Zgłoszenie się Ukrainy do współorganizacji mistrzostw świata w 2030 roku razem z Hiszpanią i Portugalią to temat do rozważenia dla polskich władz, Ministerstwa Sportu i PZPN. Ewentualne zgłoszenie do FIFA również Polski mogłoby zwiększyć szanse wspólnej kandydatury. Ukraina mogłaby głównie odbudowywać zniszczone w czasie wojny domy, szkoły, szpitale i miejsca pracy. Ich Ukraińcy potrzebują i będą potrzebować dużo bardziej niż bazy dla tysięcy kibiców czy turystów. Oni zaś na mecze mogliby dojeżdżać z Polski.
Temat jest bardzo delikatny dyplomatycznie i oczywiście wymagałby starannych konsultacji, zarówno wewnętrznych w Polsce, jak i z Ukrainą, a także Hiszpanią i Portugalią. Ale zgłoszenie Ukrainy do FIFA jest faktem i byłoby nierozsądnie nie zastanowić się, czy i ewentualnie jaką rolę powinna w tej sprawie odegrać Polska.
Ukrainie i Polsce już raz udał się podobny projekt. W 2012 roku nasze kraje zorganizowały razem turniej finałowy mistrzostw Europy. Niezapomniany nie tylko przez nasze dwa narody. Wspólną organizację Euro 2012 Polakom zaproponowali właśnie Ukraińcy. Mało kto przypuszczał, że UEFA wybierze wspólną kandydaturę polsko-ukraińską. Nawet Zbigniew Boniek wolał popierać kandydaturę Włoch. A jednak, w ogromnym stopniu dzięki zabiegom dyplomatycznym Hryhorija Surkisa, prezesa Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, po raz pierwszy w historii piłki nożnej tak ważny turniej odbył się w tej części Europy.
Zgłoszenie Ukrainy do FIFA to być może najlepsza okazja, aby zaproponować Ukrainie pomoc i przy okazji rewanż za inicjatywę w sprawie Euro 2012. Oczywiście nasz kraj mógłby w 2030 roku pomóc sąsiadom zarówno współorganizując mundial, jak i będąc tylko przyjaznym sąsiadem. Jeśli jednak kandydatura Polski mogłaby rozwiać ewentualne wątpliwości władz FIFA co do aktualnych i – miejmy nadzieję – powojennych możliwości Ukrainy, to potencjał gospodarczy Polski i jej życzliwość wobec Ukrainy są bardzo silnymi atutami, które być może mogłyby przeważyć losy głosowania władz FIFA na korzyść europejskiej kandydatury.
Współorganizatorów mistrzostw świata w 2030 roku mogłoby zatem być aż czterech. Czy to dla FIFA problem? Raczej nie. Dotychczas największe szanse wydawała się mieć wspólna kandydatura Urugwaju, Argentyny, Paragwaju i Chile. W 2030 roku przypada 100-lecie organizacji pierwszych mistrzostw świata, które w 1930 roku odbyły się właśnie w Urugwaju. Przy okazji mundial wróciłby po 52 latach do Argentyny, po 68 do Chile, a Paragwaj gościłyby go po raz pierwszy.
Są jeszcze: wspólna kandydatura Algierii, Tunezji i Maroka, które stara się o mundial już po raz kolejny (trzeci); wspólna kandydatura Egiptu z Grecją i Arabią Saudyjską oraz wspólna Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, która też ma ciekawy i istotny kontekst geopolityczny. Jednak po mundialu w Katarze tak szybkie powierzenie przez FIFA kolejnej imprezy krajom z tej części świata byłoby raczej sporą niespodzianką.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.