{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
#napastnik100lecia – wybraliście ćwierćfinalistów

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości zapraszamy do wyboru polskiego piłkarza 100-lecia. Decyzję oczywiście pozostawiamy naszym użytkownikom. Bramkarza, obrońcę oraz pomocnika już wybraliście. Teraz wskazaliście ćwierćfinalistów spośród napastników.
Włodzimierz Lubański vs. Wacław Kuchar
Lubański karierę seniorską rozpoczynał w Górniku Zabrze, z którym aż siedem razy zdobył mistrzostwo Polski. Grał również w klubach zagranicznych: Lokeren, Valenciennes, Stade Quimper i Mechelen. Z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie (1972) oraz uczestniczył w mistrzostwach świata w 1978 roku. Drugi w historii najskuteczniejszy zawodnik biało-czerwonych.
Kuchar praktycznie przez całą karierę związany z Pogonią Lwów, dla której rozegrał 200 spotkań i strzelił 104 gole. W reprezentacji Polski wystąpił 23-krotnie, ma w dorobku pięć trafień.

Mirosław Okoński vs. Ernest Wilimowski
Okoński zagrał 29 razy z orzełkiem na piersi, zdobył dwie bramki. W piłce klubowej reprezentował między innymi barwy Lecha Poznań, Legii Warszawa, Hamburgera SV oraz AEK-u Ateny. Jest trzykrotnym mistrzem Polski, dwa razy sięgnął też po krajowy puchar.
Wilimowski do historii przeszedł jako autor czterech goli w przegranym przez Polskę 5:6 meczu z Brazylią na mundialu w 1938 roku. Czterokrotny mistrz Polski, który grał w Ruchu Chorzów oraz wielu klubach niemieckich.

Andrzej Juskowiak vs. Robert Gadocha
Juskowiak to srebrny medalista z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku i król strzelców tamtego turnieju. Seniorską przygodę rozpoczynał w barwach Lecha Poznań, ale już na początku lat 90. trafił za granicę. Najpierw do Sportingu, a potem, przez Olympiakos, do Niemiec (Borussia Moenchengladbach, VfL Wolfsburg, Energie Cottbus, Erzgebirge Aue). Zaliczył również epizod w MLS.
Gadocha jest złotym medalistą olimpijskim z 1972 roku i srebrnym medalistą mistrzostw świata dwa lata później. Legendarny napastnik warszawskiej Legii, dla której rozegrał ponad 200 meczów. Występował również we Francji i w USA. Dwukrotny mistrz Polski.
Andrzej Szarmach vs. Gerard Cieślik
Z mundialu w 1974 roku Szarmach przywiózł srebrny medal, osiem lat później zgarnął brąz. Jest także srebrnym medalistą olimpijskim z Montrealu i królem strzelców tamtego turnieju. Grał między innymi w Arce Gdynia, Górniku Zabrze, Stali Mielec oraz we francuskich Auxerre, Guingamp i Clermont Foot.
Cieślik to 45-krotny reprezentant Polski, zdobywca 27 bramek. Trzykrotny mistrz kraju i zdobywca krajowego pucharu w barwach Ruchu Chorzów, dla którego wystąpił w ponad 200 spotkaniach.
Roman Kosecki vs. Ernest Pohl
Kosecki latach 1988-1995 występował w reprezentacji Polski. Był jej kapitanem. Łącznie w kadrze rozegrał 69 meczów i zdobył 19 bramek. Z Legią Warszawa dwukrotnie wygrał Puchar Polski i raz Superpuchar. Bardzo dobrze radził sobie w zagranicznych klubach. Z Galatasaray Stambuł zdobył Puchar i Superpuchar Turcji. Świetnie spisywał się także w Atletico Madryt, gdzie wybrano go najlepszym piłkarzem klubu w 1994 roku.
Ernest Pohl to legenda Górnika Zabrze, z którym aż ośmiokrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Ze 186 golami jest najlepszym strzelcem w historii Ekstraklasy. W reprezentacji Polski rozegrał 46 meczów i zdobył 39 bramek. Wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Rzymie.
Grzegorz Lato vs. Andrzej Iwan
Grzegorz Lato to jedyny król strzelców mundialu w historii polskiej piłki - w 1974 roku na turnieju w RFN zdobył siedem bramek, a drużyna Kazimierza Górskiego wywalczyła brązowy medal. Osiem lat później był częścią zespołu Antoniego Piechniczka, który również zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii. Lato to także dwukrotny medalista olimpijski. W Monachium wywalczył złoty, a w Montralu srebrny medal. Ze Stalą Mielec dwukrotnie wygrał mistrzostwo Polski.
Andrzej Iwan jest kojarzony przede wszystkim z Wisłą Kraków, z którą w 1978 roku zdobył mistrzostwo kraju. Wystąpił na mistrzostwach świata w Argentynie w 1978 roku. Cztery lata później był podstawowym zawodnikiem drużyny Antoniego Piechniczka. Niestety, na mistrzostwach świata w Hiszpanii już w drugim meczu doznał kontuzji. Polacy zdobyli wówczas brązowy medal. Grał jeszcze m.in. Górniku Zabrze i VfL Bochum.
Włodzimierz Smolarek vs. Euzebiusz Smolarek
Włodzimierz Smolarek rozegrał w reprezentacji Polski 60 meczów, w których strzelił 13 goli. Był bardzo ważną częścią zespołu, który zajął trzecie miejsce na mundialu w Hiszpanii. W Polsce sukcesy odnosił z Widzewem Łódź, w barwach którego dwukrotnie zdobywał mistrzostwo kraju. Z powodzeniem reprezentował też barwy Eintrachtu Frankfurt, Feyenoordu Rotterdam oraz FC Utrecht.
Syn Włodzimierza Smolarka - Euzebiusz - w reprezentacji zagrał na dwóch wielkich turniejach. Wystąpił na mundialu w 2006 roku oraz na Euro 2008. Błyszczał w spotkaniach kadry na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zdobył dwie bramki w słynnym meczu z Portugalią w eliminacjach Euro 2008, a także w starciu z Belgią, po którym biało-czerwoni po raz pierwszy w historii awansowali na mistrzostwa Europy. Ma w dorobku Puchar UEFA zdobyty z Feyenoordem Rotterdam. Rozgrywał też świetne spotkania w Borussii Dortmund.
Henryk Reyman vs. Robert Lewandowski
Reyman to legenda Wisły Kraków, z którą dwukrotnie – w latach 1927 i 1928 – zostawał mistrzem kraju. Dwa razy był też najlepszym strzelcem w historii Ekstraklasy. Od 2008 roku jego imię nosi stadion Białej Gwiazdy. W barwach reprezentacji Polski rozegrał dziewięć meczów i zdobył pięć bramek.
Robert Lewandowski to najskuteczniejszy napastnik w historii reprezentacji Polski. W 102 meczach w biało-czerwonych barwach zdobył 55 bramek. W kadrze wystąpił na trzech wielkich turniejach – na mistrzostwach Europy w 2012 i 2016 roku oraz na ostatnim mundialu w Rosji. Od lat jest bezsprzecznym liderem kadry. Wcześniej był gwiazdą Borussii Dortmund, a obecnie to kluczowy piłkarz Bayernu Monachium. "Lewy" jest szóstym napastnikiem w klasyfikacji wszech czasów Ligi Mistrzów. Finalista Champions League, trzykrotny król strzelców Bundesligi i sześciokrotny mistrz Niemiec – to tylko najważniejsze z jego sukcesów.