| Boks

Chisora vs Usyk, czyli... bandyta z arystokratą. Kto zwycięży?

Usyk [L] vs Chisora [P] (fot. Getty)
Getty Images
Usyk [L] vs Chisora [P] (fot. Getty)

Czy Aleksander Usyk po raz kolejny oczaruje bokserski świat? Po serii wspaniałych triumfów w kategorii junior ciężkiej czas na prawdziwy sprawdzian w krainie olbrzymów. W sobotni wieczór w Londynie (transmisja w TVP Sport, TVPSPORT.PL i naszej aplikacji od 20:00) czeka na niego Halloweenowa niespodzianka, czyli bój z Derekiem Chisorą. Brytyjski weteran przekonuje wszystkich, że zwierzęca siła wystarczy na baletmistrza z Ukrainy. Więcej o ekscytującej batalii już w piątek w magazynie "Ring TVP Sport". Startujemy o 17:30 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, naszej aplikacji i social mediach.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Dla Aleksandra Usyka (17-0, 13 KO) to dopiero drugi pojedynek w wadze ciężkiej na zawodowym ringu. W debiucie pokonał słabiutkiego i nieprzygotowanego Chazza Witherspoona, a z występu w Chicago sprzed roku nie wyciągniemy żadnych wniosków. Arcymistrz dywizji junior ciężkiej może wciąż potrzebować czasu na odpowiednie zaadaptowanie się do boksu z najcięższymi tego świata. Problem w tym, że Derek Chisora (32-9, 23 KO) nie będzie dla niego łaskawy. Co zadecyduje o przebiegu sobotniego pojedynku?

Klucze do zwycięstwa Aleksandra Usyka

Kontrola tempa i dystansu
Usyk powinien kontrolować tempo pojedynku, nie forsować go, by tę samą dynamikę zachować na przestrzeni dwunastu rund. Mistrz olimpijski z Londynu w znakomity sposób potrafi zarządzać odpowiednią odległością do przeciwnika. Ustawia się perfekcyjnie, będąc dostatecznie blisko, by zadać cios, ale również by dzięki unikom i odskokom przepuścić kontratak. Brytyjskim fanom zaprezentował się w listopadzie 2018 roku, nokautując w ósmej rundzie Tony'ego Bellew. Wcześniej "Bomber" z Liverpoolu potrafił sensacyjnie dwukrotnie pokonać Davida Haye'a, który dzisiaj odpowiada za menedżerskie interesy Chisory. Bellew miał też argument siły, ale nawet gdy trafiał Usyka, nie robiło to na nim specjalnego wrażenia. Podobnie znosił uderzenia Murata Gassijewa, który w pewnych fazach ataku jest nawet zbliżony do Chisory.

Bellew wspominał, że największy problem miał z presją, jaką wywierał na nim Usyk, co męczyło go nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Cały czas musiał pozostawać w pełnej koncentracji. W podobny sposób powinien angażować Chisorę.




Praca nóg
Nogi karmią wilka – to jeden z ulubionych cytatów Usyka, który najlepiej określa wizytówkę jego boksu. W dywizji junior ciężkiej, gdzie mobilność jest zdecydowanie wyższa niż w wadze ciężkiej, 33-latek był niedościgniony. Pod względem płynności ruchów słusznie porównywany jest do największych w historii, a więc Roya Jonesa Juniora, Muhammada Alego czy... kolegi z reprezentacji, Wasyla Łomaczenki.


Ile znaczy lekkość ruchów w jego strategii najlepiej świadczy pojedynek z Mairisem Briedisem. Podczas walki w Rydze Usyk uparł się na nieco inny boks, co skutkowało najtrudniejszym egzaminem w karierze zawodowej. Owianego złą sławą po walce z Krzysztofem Głowackim Briedisa wypunktował minimalnie.

Zasadne jest pytanie, czy z takim osiłkiem jak Chisora będzie w stanie skakać przez 36 minut walki? Jeśli na moment zatrzymają się nogi, Usyk musi skorzystać ze znakomitego balansu lub wspomnieć strategię swojego idola, wspomnianego Muhammada Alego. Słynne "Rope-a-dope", z zachowaniem proporcji, czyli opierania się o liny ringu, gdy będzie plecami do nich. Zawsze musi pamiętać jednak o tym, by jak najszybciej wrócić do środka ringu.

