Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

MŚ 2022. Walka o wizerunkowe korzyści. Mundial wisienką na torcie

Do rozpoczęcia mundialu w Katarze pozostało kilka dni (fot. Getty)
Do rozpoczęcia mundialu w Katarze pozostało kilka dni (fot. Getty)
Bartłomiej Najtkowski

Umieszczenie państwa na mapie – tak brzmiał slogan lansowany w latach 90. To wtedy nastąpił przełom i Katarczycy zaczęli poważnie myśleć o soft power, tzw. miękkiej sile, która w obecnym stuleciu sprowadza się do inwestycji w sport z myślą o uzyskaniu korzyści wizerunkowych. Mundial to wisienka na torcie.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Z Grabarą nie można się nudzić. Cięty język i pochwały od Pepa

Czytaj też

Kamil Grabara w ostatniej chwili zastąpił Bartłomieja Drągowskiego w składzie na mistrzostwa świata w Katarze

Z Grabarą nie można się nudzić. Cięty język i pochwały od Pepa

Sepp Blatter zdobył się ostatnio na zaskakujące wyznanie. Były przewodniczący FIFA stwierdził, że przyznanie organizacji finałów piłkarskich mistrzostw świata Katarowi było błędem.


Blatter, USA, Obama i... Nobel

Szwajcar optował za amerykańską kandydaturą, jednak w przeddzień ogłoszenia wyników w 2010 roku, gdy rozmawiał telefonicznie z ówczesnym prezydentem USA – Barakiem Obamą, ostrzegł lokatora Białego Domu: Macie nikłe szanse. Katar nie był po myśli Blattera, dążącego do tego, by począwszy od 2018, po Rosji, kolejne mundiale gościli u siebie dwaj najpoważniejsi gracze geopolityczni: Stany Zjednoczone i Chiny. Szwajcar uważał, że pomoże zjednoczyć świat i ponoć marzył o... Pokojowej Nagrodzie Nobla. Nic z tego. Za kilka dni będziemy świadkami mundialu w Katarze, a Amerykanie zorganizują światowy czempionat z Meksykiem i Kanadą za cztery lata. Co z Chinami? Ich już chyba nie obchodzi piłka nożna.

Blatter zakładał, że mundial w USA byłby najbardziej opłacalny, jeśli uwzględni się możliwości komercyjne. Natomiast w Katarze ujawni się co najwyżej dość mroczny sportswashing, czyli ocieplanie wizerunku kraju, z piłką nożną jako narzędziem. Szczyt hipokryzji i cynizmu!


Obama bez lobbingu, Sarkozy jako rozgrywający

Barack Obama nie dysponował odpowiednim lobbingiem, bo karty rozdawał inny znany polityk. Były prezydent Nicolas Sarkozy. Posłużmy się ustaleniami francuskiej prokuratury, która dowiodła, że 23 listopada 2010 był jednym z kluczowych dni przy przyznaniu prawa Katarowi. Wtedy w Pałacu Elizejskim, siedzibie prezydenta Francji, doszło do spotkania Sarkozy'ego, Michela Platiniego i syna emira Kataru – Tamima ibn Hamada Al-Saniego. A dziewięć dni później zapadła decyzja, która oburzyła światową opinię.


Katar spełnił marzenie francuskiego prezydenta

Sarkozy marzył o tym, by klub piłkarski stał się wizytówką Paryża, jednym z symboli miasta znanego przecież z wielu atrakcji turystycznych. I kilka miesięcy po rozstrzygnięciu tego, kto zorganizuje mundial, Katarczycy spełnili jego marzenie. Przypadek? Mało tego, Katar był tak hojny, że otworzył też kanał sportowy beIN SPORTS, co pozwoliło na "wpompowanie" astronomicznych kwot we francuski sport. A wszystko to w podziękowaniu dla Francji, której prezydent (potwierdził to Blatter) wywierał naciski na możnych światowego futbolu.


Rola Platiniego i nagroda dla niego

W tym misternym planie pomógł przebiegły Michel Platini. Jemu też się odwdzięczono. Dowód? Syn Platiniego został szefem firmy produkującej sprzęt sportowy – Burrda. Jej właścicielem był fundusz QSI – podmiot odpowiedzialny za...zakup PSG. Platini mydlił oczy naiwnym, wmawiając, że głosował na Katar i Rosję, by mundial był rozgrywany w innych krajach niż do tej pory i z myślą o popularyzowaniu piłki nożnej w różnych zakątkach globu.

Z Grabarą nie można się nudzić. Cięty język i pochwały od Pepa

Czytaj też

Kamil Grabara w ostatniej chwili zastąpił Bartłomieja Drągowskiego w składzie na mistrzostwa świata w Katarze

Z Grabarą nie można się nudzić. Cięty język i pochwały od Pepa

Droga do Kataru – magazyn piłkarski FIFA, odc. 14
Droga do Kataru – magazyn piłkarski FIFA, odc. 14
Droga do Kataru – magazyn piłkarski FIFA, odc. 14

MŚ: zmiana w składzie Francji. Kontuzja kolejnego kluczowego gracza

Czytaj też

Paul Pogba (z lewej) i Presnel Kimpembe (z prawej) nie zagrają w Katarze z powodu kontuzji

MŚ: zmiana w składzie Francji. Kontuzja kolejnego kluczowego gracza

Z Katarem liczą się najważniejsi

Katar postrzegany jest jako państwo dyskryminujące mniejszości, odpowiedzialne za śmierć tysięcy robotników, których wyzyskiwano i którymi pogardzano. Choć tylko nieliczni na Zachodzie kwestionują te fakty, emirat wciąż zyskuje wizerunkowo. W Katarze, kraju wielkości województwa świętokrzyskiego, w którym żyją niespełna 3 miliony, a Katarczyków jest kilkaset tysięcy, znajduje się największa baza wojskowa USA na Bliskim Wschodzie. A dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspert ds. krajów Zatoki Perskiej, uzupełnia, żew tak małym kraju są filie elitarnych uczelni, jak choćby Georgetown University.


Ważny partner USA w wyniku rosyjskiej agresji

W styczniu emirat został wpisany na listę głównych sojuszników USA spoza NATO, co wiązało się z pesymistycznymi, ale realistycznymi prognozami administracji Joe Bidena dotyczącymi rosyjskiej inwazji na Ukrainę (zaczęła się 24.02.2022) i jej konsekwencji, czyli kryzysu energetycznego. Katar ma ogromne zasoby gazu ziemnego, stąd tak pragmatyczne posunięcie Waszyngtonu. USA są teraz w gorszych relacjach z wrogiem Kataru i krajem rywalizującym na polu sportswashingu – Arabią Saudyjską (Superpuchar Hiszpanii, walka Joshuy, F1 u Saudów oraz przejęcie władzy w Newcastle).

Rijad posunął się nawet do tego, że ograniczył wydobycie ropy z myślą o obniżeniu notowań obecnej administracji w USA przed tzw. midterm elections.


Jak przebiegała katarska ekspansja we Francji?

Katar zaczął inwestować we francuską gospodarkę w połowie pierwszej dekady obecnego wieku. Kupował udziały w najważniejszych firmach kraju nad Sekwaną. To są dziesiątki nieruchomości przy Champs-Elysees oraz... Hotel Martinez na Croisette w Cannes. Katar stał się także czołowym klientem przemysłu zbrojeniowego. Na dostawach broni do tego kraju Francja zbiła fortunę.


Miliardy na myśliwce

Zanim udało się sprowadzić Leo Messiego, Katarczycy wydali 15 miliardów euro, by wzmocnić znacząco francuskimi myśliwcami zdolności obronne. Kupili też samoloty pasażerskie Airbus. PSG to nie tylko klub piłkarski. Katarczycy, zachęcając Messiego do przenosin do Paryża, nie kierowali się tylko jego wartością sportową, co wpisuje się dobrze w pewien trend w działaniach wierchuszki PSG. Od 2011 roku, czyli przejęcia władzy w tym klubie, szefostwo dba o zespoły sportowe, ale też markę promującą pewien styl życia, kolektyw influencerów, współpracowników ze świata mody, franczyzę w branży e-sportu, mnogość sprzętu i gadżetów. Starają się, by gościli u nich liczni celebryci.


Pomyśleli o młodzieży

To ciekawe, że Katarczycy, którzy są przywiązani do bardzo konserwatywnego życia, realizując projekt piłkarski w Paryżu chcieli trafić do młodzieży żyjącej w innych warunkach – liberalnej demokracji, ze swobodą wyboru, wolnością słowa i artystycznej ekspresji, bez rygorów obyczajowych, religijnych i stygmatyzacji. To dwa różne światy, wyraźnie kontrastujące. Stąd deskorolki, obuwie sportowe w limitowanej edycji we współpracy z... The Rolling Stones. Ale też... przyborniki do wędkarstwa muchowego, które mają wzięcie choćby w Japonii, a więc jest to myślenie nie tylko o rynku europejskim. PSG to prawdopodobnie jedyny klub, który firmował pokazy mody i otwarcie galerii handlowych.


Chęć przyciągnięcia ważnych

Klub chciał i chce zjednać sobie VIP-ów. Stąd obecność na stadionie w Paryżu takich sław jak ikony popkultury – dawne i obecne: Mick Jagger i Rihanna. Polityczne elity też musiały ulec przepychowi. No i oczywiście – prezydent Nicolas Sarkozy to stały bywalec loży, wszak przyczynił się do powstania tego gwiazdozbioru...

Katarczycy, myśląc o potędze PSG, mieli nawet na względzie najdrobniejsze detale, ot choćby patrzyli na miejsca zajmowane przez celebrytów tuż przy parkiecie w Madison Square Garden w czasie meczów New York Knicks, by wiedzieć, gdzie sławy powinny siedzieć u nich, na paryskim stadionie.

Zwrócili na to uwagę Joshua Robinson i Jonathan Clegg, autorzy książki "Messi vs. Ronaldo", gdy zgłębiali fenomenparyskiego klubu. To nie przypadek, że PSG zaprosiło na mecz Spike'a Lee, najbardziej znanego w Holywood czarnoskórego reżysera.


