, jaki Naomi zagrała na mączce. To był też dobry show dla kobiecego tenisa. Dwie niesamowite zawodniczki zaprezentowały swój najlepszy tenis. Rzecz jasna bardzo chcieliśmy wygrać to spotkanie, ale z drugiej strony graliśmy z Igą, więc wiedzieliśmy, że wygramy dopiero, jeśli zapiszemy na swoim koncie ostatni punkt. Żeby go zdobyć, trzeba grać swój najlepszy tenis. Kiedy doszło do decydującej fazy, Iga wyszła naprzód i weszła na wyższy poziom.   

Sprawa Świątek nie jest zamknięta. Nowe informacje

Czytaj też

Iga Świątek (fot. Getty Images)

Sprawa Świątek nie jest zamknięta. Nowe informacje

Wim Fissette i Iga Świątek (fot. Getty)
Wim Fissette i Iga Świątek (fot. Getty)

  Czy Iga była na pana liście zawodniczek, z którymi chce pan pracować? 
Tak, oczywiście. To imponująca zawodniczka, która na dodatek zmieniła kobiecy tenis. Wprowadziła w nim nowe standardy.  

Co zmieniła? 
Żyliśmy w generacji sióstr Williams, zawodniczek mocno uderzających. One "zrzucały" innych tymi zagraniami z kortu. Następnie pojawiła się generacja zmiany, przejściowa, ze świetną Naomi czy Barty. Później doszliśmy do Igi. Wniosła nowy poziom atletyczności w połączeniu ciężkim "spinem", który gra. To jest również zawodniczka, która nie zadowoli się wygraną w jednym turnieju – chce triumfować w kolejnym i kolejnym. Do tego ma umiejętności, by to zrobić i nadążyć za tym mentalnie i fizycznie.  

Wcześniejsze pokolenia skupiały się na wielkich turniejach wielkoszlemowych. Reszta traktowana było jako zawody rozgrzewkowe. Iga z kolei wygrywała wszystkie turnieje po kolei. Byłem pod ogromnym wrażeniem, oglądając to, jak grała na dużej intensywności w każdym meczu czy treningu. Taki jej obraz zawsze miałem w głowie. Oczywiście, chciałem być tego częścią pewnego dnia. 

Co jest największym wyzwaniem w pracy z tak dobrą zawodniczką, która osiągnęła już coś przed pracą z panem? 
Wyzwaniem jest ciągłe skupianie się na wyżynach, a nie na porażkach. Te drugie zawsze będą częścią życia sportowca, ale to właśnie wspomniane wyżyny będą definiować karierę. W tenisie niemalże co tydzień ma się okazję wykreować ten "highlight". Nie można więc oczekiwać, że będzie się idealnym każdego dnia. Zawsze przytrafią się dni, kiedy nie będzie się świetnym, a rywal będzie niesamowity. Ważnym jest więc, by utrzymać pozytywne nastawnie, tworzyć wspomniane wyżyny i skoncentrować się na rozwoju. Kiedy ten będzie szedł we właściwym kierunku, rezultaty pójdą za tym automatycznie. 

Poprzedni sezon był dla Igi dobry. Wygrała turniej wielkoszlemowy, więc minione rozgrywki muszą być zaliczone jako takie. Część z jej krytyków wskazywała jednak, że to zawodniczka, która miewa tylko jeden plan na mecz. Zgadza się pan z tym? Ile zazwyczaj przygotowuje pan planów na mecz dla swojej podopiecznej? 
Nie sądzę, że ma tylko jeden plan na mecz. Stara się być bardziej agresywna, a jak to nie wychodzi, chce wrócić do "robienia" kolejnych piłek i umieszczenia następnej ekstra piłki w boisku.  

Zawsze staram się zacząć plan gry od koncentracji na mocnych stronach mojej zawodniczki i nieco na słabościach rywalki. Jest też plan B – ustalamy do czego wrócimy, jeśli coś nie wyjdzie. Koniec końców mecze zawsze polegają na dopasowaniu się. Zaczyna się zgodnie z planem spotkania, prowadzi się 3:0, 4:1, a przeciwnik w tym momencie stara się dostosować, bo nie chce nadal przegrywać; stara się zrobić coś innego. Zawodniczka zawsze musi być więc na to gotowa. Coaching w czasie meczów jest obecnie dozwolony i trener ma nieco więcej możliwości wpływu; może pomóc zawodniczce.  

Można krzyknąć: "Iga, plan B!". 
– Dokładnie. Iga jest jednak mądra, ma wysokie tenisowe IQ. Inną rzeczą jest to, że kiedy gra swój najlepszy tenis, trudno ją pokonać. Możliwe, że druga strona zagra niesamowicie przez jakiś czas, przez set. Bardzo ważnym jest w tej sytuacji utrzymanie pewności, że to "ja będę zwyciężczynią". Istotnym jest też trzymanie się realizmu w kwestii tego, co się dzieje – czy to ja mam coś zmienić, czy to mój rywal gra niesamowicie. Jako trener trzeba nieco prowadzić gracza i pomóc mu rozpoznać, co dzieje się na korcie. 

