| Skoki

Nie Harrachov, to... Zakopane? "Będziemy lobbować za projektem mamuta w Polsce"

Kamil Stoch, mamut w Polsce, skocznia mamucia w Polsce
Loty narciarskie w Zakopanem? Kamil Stoch może tego nie doczekać, ale inni nasi skoczkowie...? (Fot. Getty)

Temat przebudowy mamuta w Harrachovie upadł już raczej definitywnie. Przynajmniej w najbliższym czasie. Wrócił za to temat budowy skoczni do lotów w Polsce. – Podejmiemy działania, aby taki obiekt zaprojektować w naszym kraju. Chcemy lobbować, aby powstał u nas w kraju – zapowiada w rozmowie z TVPSPORT.PL Przemysław Gawęda, który stworzył specjalne studium dla Czechów i pragnął, by tuż za polsko-czeską granicą powstała największa skocznia świata.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Mistrz kraju = faworyt sezonu? Ci skoczkowie mogą być groźni

Czytaj też

Karl Geiger i Ryoyu Kobayashi zostali mistrzami w swoich krajach (fot. Getty Images)

Mistrz kraju = faworyt sezonu? Ci skoczkowie mogą być groźni

Rok temu fanów skoków narciarskich rozpaliła wiadomość o tym, że tuż za polską granicą, w miejscu szczególnym dla kibiców, dla Adama Małysza, prawdopodobnie powstanie największa skocznia świata. Co więcej, zadbają o to Polacy. Wszystko wyglądało pięknie. I aż dusza się radowała, kiedy taka wizja korespondowała ze zdjęciami niszczejących skoczni w Harrachovie. Nawet "Orzeł z Wisły" do spółki z Jakubem Jandą apelował o ratunek dla popadającego w ruinę kompleksu Certak.

Studio Archigeum opracowało już studium, a jego przedstawiciel Przemysław Gawęda w rozmowie z TVPSPORT.PL przyznawał: – Powiem tak, federacja czeska podjęła kroki w celu uruchomienia inwestycji. Wiadomo, że w takich przypadkach w pierwszej kolejności trzeba zacząć od koncepcji, przymiarek, uzgodnień i wstępnych projektów. Następnie przedstawia się koncepcję z wizualizacjami, materiałem graficznym. Dalsze etapy będą polegały już na realizacji projektu, przebudowaniu skoczni. To wszystko wiąże się z finansami. Nie będzie to tania inwestycja, ale Czesi są bardzo zdeterminowani, żeby ośrodek odnowić, przywrócić go na mapie sportowych aren na świecie. Wszystko idzie w dobrym kierunku – mówił przed rokiem. Jednak nie poszło w tym dobrym kierunku.

Mistrz kraju = faworyt sezonu? Ci skoczkowie mogą być groźni

Czytaj też

Karl Geiger i Ryoyu Kobayashi zostali mistrzami w swoich krajach (fot. Getty Images)

Mistrz kraju = faworyt sezonu? Ci skoczkowie mogą być groźni

Harrachov, Certak, skocznie w Harrachovie
Tak wyglądają skocznie w Harrachovie. Jeszcze w 2014 roku skoczkowie walczyli tu o medale MŚ w lotach (Fot. PAP)
Freitag zakończy karierę? "Brakuje mi luzu"

Czytaj też

Richard Freitag rozważa zakończenie kariery (fot. Getty Images)

Freitag zakończy karierę? "Brakuje mi luzu"

Polskie skocznie w Czechach? Prezes odpowiedział jasno


Minęło ponad dwanaście miesięcy, a skocznie jak niszczały, tak niszczeją dalej. Czesi pieniędzy nie znaleźli i raczej ich nie znajdą, skoro zaoferowali Polakom Certak za… złotówkę.

Wiedzą, że w Polsce skoki mają się dobrze, a Harrachov to dla nas miejsce szczególne. W końcu tutaj na dobrą sprawę w połowie stycznia 2001 roku wybuchła Małyszomania. Do małego miasteczka przy granicy przyjechało kilkadziesiąt tysięcy biało-czerwonych fanów.

Ale od razu pojawia się pytanie, bo co Polakom skocznie, które nie są w Polsce? A do tego popadły w ruinę i trzeba wyłożyć spore środki, żeby przywrócić je do stanu używalności.

Dla nas nie jest to poważny temat do rozpatrzenia, bo nie interesuje nas posiadanie skoczni na terenie innego kraju. Sami nie potrafią sobie poradzić z modernizacją nie tylko tej mamuciej, ale całego kompleksu, bo jest tam pięć różnych wielkości obiektów. Jest mocno zaniedbany i nie ma tam klimatu, żeby go całkowicie zmodernizować – zdradził w rozmowie z "Eurosportem" prezes PZN, Apoloniusz Tajner.

Postanowiliśmy więc skontaktować się z Przemysławem Gawędą. A ten potwierdził, że z projektu raczej nici. – Jako pracownia podjęliśmy się opracowania studium. Przedłożyliśmy je stronie czeskiej. To nie był projekt, tylko koncepcja, założenia projektowe. Takie przedwstępne analizy, czy temat skoczni w Harrachovie jest możliwy do zrealizowania. Na chwilę obecną strona czeska raczej nie da rady znaleźć finansowania tego przedsięwzięcia i wiele na to wskazuje, że te skocznie w najbliższym czasie, ale też dłuższej perspektywie, nie zostaną wyremontowane – nie ukrywa.

