| Motorowe

ELMS. WEC. Pietro Fittipaldi w polskim zespole Inter Europol Competition. Prababcia była Polką, dziadek mistrzem F1

Pietro Fittipaldi (z prawej) łączy obowiązki w Formule 1 z jazdą dla polskiej ekipy Inter Europol Competition w ELMS. Wnuk dwukrotnego mistrza świata, Emersona (z lewej) wystartuje też w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans (fot. Getty)
Pietro Fittipaldi (z prawej) łączy obowiązki w Formule 1 z jazdą dla polskiej ekipy Inter Europol Competition w ELMS. Wnuk dwukrotnego mistrza świata, Emersona (z lewej) wystartuje też w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans (fot. Getty)

Ród Fittipaldich w motorsporcie jest jednym z najmocniej zakorzenionych, a w dodatku ma nawet polski akcent. Matka dwukrotnego mistrza świata Formuły 1, Emersona Fittipaldiego seniora była Polką. Nazywała się Józefa Wojciechowska. Tradycje kontynuuje m. in. Pietro, wnuk byłego czempiona. Od tego roku jest kierowcą Inter Europol Competition, polskiego zespołu, który stanie na starcie 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Łączy to z F1, gdzie jest zawodnikiem rezerwowym Haasa.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Polak w prestiżowej serii. Pojedzie w zespole brata legendy F1

Czytaj też

Kacper Sztuka w trakcie startów we włoskiej Formule 4 (fot. Paolo Pellegrini)

Polak w prestiżowej serii. Pojedzie w zespole brata legendy F1

Historia ta wygląda trochę jak telenowela brazylijska. Ale tak liczną rodzinę ma właśnie kierowca polskiej ekipy, która niedawno rozpoczęła sezon w European Le Mans Series (a także wystawi dwa samochody podczas 24-godzinnego wyścigu w Le Mans w czerwcu tego roku).

Rodzice Emersona Fittipaldiego to Wilson Fittipaldi senior, a także wspomniana Juzy Fittipaldi, czyli Józefa "Juza" Wojciechowska. To właśnie oni są rodzicami młodszego Emersona oraz starszego, Wilsona juniora. Obaj panowie przed laty startowali w Formule 1, a pierwszy z braci jest ikoną tego sportu. Ostatecznie mieli też do motorsportu wprowadzić potomków – tak jak Wilson jr uczynił ze synem, Christianem, startującym w F1 na przestrzeni lat 80. oraz 90. XX wieku.

To on został pierwszym mistrzem świata rodem z Brazylii (wygrywał w latach 1972 i 1974), a także pierwszym czempionem w barwach legendarnego zespołu McLarena.



Do chwili, gdy Fernando Alonso wywalczył w 2005 roku tytuł mistrzowski, pozostawał najmłodszym, który tego dokonał.

I tutaj rozpoczyna się trudność, bo ród Fittipaldich zaczyna się rozgałęziać w tej chwili niczym słynna włoska rodzina Agnellich (właściciele koncernu Fiata, a także m. in. firmy Ferrari, przejętej w 90 proc. po Enzo Ferrarim po śmierci właściciela w 1988 roku – przyp. red.).

Emerson ma w sumie siedmioro dzieci z trzech różnych małżeństw. 

Najnowsze zawarł w 2012 roku. Co ciekawe, inna z córek Emersona wyszła za mąż za kierowcę wyścigowego. Chodzi o Tatianę Papis, która jest małżonką Maksa Papisa (startującego na przestrzeni kariery w F1, serii ChampCar, 24 Hours of Le Mans i NASCAR).



Ma z nim dwójkę dzieci – Marco oraz Matteo Papisa. A żeby dopełnić rodzinną atmosferę, ojcami chrzestnymi obu synów są Alex Zanardi i Dario Franchitti, dwaj panowie znani z torów. Jeden z nich startował w wyścigach pomimo niepełnosprawności, która jest wynikiem wypadku na torze Lausitzring z 2001 roku. Drugi po wielkich sukcesach w IndyCar Series zakończył karierę w 2013 roku, również na skutek obrażeń w wypadku na torze w amerykańskim Houston.

