| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa

Ekologiczny i otwarty na mieszkańców. Taki ma być nowy stadion Warty (ROZMOWA)

Piłkarze Warty Poznań (fot. PAP)
Piłkarze Warty Poznań (fot. PAP)
Jakub Ptak

Piłkarze Warty Poznań wciąż będą rozgrywać swoje spotkania na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Starania o powrót do stolicy Wielkopolski nabierają jednak konkretnych kształtów. Niedawno ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie nowego stadionu dla Warty przy Drodze Dębińskiej. Założenia władz klubu robią wrażenie. O ekologicznym i niezwykle otwartym na lokalną społeczność obiekcie rozmawialiśmy z wiceprezesem Warty Bartoszem Wolnym.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Jakub Ptak, TVPSPORT.PL: – Za nami pierwszy po ponad ćwierć wieku sezon Warty Poznań w PKO Ekstraklasie. Nie chcę pytać o wynik sportowy, bo ten jest bardziej niż zadowalający. Jak natomiast oceniłby pan pozostałe aspekty funkcjonowania klubu w najwyższej lidze? Czy Warta zdała ten egzamin?
Bartosz Wolny, wiceprezes Warty Poznań:
– Dla nas takim egzaminem, czy dajemy radę w Ekstraklasie, jest proces licencyjny. To on nas weryfikuje i jest naszym obowiązkiem do działania na tym poziomie. W tym roku właściwie we wszystkich aspektach przeszliśmy go bez problemów. Mówimy tu o kwestiach finansowych, organizacyjnych i sportowych. Otrzymaliśmy jedynie nadzór infrastrukturalny. Trudno go jednak nie mieć, skoro nie gramy u siebie, tylko 50 kilometrów od Poznania.

– I w tym względzie niebawem nastąpi poprawa, bowiem rozpisany został przetarg na budowę nowego stadionu i całego kompleksu dla Warty. Założenia projektu są unikatowe w skali kraju, zatem po wyniku sportowym klub chce się wyróżnić także na innym polu. Zgadza się pan z tą tezą?
– Chcemy być po prostu konsekwentni w tym, co sobie zaplanowaliśmy. W ubiegłym roku ogłosiliśmy „Plan rozwoju na lata 2020-2023”, a infrastruktura jest jednym z pięciu filarów tego programu. Najważniejszy jest sport i wynik w tym aspekcie udało się zrealizować. Infrastruktura jest kolejnym ważnym – o ile nie najważniejszym – elementem, na którym się skupiamy. To ma być konsekwencja naszych działań. Powiedzieliśmy, że chcemy być klubem zaangażowanym społecznie, wyróżniającym się dbałością o detale czy ekologię. Trudno nie myśleć o stadionie właśnie w tym kontekście, jeśli całą resztę czynności chcemy wykonywać właśnie w tym nurcie. Stadion ma być podsumowaniem wszystkich naszych wizji, planów i działań.

– Realizacja tego projektu ma być końcem problemów infrastrukturalnych, zwłaszcza patrząc na to, co działo się w ostatnich latach. Dotychczasowa baza przy Drodze Dębińskiej zaczęła w pewnym momencie znacznie odbiegać od standardów. Warta otrzyma nowy dom.
– Można zażartować, że wracamy do tego, co już było. Mieliśmy już mech i grzyby, ale na ścianach. Chcemy zbudować nowy dom, który nie będzie wielkim stadionem, tylko zostanie wymierzony na nasze potrzeby. To ma być mały obiekt, z trybuną główną mieszczącą zaplecze sportowe, administracyjne i biznesowe – czyli kilka loży, w których chcielibyśmy skupiać poznański biznes wokół Warty. Powinno to dać fajny, przyjazny i niebanalny efekt. Chcemy się wyróżnić, bowiem jeśli da się zrobić coś z dbałością o detale, to czemu z tego nie skorzystać? Uważam, że nowy obiekt piłkarski Warty ma szansę stać się nową atrakcją Poznania, o której będzie się mówiło w całym kraju. Już się mówi, a mamy dopiero efekt projektowania.