On też patrzy bardzo sceptycznie na propozycję naszych południowych sąsiadów. Bo zaoferowali coś, co do niczego się nie nadaje. – Przede wszystkim Czesi musieliby przebudować cały kompleks. Obecnie niewiele na to wskazuje, żeby chcieli odnowić ten obiekt. Raczej nie dysponują środkami, które pozwoliłyby na inwestowanie w te skocznie. Gdyby do tej przebudowy doszło, bo w tej chwili te obiekty nie nadają się do użytkowania, byłby to bardzo dobry prognostyk i Polacy mogliby z nich korzystać. Harrachov leży na granicy, to okazja, by rozwijać skoki w tej części kraju. Z okolic Wrocławia, Jastrzębiej Góry nikt nie będzie jeździł trenować w Zakopanem – próbuje jednocześnie znaleźć plusy polskich skoczni w Czechach.

Nie traci jednak nadziei, że skocznia mamucia powstanie w tej części Europy. Ba, wierzy, że zawodnicy za jakiś czas mogą fruwać ponad 200, a nawet 250 metrów w Polsce. – Jeśli Czesi, a to prawdopodobne, nie będą kontynuować tego tematu, podejmiemy działania, aby taką mamucią skocznię zaprojektować w Polsce. Chcemy lobbować, aby taki obiekt powstał u nas w kraju – zapowiada Gawęda.

Freitag zakończy karierę? "Brakuje mi luzu"

Czytaj też

Richard Freitag rozważa zakończenie kariery (fot. Getty Images)

Freitag zakończy karierę? "Brakuje mi luzu"

Piotr Żyła, Żyła loty narciarskie
Piotr Żyła uwielbia loty i pewnie byłby orędownikiem polskiego mamuta (Fot. PAP)
Fatalne wieści z Japonii. Bardzo ciężka kontuzja na skoczni

Czytaj też

Maruyama skoki

Fatalne wieści z Japonii. Bardzo ciężka kontuzja na skoczni

Nie Harrachov, to może Zakopane?


Temat budowy mamuta na terenie Polski wraca co jakiś czas. A wraz z nim wracają te najbardziej przyziemne argumenty: fascynujące loty, tylko za ile? Tym bardziej, że poza Planicą, która miejsce w kalendarzu ma stałe, i ostatnio Vikersund, zawodnicy na Kulm czy do Oberstdorfu udają się raz na dwa sezony, a czasem rzadziej. Nikt na mamutach nie trenuje, zawodów krajowych się nie organizuje, od lat na takich skoczniach nie ma też Pucharów Kontynentalnych. Czy jest zatem sens inwestować w takie przedsięwzięcie? I czy na pewno byłoby aż tak kosztowne?

Chciałbym oddemonizować taką opinię, że skocznia mamucia jest bardzo droga. Oczywiście, jest stosunkowo droższa, bo to większy obiekt, ale to nie tak duży wydatek, jeśli chodzi o koszt budowy. Czym innym jest oczywiście użytkowanie tej skoczni, ale biorąc pod uwagę takie czynniki jak prestiż, to że odnosimy wiele sukcesów, taki obiekt ma rację bytu w Polsce. Polski Związek Narciarski musi podejmować działania, starać się pozyskiwać środki. Słowenia, czyli malutki kraj, Norwegia, która jest mniejsza od Polski – te kraje posiadają mamuty. Dlaczego my mielibyśmy nie mieć? Jestem przekonany, że dałoby się wypracować formułę, w której Zakopane organizowałoby konkursy i na skoczni średniej, i na dużej i na tej mamucie. To wszystko kwestia odpowiedniego poukładania – wyjaśnia przedstawiciel studia Archigeum w rozmowie z TVPSPORT.PL.

Gdyby faktycznie mamut miał powstać w Polsce – jaka jest droga? – To musi być decyzja rządowa. Tego typu obiekty są dość kosztowne, ale nie na tyle, by tego nie zrealizować. To po pierwsze. A po drugie, mamy potencjał, żeby powstała taka skocznia. I to dobry czas do rozpoczęcia takiej dyskusji. Już tak formalnie, z inicjatywą powinien wyjść Polski Związek Narciarski. Patrząc natomiast na lokalizację, gdzie taki obiekt mógłby się znaleźć, to oczywiście Zakopane. W ostatnim czasie przebudowano Średnią Krokiew i cały kompleks. Jesteśmy autorami tego przedsięwzięcia. Najprawdopodobniej niedługo powstanie kryty tor. Moim zdaniem, jest miejsce na skocznię mamucią i byłoby to zwieńczenie tego dobrego, co dzieje się w Zakopanem, jeśli chodzi o infrastrukturę sportową – odpowiada Gawęda.

