| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Niezwykłe decyzje o rzutach karnych podjął sędzia Tomasz Musiał w czasie meczu Widzew Łódź – Zagłębie Lubin. Widzew wygrał 3:0, a cała sekwencja rzadkich zdarzeń miała miejsce bezpośrednio przed pierwszym golem.
W 30. Ernest Terpiłowski przygotowywał się do oddania strzału na bramkę Zagłębia. Zauważył to Guram Giorbelidze, który – podbiegając w kierunku Terpiłowskiego – schował ręce za plecy. Zrobił to, żeby nie zostać trafionym w rękę, albo... żeby tylko zasugerować sędziemu, że robi "wszystko, co może", aby nie zostać trafionym w rękę.
Po chwili Terpiłowski oddał strzał, piłka odbiła się od Giorbelidze i poleciała poza boisko. Kamera ustawiona na środku trybuny głównej pokazała to podobnie, jak widział tę sytuację sędzia Tomasz Musiał. Jego sygnalizacja, że gra zostanie wznowiona rzutem rożnym, nie była więc zaskakująca. Jednak po bardzo krótkiej chwili sędzia gwizdnął i zmienił decyzję dyktując rzut karny. I to już było zaskakujące. Na szczęście tylko w pierwszej chwili.
Powtórki tej sytuacji z innych kamer dowodzą, że Giorbelidze próbował bardzo po cwaniacku nabrać sędziego i w ostatniej chwili zmienił ustawienie ręki, nią właśnie odbijając piłkę. Zatem decyzja sędziego Musiała była znakomita. Jak to się stało, że nagle wycofał się z podyktowania rzutu rożnego i gwizdnął "wapno", można się tylko domyślać, bo obraz telewizyjny tego nie pokazuje.
Prawdopodobnie Musiał:
– albo dostał podpowiedź od bardzo doświadczonego sędziego asystenta Jakuba Ślusarskiego, który widział tę sytuację z drugiej strony, więc mógł dostrzec zagranie piłki ręką;
– albo sam Musiał jakimś cudem błyskawicznie przeanalizował odległości, kąty padania i kąty odbicia oraz reakcje zawodników i wyciągnął z tego błyskotliwy wniosek;
– albo dostał podpowiedź z innej strony: mniej prawdopodobne, że mógłby ją wysłać sędzia techniczny; bardziej prawdopodobne, że bardzo szybko zareagował VAR.
Zachowanie Musiała wskazuje na pomoc ze strony Ślusarskiego, ale tylko sędziowie wiedzą, który z nich co wtedy powiedział przez system komunikacji radiowej.
Rzut karny został wykonany prawidłowo, bramkarz Zagłębia Kacper Bieszczad prawidłowo i efektownie go obronił, a jednak po chwili sędzia wideo Tomasz Kwiatkowski przekazał informację, że "jedenastka" musi zostać powtórzona. I to też była znakomita decyzja, ponieważ w pole karne zbyt wcześnie wbiegł obrońca Zagłębia Marko Poletanović, który po odbiciu piłki przez Bieszczada, kopnął ją poza linię końcową.
Rzut karny został więc powtórzony, Martin Kreuzriegler strzelił gola na 1:0, a sędziowie go uznali, mimo iż tym razem jeden z napastników Widzewa był w polu karnym zbyt wcześnie.
Dlaczego tym razem sędziowie nie zareagowali? Otóż dlatego, że to minimalne przedwczesne przekroczenie linii pola karnego nie miało żadnego znaczenia dla akcji. Nie przeszkodziło żadnemu z zawodników Zagłębia, a sam zawodnik Widzew, który wszedł w pole karne, nie odniósł z tego żadnej korzyści. Na przykład nie dobił piłki do bramki z tej bezprawnej pozycji.
I tym właśnie ta sytuacja różniła się od postępowania Poletanovicia, który dzięki wejściu w pole karne przedwcześnie znalazł się w sytuacji uprzywilejowanej i wybił piłkę, którą ewentualnie któryś z rywali mógłby dobić do bramki po obronie Bieszczada.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.