– Wracając do wielkości stadionu – planowanych jest 4,5 tysiąca miejsc z możliwością rozbudowy do 6-8 tysięcy. Porównując to z polskimi trendami w tym temacie, te liczby wydają się dość skromne. Czy to jest związane z państwa możliwościami, uwarunkowaniami terenu, czy też świadoma decyzja o postawieniu kameralnego obiektu?
– Złożyło się na to kilka powodów. Po pierwsze, to miejsce nie pozwala nam na nic większego. To też chyba nie te czasy, by budować duży stadion piłkarski – tym bardziej, że jest już taki w Poznaniu. Uważamy, że wolimy mieć obiekt skrojony na nasze potrzeby, gdzie późniejsze koszty jego utrzymania będą odpowiadać naszym możliwościom budżetowym. Staramy się podejmować racjonalne decyzje, również na poziomie infrastrukturalnym. Stadion jest ważnym elementem strategii budowania klubu. Uważamy też, że nasza baza kibiców i sympatyków, która zresztą szybko rośnie, będzie odpowiednia, by taki sześciotysięczny obiekt zapełnić.

Prace na stadionie Warty prowadzone są od kilkunastu miesięcy. W ubiegłym roku zamontowano oświetlenie (fot. PIM)
Prace na stadionie Warty prowadzone są od kilkunastu miesięcy. W ubiegłym roku zamontowano oświetlenie (fot. PIM)

– Najciekawszym aspektem tego projektu są liczne rozwiązania ekologiczne: zielona elewacja, fotowoltaika, domki dla pszczół, itd. To bez wątpienia innowacyjny projekt w skali kraju. Gdzie państwo szukali inspiracji?
– Takiego stadionu w Polsce nie ma, ale są już np. budynki biurowe projektowane przez pryzmat ekologii. Nie musieliśmy daleko tego podpatrywać.. Na świecie w tym kierunku podąża zwłaszcza klub Forest Green Rovers. Był naszą inspiracją, ale nie kopiujemy ich działania, bowiem mamy wiele wątków, które chcemy poprowadzić po swojemu. Dużo w tym zakresie robi też Wolfsburg. My natomiast wiemy, jakim klubem jesteśmy teraz i jakim chcemy być za dwa-trzy lata. Do planowania obiektu podeszliśmy w trzech ramach. Pierwsza z nich to kryteria licencyjne, które zwyczajnie na nowym obiekcie należy spełnić. Drugi aspekt dotyczy naszych potrzeb. Dobrym przykładem w tej kwestii mają być rozwiązania dla posiadanej przez nas drużyny amp-futbolu. Naszemu docelowemu projektantowi wskazujemy, że chcemy mieć w szatni toaletę dostosowaną do osób z niepełnosprawnościami. Mam wrażenie, że szatniach w pełni sprawnych piłkarzy nie jest to powszechne. Ale mówimy tu też o ilości pomieszczeń, jakie musimy mieć w klubie dla skutecznej pracy. Podeszliśmy do tego bardzo racjonalnie.

Trzecia rama to nasz wyróżnik, czyli pomysł na unikalny, otwarty dla innych obiekt. Nie chcemy, żeby był on zamknięty poza meczami piłkarskimi. To ma być miejsce, do którego można przyjść, być blisko klubu, korzystać z niego nie tylko w formule dnia meczowego. Sprzyja temu też lokalizacja – blisko jest park czy bulwary nadwarciańskie. Nawet możliwość skorzystania z toalet czy schronienia się przy złej pogodzie na stadionie może być fajnym rozwiązaniem. Latem najczęściej nie toczy się rywalizacja ligowa, a trybuny w tym czasie świecą pustkami. U nas chcielibyśmy je otworzyć i mieć kino letnie. Będziemy też przeciwdziałać wykluczeniom, dlatego chcemy, żeby obiekt był bardzo dostosowany dla osób z niepełnosprawności.

