To były niezwykle bramkostrzelne finały mistrzostw świata. Średnia trafień wynosiła 5,38 gola na mecz. Do Szwajcarii nie pojechała reprezentacja Polski, która po wylosowaniu „złotej jedenastki” z Węgier, wycofała się z eliminacji.
V Championnat du Monde de Football-Coupe Rimet – Szwajcaria 1954
Termin: 16 czerwca - 4 lipca 1954 (19 dni)
Liczba zespołów: 16
Mecze: 26
Gole: 140 (średnia na mecz 5,38)
Stadiony: 6
Miasta-gospodarze: 6 (Berno, Bazylea, Genewa, Lozanna, Lugano, Zurych)
Mistrz świata: Niemcy Zachodnie
Finał: Niemcy Zachodnie – Węgry 3:2
Mecz o 3 miejsce: Austria – Urugwaj 3:1
Król strzelców: Sándor Kocsis (Węgry) – 11 goli
Uczestnicy: Anglia, Austria, Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Francja, Jugosławia, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy Zachodnie, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Urugwaj, Włochy, Węgry.
- Turniej rozegrano w 50-lecie FIFA. Wybór Szwajcarii nie był więc przypadkowy, bo tam mieści się siedziba tej organizacji. Szwajcaria jako kraj neutralny nie była zniszczona w czasie II wojny światowej.
- „Ojciec mundiali”, 81-letni już Jules Rimet przestał być prezydentem FIFA. Obradujący przed mistrzostwami kongres wyznaczył na jego następcę Belga R.W. Seeldrayersa. Rimet wręczał jeszcze Złotą Nike zwycięzcom turnieju.
- Niemcy trzecim krajem, który zdobył mistrzostwo świata, po Urugwaju i Włoszech.
- Niemcy pierwszym mistrzem, który przegrał mecz (3:8 z Węgrami w fazie grupowej).
- Turniej o najwyższej w historii średniej strzelonych bramek (140 w 26 meczach – 5,38 na mecz).
- W ćwierćfinale Austria-Szwajcaria 7:5 padł rekord goli w jednym meczu (12).
- Do eliminacji zgłosiło się 45 reprezentacji, ale 6 zgłoszeń FIFA odrzuciła, a 3 drużyny wycofały się bez rozegrania meczu (w tym Polska).
- Pierwszy raz z mistrzostw świata przeprowadzono transmisje telewizyjne.
- Pierwszy raz wszyscy zawodnicy mieli stałe numery na koszulkach. Reprezentacje musiały zgłaszać miesiąc przed finałami wstępne 40-osobowe kadry, a potem ostateczną listę 22 graczy.
- Debiutanci w finałach (3): Korea Południowa, Szkocja, Turcja.
- Po raz pierwszy cztery czołowe drużyny otrzymały medale (złote, pozłacane, srebrne i brązowe).
- 26 sędziów, w tym 10 tylko liniowych.
Stadiony:
St. Jakob-Stadion, Bazylea (6 meczów)
Wankdorf-Stadion, Berno (5 meczów)
Stade des Charmilles, Genewa (4 mecze)
Stade Olympique de la Pontaise, Lozanna (5 meczów)
Stadio di Cornaredo, Lugano (1 mecz)
Hardturm-Stadion, Zurych (5 meczów)
Fakty:
– Niezwykle oryginalny system rozgrywek (jedyny raz w historii). W czterozespołowych grupach nie było meczów każdy z każdym: dwie drużyny były rozstawione i nie grały ze sobą, a tylko z dwoma pozostałymi, nierozstawionymi.
– W każdym meczu zakończonym remisem obowiązywała dogrywka 2x15 minut- także w fazie grupowej! Jeśli także po dogrywce był remis, to w fazie grupowej taki wynik uznawano za ostateczny, natomiast w ćwierć- i półfinałach miało być zarządzane losowanie. Jedynie finał w przypadku remisu po dogrywce miał być powtarzany. W fazie grupowej były 2 dogrywki (Brazylia-Jugosławia i Anglia-Belgia; obie nie wyłoniły zwycięzcy), a w dalszej części turnieju tylko jedna, w półfinale Węgry-Urugwaj (4:2). Nie było więc potrzeby losowania.
– 3 drużyny awansowały do finałów bez gry w eliminacjach: obok gospodarza Szwajcarii i obrońcy tytułu Urugwaju, także Węgry po wycofaniu się z eliminacji Polski.
- Losowanie finałów odbyło się jeszcze w trakcie eliminacji (30 listopada 1953) – nie znano aż 8 finalistów. Wśród rozstawionych drużyn widziano Hiszpanię, która potem nie awansowała na mundial kosztem Turcji.
- Grano szwajcarskimi piłkami „Swiss World Champion” (ale bez żadnych napisów), produkowanymi przez lokalną firmę Ulrich Schaer AG z Murgenthal.
Pierwszy w historii mistrz świata, który przegrał mecz: Niemcy (porażka w fazie grupowej z Węgrami 3:8). Sami Niemcy powtórzyli to w 1974 roku (porażka z NRD 0:1), mistrzami z porażką były też Argentyna (1978 z Włochami 0:1) i Hiszpania (2010 ze Szwajcarią 0:1).
Najwięcej w historii goli w jednym meczu: 12 – w ćwierćfinale Austria-Szwajcaria 7:5 (26 czerwca 1954, Lozanna).
Zwycięstwo najwyższą w historii różnicą bramek: Węgry-Korea Południowa 9:0 (17 czerwca 1954, Zurych). Taka sama różnica na kolejnych mundialach: Jugosławia-Zair (9:0 w 1974 r.) i Węgry-Salwador (10:1 w 1982 r.).
Rekord zdobytych bramek: 27 – tyle goli strzelili Węgrzy; do dziś żadna drużyna nie strzeliła na jednym mundialu więcej.
Rekord straconych bramek: 16 – tyle straciła Korea Południowa w zaledwie dwóch meczach. Nie strzeliła żadnego gola i jej bilans 0:16 do dziś jest najgorszy w historii turniejów o MŚ.
Rekord straconych bramek przez mistrza świata: 14 – Niemcy’1954 są pod tym względem najgorsi w historii, ale jednocześnie strzelili 25 goli i są tu najlepsi w dziejach mundiali.
Pierwszy w historii strzelec dwóch hat-tricków w jednym turnieju: Węgier Sándor Kocsis (3 gole z Koreą Południową i 4 z Niemcami w fazie grupowej).
Pierwszy i jedyny w historii zawodnik, który strzelił minimum po 2 gole w 4 kolejnych meczach: Sándor Kocsis.
Najwięcej bramek w meczu remisowym: 8 - remis 4:4 w meczu Anglia-Belgia (17 czerwca 1954, Bazylea). W całej historii mundiali remis 4:4 padł jeszcze raz, w meczu Kolumbia-ZSRR w 1962 roku.
Pierwsze w historii mecze eliminacyjne w Ameryce Południowej: we wcześniejszych turniejach zespoły z Ameryki Płd. zawsze awansowały do finałów bez gry.
Pierwsze w historii losowanie, które wyłoniło finalistę: eliminacyjna grupa VI w Europie. W rywalizacji Turcji z Hiszpanią (1:4 i 1:0) musiano rozegrać dodatkowy mecz na neutralnym terenie, w Rzymie. Remis 2:2 po dogrywce zostawił sprawę awansu losowi. Wygrali Turcy, a losującym był 14-letni Luigi Franco Gemma, syn pracownika stadionu w Rzymie.
Pierwsza w historii transmisja telewizyjna: mecz Francja-Jugosławia otwierający mistrzostwa (16 czerwca 1954 w Lozannie).
Pierwszy gol samobójczy w dogrywce: Anglik Jimmy Dickinson dla Belgii w 94 minucie meczu (17 czerwca 1954 w Bazylei).
Pierwsi bracia z tytułem mistrza świata: Fritz i Ottmar Walterowie z Niemiec. Obaj grali w finale z Węgrami. Są też pierwszymi w historii braćmi, którzy zdobyli gola w tym samym meczu (po 1 trafieniu w meczu barażowym z Turcją; natomiast po 2 gole solidarnie zdobyli w półfinale z Austrią). Braterska para zdobędzie mistrzostwo świata jeszcze tylko raz: Jackie i Bobby Charltonowie w 1966 roku.
