Anulowanie gola Kyliana Mbappe na 4:1 w meczu z Las Palmas to decyzja, która pozbawiła Francuza hat-tricka i wzbudziła głośne kontrowersje: czy w ogóle był spalony, a jeśli tak, to kiedy i dlaczego? Wyjaśniamy po kolei całą akcję razem z postępowaniem sędziów.
W 43. minucie Antonio Ruediger zagrał piłkę z własnej połowy boiska w kierunku Kyliana Mbappe, który był już na drugiej połowie. To było długie, kilkudziesięciometrowe podanie, ale do Francuza piłka nie dotarła, ponieważ Juanma Herzog odbił ją głową. Wtedy trafiła do Mika, który kopnął piłkę, ale tak nieszczęśliwie, że spadła tuż przed Federico Valverde. Ten również głową zagrał ją w kierunku Jude’a Bellinghama. Anglik przyjął piłkę i szybko zagrał do wychodzącego na wolne pole Rodrygo, który dośrodkował do Mbappe w taki sposób, że napastnik z łatwością strzelił gola prawie do pustej bramki.
Po chwili sędzia VAR Jorge Figueroa Vazquez wezwał arbitra Alejandro Quintero Gonzaleza do monitora z powodu potencjalnego spalonego. Gdzie tu był rzekomy spalony?
Na pierwszy rzut oka, zarówno w kamerze ustawionej na środku trybuny głównej, jak i z kamery ustawionej na wysokości pola karnego, trudno było dostrzec spalonego czy chociażby pozycję spaloną. W czasie transmisji realizator dopiero kilka minut później pokazał grafikę, z której wynikało, że w momencie zagrania piłki przez Ruedigera na minimalnej pozycji spalonej był Mbappe – bardzo małą częścią lewego barku. Tyle że Mbappe w tej fazie akcji nawet nie dotknął piłki ani nie dotknął interweniującego blisko niego Herzoga – dlaczego więc Francuz został uznany za spalonego?
Zgodnie z "Przepisami gry" (artykuł 12 pt. "Spalony") "Zawodnik, który przebywa na pozycji spalonej w momencie, gdy piłka zostaje zagrana lub dotknięta przez współpartnera, może być ukarany jedynie wtedy, gdy jest aktywny w grze poprzez:
• branie udziału w grze poprzez zagranie lub dotknięcie piłki podanej lub dotkniętej przez współpartnera lub
• przeszkadzanie przeciwnikowi poprzez:
- utrudnianie przeciwnikowi zagrania lub możliwości zagrania piłki przez wyraźne zasłonięcie mu pola widzenia, lub
- atakowanie przeciwnika w walce o piłkę, lub
- ewidentną próbę zagrania piłki, która znajduje się blisko, gdy próba ta ma wpływ na przeciwnika, lub
- wykonywanie ewidentnych działań, które jednoznacznie wpływają na możliwość zagrania piłki przez przeciwnika (…)".
I właśnie te dwa ostatnie podpunkty opisują sytuację, w której znaleźli się Kylian Mbappe i Juanma Herzog. Obrońca Las Palmas interweniował tylko dlatego, że tuż obok był napastnik Realu. Gdyby Herzog wiedział, że Mbappe był na pozycji spalonej, teoretycznie mógłby stać, przyglądać się jednocześnie czekając na gwizdek z powodu spalonego. Ale Herzog nie mógł sam stwierdzić, że Mbappe minimalnie w tej akcji spalił, więc musiał możliwie najlepiej wykonywać swoją pracę w roli obrońcy. Dlatego na wszelki wypadek interweniował przecinając podanie do rywala.
Spalony był tak mały, że sędzia asystent nie mógł go stwierdzić gołym okiem. Do tego potrzebny był VAR. Dlaczego jednak sędzia wideo po prostu nie przekazał sędziemu głównemu, żeby anulował gola z powodu spalonego, lecz wezwał go do monitora?
Otóż dlatego, że postępowanie Mbappe należało zinterpretować. Gdyby w tej fazie akcji nie wykonał "ewidentnej próby zagrania piłki, która znajdowała się blisko, gdy próba ta miała wpływ na przeciwnika" ani "ewidentnych działań, które jednoznacznie wpływały na możliwość zagrania piłki przez przeciwnika", czyli przez Herzoga, wówczas gol zostałby uznany.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.