Wim Fissette i Iga Świątek (fot. Getty)
Wim Fissette i Iga Świątek (fot. Getty)

Co do prowadzenia, co jest dla pana ważniejsze w pracy z tenisistką emocjonalna inteligencja czy dane? 
 To zawsze ich kombinacja. Jeśli się w wspierają jest to najlepsze. To właśnie próbuję zrobić. Oglądam Igę czy inną zawodniczkę i kreuję wizję tego, co widzę w kwestii techniki czy taktyki. Wtedy też spoglądam na dane. Jeśli się pokrywają jest idealnie. Trenowanie to coś więcej niż prowadzenie tenisistki dobrym planem gry. To przygotowanie gracza na wszystkie rzeczy, które mogą się wydarzyć i idealne nastawienie go do treningu i meczu. 

Słyszałam, że miał pan analityczny umysł również jako gracz, zanim został pan trenerem. Jestem ciekawa, co sprawia, że zawodnik, który nie był na topie rankingu, staje się znacznie lepszym szkoleniowcem? Jaki czynnik pomógł panu rozwinąć się na tyle, że był pan w stanie dać swoim zawodniczkom wielkość, której sam nie doświadczył jako tenisista? 
Bardzo dobre pytanie. Patrząc wstecz, byłem szczęściarzem, że najpierw udało mi się pracować jako sparingpartner Kim Clijsters, a później zostać jej trenerem. Nauczyłem się wiele zarówno od niej, jak i od innych zawodniczek, z którymi współpracowałem.  

Początek był dla mnie szczególnie trudny, ponieważ chciałem odnieść sukces i być najlepszym możliwym trenerem dla mojej tenisistki. Zacząłem więc sięgać po dane, ponieważ chciałem zrobić coś, czego nie było u innych trenerów. Włożyłem w to wiele pracy. Pracowałem z Kim przez trzy lata, a na koniec nie wiedziałem, czy to ja wykonałem dobrą pracę, czy to ona była niezwykłą zawodniczką. Koniec końców poddawałem siebie pod wątpliwość. To jak z graczami jeśli robią się zbyt pewni siebie, nie jest to prawdopodobnie dobra droga. Każdy projekt, który zaczynam z zawodniczką, zaczynam od zera, muszę sobie coś udowodnić. To zawsze wielkie wyzwanie. Chcę odnieść sukces. Jestem gotowy na to bardzo ciężko pracować i zrobić wszystko, by triumfować.  

Trudno mi jednak uwierzyć nawet jeśli hołduje pan zasadzie nie bycia zbyt pewnym siebie że kiedy wygrywa się z zawodnikiem turniej wielkoszlemowy w wieku 29 lat, to że nie pojawiają się myśli, że może jest się najlepszym. Coś w stylu: "Skoro odniosłem sukces z Kim, muszę mieć w sobie ten czynnik X, coś wyjątkowego". Czy w tamtym czasie pojawiły się u pana takie myśli? 
Nie, w ogóle. Pracowałem z zawodniczką, o której myślałem, że jest najlepsza na świecie, ona musiała wygrywać. Robiłem wszystko, by do tego doprowadzić. Starałem się uczyć każdego dnia, czytać o technice, z każdą zawodniczką nad czymś pracować nad forhendem, bekhendem. Wracałem do książek, czytałem o biomechanice. Koniec końców bycie trenerem to nieustanny proces nauki. To część sukcesu. 

Ile książek o technice i może inspiracji czyta pan w trakcie sezonu? 
Niestety, czytam niewystarczająco tenisowych książek. Powinno być tego trochę więcej. Prawdopodobnie przeczytałem je jednak wszystkie i tylko do nich wracam. Czasami kiedy nad czymś pracujemy, sięgam po tytuły, oglądam video online, starając się bardziej siebie edukować. 

Nie wiem, czy pan wie, ale Iga Świątek w social mediach zrobiła kiedyś challenge, by czytać książki razem z nią. Może to rzecz, którą macie wspólną i możecie razem odkryć? 
Możliwe! Nie wiedziałem o tym. Zawsze dobrze jest czytać. Staram się brać ze sobą jedną, dwie książki na każdy turniej, by stać się nieco mądrzejszym. 

Jeden szczególny moment w pana karierze przyciągnął moją uwagę. Był pan sprzedawcą w przedsiębiorstwie budowlanym. Jak do tego doszło? 
Starałem się zostać profesjonalistą kiedy miałem osiemnaście lat. Później podjąłem decyzję o studiowaniu. Uzyskałem stopień licencjata i zacząłem pracować. To była dobra praca w sprzedaży. Rozmawiałem w kilku językach, co mi pomagało. Poza tym zacząłem działać jako trener. Co do pierwszej pracy, musiałem zarobić nieco więcej pieniędzy, a sportem zajmowałem się popołudniami i weekendami. Wtedy dowiedziałam się wiele na temat trenowania różnych poziomów. Obok siebie miałem świetnych szkoleniowców, którzy byli moimi mentorami i od których czerpałem każdego dnia. Tak zyskałem pasję do trenowania innych. 

Bardzo cieszyła mnie praca w sprzedaży, ale ostatecznie kierowałem się w stronę pasji. Dostałem szansę pracy z Kim jako sparingpartner, co połączyłem ze wspomnianą pracą. Ostatecznie poszedłem za pasją, a był nią tenis.  

Wim Fissette obserwuje Igę Świątek (fot. Getty)
Wim Fissette obserwuje Igę Świątek (fot. Getty)

Najwyższa sprzedaż na pana koncie? 
Szczerze? Nie pamiętam. Nie byłem najlepszym sprzedawcą. Bardziej wyglądało to tak, że byli sprzedawcy poza Belgią, a ja musiałem wszystko dla nich zorganizować. Nie ja "dobijałem targu", bo nie jestem dobrym sprzedawcą. 