Wstrzemiężliwość
Choć nie mamy podstaw, by twierdzić, że Usyk ma kruchą szczękę, to za żadne skarby nie powinien tego sprawdzać. Mańkut mieszkający w Kijowie musi liczyć się z tym, że przyjmie mocny cios Chisory. Nie może dążyć do natychmiastowej wendetty, co zdarzało mu się jeszcze w czasach amatorskich.

Podczas występów w World Series of Boxing, krzyżował rękawice z Joe Joycem w Londynie w wadze super ciężkiej (+91 kg). Joyce, dzisiaj niepokonany w 11. walkach wśród profesjonalistów, nie miał wiele do powiedzenia w przekroju całej rywalizacji, przegrał wyraźnie na punkty, jednak miał swój moment. W drugiej rundzie udało mu się zaskoczyć Usyka swoim schematycznym atakiem, a rywal natychmiast chciał mu się zrewanżować. Rozgorzała kilkudziesięciosekundowa wymiana, która w konfrontacji z Chisorą może zakończyć się boleśnie. 

Klucze do zwycięstwa Dereka Chisory

Zacząć od korpusu
Nie jest tajemnicą, że Chisora nie radzi sobie z mańkutami. Tej opinii nie zmienia błyskawiczny nokaut, jaki zafundował w ubiegłym roku Arturowi Szpilce. Wyspiarz najniebezpieczniejszy w ataku jest wtedy, gdy nie zapomina o miksowaniu ciosów, zmieniając płaszczyznę ataków (korpus-głowa). W taki zresztą sposób zdemolował defensywę Polaka. Ataki na dolną strefę mogą też w założeniu osłabić nieco ruchliwość i kondycję Usyka. W pierwszej fazie walki jest wielce prawdopodobne, że Chisora po prostu nie będzie w stanie za nim nadążyć.


Według zapewnień sparingpartnerów byłego króla lżejszej kategorii, nie można liczyć na to, że przy przeciętnej intensywności walki Usyk straci ikrę, bowiem przygotowany jest perfekcyjnie. To powinien być drogowskaz dla Chisory.


Przełamać fizycznie
Najprostsze sposoby są najlepsze. Chisora będzie zapewne około 20 kilogramów cięższy i musi przekuć tę różnicę na swoją korzyść. Masa ciała spowoduje, że nie będzie tak płynny między linami, ale gdy znajdzie się blisko, to poza rozpuszczeniem rąk w ataku, powinien dążyć do klinczu. Każda próba wieszania się na oponencie da nadzieję, że ten straci nieco animuszu, a jego ruchy będą wolniejsze.

Obserwując z bliska Chisorę byłem pod wrażeniem jego rozmiarów. Nie imponuje wzrostem (187 cm), a "szerokością". Zdecydowanie nie sprawia wrażenie zawodnika, z którym warto się szamotać. Ma też w sobie "bandycki" gen i potrafi być o wiele skuteczniejszy w brudnej walce niż arystokratyczny Usyk, który do tej pory właściwie nie był pod ścianą, nie musiał wychodzić z potężnego kryzysu. Chisora musi sprawić, by w Londynie był ten pierwszy raz.

Nie lekceważyć ciosu Usyka
Chisora nie może wpaść w pułapkę walki z lżejszym zawodnikiem, który przecież nic mi nie zrobi. Po pierwsze, bezkarne przyjmowanie ciosów oznacza przegrywanie kolejnych rund. Po drugie, Usyk z pewnością nie będzie królem nokautu w wadze ciężkiej, ale potrafić bić szybko i celnie. Najniebezpieczniejsze ciosy to takie, których nie widzisz. Tak Chisora został znokautowany w rewanżu z Dillianem Whyte'em, a wcześniej, w 2012 roku, poturbował go przecież dzisiejszy doradca David Haye, również wywodzący się z kategorii cruiser.