– Z państwa zapowiedzi wyłania się obraz zielonej wyspy na tle coraz bardziej zabetonowanego Poznania. To na pewno atrakcyjna perspektywa dla mieszkańca.
– Mamy w klubie taką ekologiczną linię. Pojawiają się już partnerzy biznesowi i sponsorzy z tej dziedziny. Robimy swoje, zresztą nie musimy czekać, aż ten stadion powstanie. Pierwsze ule stawiamy w przyszłym miesiącu przy obecnej siedzibie klubu. Takich ekologicznych rozwiązań ma być więcej – chociażby zielony bluszcz na elewacji. Pod względem smogu Wilda nie jest najczystszą dzielnicą Poznania, więc zielona elewacja może pomóc w codziennym życiu. To także kwestie komunikacyjne. Liczba miejsc parkingowych, które jesteśmy w stanie przygotować, powoduje, że chcemy traktować preferencyjnie transport zbiorowy, czy rowerowy. Mamy już wymyśloną politykę biletową – jeśli kibic przyjedzie na mecz np. rowerem, hulajnogą czy tramwajem, zapłaci mniej za wstęp na mecz. Będą parkingi rowerowe, mamy w planach utworzenie stacji doładowania elektrycznych pojazdów. Pojawiały się też takie inspiracje, jak zielone łąki, ścieżki edukacyjne, mała architektura z kwietnikami. To dość proste rzeczy, ale dbałość o detale nas wyróżnia.

– Warta ma status klubu dla lokalnej społeczności. Jak zatem chcą państwo utrzymać te „sąsiedzkie” relacje, skoro następny sezon znów spędzą państwo w Grodzisku Wielkopolskim?
– To jest problem, który trudno przeskoczyć. Mam wrażenie, że działaniami pozasportowymi pokazujemy, że chcemy być blisko naszych bezpośrednich sąsiadów i mieszkańców Poznania. Dzięki sprawności organizacyjnej dążymy do tego, by powrót do Ogródka był możliwie szybki. Najpierw musi jednak powstać odpowiedni obiekt. Postępowanie przetargowe zmierzające do wyłonienia projektanta już jednak trwa. To nie są już tylko plany, pracujemy wspólnie z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji oraz Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi. To jest proces.

– Infrastruktura była i jest bez wątpienia ogromną bolączką Warty, ale powyższy projekt na dobre to zmieni. W jakich jeszcze rejonach klub ma największe rezerwy do rozwoju?
– Efekty w działaniach czysto sportowych już widać, i na poziomie profesjonalnym i amatorskim. W kwestii infrastruktury przenieśliśmy się już do nowej siedziby, a punktem docelowym jest rzecz jasna stadion. Pozostałe trzy strumienie, które realizujemy w ramach naszego planu rozwoju, to finanse, organizacja i budowa społeczności. W zakresie organizacji mówimy o digitalizacji procesów wewnętrznych, rozbudowie bazy CRM (zarządzanie relacjami z klientami – przyp. red.) i ogólnie rzecz biorąc ciągłym usprawnianiu procesów wewnętrznych. W kwestii społeczności chcemy skupiać się na kliencie indywidualnym. Mam nadzieję, że powrót do dnia meczowego pozwoli bardziej efektywnie budować społeczność wokół klubu, aczkolwiek idzie to nam bardzo dobrze i jesteśmy zadowoleni z obecnych wskaźników. Ważny jest też biznes. Warta to projekt, którego nie zrealizujemy samodzielnie. Potrzebujemy wsparcia miasta w zakresie infrastrukturalnym oraz firm i partnerów biznesowych, żeby móc proces transformacji Warty prowadzić dalej. Na realizację projektu są po prostu potrzebne pieniądze. Myślę jednak, że mamy wartość, którą możemy zaoferować klientowi biznesowemu.

