| Piłka nożna

Detronizacja Szymona Marciniaka przez IFFHS była pewna i oczekiwana

Szymon Marciniak (fot. Getty)
Szymon Marciniak (fot. Getty)

To było oczywiste, że w tym roku IFFHS nie przyzna Szymonowi Marciniakowi tytułu najlepszego arbitra na świecie. Historycy i statystycy oceniają formalne osiągnięcia w danym roku, a nie formę i umiejętności sędziów czy ich decyzje podjęte w czasie meczów. Dlatego detronizacja Szymona Marciniaka przez IFFHS była niemalże pewna i oczekiwana.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Marciniak zdetronizowany! Nie jest już najlepszym sędzią według IFFHS

Czytaj też

Szymon Marciniak (fot. Getty)

Marciniak zdetronizowany! Nie jest już najlepszym sędzią według IFFHS

Sędziowskie rankingi IFFHS, czyli Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu, warto rozumieć i umieć odpowiednio zważyć. Zarówno w poprzednich latach, w których na pierwszym miejscu był w nich Szymon Marciniak, jak i w tym roku, gdy polski sędzia został umieszczony dopiero na siódmym miejscu, rankingi nie świadczą o tym, kto naprawdę był czy jest najlepszy, lecz tylko o tym, kto był albo jest "najlepszy" według historyków i statystyków – i to tylko tych, którzy są zrzeszeni w IFFHS.

Prestiżowy, bo... nie ma bardziej prestiżowego

Tytuł "The World’s Best Referee" przyznawany przez IFFHS cieszy się takim prestiżem tylko dlatego, że nie ma bardziej popularnego rankingu czy plebiscytu organizowanego przez jakąś organizację światową, na przykład zrzeszającą ekspertów sędziowskich czy ogólnie ekspertów piłkarskich.

W rzeczywistości historycy i statystycy nie mają kompetencji i narzędzi do oceny, kto był czy jest "najlepszym sędzią", ale oczywiście mają prawo głosu, wyrażania opinii i zabawy w organizowanie takiego plebiscytu. Mogą więc – i to właśnie robią głosując w tym rankingu – opierać się na decyzjach organizacji piłkarskich, które wyznaczają sędziów do prowadzenia bardziej lub mniej prestiżowych meczów.

Rankingiem IFFHS rządzą nominacje...

Rankingiem sędziowskim IFFHS w praktyce rządzi więc zasada: sędzia, który prowadził finał mistrzostw świata, jest pierwszy w rankingu w danym roku i często "jadąc na opinii" jest pierwszy również w roku następnym.

Gdy w 1987 ranking zorganizowano po raz pierwszy, historycy i statystycy głosowali w większości na Romualda Filho z Brazylii, który w 1986 roku prowadził finał mundialu w Meksyku. Bo jak inaczej mogliby wybrać "najlepszego sędziego", skoro przecież nie mieli innej skali porównawczej niż tylko fakty ogólnie znane, czyli decyzje obsadowe podjęte przez FIFA i ogłoszone przez nią nominacje na najbardziej prestiżowe mecze?...

Podobnie było również po finale mistrzostw świata w latach 1994, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018 i 2022. Pierwsze miejsce w rankingu IFFHS przyznawała wówczas odpowiednio: Sandorowi Puhlowi z Węgier, Pierluigiemu Collinie z Włoch, Horacio Elizondo z Argentyny, Howardowi Webbowi z Anglii, Nicoli Rizzoliemu z Włoch, Nestorowi Pitanie z Argentyny i Szymonowi Marciniakowi – to właśnie oni sędziowali pojedynki o mistrzostwo świata. Z góry i z klucza zostali więc uznani za najlepszych.

Marciniak zdetronizowany! Nie jest już najlepszym sędzią według IFFHS

Czytaj też

Szymon Marciniak (fot. Getty)

Marciniak zdetronizowany! Nie jest już najlepszym sędzią według IFFHS

Ujawniamy prawdę o nowej umowie Szymona Marciniaka

Czytaj też

Szymon Marciniak (fot. Getty Images)

Ujawniamy prawdę o nowej umowie Szymona Marciniaka

i rządzą też głośne kontrowersje lub skandale

Wyjątkowo inaczej głosowanie historyków i statystyków zakończyło się w latach 1990 i 1998. W pierwszym przypadku dlatego, że sędziowanie finału mundialu we Włoszech wzbudziło wiele kontrowersji. Arbiter Edgardo Codesal Mendez z Meksyku podyktował rzut karny, po którym Andreas Brehme strzelił Argentynie gola dającego Niemcom zwycięstwo i tytuł mistrzowski. Ta decyzja Meksykanina wywołała liczne pretensje, protesty i spowodowała kartki dla Argentyńczyków. Mecz zakończył się w atmosferze skandalu, który wielu historyków i statystyków zniechęcił do głosowania na arbitra finału mundialu.