Spędził pan czas z Igą w trakcie WTA Finals, ale także teraz. Jakie ma pan pierwsze wrażenia na temat jej pracy, etyki, zachowań w czasie treningu i na korcie? 
Wszystko jest w stu procentach tak, jak oczekiwałem. Zawsze na treningu jest punktualnie, zaczyna od rozgrzewki, która jest na sto procent. Chce zrobić wszystko tak, jak należy na właściwej intensywności i we właściwej formie. Taka sama jest tenisowo. Nawet jej ostatnia piłka jest na tej samej intensywności i skupieniu. To dlatego jest w stanie wykonywać podobne rzeczy w trakcie meczów. Robi je wcześniej na treningu przez trzy godziny, więc później może powtórzyć to w trakcie spotkań. 

Czy ma jakieś zwyczaje, tradycje, którymi rozpoczyna lub kończy treningi? Jakieś "głupie gry", coś, co jest jej wysoce zindywidualizowanym zwyczajem, z którym nie spotkał się pan w trakcie pracy z innymi zawodniczkami? 
Nie, ale na pewno nie zaczyna powoli; robi to zawsze na sto procent. Niektóre zawodniczki wolą rozpocząć spokojnie i dochodzić do intensywności, ale ona jest od razu w tym cała. To Iga. Tak samo postępuje w trakcie meczu. Nie ma u niej fazy rozgrzewki. 

Jeśli mógłby pan wybrać trzy słowa opisujące jej stronę personalną, jakie by pan wskazał? 
Troszcząca się to pierwsze. Introwertyczna. Miła. 

  Czy kiedykolwiek spotkał się pan z tak wyjątkową relacją zawodniczka-psycholożka jaką mają Iga i Daria Abramowicz? 
Nie. Miałem dwie zawodniczki, które pracowały z psychologami, ale oni nie podróżowali z nami na większość turniejów. To więc dość wyjątkowe. Działa to jednak bardzo dobrze. Rozmawialiśmy o tym, jakim sposobem Iga była w stanie wygrywać tyle meczów i turniejów z rzędu. To wymagało wiele siły mentalnej. Być może trochę się z nią rodzi, ale to głównie coś, co trzeba wyćwiczyć jak technikę i taktykę. Im więcej się ćwiczy, tym lepsze to będzie. Poza tym to w jej przypadku działa. Nigdy nie powinno się zmieniać tego, co funkcjonuje bardzo dobrze, prawda? 

Ostatni czas nie był dla Igi łatwy ze względu na wykrycie zakazanej substancji w jej organizmie. Wiem z innego wywiadu, że uwierzył jej pan od razu i nie miał żadnych wątpliwości, godząc się na pracę z nią. Kiedy jednak zawodniczka mówi, że to była jedna z najgorszych chwil w jej życiu, że troszkę musiała pokochać tenis na nowo, bo myślała, że to sport jej to zrobił, że ze swoim sparingpartnerem grała też w "dziecięce" gry na korcie, by znów poczuć radość z tenisa, zastanawiam się, jak pan poradził sobie z tą sytuacją? 
  Na pewno to musiała być bardzo trudna sytuacja, która miała miejsce jakiś czas przed tym zanim zacząłem z nią pracować. Widzę, jak bardzo Iga skupia się na najmniejszych detalach i chce być idealna we wszystkim – i nagle zdarza się coś takiego i tkwi w głowie. Wiedziała co się dzieje, a cały świat nie. W takich sytuacjach zaczyna się zastanawiać: "Dlaczego ja? Chcę być najlepsza w moim sporcie, więc dlaczego mój sport to mi robi?". Na pewno miała wiele pytań i całkowicie to rozumiem. Koniec końców to jest faza. Burza minie. To, jak się to rozwiązało w ostatnim czasie – burza w większości przeszła. Większym pytaniem jest to, kiedy dojdzie do zmiany zasad, by coś takiego nigdy się już nie wydarzyło.  

Szczególnie na początku musiała ona być "w ciemnym okresie". Ostatecznie znalazła jednak drogę z ludźmi dookoła niej, którzy jej pomogli. Myślę, że może teraz doceniać tenis jeszcze bardziej.  

Iga Świątek i Wim Fissette (fot. Getty)
Iga Świątek i Wim Fissette (fot. Getty)

To już zamknięta sprawa? Nie widzi pan w niej już tego smutku? 
Nie, w ogóle. Czuje szczęście na korcie z powodu zbliżającego się sezonu. To, jak to wszystko zostało zakomunikowane, to, jak ludzie zareagowali, wsparcie, które otrzymała i to, że wielu specjalistów mówi, że trzeba zmienić zasady, bo to nie powinno się zdarzać... W tym momencie może się to przydarzyć każdemu, nie można wykluczyć, że to nie wydarzy się u kogoś innego.  Po burzy wszystko obecnie jest więc bardzo pozytywne. 