– Rozumiem, że wynik sportowy z ubiegłego sezonu bardzo państwo pomógł we wszelkich działaniach czy negocjacjach.
– Niezaprzeczalnie. Piąte miejsce to dla nas dodatkowy podmuch w żagle.

– Na koniec muszę zapytać o sportowe plany na przyszły sezon. Poprzeczka jest zawieszona niezwykle wysoko. Jakie są państwa cele?
– Cele postawimy sobie, gdy piłkarze wrócą z urlopów. Na razie cieszymy się z tego, co mamy. Trzeba umieć celebrować sukcesy, bowiem osiągnęliśmy najlepszy wynik od ponad 70 lat. Do nowego sezonu podchodzimy jednak z dużą pokorą. Nie prężymy muskułów, znamy swoje miejsce w szeregu. Na pewno będzie ciężko powtórzyć ten wynik. Wszyscy nam mówią, że drugi sezon będzie dużo trudniejszy. Mam nadzieję, że nadal charakteryzować nas będą pokora, duży spokój, ambicja i walka.

Zobacz też
Dlaczego 18-latek odszedł z Ekstraklasy? "Zapraszaliśmy rodziców, menedżera..."
Bright Ede (fot. PAP)
tylko u nas

Dlaczego 18-latek odszedł z Ekstraklasy? "Zapraszaliśmy rodziców, menedżera..."

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Wielkie przemeblowanie w Legii? Takim składem zapewne dziś zagra!
Legia Warszawa rozpoczyna sezon pod wodzą Edwarda Iordanescu. Na pierwszy ogień mecz z FK Aktobe! (fot: PAP)
polecamy

Wielkie przemeblowanie w Legii? Takim składem zapewne dziś zagra!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Średniak ma walczyć o puchary. "Piłka to nie Football Manager"
Mateusz Żyro w meczu z Jagiellonią Białystok (fot. Getty).
tylko u nas

Średniak ma walczyć o puchary. "Piłka to nie Football Manager"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
"W Rakowie nie ma miejsca dla tych, którzy nie akceptują naszych reguł"
Zoran Arsenić (fot. Getty)
tylko u nas

"W Rakowie nie ma miejsca dla tych, którzy nie akceptują naszych reguł"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]
PKO Ekstraklasa 2025/26: transfery. Lista transferów w polskich klubach [AKTUALIZACJA]

Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
32 transakcje w ciągu tygodnia. Transferowa ofensywa Widzewa
Samuel Akere (fot. PAP)
tylko u nas

32 transakcje w ciągu tygodnia. Transferowa ofensywa Widzewa

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
"Będziemy bronili naszego honoru". Mocne słowa rywali przed meczem z Legią
Wiaczesław Lewczuk poprowadzi FK Aktobe przeciwko Legii Warszawa w 1. rundzie eliminacji Ligi Europy (fot: PAP)

"Będziemy bronili naszego honoru". Mocne słowa rywali przed meczem z Legią

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Legia bliska wielkiego transferu. To byłby rekord Ekstraklasy!
Mileta Rajović (fot. Getty)

Legia bliska wielkiego transferu. To byłby rekord Ekstraklasy!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Trener Legii przed debiutem: pojawiłem się, by wygrywać
Edward Iordanescu zadebiutuje jako trener Legii Warszawa w spotkaniu 1. rundy el. LE z FK Aktobe (fot: PAP)

Trener Legii przed debiutem: pojawiłem się, by wygrywać

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Gwiazda Zagłębia coraz bliżej transferu. "Zaawansowane negocjacje"
Tomasz Pieńko (fot. Getty Images)
tylko u nas

Gwiazda Zagłębia coraz bliżej transferu. "Zaawansowane negocjacje"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
terminarz
tabela
Terminarz
18 lipca 2025
Piłka nożna