W 1998 roku finał mundialu we Francji prowadził "arbiter jednego meczu", jak nazwano wówczas Saida Belqolę z Maroka. Kandydatów do prowadzenia finału Francji z Brazylią (3:0) było kilku, ale ówczesny prezydent FIFA Sepp Blatter uparł się, żeby tym razem, po raz pierwszy w historii, finał mistrzostw świata sędziował "ktoś z Afryki". Najlepiej prezentował się wówczas właśnie Said Belqola. W tym samym turnieju prowadził wcześniej mecze Niemcy – USA (2:0) i Argentyna – Chorwacja (1:0), ale przez historyków i statystyków, którzy wcześniej o nim nie słyszeli, postrzegany był jako "arbiter jednego meczu", więc większość wołała zagłosować na bardziej znanego Pierluigiego Collinę.

Nie ma mundialu, więc trzeba zważyć inne finały

W latach, w których mistrzostwa świata nie są rozgrywane, historycy i statystycy biorą pod uwagę przede wszystkim nominacje UEFA i CONMEBOL do prowadzenia finałów najbardziej prestiżowych rozgrywek kontynentalnych. W Europie – mistrzostw kontynentu i Ligi Mistrzów, w Ameryce Południowej – Copa America i Copa Libertadores.

W praktyce uczestnicy głosowania muszą więc zważyć, które nominacje dla sędziów cenią sobie wyżej i właśnie na tych arbitrów głosują. W tym roku widać to bardzo wyraźnie, że historycy i statystycy podążają za decyzjami UEFA, CONMEBOL czy FIFA zupełnie bezkrytycznie. Nigdy w rankingu IFFHS nie wygrał arbiter z Afryki czy Azji, nawet w roku 1998...

Francois Letexier nie jest lepszy niż Szymon Marciniak

W 2024 roku sędzia Francois Letexier z Francji zwyciężył zapewne tylko dlatego, że prowadził finał mistrzostw Europy w Niemczech. Problem w tym, że trudno w historii znaleźć arbitra, który w jednym roku osiągnąłby taki czy podobny sukces i w tym samym roku w innych prestiżowych meczach podjąłby tak wiele kontrowersyjnych i błędnych decyzji co właśnie Letexier… Nawet on sam doskonale wie, że to nie był jego najlepszy rok, choć z pewnością osiągnął w nim swój największy sukces.

Ranking IFFHS może więc świadczyć o tym, kto w danym roku jest najwybitniejszym arbitrem na świecie, kto osiągnął największy sukces, czyli kto został wyznaczony do sędziowania najważniejszego meczu, ale z pewnością nie świadczy o tym, kto był czy jest – dosłownie – najlepszy. Z pewnością Francois Letexier nie był i póki co nie jest lepszym sędzią niż na przykład Szymon Marciniak.

Kto w takim razie był naprawdę najlepszym sędzią roku 2024? To już osobna historia na inną okazję.

Ujawniamy prawdę o nowej umowie Szymona Marciniaka

Czytaj też

Szymon Marciniak (fot. Getty Images)

Ujawniamy prawdę o nowej umowie Szymona Marciniaka

Legenda kina broni kadrowiczów. "Nie mieszajmy wszystkich z błotem" [WIDEO]
Olaf Lubaszenko (fot. TVP)
Legenda kina broni kadrowiczów. "Nie mieszajmy wszystkich z błotem" [WIDEO]

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych, w tym pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych obowiązujących od 2008 roku wszystkich arbitrów, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt profesjonalny;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland – czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, uznawanej za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie – trwającego od roku 2008 do 2017, reaktywowanego przez JFA i PZPN w 2024 i 2025 roku;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce, co stało się w roku 2017;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni – taka zmiana w prawie w 2024 roku została przegłosowana przez Sejm i Senat. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP lub decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz też
To koniec! Legenda Barcelony żegna się z futbolem
Ivan Rakitić kończy karierę po zakończeniu sezonu (fot. Getty).