Siły Usyka i Haye'a nie ma sensu porównywać, bo Brytyjczyk od zawsze potrafił wywracać pojedynczym uderzeniem. Pamiętajmy jednak o tym, że Chisora na zawodowstwie jest od 13 lat, przegrywał dziewięć razy, będąc także potwornie obijanym przez Witalija Kliczkę czy Tysona Fury'ego. Po tylu ringowych wojnach refleks może zawodzić, dlatego "Del Boy" nie powinien ślepo wierzyć w czas swojej reakcji defensywnej.

Zobacz też
Trener kadry zapowiada: jesteśmy w stanie przywieźć trzy medale z IO!
Julia Szeremeta (fot. Getty)
tylko u nas

Trener kadry zapowiada: jesteśmy w stanie przywieźć trzy medale z IO!

| Boks 
Polacy zdobyli 4 medale PŚ! "Niedosyt, mam dosyć ładnych porażek"
Grzegorz Proksa (fot. PAP/Grzegorz Momot)
tylko u nas

Polacy zdobyli 4 medale PŚ! "Niedosyt, mam dosyć ładnych porażek"

| Boks 
Historyczny sukces polskich pięściarek! "Przyszłość jest nasza"
Reprezentantki Polski w boksie olimpijskim wywalczyły siedem medali, w tym dwa złote w Pucharze Świata w Brazylii (fot. Polski Związek Bokserski)
tylko u nas

Historyczny sukces polskich pięściarek! "Przyszłość jest nasza"

| Boks 
Turniej jak z bajki. Reprezentanci Polski rozbudzili nadzieje [KOMENTARZ]
Barbara Marcinkowska wywalczyła złoty medal PŚ w boksie olimpijskim w kategorii do 70 kg (fot.  PAP)
polecamy

Turniej jak z bajki. Reprezentanci Polski rozbudzili nadzieje [KOMENTARZ]

| Boks 
Polak mistrzem Europy! Pokonał faworyta
Mateusz Tryc z pasem mistrza Europy WBO (fot. Instagram/Mateusz Tryc)

Polak mistrzem Europy! Pokonał faworyta

| Boks 
Najnowsze
Aż 41 powołanych do polskiej kadry. Trener wyjaśnia
Aż 41 powołanych do polskiej kadry. Trener wyjaśnia
fot. Facebook
Sara Kalisz
| Siatkówka / Reprezentacja 
Piotr Graban (fot. PAP)
Orlen Ekstraliga kobiet: Śląsk Wrocław – GKS Katowice [SKRÓT]
(fot. TVP SPORT)
Orlen Ekstraliga kobiet: Śląsk Wrocław – GKS Katowice [SKRÓT]
| Piłka nożna / Ekstraliga kobiet 
Puchar Świata bez Wisły?! Znamy kulisy negocjacji
Dawid Kubacki i Kamil Stoch podczas zawodów Pucharu Świata (Fot. PAP)
tylko u nas
Puchar Świata bez Wisły?! Znamy kulisy negocjacji
fot. Facebook
Sara Kalisz
Kiedy kolejne mecze Pajor? Sprawdź terminarz kobiecej sekcji Barcelony
Kiedy mecze Ewy Pajor w FC Barcelona w sezonie 2024/25? [TERMINARZ]
Kiedy kolejne mecze Pajor? Sprawdź terminarz kobiecej sekcji Barcelony
| Piłka nożna / Hiszpania 
Orlen Ekstraliga kobiet: Śląsk Wrocław – GKS Katowice [MECZ]
Śląsk Wrocław – GKS Katowice. Orlen Ekstraliga kobiet, mecz 17. kolejki. Transmisja online na żywo w TVP Sport (12.04.2025)
Orlen Ekstraliga kobiet: Śląsk Wrocław – GKS Katowice [MECZ]
| Piłka nożna / Ekstraliga kobiet 
Wielki powrót Linettego? "Wiele osób to obstawia"
Karol Linetty (fot. Getty Images)
Wielki powrót Linettego? "Wiele osób to obstawia"
Radosław Laudański
Radosław Laudański
La Liga F: mecze Barcy i Ewy Pajor w TVP Sport [ZAPOWIEDŹ]
La Liga F: oglądaj mecze Barcelony z Ewą Pajor w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
La Liga F: mecze Barcy i Ewy Pajor w TVP Sport [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry