Pogoń Romy w rewanżowym meczu 1/2 finału Ligi Mistrzów z Liverpoolem mogła imponować. Gospodarzom zabrakło tylko gola, aby doprowadzić do dogrywki. Być może strzeliliby go, gdyby sędzia Damir Skomina mógł obejrzeć pewne sytuacje jeszcze raz. Najbardziej skrzywdzeni zostali piłkarze włoskiego zespołu, ale arbiter nie mylił się tylko w jedną stronę… Jak mógłby wyglądać wynik meczu, gdyby technologia wsparła człowieka?
SYTUACJA NR 1 – Van Dijk vs Dzeko
Pierwsza kontrowersja miała miejsce już w pierwszej minucie meczu. Stephan El Shaarawy dośrodkował w pole karne po długim podaniu z głębi pola. Do pojedynku główkowego stanęli Edin Dzeko i Virgil van Dijk. To Bośniak zdołał uderzyć piłkę, a obrońca Liverpoolu wpadł w niego, nie blokując strzału.
W tym wypadku jednak sędzia podjął dobrą decyzję. To była twarda walka, ale w granicach przepisów. Słoweniec słusznie nie podyktował rzutu karnego.
SYTUACJA NR 2 – Manolas vs Mane
Przy sytuacji sprzed pierwszej bramki dla Liverpoolu już nie ma tak wiele pewności. Po długim podaniu w pole karne wbiegł Sadio Mane, ale przyjęcie piłki utrudnił mu Kostas Manolas.
Grek na pewno pomógł sobie rękoma w wyprowadzeniu z równowagi rywala. Mane, gdyby przyjął piłkę, raczej nie stworzyłby groźnej sytuacji, ponieważ i tak wybiegał poza pole karne Romy. Jest to jednak sytuacja, którą trudno jednoznacznie ocenić.
SYTUACJA NR 3 – Manolas vs Wijnaldum
Tuż przed trafieniem samobójczym Jamesa Milnera groźny atak wyprowadzał Liverpool. Do kontry biegli: Mane, Roberto Firmino, Mohamed Salah i Georginio Wijnaldum. Ostatni z nich chciał podać piłkę w pole karne, ale tuż po kopnięciu piłki został przewrócony przez Manolasa.
W tym wypadku między piłkarzami z pewnością był kontakt, który dawał podstawy sędziemu do odgwizdania "jedenastki". Wcześniej Holender wykonał jednak słabe podanie, które być może zaprzepaściło szansę drużyny na gola. To dopiero po nim nastąpiło starcie z Manolasem. Arbiter faulu nie odgwizdał, ale gdyby to zrobił, raczej nikt nie miałby pretensji.
SYTUACJA NR 4 – Schick vs Lovren
W tej sytuacji Roma z pewnością miałaby rzut karny, gdyby sędzia nie dopatrzył się w tym pojedynku faulu napastnika gospodarzy. Dejan Lovren ewidentnie dotknął piłkę ręką. Pytanie tylko, czy wcześniej obrońca Liverpoolu był faulowany.
Kontakt między zawodnikami był bardzo podobny jak ten z początku meczu, gdy starli się Manolas i Mane. Wtedy faul nie został odgwizdany, a w tym wypadku sędzia zdecydował się interweniować. Arbitrowi można zarzucić brak konsekwencji.
SYTUACJA NR 5 – Shaarawy vs Alexander-Arnold
Pierwsza kontrowersyjna sytuacja z udziałem Anglika. Lewym skrzydłem rajd przeprowadził Stephan El Sharaawy, po czym wbiegł w pole karne i przewrócił się, domagając się rzutu karnego.
Trzeba pogratulować arbitrowi za tę decyzję. Nie dał się nabrać na wymuszenie Włocha, który szukał kontaktu z Arnoldem, a gdy go nie znalazł, próbował zmylić arbitra. Żółta kartka dla skrzydłowego to nie byłoby w tym wypadku nadużycie.
SYTUACJA NR 6 – Karius vs Dzeko
Pierwszy z największych błędów sędziego Skominy. Jeden błąd pociągnął za sobą drugi. Edin Dzeko nie dał się złapać na spalonego po podaniu od kolegi z zespołu, a następnie został powalony przez bramkarza Liverpoolu w szesnastce.
Sędzia liniowy błędnie ocenił, że Bośniak był na nieprzepisowej pozycji, co zaprzepaściło szansę Romy na gola. Gdyby puścił tę sytuację, sędzia byłby zmuszony podyktować rzut karny i dać żółtą kartkę faulującemu Niemcowi.
SYTUACJA NR 7 – zagranie ręką Alexandra-Arnolda
Tej sytuacji nie trzeba szeroko tłumaczyć. Alexander-Arnold najpierw popełnił błąd przy wybijaniu piłki z własnego pola karnego, a później starał się go ratować, ofiarnie blokując uderzenie El Sharaawy’ego. Piłka trafiła jednak w jego rękę.
Zastanawiające jest to, że żaden z zawodników Romy nie protestował przy tej decyzji sędziego. Anglik ewidentnie zagrał nieprzepisowo. Gospodarzom należał się rzut karny, a obrońca Liverpoolu powinien skończyć to spotkanie przedwcześnie – z czerwoną kartką.
PODSUMOWANIE
Gdyby Damir Skomina miał do dyspozycji VAR, musiałby podyktować minimum dwie jedenastki dla Romy, co mogłoby jej pomóc w powtórzeniu sytuacji z ćwierćfinału, gdy zdołała odrobić trzybramkową stratę w rywalizacji z Barceloną.
Sędzia nie mylił się jednak tylko na niekorzyść gospodarzy. W pierwszej połowie arbiter mógł odgwizdać jeden z fauli Manolasa. Gdyby Liverpool otrzymał rzut karny w początkowej fazie meczu, to być może dwumecz byłby zamknięty już przed przerwą.
Środowy mecz udowodnił, że VAR w Lidze Mistrzów jest niezbędny. Pokazało to także starcie Bayernu z Realem Madryt, gdzie arbiter także popełnił kilka błędów, których pewnie ustrzegłby się, gdyby miał technologiczną pomoc.
Następne
19:00
Paris Saint-Germain/Aston Villa
19:00
Bayern Monachium/Inter Mediolan
19:00
Arsenal/Real Madrid
19:00
Barcelona/Borussia Dortmund
19:00
Zwycięzca SF 2
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.