To koniec! Legenda Barcelony żegna się z futbolem

| Piłka nożna 
Czas na Euro U17 mężczyzn. Sprawdź plan transmisji w TVP!
Od 19 maja do 1 czerwca rozgrywane są mistrzostwa Europy U17 mężczyzn. Transmisje spotkań w TVP (fot. Getty Images)

Czas na Euro U17 mężczyzn. Sprawdź plan transmisji w TVP!

| Piłka nożna 
"France Football" ogłasza: oto data gali Złotej Piłki
Złota Piłka (fot. Getty Images)

"France Football" ogłasza: oto data gali Złotej Piłki

| Piłka nożna / Anglia 
Ligowa rzeczywistość, czyli... bardzo słaba forma [FELIETON]
Na głównym planie: Tomas Silva i Ryoya Morishita (fot. Getty Images)

Ligowa rzeczywistość, czyli... bardzo słaba forma [FELIETON]

| Piłka nożna 
Spadek "Lewego". Sprawdź klasyfikację Złotego Buta
Klasyfikacja Złotego Buta 2024/25. Na którym miejscu Robert Lewandowski? [TABELA]

Spadek "Lewego". Sprawdź klasyfikację Złotego Buta

| Piłka nożna 
"Lewy" czy Piątek? Sprawdź ranking polskich strzelców
Który polski piłkarz strzelił najwięcej goli? Polski Złoty But 2024/25 [TABELA]

"Lewy" czy Piątek? Sprawdź ranking polskich strzelców

| Piłka nożna 
Wybrano najlepszego piłkarza wszech czasów!
Cristiano Ronaldo i Lionel Messi (fot. Getty Images)

Wybrano najlepszego piłkarza wszech czasów!

| Piłka nożna 
Ronaldo zadecydował. To już pewne!
Cristiano Ronaldo w barwach Al-Nassr (fot. Getty).

Ronaldo zadecydował. To już pewne!

| Piłka nożna 
Snajper jak marzenie. Pomógł obronić tytuł po raz pierwszy od 71 lat!
Viktor Gyokeres (fot. Getty Images)

Snajper jak marzenie. Pomógł obronić tytuł po raz pierwszy od 71 lat!

| Piłka nożna 
Pogoń znów przegrała w finale PP! Cztery zmarnowane karne
Piłkarki Czarnych Sosnowiec wywalczyły Puchar Polski (fot. 400mm.pl)

Pogoń znów przegrała w finale PP! Cztery zmarnowane karne

| Piłka nożna 
Polecane
Najnowsze
Walczą o utrzymanie, mogą nie dostać licencji. "Robimy wiele wbrew logice"
nowe
Walczą o utrzymanie, mogą nie dostać licencji. "Robimy wiele wbrew logice"
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Piłkarze Kotwicy Kołobrzeg (fot. Kotwica Kołobrzeg)
Hurkacz w 2. rundzie w Genewie. Z kim i kiedy jego kolejny mecz?
Kiedy gra Hubert Hurkacz w 2. rundzie ATP Genewa 2025? O której mecz Hurkacz – Rinderknech? (21.05.2025)
nowe
Hurkacz w 2. rundzie w Genewie. Z kim i kiedy jego kolejny mecz?
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Forma przed French Open rośnie. Hurkacz wygrywa w Genewie
Hubert Hurkacz (fot. Getty)
Forma przed French Open rośnie. Hurkacz wygrywa w Genewie
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Trener Tottenhamu ma patent na United. Ta seria robi wrażenie
Ange Postecoglou (fot. Getty Images)
nowe
Trener Tottenhamu ma patent na United. Ta seria robi wrażenie
FOTO
Wojciech Papuga
Polka coraz bliżej French Open! Niedawno... reprezentowała Czechy
Linda Klimovicova (fot. Getty)
Polka coraz bliżej French Open! Niedawno... reprezentowała Czechy
| Tenis / WTA (kobiety) 
Wiemy, kto poprowadzi Norwegów. Trenerów będzie... trzech
Rune Velta (drugi z prawej) i Anders Fannemel (pierwszy z prawej) stworzą wraz z Roarem Ljoekelsoeyem trenerskie trio w kadrze Norwegii (fot. Getty)
nowe
Wiemy, kto poprowadzi Norwegów. Trenerów będzie... trzech
| Skoki 
Beniaminek Ekstraklasy straci trenera? Wiceprezes przekazał szczegóły
Marcin Brosz (fot. Getty)
tylko u nas
Beniaminek Ekstraklasy straci trenera? Wiceprezes przekazał szczegóły
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Do góry