Skoro Polacy (zresztą nie tylko Archigeum, bo powstał projekt mamuta w Szczawnicy) podjęli temat, może ich działanie nie poszłyby na marne? Wykorzystanie studium stworzonego przy okazji niedoszłej rewitalizacji Certaku? – Nie, to nie ma sensu. Należy podejmować działania adekwatne do warunków gruntowych, terenu, lokalizacji. Trzeba też uwzględnić infrastrukturę, otoczenie. Musiałby powstać nowy projekt – ucina temat rozmówca TVPSPORT.PL.

Choć na razie to mrzonki, trudne do realizacji marzenia, zwolenników polskiego mamuta nie brakuje. – Jeśli Czesi zaniechają przebudowy kompleksu, uważam, że powinniśmy podjąć ten temat. Upatruję w tym szansy rozwoju turystyczno-gospodarczego dla Podhala i rejonu – przekonuje Gawęda.

To fakt. Mielibyśmy kompleks z prawdziwego zdarzenia, niebiański, jak ten w Planicy. Nawet jeśli, to kiedy? Patrząc, ile lat zabrała przebudowa Średniej Krokwi, a raczej zabranie się za tę przebudowę, chyba lepiej na razie kupić bilety na konkursy w Planicy albo Vikersund niż czekać na loty w Zakopanem bądź Szczawnicy. Ale może, któregoś dnia? Jedno jest pewne. Na tej skoczni nie pofrunie Kamil Stoch. Piotr Żyła z Dawidem Kubackim raczej też nie.

Fatalne wieści z Japonii. Bardzo ciężka kontuzja na skoczni

Czytaj też

Maruyama skoki

Fatalne wieści z Japonii. Bardzo ciężka kontuzja na skoczni

Adam Małysz skoczył, a potem musiał uciekać przed kibicami!
Adam Małysz na Średniej Krokwi w Zakopanem (fot. TVP)
Adam Małysz skoczył, a potem musiał uciekać przed kibicami!

Zobacz też
Lider Pucharu Świata kontuzjowany! Kolejny problem rywali Polaków
Daniel Tschofenig (fot. Getty)

Lider Pucharu Świata kontuzjowany! Kolejny problem rywali Polaków

| Skoki 
Ruszyła budowa pierwszej na świecie skoczni giganta!
Być może jeszcze w tym roku skoczkowie będą mogli przetestować pierwszą na świecie skocznię giganta (fot. Getty Images)

Ruszyła budowa pierwszej na świecie skoczni giganta!

| Skoki 
Zmiany w skokach. Prestiżowy cykl znika z kalendarza!
Kamil Stoch podczas Raw Air (fot. Getty Images)

Zmiany w skokach. Prestiżowy cykl znika z kalendarza!

| Skoki 
Jednak będą igrzyska. Olimpijskie skocznie po terminie, ale otwarte
Olimpijskie skocznie w Predazzo zostały otwarte dla skoczków (fot. Artur Bała, Getty)

Jednak będą igrzyska. Olimpijskie skocznie po terminie, ale otwarte

| Skoki 
Nóż na gardle i straszenie, które już było. Skoki po nowemu
Sandro Pertile i FIS próbują ratować twarz skoków narciarskich. Padły słowa, czekamy jednak na czyny (fot. PAP)
polecamy

Nóż na gardle i straszenie, które już było. Skoki po nowemu

| Skoki 
Polecane
Najnowsze
Ruch w żałobie. Nie żyje "Niebieska Mama"
Ruch w żałobie. Nie żyje "Niebieska Mama"
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Renata Kubiak (fot. Ruch Chorzów)
Z boiska na misję. Więzienia gorsze niż u Vegi i chłopak z wizjami
Konrad Cop z siatkarskiego boiska pojechał na misję (fot. archiwum prywatne Konrada Copa)
polecamy
Z boiska na misję. Więzienia gorsze niż u Vegi i chłopak z wizjami
fot. Facebook
Sara Kalisz
TdF a życie rodzinne. Jonas Vingegaard na zakręcie
TdF a życie rodzinne. Jonas Vingegaard na zakręcie (fot. Getty).
nowe
TdF a życie rodzinne. Jonas Vingegaard na zakręcie
| Czytelnia VIP 
Ishak łowcą bramek! Pękła kolejna granica
Mikael Ishak (fot. PAP)
Ishak łowcą bramek! Pękła kolejna granica
Jakub Ptak
Jakub Ptak
Chcą znów zaskoczyć Polskę. "Będziemy wprowadzać nowatorskie rozwiązania"
Piłkarze Unii Skierniewice mają za sobą kapitalny sezon (fot. Unia Skierniewice/Facebook)
tylko u nas
Chcą znów zaskoczyć Polskę. "Będziemy wprowadzać nowatorskie rozwiązania"
Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Wyjątkowy moment kobiecej piłki. To rekordowe Euro!
Euro 2025 (fot. Getty Images)
Wyjątkowy moment kobiecej piłki. To rekordowe Euro!
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Popis przyszłego rywala Lecha. Ligowy nokaut! [WIDEO]
Crvena zvezda błysnęła w ligowych rozgrywkach (fot. Getty).
Popis przyszłego rywala Lecha. Ligowy nokaut! [WIDEO]
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Do góry