W półfinale Klubowych Mistrzostw Świata po raz pierwszy w historii futbolu sędzia główny zmienił decyzję po obejrzeniu powtórki wideo. Jeśli eksperyment zda egzamin, to najpóźniej w 2019 roku system VAR (skrót od angielskiego "Video Assisant Referee") wejdzie w życie.
Sytuacja, o której mowa, miała miejsce w meczu Atletico Nacional z Kashimą Antlers. W 28. minucie Orlando Berrio sfaulował w polu karnym Daigo Nishiego. Początkowo sędzia Viktor Kassai nie dostrzegł przewinienia, ale 120 sekund później pełniący rolę arbitra ds. powtórek wideo w tym spotkaniu Danny Makkelie poinformował Węgra, że popełnił błąd.
Kassai zarządził krótką przerwę, za linią boczną obejrzał zapis z wydarzeń w szesnastce Antlers i... zmienił decyzję. Jedenastkę pewnie wykorzystał Shoma Doi, a Kashima wygrała ostatecznie 3:0. Tuż po meczu pojawiły się zarzuty, że sędzia główny tuż przed wspomnianym faulem nie dostrzegł również pozycji spalonej Nishiego, ale FIFA w oficjalnym oświadczeniu zaznaczyła, że "choć w momencie dośrodkowania z rzutu wolnego obrońca rzeczywiście był za linią obrony rywala, to nie walczył o piłkę".
– To pierwszy przypadek publicznego użycia systemu VAR. To coś nowego, a zaskakujący był dla wszystkich głównie widok sędziego biegnącego do strefy powtórek wideo zlokalizowanej tuż za boiskiem. W tym przypadku wszystko zadziałało znakomicie – komunikacja arbitra głównego z sędzią ds. powtórek wideo oraz sama technologia – zaznaczył Massimo Busacca, szef wydziału sędziowskiego FIFA.
Eksperyment, który ma miejsce podczas Klubowych Mistrzostw Świata,
zakłada dwie opcje – arbiter może "zaufać" ekspertowi ds. powtórek wideo
i na podstawie jego opinii np. podyktować rzut karny lub pokazać
zawodnikowi czerwoną kartkę, może też na chwilę przerwać spotkanie i
samemu obejrzeć powtórkę.
– Piłkarze oraz trenerzy z całego
świata dali nam do zrozumienia, że bardzo ważne dla nich jest to, by to
właśnie sędzia główny podejmował ostateczne decyzje. Nawet kosztem
częstych przerw – zdradził David Elleray, dyrektor techniczny
Międzynarodowej Rady Piłkarskiej, która zajmuje się tworzeniem oraz
nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną. – System VAR ma być tylko wsparciem – dodał z kolei Busacca.
Klubowe
Mistrzostwa Świata są pierwszą imprezą pod egidą FIFA, w której mamy do
czynienia z systemem VAR, ale już wcześniej był on testowany. W tym
roku podczas dwóch meczów towarzyskich (Włochy – Niemcy oraz Włochy –
Francja), a także m.in. w trzeciej lidze USA oraz w Pucharze Holandii.
Kolejna faza testów ma się zakończyć właśnie po imprezie w Japonii. Co
dalej?
– Po KMŚ organizatorzy dostarczą Międzynarodowej
Radzie Piłkarskiej wiele informacji, które później zostaną poddane
analizie na uniwersytecie KU Leuven. Chcemy się dowiedzieć jak często
korzystano z powtórek oraz jak często na ich podstawie sędziowie
zmieniali bądź podtrzymywali swoje decyzje. Przyjrzymy się również temu,
jak świadomość obecności systemu VAR wpływa na zachowanie piłkarzy,
arbitrów oraz sprawdzimy jak odbierają to kibice na stadionie oraz przed
telewizorami – wyjaśnił Elleray.
Jeśli analiza wypadnie
pozytywnie, to w 2017 roku rozpocznie się kolejna faza testów. Tym razem
w ligach, które wyraziły chęć uczestnictwa w eksperymencie – w tym
gronie znalazły się m.in. Brazylia, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy,
Holandia, Portugalia czy USA. Międzynarodowa Rada Piłkarska ostateczną
decyzję ma z kolei podjąć najpóźniej w 2019 roku.
– Sędziowie
zyskają tylko dodatkową parę oczu. Futbol się nie zmieni – futbol stanie
się uczciwszy. To wszystko, co chcemy osiągnąć – zakończył Marco van Basten, dyrektor rozwoju technicznego FIFA.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.