Jagiellonia

16:00

Bruk-Bet Termalica

Lech Poznań

18:30

Cracovia

19 lipca 2025
Piłka nożna

Widzew Łódź

12:45

KGHM Zagłębie Lubin

Wisła Płock

15:30

Korona Kielce

GKS Katowice

18:15

Raków Częstochowa

20 lipca 2025
Piłka nożna

Górnik Zabrze

12:45

Lechia Gdańsk

Motor Lublin

15:30

Arka Gdynia

Legia Warszawa

18:15

Piast Gliwice

Radomiak Radom

18:15

Pogoń Szczecin

25 lipca 2025
Piłka nożna

Cracovia

16:00

Bruk-Bet Termalica

Tabela
PKO BP Ekstraklasa
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
Arka Gdynia
Arka Gdynia
0
0
0
2
Bruk-Bet Termalica
Bruk-Bet Termalica
0
0
0
3
Cracovia
Cracovia
0
0
0
4
GKS Katowice
GKS Katowice
0
0
0
5
Górnik Zabrze
Górnik Zabrze
0
0
0
6
Jagiellonia
Jagiellonia
0
0
0
7
KGHM Zagłębie Lubin
KGHM Zagłębie Lubin
0
0
0
8
Korona Kielce
Korona Kielce
0
0
0
9
Lech Poznań
Lech Poznań
0
0
0
10
Legia Warszawa
Legia Warszawa
0
0
0
11
Motor Lublin
Motor Lublin
0
0
0
12
Piast Gliwice
Piast Gliwice
0
0
0
13
Pogoń Szczecin
Pogoń Szczecin
0
0
0
14
Radomiak Radom
Radomiak Radom
0
0
0
15
Raków Częstochowa
Raków Częstochowa
0
0
0
16
Widzew Łódź
Widzew Łódź
0
0
0
17
Wisła Płock
Wisła Płock
0
0
0
18
Lechia Gdańsk
Lechia Gdańsk
0
0
-5
Rozwiń
Polecane
Najnowsze
Polskie kluby w europejskich pucharach 2025/26. Kiedy mecze?
nowe
Polskie kluby w europejskich pucharach 2025/26. Kiedy mecze?
| Piłka nożna 
Polskie kluby w Europie 2025/26. Kto i kiedy zagra? (fot. Getty)
Jasna deklaracja Niny Patalon ws. dalszej pracy
Nina Patalon (fot. Getty Images)
Jasna deklaracja Niny Patalon ws. dalszej pracy
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Reprezentant wraca do kadry po "najlepszej imprezie w życiu"
Jakub Kochanowski (fot. Getty)
tylko u nas
Reprezentant wraca do kadry po "najlepszej imprezie w życiu"
fot. Facebook
Sara Kalisz
Prowadziła wypaczone El Clasico, teraz posędziuje Polkom na Euro!
Olatz Rivera Olmedo sędziowała mecz Polska – Austria (1:0) w fazie play off eliminacji do Euro 2025. (zdjęcie: Getty Images)
polecamy
Prowadziła wypaczone El Clasico, teraz posędziuje Polkom na Euro!
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Norwegia – Islandia: o której i gdzie oglądać mecz Euro 2025?
Norwegia – Islandia: o której mecz EURO 2025 kobiet? Gdzie oglądać na żywo w TV i online? (10.07.2025)
Norwegia – Islandia: o której i gdzie oglądać mecz Euro 2025?
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Nowe Old Trafford z finałem MŚ?
Old Trafford (fot. Getty Images)
Nowe Old Trafford z finałem MŚ?
| Piłka nożna 
Świątek zagra o finał Wimbledonu! O której dzisiaj mecz Polki?
Kiedy gra Iga Świątek w półfinale Wimbledonu 2025? O której mecz Świątek – Bencic?
Świątek zagra o finał Wimbledonu! O której dzisiaj mecz Polki?
| Tenis / Wielki Szlem 
Do góry