Rozmawialiśmy o tym, że jest pan mistrzem w doprowadzaniu swoich zawodniczek do zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych. To będzie główny priorytet w kolejnym sezonie dla pana i Igi? Zagra mniej w turniejach niższej rangi? 
Nie jest też tak, że grała w wielu turniejach niższej rangi. Rzecz jasna główne skupienie będzie na turniejach wielkoszlemowych, później na eventach 1000 i może maksimum dwóch, trzech 500. Zeszły sezon miała bardzo dobry, ale zmagania wielkoszlemowe poza Rolandem Garrosem nie poszły idealnie. To na pewno coś, co chcemy zrobić lepiej. Chcemy użyć mojej wiedzy i doświadczenia, by jej w tym pomóc. Nie mam wątpliwości, że nie ma powodu, przez który nie mogłaby się zaprezentować świetnie w Australii. Wygrała tyle turniejów na twardej nawierzchni – dlaczego więc nie miałaby wygrać Australian Open? Na pewno będzie tam wiele bardzo dobrych rywalek, które spowodują, że jej życie będzie trudniejsze, ale jeśli nie wydarzy się to w 2025 roku, to będzie to w 2026, 2027... 

Czyli dla pana to projekt długofalowy. 
Oczywiście - taki jest cel. 

Jak pomóc jej wygrać Wimbledon? Każdy pyta o ten turniej, ponieważ tam w kategoriach juniorskich odniosła sukces.  
Po pierwsze, im lepiej gra się na mączce, tym będzie trudniej. Jeśli spojrzy się na ten rok, kiedy Iga zagrała tyle meczów na mączce, to dla ciała i umysłu potrzeba było po tym czasu wolnego. Kiedy się z niego korzysta, nie ma wiele chwil, by przygotować się do Wimbledonu. To ta trudność. Jeśli jednak chodzi o po prostu jej grę, nie sądzę, że jest wiele do zmiany w kontekście tego, co powstrzymuje ją przed byciem skuteczną. Bardziej chodzi o to, by zagrać wystarczająco dużo meczów, by być pewnym siebie na trawie przy odpowiednim planie spotkania.  

Wszystko zaczyna się od wiary, że przy określonym założeniu gry można wygrać turniej. Postaramy się więc po Paryżu zagrać co najmniej wystarczająco spotkań. Może to być dla niej najtrudniejszy do wygrania turniej wielkoszlemowy, ale wierzę, że triumf w nim dla niej jest możliwy. Jeśli spojrzy się na poprzednie triumfatorki, jak Halep, Vondrousova – dlaczego kolejną nie ma być Iga? 

Czy odzyskanie numeru jeden rankingu WTA to wasz cel? 
Myślę, że skoncentrujemy się na rozwoju i na poczuciu, że na koniec roku jest się lepszym graczem niż było się na początku. Przez wygrywanie trofeów, turniejów wielkoszlemowych ranking ułoży się automatycznie. Rzecz jasna miło by było, być na miejscu numer jeden na koniec roku. 

Kiedy zagra z Naomi Osaką, będzie to dla pana trudniejsze? 
Nie, nie. Szczerze? Szanuję Naomi, mieliśmy razem świetny czas. Ustawiliśmy nawet trening razem w Melbourne - coś między Igą i Naomi. Wszystko jest więc dobrze. Rzecz jasna będziemy chcieli wygrać. Myślę, że znam jej styl gry bardzo dobrze.  

To przewaga dla Igi. 
Strategia nie będzie problemem – tak to powiedzmy. 

Chciałabym zakończyć wywiad, pytając o jednego, szczególnego trenera. Juergen Klopp słyszałam, że to pana ulubiony szkoleniowiec. Dlaczego? 
Nie znam go osobiście, ale lubię energię, którą pokazuje i jego relacje z zawodnikami. To lider, ale jest też bardzo ludzki dla swoich graczy. Lubię tego typu relacje. W Polsce też macie... 

Świetną tradycję w kontekście belgijskich trenerów. 
Belgijski trener w siatkówce, czyli Vital Heynen. Vital jest taki sam – pokazuje wiele energii. Kiedy spędza się z nim czas, czuje się tę energię. Ma pasję do swojego sportu. To dobry lider, ale wciąż jest bardzo ludzki. Taki chcę być.  
 
Spotkał pan Vitala Heynena osobiście? Słyszałam, że mieszkaliście blisko siebie. 
30 minut od siebie. Spotkałem go raz chyba podczas telewizyjnego show. Świetna, energetyczna osoba, która dobrze radzi sobie teraz w Chinach w siatkówce. Vital jest więc moim "lokalnym" trenerem i jest też Juergen.  

Z Vitalem mamy świetne wspomnienia złoty medal mistrzostw świata w 2018 roku. Proszę więc nie czuć żadnej presji w kontekście utrzymania dobrych wyników belgijskich trenerów w Polsce (śmiech). 
  (śmiech) Postaram się być tak skuteczny, jak był on.  

Nowy trener o Świątek: wprowadziła w tenisie nowe standardy
(fot. TVP)
Nowy trener o Świątek: wprowadziła w tenisie nowe standardy

Zobacz też
Jest potwierdzenie. Świątek zagra w ważnym turnieju
Iga Świątek (fot. Getty Images)

Jest potwierdzenie. Świątek zagra w ważnym turnieju

| Tenis / WTA (kobiety) 
Świątek nie zagra w Polsce. Konsekwencje mogą być spore
Iga Świątek (fot. PAP/EPA)

Świątek nie zagra w Polsce. Konsekwencje mogą być spore

| Tenis / WTA (kobiety) 
Atak niespodziewanej rywalki. Świątek może spaść w rankingu WTA
Iga Świątek (fot. Getty)

Atak niespodziewanej rywalki. Świątek może spaść w rankingu WTA

| Tenis / WTA (kobiety) 
Spadek formy Świątek: płaci cenę za reprezentowanie kraju na igrzyskach
Iga Świątek (fot. Getty Images)
tylko u nas

Spadek formy Świątek: płaci cenę za reprezentowanie kraju na igrzyskach

| Tenis / WTA (kobiety) 
Świątek z olbrzymią stratą. Sprawdź nowy ranking WTA
Ranking WTA 2025 (tenis kobiet). Na którym miejscu Iga Świątek? [AKTUALIZACJA]

Świątek z olbrzymią stratą. Sprawdź nowy ranking WTA

| Tenis / WTA (kobiety) 
wyniki
klasyfikacje
Wyniki
06 kwietnia 2025
Tenis

Jessica Pegula

(6:3, 7:5)

Sofia Kenin

Jelena Ostapenko, Erin Routliffe

(6:4, 6:2)

Caroline Dolehide, Desirae Krawczyk

Katarzyna Kawa

(3:6, 3:6)

Camila Osorio

Cristina Bucsa, Sara Sorribes Tormo

(5:7, 6:2, 10:5)

Irina Bara, Laura Pigossi

Katarzyna Kawa

(7:5, 6:2)

Julieta Pareja

05 kwietnia 2025
Tenis

Amanda Anisimowa

(2:5)

Sofia Kenin

Jessica Pegula

(6:2, 2:6, 7:5)

J. Aleksandrowa

Jelena Ostapenko, Erin Routliffe

(6:2, 5:7, 10:6)

Hailey Baptiste, Caty McNally

Cristina Bucsa, Sara Sorribes Tormo

(7:6, 6:1)

Emina Bektas, Aleksandra Krunić

Julia Riera

(4:6, 5:7)

Camila Osorio

Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Aryna Sabalenka
Aryna Sabalenka
 
 
3580
2
Madison Keys
Madison Keys
 
 
3069
3
Mirra Andriejewa
Mirra Andriejewa
 
 
2565
4
Iga Świątek
Iga Świątek
 
 
2315
5
Jessica Pegula
Jessica Pegula
 
 
2310
6
Amanda Anisimowa
Amanda Anisimowa
 
 
1460
7
Clara Tauson
Clara Tauson
 
 
1365
8
Emma Navarro
Emma Navarro
 
 
1352
9
Jelena Rybakina
Jelena Rybakina
 
 
1320
10
Paula Badosa
Paula Badosa
 
 
1255
11
Coco Gauff
Coco Gauff
 
 
1190
12
Jekatierina Aleksandrowa
Jekatierina Aleksandrowa
 
 
1186
13
Belinda Bencic
Belinda Bencic
 
 
1173
14
Jasmine Paolini
Jasmine Paolini
 
 
970
15
Karolina Muchova
Karolina Muchova
 
 
948
16
Sofia Kenin
Sofia Kenin
 
 
903
17
Elina Switolina
Elina Switolina
 
 
896
18
Elise Mertens
Elise Mertens
 
 
858
19
Jelena Ostapenko
Jelena Ostapenko
 
 
812
20
Ashlyn Krueger
Ashlyn Krueger
 
 
809
21
Diana Shnaider
Diana Shnaider
 
 
729
22
Dajana Jastremska
Dajana Jastremska
 
 
715
23
McCartney Kessler
McCartney Kessler
 
 
710
24
Ons Jabeur
Ons Jabeur
 
 
706
25
Daria Kasatkina
Daria Kasatkina
 
 
674
26
Marta Kostiuk
Marta Kostiuk
 
 
653
27
Qinwen Zheng
Qinwen Zheng
 
 
628
28
Ludmiła Samsonowa
Ludmiła Samsonowa
 
 
622
29
Linda Noskova
Linda Noskova
 
 
621
30
Polina Kudiermietowa
Polina Kudiermietowa
 
 
618
31
Leylah Fernandez
Leylah Fernandez
 
 
598
32
Anastasija Potapowa
Anastasija Potapowa
 
 
598
33
Magda Linette
Magda Linette
 
 
589
34
Rebecca Sramkova
Rebecca Sramkova
 
 
579
35
Wieronika Kudiermietowa
Wieronika Kudiermietowa
 
 
570
36
Elina Awanesian
Elina Awanesian
 
 
568
37
Julia Putincewa
Julia Putincewa
 
 
541
38
Anastasija Pawluczenkowa
Anastasija Pawluczenkowa
 
 
511
39
Ann Li
Ann Li
 
 
468
40
Zeynep Sonmez
Zeynep Sonmez
 
 
451
41
Camila Osorio
Camila Osorio
 
 
449
42
Emma Raducanu
Emma Raducanu
 
 
432
43
Maria Sakkari
Maria Sakkari
 
 
430
44
Anna Blinkowa
Anna Blinkowa
 
 
430
45
Danielle Collins
Danielle Collins
 
 
424
46
Naomi Osaka
Naomi Osaka
 
 
423
47
Eva Lys
Eva Lys
 
 
417
48
Sorana Cirstea
Sorana Cirstea
 
 
411
49
Alexandra Eala
Alexandra Eala
 
 
405
50
Katie Boulter
Katie Boulter
 
 
398
51
Donna Vekić
Donna Vekić
 
 
393
52
Kimberly Birrell
Kimberly Birrell
 
 
392
53
Viktorija Golubic
Viktorija Golubic
 
 
375
54
Maya Joint
Maya Joint
 
 
372
55
Emiliana Arango
Emiliana Arango
 
 
366
56
Alycia Parks
Alycia Parks
 
 
364
57
Anhelina Kalinina
Anhelina Kalinina
 
 
361
58
Lucia Bronzetti
Lucia Bronzetti
 
 
351
59
Suzan Lamens
Suzan Lamens
 
 
344
60
Cristina Bucsa
Cristina Bucsa
 
 
342
61
Peyton Stearns
Peyton Stearns
 
 
329
62
Laura Siegemund
Laura Siegemund
 
 
317
63
Marie Bouzkova
Marie Bouzkova
 
 
315
64
Jaqueline Cristian
Jaqueline Cristian
 
 
307
65
Anna Kalinskaja
Anna Kalinskaja
 
 
303
66
Ajla Tomljanovic
Ajla Tomljanovic
 
 
300
67
Olga Danilovic
Olga Danilovic
 
 
291
68
Daria Saville
Daria Saville
 
 
290
69
Moyuka Uchijima
Moyuka Uchijima
 
 
283
70
Greet Minnen
Greet Minnen
 
 
279
71
Renata Zarazua
Renata Zarazua
 
 
266
72
Katerina Siniakova
Katerina Siniakova
 
 
264
73
Hailey Baptiste
Hailey Baptiste
 
 
259
74
Caroline Dolehide
Caroline Dolehide
 
 
254
75
Petra Martić
Petra Martić
 
 
253
76
Marketa Vondrousova
Marketa Vondrousova
 
 
243
77
Elena-Gabriela Ruse
Elena-Gabriela Ruse
 
 
238
78
Katie Volynets
Katie Volynets
 
 
233
79
Sara Sorribes Tormo
Sara Sorribes Tormo
 
 
231
80
Xinyu Wang
Xinyu Wang
 
 
230
81
Magdalena Fręch
Magdalena Fręch
 
 
229
82
Warwara Graczowa
Warwara Graczowa
 
 
229
83
Yue Yuan
Yue Yuan
 
 
221
84
Bernarda Pera
Bernarda Pera
 
 
217
85
Tatjana Maria
Tatjana Maria
 
 
216
86
Wiktoria Azarenka
Wiktoria Azarenka
 
 
215
87
Jessica Bouzas Maneiro
Jessica Bouzas Maneiro
 
 
215
88
Sonay Kartal
Sonay Kartal
 
 
215
89
Robin Montgomery
Robin Montgomery
 
 
206
90
Alaksandra Sasnowicz
Alaksandra Sasnowicz
 
 
201
91
Wiktorija Tomowa
Wiktorija Tomowa
 
 
199
92
Katarzyna Kawa
Katarzyna Kawa
 
 
182
93
Mananchaya Sawangkaew
Mananchaya Sawangkaew
 
 
180
94
Beatriz Haddad Maia
Beatriz Haddad Maia
 
 
173
95
Lulu Sun
Lulu Sun
 
 
169
96
Jodie Burrage
Jodie Burrage
 
 
161
97
Jil Teichmann
Jil Teichmann
 
 
158
98
Caroline Garcia
Caroline Garcia
 
 
156
99
Anastasia Zakharova
Anastasia Zakharova
 
 
153
100
Shuai Zhang
Shuai Zhang
 
 
149
101
Rebeka Masarova
Rebeka Masarova
 
 
147
102
Anna Bondar
Anna Bondar
 
 
142
103
Leolia Jeanjean
Leolia Jeanjean
 
 
141
104
Julia Riera
Julia Riera
 
 
138
105
Iva Jovic
Iva Jovic
 
 
135
106
Nao Hibino
Nao Hibino
 
 
135
107
Taylor Townsend
Taylor Townsend
 
 
131
108
Linda Fruhvirtova
Linda Fruhvirtova
 
 
128
109
Xinyu Gao
Xinyu Gao
 
 
128
110
Francesca Jones
Francesca Jones
 
 
124
111
Harriet Dart
Harriet Dart
 
 
123
112
Kamiła Rachimowa
Kamiła Rachimowa
 
 
122
113
Jule Niemeier
Jule Niemeier
 
 
121
114
Xiyu Wang
Xiyu Wang
 
 
120
115
Julieta Pareja
Julieta Pareja
 
 
118
116
Antonia Ruzic
Antonia Ruzic
 
 
117
117
Erika Andriejewa
Erika Andriejewa
 
 
116
118
Aoi Ito
Aoi Ito
 
 
115
119
Elisabetta Cocciaretto
Elisabetta Cocciaretto
 
 
113
120
Anca Todoni
Anca Todoni
 
 
113
121
Caty McNally
Caty McNally
 
 
112
122
Irina-Camelia Begu
Irina-Camelia Begu
 
 
110
123
Destanee Aiava
Destanee Aiava
 
 
110
124
Sijia Wei
Sijia Wei
 
 
108
125
Varvara Lepchenko
Varvara Lepchenko
 
 
106
126
Ella Seidel
Ella Seidel
 
 
106
127
Maria Lourdes Carle
Maria Lourdes Carle
 
 
102
128
Maja Chwalińska
Maja Chwalińska
 
 
100
129
Alina Korneeva
Alina Korneeva
 
 
100
130
Maddison Inglis
Maddison Inglis
 
 
99
131
Ena Shibahara
Ena Shibahara
 
 
97
132
Julia Grabher
Julia Grabher
 
 
88
133
Wakana Sonobe
Wakana Sonobe
 
 
87
134
Marina Stakusic
Marina Stakusic
 
 
86
135
Nina Stojanović
Nina Stojanović
 
 
84
136
Arantxa Rus
Arantxa Rus
 
 
82
137
Lucrezia Stefanini
Lucrezia Stefanini
 
 
81
138
Lauren Davis
Lauren Davis
 
 
78
139
Priscilla Hon
Priscilla Hon
 
 
75
140
Claire Liu
Claire Liu
 
 
75
141
Lea Boskovic
Lea Boskovic
 
 
74
142
Emina Bektas
Emina Bektas
 
 
73
143
Selena Janicijevic
Selena Janicijevic
 
 
73
144
Talia Gibson
Talia Gibson
 
 
72
145
Yafan Wang
Yafan Wang
 
 
71
146
Danka Kovinić
Danka Kovinić
 
 
70
147
Emerson Jones
Emerson Jones
 
 
70
148
Raluca Serban
Raluca Serban
 
 
68
149
Sara Bejlek
Sara Bejlek
 
 
65
150
Tamara Korpatsch
Tamara Korpatsch
 
 
63
151
Nuria Parrizas Diaz
Nuria Parrizas Diaz
 
 
63
152
Louisa Chirico
Louisa Chirico
 
 
63
153
Maria Timofeeva
Maria Timofeeva
 
 
62
154
Yulia Starodubtseva
Yulia Starodubtseva
 
 
61
155
Daria Snigur
Daria Snigur
 
 
60
156
Mayar Sherif
Mayar Sherif
 
 
59
157
Ana Bogdan
Ana Bogdan
 
 
58
158
Tamara Zidansek
Tamara Zidansek
 
 
58
159
Rebecca Marino
Rebecca Marino
 
 
58
160
Iryna Shymanovich
Iryna Shymanovich
 
 
57
161
Saisai Zheng
Saisai Zheng
 
 
56
162
Martina Trevisan
Martina Trevisan
 
 
54
163
Laura Pigossi
Laura Pigossi
 
 
51
164
Simona Waltert
Simona Waltert
 
 
50
165
Dominika Salkova
Dominika Salkova
 
 
50
166
Han Shi
Han Shi
 
 
50
167
Olivia Gadecki
Olivia Gadecki
 
 
48
168
Sinja Kraus
Sinja Kraus
 
 
45
169
Hanna Chang
Hanna Chang
 
 
45
170
Nadia Podoroska
Nadia Podoroska
 
 
43
171
Mirjam Bjorklund
Mirjam Bjorklund
 
 
43
172
Sachia Vickery
Sachia Vickery
 
 
42
173
Xinxin Yao
Xinxin Yao
 
 
42
174
Hina Inoue
Hina Inoue
 
 
42
175
Patricia Maria Tig
Patricia Maria Tig
 
 
42
176
Jana Fett
Jana Fett
 
 
41
177
Veronika Erjavec
Veronika Erjavec
 
 
40
178
Leyre Romero Gormaz
Leyre Romero Gormaz
 
 
39
179
Anna-Lena Friedsam
Anna-Lena Friedsam
 
 
38
180
Kaja Juvan
Kaja Juvan
 
 
38
181
Anna Karolina Schmiedlova
Anna Karolina Schmiedlova
 
 
36
182
Tatiana Prozorova
Tatiana Prozorova
 
 
36
183
Victoria Mboko
Victoria Mboko
 
 
35
184
Arina Rodionowa
Arina Rodionowa
 
 
34
185
Astra Sharma
Astra Sharma
 
 
34
186
Miriam Bulgaru
Miriam Bulgaru
 
 
34
187
Jessika Ponchet
Jessika Ponchet
 
 
33
188
Teodora Kostovic
Teodora Kostovic
 
 
33
189
Kyoka Okamura
Kyoka Okamura
 
 
33
190
Elsa Jacquemot
Elsa Jacquemot
 
 
32
191
Jelena Pridankina
Jelena Pridankina
 
 
32
192
Oksana Selekhmeteva
Oksana Selekhmeteva
 
 
31
193
Brenda Fruhvirtova
Brenda Fruhvirtova
 
 
30
194
Lucija Bagaric
Lucija Bagaric
 
 
30
195
Anastazja Tichonowa