Jednym z dzieci Emersona jest też Juliana da Cruz, matka Pietro oraz Enzo, a także ich siostry, Valentiny. Obaj młodzianie to wyścigowi kierowcy, urodzeni w Miami na Florydzie – a tam w tym sezonie zawita Formuła 1 z debiutującym w kalendarzu Grand Prix Miami. ścigają się jednak pod nazwiskiem Fittipaldi. Nie jest to nowy zabieg. Bruno Lalli, siostrzeniec trzykrotnego mistrza świata, Ayrtona Senny też przyjął nazwisko słynnego wuja. W latach startów w kartingu, również Mick Schumacher startował pod jako Mick Betsch, przyjmując na początku panieńskie nazwisko matki.

A jakby tego było mało, Emerson Fittipaldi ma również syna, który… nosi jego własne imię. W 2007 roku na świat przyszedł Emmo Fittipaldi junior. Kierowca Inter Europol Competition ma zatem… młodszego o 11 lat wujka. W tym roku wszedł on do stawki włoskiej i niemieckiej Formuły 4 z bardzo silnym zespołem Van Amersfoort Racing, jest członkiem juniorskiego programu Saubera, powiązanego oczywiście z Alfa Romeo F1 Team Orlen.

Polak w prestiżowej serii. Pojedzie w zespole brata legendy F1

Czytaj też

Kacper Sztuka w trakcie startów we włoskiej Formule 4 (fot. Paolo Pellegrini)

Polak w prestiżowej serii. Pojedzie w zespole brata legendy F1

Polak w Formule 4. Pojedzie w zespole Schumachera
(fot. Paolo Pellegrini)
Polak w Formule 4. Pojedzie w zespole Schumachera

F1: wyrzucili Rosjanina z zespołu, a w składzie mają syna legendy

Czytaj też

Nikita Mazepin (L) i Mick Schumacher (P) (fot. Getty)

F1: wyrzucili Rosjanina z zespołu, a w składzie mają syna legendy

W takiej to rodzinie wychował się Pietro Fittipaldi. Ten sam, który w 2020 roku w ekipie Haasa w Formule 1 zastąpił po koszmarnym wypadku w Grand Prix Bahrajnu rannego Romaina Grosjeana. Teraz także był wśród kandydatów do jazdy w F1. Udało nam się z nim porozmawiać dla TVPSPORT.PL.

Rafał Majchrzak, TVPSPORT.PL: – Powszechnie wiadomo o twoich polskich korzeniach. Czy pamiętasz, jak twój dziadek opowiadał o swojej mamie, "Juzie"? O tym, jak była? Poznałeś tę historię?
Pietro Fittipaldi, kierowca wyścigowy: – Znam ją. Prababcia miała dwa nazwiska: panieńskie brzmiało "Wojciechowski", tylko tu nie jestem pewien, czy dobrze to wymawiam. Rzeczywiście zatem, w moich żyłach płynie polska krew. To w sumie fajna rzecz. Pamiętam ją nawet z młodszych lat. Zmarła, gdy byłem mały. Mogłem mieć wtedy może sześć lub siedem lat. To, co pamiętam, to na pewno… że zawsze miała przyszykowane jedzenie. Odwiedzaliśmy ją bardzo często. Moja mama bardzo dużo nauczyła się od niej na ten temat. Zawsze o tym mi opowiadała, bowiem były ze sobą bardzo zżyte. Pod względem osobowości, a nawet z wyglądu, zawsze były do siebie zbliżone. Każdy mi to powtarza. Poprzez takie historie, można się tylko cieszyć, że mogę reprezentować polski zespół, mając w sobie też odrobinę polskości.

– A zatem w polskim zespole mamy aktualnego rezerwowego kierowcę zespołu Formuły 1. Jak to możliwe, że znalazłeś sobie miejsce do ścigania akurat w Polsce? Jaki był powód Twojej decyzji?
- Inter Europol Competition zawsze był konkurencyjnym zespołem. W zeszłym roku zajął piąte miejsce w klasie LMP2 w mistrzostwach świata. Akurat tak się złożyło, że moim przyjacielem jest Duarte da Costa. To brat byłego juniora Red Bulla, Antonio Feliksa da Costy, mistrza Formuły E z sezonu 2019/20. Dobrze poznał ten akurat team, opowiedział mi o nich. Oferta startów w European Le Mans Series, a także zarazem gościnnie w 24 Hours of Le Mans nadeszła w odpowiedniej chwili. Mogę też łączyć obowiązki w zespole Haasa z jazdą dla polskiej ekipy. Liczę na bardzo mocny sezon w naszym wykonaniu.

