"Przegląd Sportowy" poinformował w środę, że Polska i Czechy będą starać się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku. – Oczywiście jestem za organizacją imprez najwyższej rangi w Polsce, ale jak na razie do tego bardzo daleka droga – przyznał Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijski.
Prezes Kraśnicki przyznał, że o sprawie dowiedział się z mediów. – Dla mnie to nowość. Pierwszy raz usłyszałem o tym pomyśle od dziennikarza "Przeglądu Sportowego" – zdradził.
Chęć organizacji potwierdziły już władze Szklarskiej Poręby i Karpacza. Zawody miałyby też zostać rozegrane w Jeleniej Górze i Szczyrku, a ceremonia otwarcia miałaby miejsce we Wrocławiu. Po stronie czeskiej zaangażowanymi miastami miałyby być: Harrachov, Spindleruv Mlyn, Mala Upa, Pec pod Snezkou oraz Liberec i Praga.
– Jestem otwarty na rozmowę z poszczególnymi miastami i Czeskim Komitetem Olimpijskim, ale jest jeszcze ministerstwo sportu i turystyki, poza którym to się nie może odbyć. Ministerstwo musi zapewnić gwarancje rządowe. Nie wyobrażam sobie, żeby tak ważne wydarzenie było realizowane poza resortem, który odpowiada za sport – wyjaśnił prezes PKOl.
Polska już dwukrotnie wyrażała chęć organizacji zimowych igrzysk. W 2006 roku Zakopane przegrało z Turynem, a Kraków ostatecznie wycofał kandydaturę na 2024 rok.
– Robiąc to z innym państwem, trzeba też współdziałać. Inicjatywa miast to jedno, a aprobata społeczna takiego przedsięwzięcia to druga kwestia. Właśnie przez to nie udało nam się odpowiednio przygotować kandydatury Krakowa. Społeczeństwo miało wówczas inne zdanie – wyjaśnił Kraśnicki.
Mając te doświadczenia, pierwszy krok to zyskanie tej lokalnej aprobaty
Tomasz Stanek, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych w karpackim urzędzie miasta, gwarantuje, że Karkonoszom nie grozi to, co Krakowowi, który kandydował wspólnie z Popradem.
– To są tylko słowa, za tym muszą iść konkretne czyny. Pamiętajmy też, że potrzeba na to ogromnych pieniędzy. Fundusze pozyskane ze środków samorządowych na pewno nie wystarczą – ostrzega szef PKOl.
Wszystkie miasta muszą więc zgłosić się do PKOl i wspólnie z Czeskim Komitetem Olimpijskim oraz –przy porozumieniu z ministerstwami sportu obu krajów – przedstawić projekt Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu.
– Procedura jest określona. Stanowiska miast mogą być przedstawione przed MKOl-em tylko za pośrednictwem – w tym przypadku – Czeskiego i Polskiego Komitetu Olimpijskiego – potwierdził Kraśnicki.
Poza tym jeszcze nie wiemy na jakim etapie są rozmowy z Czechami
Kandydatury można zgłaszać do 2021 roku, a gospodarza igrzysk MKOl wybierze dopiero w 2023 roku. – Sama inicjatywa jest ciekawa, ale przed nią wiele wyzwań. Decyzję najczęściej podejmuje się siedem lat przed igrzyskami, dlatego kilka lat wcześniej trzeba dołożyć wszelkich starań, aby przygotować aplikację i zapewnić, że jesteśmy w stanie zorganizować taką imprezę – zakończył prezes PKOl.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.