Anastazja Tichonowa
 
 
30
196
Carole Monnet
Carole Monnet
 
 
30
197
Clervie Ngounoue
Clervie Ngounoue
 
 
30
198
Sayaka Ishii
Sayaka Ishii
 
 
30
199
Jelena Micic
Jelena Micic
 
 
30
200
Whitney Osuigwe
Whitney Osuigwe
 
 
30
201
Ysaline Bonaventure
Ysaline Bonaventure
 
 
29
202
Sara Errani
Sara Errani
 
 
26
203
Heather Watson
Heather Watson
 
 
26
204
Katherine Sebov
Katherine Sebov
 
 
25
205
Jamie Loeb
Jamie Loeb
 
 
25
206
Eva Vedder
Eva Vedder
 
 
24
207
Kristina Mladenovic
Kristina Mladenovic
 
 
22
208
Renata Jamrichova
Renata Jamrichova
 
 
22
209
Jekaterina Makarowa
Jekaterina Makarowa
 
 
21
210
Mariam Bolkvadze
Mariam Bolkvadze
 
 
21
211
Barbora Palicova
Barbora Palicova
 
 
21
212
Petra Kvitova
Petra Kvitova
 
 
21
213
Panna Udvardy
Panna Udvardy
 
 
20
214
Taylah Preston
Taylah Preston
 
 
20
215
Victoria Jimenez Kasintseva
Victoria Jimenez Kasintseva
 
 
20
216
Marie Benoit
Marie Benoit
 
 
20
217
Darya Astakhova
Darya Astakhova
 
 
20
218
Celine Simunyu
Celine Simunyu
 
 
20
219
Lina Glushko
Lina Glushko
 
 
20
220
Chloe Paquet
Chloe Paquet
 
 
19
221
Elizabeth Mandlik
Elizabeth Mandlik
 
 
19
222
Mei Yamaguchi
Mei Yamaguchi
 
 
19
223
Aleksandra Krunić
Aleksandra Krunić
 
 
18
224
Xiaodi You
Xiaodi You
 
 
18
225
Irina Bara
Irina Bara
 
 
18
226
Priska Madelyn Nugroho
Priska Madelyn Nugroho
 
 
18
227
Fangzhou Liu
Fangzhou Liu
 
 
18
228
Mai Hontama
Mai Hontama
 
 
16
229
Anastasiia Sobolieva
Anastasiia Sobolieva
 
 
16
230
Leonie Kueng
Leonie Kueng
 
 
16
231
Solana Sierra
Solana Sierra
 
 
15
232
Lin Zhu
Lin Zhu
 
 
14
233
Sophie Chang
Sophie Chang
 
 
14
234
Hanyu Guo
Hanyu Guo
 
 
14
235
Victoria Hu
Victoria Hu
 
 
14
236
Sloane Stephens
Sloane Stephens
 
 
13
237
Carol Zhao
Carol Zhao
 
 
13
238
Elvina Kalieva
Elvina Kalieva
 
 
13
239
Valeriya Strakhova
Valeriya Strakhova
 
 
13
240
Kajsa Rinaldo Persson
Kajsa Rinaldo Persson
 
 
13
241
Bethanie Mattek-Sands
Bethanie Mattek-Sands
 
 
13
242
Su-Jeong Jang
Su-Jeong Jang
 
 
12
243
En-Shuo Liang
En-Shuo Liang
 
 
12
244
Jiajing Lu
Jiajing Lu
 
 
12
245
Shuo Feng
Shuo Feng
 
 
12
246
Eden Silva
Eden Silva
 
 
12
247
Makoto Ninomiya
Makoto Ninomiya
 
 
12
248
Thasaporn Naklo
Thasaporn Naklo
 
 
12
249
Jekatierina Jaszyna
Jekatierina Jaszyna
 
 
12
250
Nicole Fossa Huergo
Nicole Fossa Huergo
 
 
12
251
Carolina M. Alves
Carolina M. Alves
 
 
12
252
Monique Barry
Monique Barry
 
 
12
253
Diane Parry
Diane Parry
 
 
11
254
Tyra Caterina Grant
Tyra Caterina Grant
 
 
10
Rozwiń
Najnowsze
Czarodziej z innego świata. Wspomnienie Leo Beenhakkera
nowe
Czarodziej z innego świata. Wspomnienie Leo Beenhakkera
Maciej Iwański
Maciej Iwański
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Leo Beenhakker (fot. Getty)
Liga Konferencji: zobacz wyniki i terminarz fazy pucharowej
Liga Konferencji 2024/25 – wyniki fazy pucharowej i terminarz meczów [AKTUALIZACJA]
nowe
Liga Konferencji: zobacz wyniki i terminarz fazy pucharowej
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Jest decyzja. Władze Ekstraklasy zareagowały po śmierci Beenhakkera
Leo Beenhakker (fot. PAP/EPA)
nowe
Jest decyzja. Władze Ekstraklasy zareagowały po śmierci Beenhakkera
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Liga Europy: zobacz wyniki i terminarz fazy pucharowej
Liga Europy 2024/25 – wyniki fazy pucharowej i terminarz meczów [AKTUALIZACJA]
nowe
Liga Europy: zobacz wyniki i terminarz fazy pucharowej
| Piłka nożna / Liga Europy 
Futbol po australijsku. Polacy zagrają... w Lidze Mistrzów!
Ekipa z Wrocławia będzie pierwszą w rozgrywkach Ligi Mistrzów (fot. materiały Lions Wrocław)
Futbol po australijsku. Polacy zagrają... w Lidze Mistrzów!
Jakub Kazula
Jakub Kazula
Polki wygrywają ze Szwajcarią bez straty punktu!
Magda Linette (fot. Getty)
Polki wygrywają ze Szwajcarią bez straty punktu!
| Tenis 
Fatalny błąd Onany! Bramkarz United znów podarował gola rywalom [WIDEO]
Na głównym planie: Andre Onana (fot. Getty Images)
Fatalny błąd Onany! Bramkarz United znów podarował gola rywalom [WIDEO]
FOTO
Wojciech Papuga
Do góry