– Haas znalazł się przed sezonem w wyjątkowej sytuacji po zwolnieniu Nikity Mazepina. Nie było wykluczone, że nie będziesz mógł dzielić się obowiązkami z Haas F1 i Inter Europol Competition. Ostatecznie Kevin Magnussen został powołany przez zespół z Kannapolis. Nadal jesteś jednak trzecim kierowcą. Czy uważasz, że szansa zniknęła?
– Rzeczywiście, pojawiła się szansa na to, żeby jeździć w Formule 1. Wszystko sprowadziło się do tego, że zespół wybierał między mną a Kevinem. Z uwagi na większe doświadczenie, miejsce otrzymał K-Mag. Jeździł już przecież w ekipie przez wiele lat, od sezonu 2017 do roku 2020. Rozumiem ich decyzję. Dla mnie osobiście było to lekkie rozczarowanie. Ale nie zmienia to mojego zaangażowania i podejścia do obowiązków w Haasie. Takie decyzje to część tego sportu. Wiem natomiast, że dla kogoś takiego, jak ja – brazylijsko-amerykańskiego kierowcy wyścigowego – starty w Formule 1 byłyby czymś wielkim, jeszcze akurat w barwach ekipy z USA.



– Wiemy, że kilka lat temu uległeś wypadkowi podczas edycji 2018 wyścigu 6 Hours of Spa. Twój brat, Enzo, ściga się w Formule 2 i również uczestniczył w groźnej kraksie podczas rundy w Arabii Saudyjskiej. Jak oboje poradziliście sobie ze skutkami tych zdarzeń?
– Nie ma już po nich śladu, udało nam się wyjść z tego w stu procentach. Od zawsze miałem w sobie mentalność polegającą na tym, że odrzucam strach. Nawet po wypadkach zarówno jajak i Enzo umieliśmy sobie dać z tym radę. Każdy zna ryzyko, wie, jakie czyha niebezpieczeństwo. Ale to nie wpływa na nasz styl jazdy. Obaj nadal się ścigamy i radzimy sobie dobrze.



– Jaki jest twój cel w tym sezonie? Zespół wraca do klasy LMP2 w ELMS z samochodem nr 43, będzie ścigał się także w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Twój partner z ekipy, David Heinemeier Hansson wygrywał ten wyścig, jadąc samochodem jednej z niższych kategorii GTE Am. Fabio Scherer już zdążył pojechać w WEC w miejsce Aleksa Brundle’a, a ma doświadczenie ze znanego ci serialu DTM. Jak oceniasz szanse ekipy?
– Oczywiście, celem było ukończenie wyścigu numer jeden we Francji na podium, co się niestety nie udało. Ale tak czy inaczej, nie rezygnujemy z tego, będziemy o to walczyć w pierwszych rundach. Mamy mocny, ale też stosunkowo młody zespół (Inter Europol Competition powstał w 2019 roku – przyp. red.). Doświadczony i mający 42 lata David ma do pomocy pozostałych dwóch kierowców. Ja mam 26 lat, Fabio jest o trzy lata młodszy. Bycie w pierwszej trójce już podczas następnych zmagań na torze Imola będzie czymś fantastycznym. Chcemy jednak już później walczyć o zwycięstwa, nie tylko w 24 Hours of Le Mans, a też w całej serii European Le Mans Series. To cele długofalowe.

