Autobus wiozący piłkarzy Serbii na mecz eliminacji Euro 2016 został obrzucony kamieniami przez kibiców albańskich. Nikt nie ucierpiał. Poprzednie spotkanie tych drużyn, 14 października 2014 roku w Belgradzie, zostało przerwane pod koniec pierwszej połowy (przy stanie 0:0) z powodu incydentu z dronem.
Incydent wywołał irytację Piłkarskiej Federacji Serbii oraz ministrów sportu i spraw zagranicznych. Ten ostatni złożył notę protestacyjną w ambasadzie Albanii w Belgradzie. Ze swojej strony policja albańska minimalizowała zajście. "Stwierdzono małą rysę na autobusie, co każe przypuszczać, że powstała ona wskutek rzutu kamieniem z dużej odległości" – poinformowano w komunikacie, dodając, że będzie przeprowadzone "śledztwo w celu wykrycia autora tego aktu".
Meczowi w Elbasanie, który ma być rozegrany w czwartek wieczorem, towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zmobilizowano 1500 policjantów i dodatkowo 350 do ochrony reprezentacji Serbii. Bilety są wyłącznie imienne, a na trybunach ma nie być kibiców gości.
Poprzednie spotkanie tych drużyn, 14 października 2014 roku w Belgradzie, zostało przerwane pod koniec pierwszej połowy (przy stanie 0:0) z powodu incydentu z dronem, do którego przyczepiono flagę przedstawiającą "Wielką Albanię" oraz albańskie godło. Flagę przechwycił serbski piłkarz Stefan Mitrović, co doprowadziło do przepychanek między zawodnikami obu zespołów.
Jednocześnie z trybun poleciały na murawę race świetlne i inne przedmioty, a na boisko wbiegło 15 kibiców (ze względów bezpieczeństwa mecz oglądali tylko fani Serbii), którzy zaatakowali piłkarzy rywali.
Pierwotnie UEFA ukarała obie drużyny – Serbii przyznano zwycięstwo walkowerem, ale jednocześnie odjęto trzy punkty.
Obie federacje odwołały się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego
ds. Sportu (CAS), który ostatecznie walkowera przyznał nie gospodarzom, a
ich rywalom. CAS utrzymał jednak grzywnę dla Albanii w wysokości 100
tysięcy euro, ponieważ udowodniono, że przedstawiciele tamtejszej
federacja kierowali dronem, za pomocą którego prezentowali
"nacjonalistyczne i patriotyczne symbole".
Stosunki dyplomatyczne między Albanią i Serbią od lat pozostają
napięte. W lutym 2008 roku Kosowo, zamieszkane przez większość albańską
(92 proc. ludności), ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii. W
Belgradzie nie pogodzono się z secesją tej prowincji.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.