Pierwszy w historii trener, który zrezygnował z posady w trakcie mundialu: Andy Beattie (Szkocja) złożył dymisję po meczu z Austrią 0:1. Już bez niego Szkocja przegrała potem z Urugwajem aż 0:7.
Ciekawostki:
- Pierwszy raz w historii w wielkim finale spotkały się drużyny, które wcześniej grały ze sobą w tych mistrzostwach (Węgry – RFN najpierw 8:3, w finale 2:3).
- Niemcy zostały mistrzem świata nie grając z żadną drużyną spoza Europy. Są też jedynym w historii mistrzem, który w wielkim finale przegrywał już dwoma bramkami (od 0:2 do 3:2 z Węgrami).
- Trener Sepp Herberger prowadził Niemcy na turnieju w 1938 roku, czyli 16 lat wcześniej (a jeszcze wcześniej, w 1934 r. był asystentem selekcjonera Nerza). Ustanowi rekord, bo poprowadzi RFN także na turniejach w 1958 i 1962 roku.
- Niemcy rozpoczęły w 1954 roku niespotykaną serię - w kolejnych 15 turniejach (do 2010 roku włącznie) zawsze awansowały do czołowej ósemki.
- Węgrzy we wszystkich meczach, oprócz przegranego finału, strzelali minimum 4 gole (4 kolejne mecze z 4 golami na jednym mundialu - rekord mistrzostw świata).
- Były to jedyne mistrzostwa, podczas których wszystkie drużyny przegrały co najmniej jeden mecz.
- Urugwaj pierwszy raz w historii mś przegrał mecz (półfinał z Węgrami), ale w swoim trzecim starcie trzeci raz doszedł do półfinału (zajął 4 miejsce, w 1930 i 50 mistrz świata).
- Szwajcaria czwarty raz z rzędu znalazła się w czołowej ósemce.
- Turcja kolejny awans na mundial wywalczyła dopiero po 48 latach, w 2002 roku.
- Polska, po wylosowaniu „złotej jedenastki” z Węgier, wycofała się z eliminacji bez rozgrywania meczu.
- Po raz drugi i ostatni Mistrzostwa Brytyjskie były jednocześnie eliminacjami do mundialu dla drużyn ze Zjednoczonego Królestwa .
- Korea Południowa, z powodu wojny z Północą, oba mecze eliminacyjne z Japonią rozegrała na jej terenie, w Tokio. Gracze Korei nie mieli przynależności klubowej, formalnie wszyscy byli żołnierzami.
- Szkoci, ze względów oszczędnościowych, wysłali na mundial tylko 13 zawodników spośród zgłoszonych 22.
- Dwaj niemieccy mistrzowie świata wywodzili się z Polski: Richard Hermann i Fritz Laband.
- Węgier Ferenc Puskas i Urugwajczyk Jose Santamaria zagrają razem na mundialu w 1962 roku w barwach Hiszpanii.
- Jedyny raz w historii jedna z grup składała się wyłącznie z drużyn europejskich (grupa 4 – Anglia, Włochy, Belgia, Szwajcaria). Podobny przypadek wydarzy się w 1978 roku, ale w 2 rundzie grupowej (grupa 1 - Holandia, Włochy, Austria, RFN).
- Brazylia pierwszy raz grała w żółtych koszulkach.
- Trenerem Brazylii był Zezé Moreira – jego brat, Aymoré Moreira w 1962 r. poprowadzi canarinhos do mistrzostwa świata na mundialu w Chile.
- „Bitwa w Bernie” to określenie ćwierćfinału Węgry-Brazylia (4:2), brutalnego meczu, w którym aż trzech zawodników zostało wyrzuconych z boiska. Interweniowała policja, a bijatyki przeniosły się po meczu do szatni.
- „Upalny bój w Lozannie” to z kolei określenie ćwierćfinału Szwajcaria-Austria (5:7). Prawdopodobnie żaden inny mecz w historii mundiali nie był toczony w tak wysokiej temperaturze – ponad 40 st.C.
- „Cud w Bernie” („Wunder von Bern”) – to potoczne określenie finału, w którym Niemcy sensacyjnie pokonali „złotą jedenastkę” Węgier.
- Półfinałowy mecz Węgry-Urugwaj (4:2 po dogrywce) uważany jest za najlepszy w całej historii MŚ.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.