| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn
Od kontuzji oka Karola Bieleckiego minęło już ponad osiem lat. W tym czasie zdobył m.in. brązowy medal MŚ 2015, z kadrą wystąpił na igrzyskach w Rio (4. miejsce i tytuł króla strzelców), a z Vive Kielce wygrał Ligę Mistrzów. W czerwcu minionego roku zakończył karierę, którą podsumował w autobiografii "Wojownik". Wydawało się, że o tym dramacie i powrocie do sportu wiemy już wszystko. Tymczasem nowe fakty ujawnił Maciej Nowak, lekarz reprezentacji.
Do dramatu doszło 11 czerwca 2010 roku, w starciu z Josipem Valciciem, podczas towarzyskiego meczu z Chorwacją. Pierwszym, który ruszył z pomocą Bieleckiemu był Maciej Nowak, wieloletni lekarz kadry. Po krótkiej wizycie w szpitalu w Kielcach okazało się, że Klinika Okulistyki w Katowicach odmawia pomocy specjalistycznej. Maciej Nowak przyjął to z ubolewaniem i dezaprobatą.
"Na szczęście mogliśmy liczyć na wsparcie lubelskiej kliniki, która w najkrótszym czasie przeprowadziła wszystkie niezbędne zabiegi. Uniwersytet Medyczny w Lublinie gwarantuje pełen profesjonalizm oraz światowy poziom leczenia" – napisano później w oświadczeniu ZPRP.
Na tym nie koniec tej historii. Bielecki, przy dużym wsparciu właściciela Rhein-Neckar Loewen, trafił do kliniki w Niemczech, gdzie lekarze podjęli kolejne próby uratowania oka. Zaledwie tydzień po wypadku, w rozmowie z radiową Jedynką, wyznał, że po kontuzji będzie musiał zmienić życie. – Niestety, nagle urwało się wszystko. Trzeba zacząć robić inne rzeczy, ale jestem nastawiony optymistycznie, co by się nie działo, dam sobie radę. To tylko oko – mówił Bielecki w czerwcu 2010 roku.
Czy można przeszczepić oko? Ja mam dwa, ale jedno mi wystarczy. Drugie chciałbym oddać Karolowi...
Na szczęście zmienił zdanie i postanowił kontynuować karierę. Już sześć tygodni po wypadku (!) wystąpił w charytatywnym meczu Rhein-Neckar Loewen kontra Reszta Świata, z którego dochód przeznaczono dla rodziny zmarłego Olega Velyky'ego. Bielecki zdobył trzy bramki, a kibice w Mannheim zgotowali mu owację na stojąco. 31 sierpnia, w spotkaniu Bundesligi z FA Goeppingen, spisał się fantastycznie – rzucił aż jedenaście goli i miał jeden z najlepszych występów w Rhein-Neckar.
Ciąg dalszy wszyscy znają. Z reprezentacją Polski zagrał we wszystkich kolejnych turniejach do igrzysk w Rio w 2016 roku. W Brazylii był nie tylko chorążym, ale też najważniejszym zawodnikiem. Został królem strzelców turnieju, a biało-czerwoni zakończyli turniej na czwartym miejscu. Do pełni szczęścia zabrakło tylko medalu olimpijskiego...
Rok wcześniej zdobył w Katarze trzeci medal mistrzostw świata – do srebrnego medalu MŚ 2007 i brązowego MŚ 2009, dołożył kolejny brąz. W kolekcji jego największych sukcesów jest jeszcze medal za zwycięstwo z Vive w Lidze Mistrzów w 2016 roku.
– Karol Bielecki był największą siłą naszej reprezentacji – ocenił Marcin Lijewski, srebrny i brązowy medalista MŚ, obecnie trener Energa Wybrzeże Gdańsk. – To był gość, którego nie miał inny zespół. Jeśli Karol był szczęśliwy, jeśli Karol był w formie, to mogliśmy wygrać z każdym. Coś nie szło, na przykład z prawej strony lub środkiem, to Karol mówił: "Dawaj mi piłkę i wracaj do obrony". I tak było...
Na początku grudnia odwiedziliśmy Macieja Nowaka w klinice ortopedycznej na poznańskich Winogradach. Po blisko godzinnej rozmowie, głównie o MŚ 2009 w Chorwacji, nadszedł czas na pożegnanie. Kamera wyłączona, zgasły światła. Jeszcze uścisk dłoni i "do widzenia". Tymczasem doktor Nowak zaczął jeszcze jeden temat. – Wszyscy znają Bogdana Wentę jako świetnego trenera, ale to także świetny człowiek. Nie bez powodu zawodnicy tak chwalą atmosferę w czasach, gdy prowadził reprezentację. Sam byłem spakowany już tydzień przed rozpoczęciem zgrupowania. Naprawdę chciało się tam przyjeżdżać i spędzać czas z tymi ludźmi.
– Jeśli ktoś w moim towarzystwie powie złe słowo na Bogdana, to nie ręczę za siebie. Pamiętam najtrudniejszy moment w mojej pracy z kadrą, czyli kontuzję oka Karola Bieleckiego. Byłem w Lublinie, gdzie Karol przeszedł operację uszkodzonego oka. Nad ranem, około godziny 5.00, zadzwonił do mnie Bogdan Wenta, aby zapytać o jego stan zdrowia. Na koniec, bardzo spokojnie, zadał mi pytanie, które zapamiętam do końca życia: "Słuchaj, czy można przeszczepić oko? Ja mam dwa, ale jedno mi wystarczy. Drugie chciałbym oddać Karolowi...". Zapadła cisza, bo jego pytanie wprawiło mnie w zakłopotanie. Oczywiście wytłumaczyłem mu, że to niemożliwe. Jednocześnie zrozumiałem, że dla swoich zawodników był w stanie zrobić naprawdę wszystko...
33 - 27
Polska
29 - 26
Izrael
29 - 29
Rumunia
36 - 36
Portugalia
36 - 23
Izrael
27 - 28
Polska
37 - 30
Rumunia
32 - 32
Izrael
13:00
Polska
16:00
Portugalia
16:00
Rumunia
16:00
Portugalia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.