W eliminacjach MŚ 1950 po raz pierwszy wystąpiły federacje z Wysp Brytyjskich i był to start niezwykle oryginalny. Szkocja wywalczyła prawo gry w mistrzostwach świata, ale zrezygnowała z udziału... bo przegrała z Anglią i nie została mistrzem Wysp Brytyjskich. Z kolei kilku Irlandczyków grało w dwóch reprezentacjach.
Honor Szkotów
W 1946 roku federacje z Wysp Brytyjskich (Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia), po latach izolacji, wróciły do FIFA. Przed mundialem zaoferowano im nadzwyczajne warunki, byle tylko w końcu przystąpiły do rywalizacji o Puchar Świata. Uznano, że British Home Championship (Mistrzostwa Brytyjskie) będą traktowane jak eliminacje do MŚ i że dwa pierwsze zespoły będą mogły wystąpić na turnieju w Brazylii, w 1950 roku.
Szkoci niespodziewanie ogłosili, że pojadą na mundial tylko wtedy, gdy wygrają Home Championship. Zarówno oni, jak i Anglicy bez problemów pokonali Irlandię Północną i Walię. O mistrzostwie miał więc decydować mecz Szkocja – Anglia w Glasgow, na Hampden Park. W tabeli nie liczyła się różnica bramek i w przypadku remisu mistrzem Wysp, z równą liczbą punktów, byłyby razem Szkocja i Anglia.
Jednak 15 kwietnia 1950 r. Szkoci, w obecności ponad 130 tysięcy widzów, przegrali 0:1. George Graham, szef Scottish Football Association był nieugięty. – Drugie miejsce oznacza, że do Brazylii nie jedziemy. Potem i kapitan Szkocji George Young i kapitan Anglii Billy Wright apelowali, by SFA zmieniła decyzję. Ale Graham uparcie powtarzał, że byłoby to "niehonorowe", a Szkocja nie rzuca słów na wiatr...
Podwójni Irlandczycy
Największym chyba kuriozum w historii mundiali jest fakt, że czterech piłkarzy wystąpiło w dwóch różnych reprezentacjach w trakcie jednej i tej samej edycji MŚ. Byli to Irlandczycy: Tom Aherne, Con Martin, Reg Ryan i Davy Walsh. Najpierw w 1949 r. w meczach eliminacyjnych reprezentowali Irlandię (Eire), a potem 8 marca 1950 r. wystąpili w eliminacyjnym meczu Irlandii (Północnej) przeciwko Walii.
Wyspa Irlandia, podzielona politycznie na niezależne Południe i wchodzącą w skład Korony Brytyjskiej Północ, od 1921 roku posiadała dwie federacje piłkarskie. W niepodległym Dublinie istniała FAI, w kontrolowanym przez Londyn Belfaście IFA. Obie używały w meczach międzypaństwowych nazwy Irlandia i obie uważały, że reprezentują całą, niepodzieloną wyspę. Powoływały więc graczy bez patrzenia na polityczne podziały.
Początkowo problem nie dotyczył mundiali, bo od 1928 r. IFA z Północy (tak jak Anglia, Szkocja i Walia) nie była członkiem FIFA. W eliminacjach 1934 i 1938 grał tylko zespół z Dublina. Ale sprawy się skomplikowały, gdy w 1946 r. federacje brytyjskie wróciły do FIFA i obie Irlandie rozpoczęły walkę o
awans do finałów mistrzostw świata w 1950 r.
Zespół z Dublina grał w grupie ze Szwecją i Finlandią. Zajął 2 miejsce za Szwedami i odpadł. Z kolei drużyna z Belfastu, też pod nazwą Irlandia, walczyła w mistrzostwach Wysp Brytyjskich, które przez FIFA traktowane były jak kwalifikacje do MŚ. Federacja z Belfastu traktowała jednak British Home
Championship przede wszystkim jako "normalne rozgrywki brytyjskie" i tradycyjnie powoływała piłkarzy z całej wyspy. Piłkarze problemu nie mieli i w efekcie 4 zawodników grających już wcześniej w eliminacjach dla Eire wystąpiło w barwach Irlandii Północnej.
FIFA zareagowała dopiero po fakcie i skardze Dublina. Na kongresie władz światowej piłki w 1953 roku ustalono, że dwie irlandzkie federacje działają w ramach granic politycznych – jedna to Republika Irlandii, druga to Irlandia Północna, a zawodnicy mogą reprezentować tylko jedną z nich.
Więcej na profilu: HISTORIA MUNDIALI
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.