Znaczenie koszulki

Nasser Al-Khelaifi zaraz po przybyciu do klubu zlecił fachowcom, by zrobili z klubowej koszulki europejską odpowiedź na czapeczkę New York Yankees. Nową wizytówkę miasta, która nie musi być – o ironio – od razu kojarzona ze sportem. Liczyło się to, że powstało logo, które podchwycili raperzy w wideoklipach, robiąc reklamę katarskiemu projektowi. Ono było też obecne w domach mody i terminalach na lotniskach.


Kryptowaluty i Federer vs. Nadal

A gdy do klubu trafił Messi, to władze już rozmawiały z dwiema kompaniami z branży... kryptowalut. Kolejny nieoczywisty, niezbyt popularny pomysł, ale zapewne niezwykle opłacalny. Nasser Al-Khelaifi ma coraz mocniejszą pozycję w strukturach UEFA i dąży do tego, by mieć opinię zwolennika egalitarnych idei w klubowej piłce. On orędownikiem równości? To brzmi zabawnie, ale takie są fakty.

Jako były tenisista stale podkreśla, że przecież wielcy tej gry: Rafael Nadal i Roger Federer nigdy nie opowiadali, że chcą grać tylko ze sobą. To była uwaga związana z krytyką Realu, Barcelony i Juventusu, czyli klubami zmierzającymi do Superligi – rozgrywek dla elity. Teraz wielu kpi, bo z tych drużyn w Lidze Mistrzów został tylko Real. Katar dzięki lobbingowi Sarkozy'ego i wpływom Platiniego, a zatem osobistościom świata polityki i piłki ma teraz mundial.

Katarczycy wiedzą, jak robi się dobry PR i marketing, o czym przekonujemy się, obserwując wiele działań wokół PSG. Mundial tak "sprzedać" będzie jednak o wiele trudniej. To może być nawet niewykonalne...

MŚ: zmiana w składzie Francji. Kontuzja kolejnego kluczowego gracza

Czytaj też

Paul Pogba (z lewej) i Presnel Kimpembe (z prawej) nie zagrają w Katarze z powodu kontuzji

MŚ: zmiana w składzie Francji. Kontuzja kolejnego kluczowego gracza

Zobacz też
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 
"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!
Sportowy wieczór (14.02.2023): transmisja na żywo online

"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!

| Sportowy wieczór 
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Meksykanie zmierzyli się z Polakami w swoim pierwszym meczu na mundialu (fot. Getty)

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery
Mateusz Klich (fot. TVP)

Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery

| Piłka nożna / Inne ligi 
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczycy i Meksykanie dali o sobie znać na mundialu – nie tylko w pozytywny sposób (fot. Getty)

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Nicolas Tagliafico w meczu reprezentacji Polski z Argentyną. Obok niego Matty Cash oraz interweniujący Wojciech Szczęsny (fot. Getty)

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Lionel Messi dowiaduje się, że trzymał w swoich rękach... podróbkę Pucharu Świata (fot. Getty)

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szymon Marciniak zajął drugie miejsce we włoskim rankingu (fot. Getty).

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

| Piłka nożna / MŚ 2022 

News

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

Wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

Tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Najnowsze
Wślizgiem gra nawet bez buta. "Mam nadzieję, że wróci do kadry"
Wślizgiem gra nawet bez buta. "Mam nadzieję, że wróci do kadry"
fot. Tomasz Markowski
Mateusz Miga
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Maxi Oyedele w meczu z Cracovią (fot. PAP)
Padła liczba transferów w Legii. "Musimy stawiać na Polaków"
Fredi Bobić został szefem operacji piłkarskich w Legii Warszawa. Ma współpracować z dyrektorem sportowym Michałem Żewłakowem (fot: PAP)
Padła liczba transferów w Legii. "Musimy stawiać na Polaków"
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Powiedziała to na głos. I dobrze. "Dwa lata bez okresu"
Anna Matuszewicz aspiruje do światowej czołówki skoku w dal (fot. PAP, Getty)
tylko u nas
Powiedziała to na głos. I dobrze. "Dwa lata bez okresu"
foto1
Michał Chmielewski
Polki walczą o awans do elity. Znamy skład
Ewa Pajor i Martyna Wiankowska (fot. Getty Images)
Polki walczą o awans do elity. Znamy skład
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Fręch Open w Bytomiu. Piękna inicjatywa polskiej tenisistki
Magdalena Fręch (fot. Getty Images)
Fręch Open w Bytomiu. Piękna inicjatywa polskiej tenisistki
| Tenis / WTA (kobiety) 
Wielkie wyróżnienia. Polacy w najlepszej "6" Ligi Mistrzów!
Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie (fot. CEV)
Wielkie wyróżnienia. Polacy w najlepszej "6" Ligi Mistrzów!
zdj. własne
Jan Pęczak
To koniec! Legenda Barcelony żegna się z futbolem
Ivan Rakitić kończy karierę po zakończeniu sezonu (fot. Getty).
To koniec! Legenda Barcelony żegna się z futbolem
| Piłka nożna