F1: wyrzucili Rosjanina z zespołu, a w składzie mają syna legendy

Czytaj też

Nikita Mazepin (L) i Mick Schumacher (P) (fot. Getty)

F1: wyrzucili Rosjanina z zespołu, a w składzie mają syna legendy

Mazepin czuje się pokrzywdzony. "O zwolnieniu dowiedziałem się z prasy"
Nikita Mazepin (fot. Getty)
Mazepin czuje się pokrzywdzony. "O zwolnieniu dowiedziałem się z prasy"

Zobacz też
Fatalny wypadek. Nie żyje 17-letni wielki talent!
Pau Alsina (fot. X)

Fatalny wypadek. Nie żyje 17-letni wielki talent!

| Motorowe 
Zacięta rywalizacja w finałach drugiej rundy Driftingowych Mistrzostw Polski
fot. DMP / Adam Kwiatkowski

Zacięta rywalizacja w finałach drugiej rundy Driftingowych Mistrzostw Polski

| Motorowe 
Zacięta walka w pierwszej rundzie MP w drifcie
(fot. materiały prasowe)

Zacięta walka w pierwszej rundzie MP w drifcie

| Motorowe 
Trwają treningi przed pierwszą rundą Driftingowych Mistrzostw Polski
Driftingowe Mistrzostwa Polski (fot. materiały prasowe)

Trwają treningi przed pierwszą rundą Driftingowych Mistrzostw Polski

| Motorowe 
Najlepsi kierowcy zainaugurują sezon driftingowy
(fot. materiały prasowe)

Najlepsi kierowcy zainaugurują sezon driftingowy

| Motorowe 
Kubica zaskoczył po 24-godzinnym wyścigu: spanie? Pobiłem mój rekord
Robert Kubica (fot. Getty Images)

Kubica zaskoczył po 24-godzinnym wyścigu: spanie? Pobiłem mój rekord

| Motorowe 
Dyskwalifikacja po wyścigu 24h Le Mans!
Samochód fabrycznego zespołu Ferrari (fot. Getty)

Dyskwalifikacja po wyścigu 24h Le Mans!

| Motorowe 
Kubica dołączył do elitarnego klubu. Wybitni kierowcy
Robert Kubica (fot. Getty)

Kubica dołączył do elitarnego klubu. Wybitni kierowcy

| Motorowe 
Kubica skomentował swoje wielkie zwycięstwo
Robert Kubica (fot. Getty)

Kubica skomentował swoje wielkie zwycięstwo

| Motorowe 
Kubica spełnił wielkie marzenie. Jego historia to materiał na film
Robert Kubica (fot. Getty)

Kubica spełnił wielkie marzenie. Jego historia to materiał na film

| Motorowe 
Polecane
Najnowsze
Kłopoty Zielińskiego! Inter szuka jego następcy
nowe
Kłopoty Zielińskiego! Inter szuka jego następcy
| Piłka nożna / Włochy 
Piotr Zieliński (fot. Getty Images)
Zaskakujące słowa po medalu. "Grałyśmy źle, nie miałyśmy formy"
Na pierwszym planie Magdalena Stysiak (fot. Getty)
Zaskakujące słowa po medalu. "Grałyśmy źle, nie miałyśmy formy"
zdj. własne
Jan Pęczak
Betclic 1 Liga w TVP: sprawdź terminarz i plan transmisji 2. kolejki
Betclic 1 Liga 2025/26: mecze 2. kolejki w TVP. Sprawdź terminarz i plan transmisji (25-28.07.2025)
Betclic 1 Liga w TVP: sprawdź terminarz i plan transmisji 2. kolejki
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Odra Opole – Miedź Legnica [NA ŻYWO]. Oglądaj mecz Betclic 1 Ligi
Odra Opole – Miedź Legnica. Betclic 1 Liga, 2. kolejka. Transmisja online meczu na żywo w TVP Sport (28.07.2025)
transmisja
Odra Opole – Miedź Legnica [NA ŻYWO]. Oglądaj mecz Betclic 1 Ligi
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Wielki sukces polskich siatkarek. "Ten rok jest wyjątkowy"
Polskie siatkarki (fot. PAP/Marian Zubrzycki)
Wielki sukces polskich siatkarek. "Ten rok jest wyjątkowy"
| Siatkówka / Reprezentacja 
Wygrała Euro... ze złamaną nogą
Lucy Bronze z koleżanką z drużyny (fot. Getty)
Wygrała Euro... ze złamaną nogą
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Sprzedaż gwiazdy i przerwany mecz. Dzieje się u rywala Legii
Ewerton w walce z Bartoszem Kapustką (fot. PAP/CTK)
Sprzedaż gwiazdy i przerwany mecz. Dzieje się u rywala Legii
| Piłka nożna / Liga Europy 
Do góry