Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

Mundial 2022. Rekordy mistrzostw świata w Katarze. Messi, Mbappe, Argentyna, Katar...

Kylian Mbappe, Wojciech Szczęsny i Lionel Messi – rekordziści mundialu (fot. Getty).
Kylian Mbappe, Wojciech Szczęsny i Lionel Messi – rekordziści mundialu (fot. Getty).

To był piękny mundial, a finał Argentyny z Francją przyćmił wszystko, był najlepszy w historii. Turniej nad Zatoką Perską obfitował jak żaden inny w rekordy – wylicza je Leszek Jarosz, dziennikarz TVP Sport i autor książki "Historia Mundiali".

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
"Jesteś z Polski? Nienawidzimy cię, bo pokonaliście Arabię"

Czytaj też

Mistrzostwa świata w Katarze dobiegły końca (fot. Mateusz Miga/TVPSPORT.PL)

"Jesteś z Polski? Nienawidzimy cię, bo pokonaliście Arabię"

Rekordy Messiego


Leo Messi zagrał na mundialu już piąty raz i w końcu zdobył mistrzowski tytuł, dopełniając swoją legendę najlepszego piłkarza współczesnej doby, a może najlepszego w całej historii.

Łącznie na mundialach rozegrał aż 26 spotkań – to rekord wszech czasów, bo wcześniej najlepszy był Niemiec Lothar Matthäus z 25 występami. Na dodatek Messi dzierży też rekord meczów jako kapitan na MŚ, ma ich łącznie 19. W Katarze wyprzedził Rafę Marqueza (17) i Diego Maradonę (16). Pobił też rekord liczby minut na mundialach – grał przez 2314. W finale z Francją pobił pod tym względem słynnego Włocha Paolo Maldiniego, który miał 2217 minut.

Co więcej, Messi zdobywając w Katarze 7 bramek awansował na 4 miejsce wśród strzelców MŚ – łącznie ma bowiem aż 13 trafień, jak Just Fontaine z Francji, a lepsi są tylko Miro Klose (16 goli), Ronaldo (15) i Gerd Müller (14).

W finale z Francją zdobył dwie bramki – w meczach o złoto starszym strzelcem był w historii tylko Szwed Nils Liedholm w 1958 roku (miał 35 lat i 264 dni, zaś Messi 35 lat i 177 dni).

Messi strzelił swojego pierwszego mundialowego gola w 2006 roku (16 czerwca), dokładnie 16 lat i 185 dni przed katarskim finałem z Francją. Tu wyprzedza Cristiano Ronaldo, który swoje bramki zdobywał na przestrzeni 16 lat i 160 dni.

W Katarze Messi został też pierwszym w historii, który na jednym turnieju trafiał w fazie grupowej, w 1/8 finału, w ćwierćfinale, w półfinale i w finale! Nie wszystkie mecze kończył jednak z golem, bo w grupie nie pokonał Wojciecha Szczęsnego (nawet z rzutu karnego). Trzeba pamiętać, że w historii byli zawodnicy, którzy trafiali we wszystkich meczach, we wszystkich fazach – w czasach, gdy startowało tylko 16 drużyn i zespoły rozgrywały maksymalnie nie 7, a 6 meczów (nie było 1/8 finału), zawsze trafiali Just Fontaine z Francji w 1958 roku i Jairzinho z Brazylii w 1970 roku. Spośród mistrzów świata także Urugwajczyk Alcide Ghiggia strzelał gole w każdym meczu w 1950 roku (ale Urugwaj rozegrał wówczas tylko cztery spotkania).

Co ciekawe, Messi – choć zdobył aż 7 bramek – nie został królem strzelców. Podobny przypadek miał miejsce tylko w 1970 roku. Wspomniany Jairzinho też miał 7 trafień i też został „tylko” wicekrólem. A przecież niekiedy zaledwie 4 bramki dawały tytuł króla (rok 1962).

Warto dodać, że Messi aż 4 ze swoich 7 bramek zdobył z rzutów karnych. Wyrównał w ten sposób rekord Eusebio z 1966 roku i Rensenbrinka z 1978 roku, który mieli także po 4 gole z jedenastek. Ale Argentyńczyk jest też samodzielnym rekordzistą: na mundialach strzelał z karnych aż 6 razy, jak żaden inny piłkarz w historii, a dwa razy nie trafił (2018 z Islandią i 2022 z Polską). W Katarze przez chwilę wyprzedzał go Harry Kane z Anglii (5 wykonywanych karnych, 4 strzelone).

I na koniec tego wątku dodajmy, że Messi, oczywiście jedyny w historii, już drugi raz został uznany najlepszym zawodnikiem mundialu – poprzednio nagrodę FIFA Golden Ball otrzymał w 2014 roku.

"Jesteś z Polski? Nienawidzimy cię, bo pokonaliście Arabię"

Czytaj też

Mistrzostwa świata w Katarze dobiegły końca (fot. Mateusz Miga/TVPSPORT.PL)

"Jesteś z Polski? Nienawidzimy cię, bo pokonaliście Arabię"

Ciągle to samo i tak przez... 40 lat! Niezwykła passa w finałach MŚ

Czytaj też

Lautaro Martinez (fot. Getty)

Ciągle to samo i tak przez... 40 lat! Niezwykła passa w finałach MŚ

Rekordy Mbappe


Francuz Kylian Mbappe mógł zostać najmłodszym po Pelé podwójnym mistrzem świata, wygrał przecież w 2018 roku. Musiał ustąpić Messiemu, ale jego występ w finale będzie niezapomniany. Przede wszystkim został dopiero drugim w historii zawodnikiem, który strzelił hat-tricka w finale MŚ, poprzednio uczynił to Geoff Hurst w 1966 roku.

W finale zdobył swoją dziesiątą, jedenastą i dwunastą bramkę w MŚ (w zaledwie 14 meczach). W efekcie dogonił Pelego, a na dodatek jako najmłodszy w historii przekroczył magiczne 10 goli (dotąd najmłodszy był Gerd Müller – 24 lata i 226 dni w trakcie mundialu 1970). Mbappe nie miał w dniu finału 24 lat (23 lata i 363 dni; urodzony 20 grudnia 1998).

A ponieważ Mbappe zdobył też bramkę w meczu finałowym MŚ 2018 to: - dołączył do grona strzelców w dwóch finałach, czyli do Vavy, Pelego, Breitnera i Zidane’a. Na dodatek jako drugi, po Vavie (1958 i 62), strzelał w dwóch kolejnych finałach.

Został liderem pod względem goli w meczach o złoto, bo ma ich cztery, podczas gdy Vava (1958 – 2, 1962 -1), Pelé (1958 - 2, 1970 – 1), Hurst (1966 – 3) i Zidane (1998 – 2, 2006 – 1) "tylko" po 3.

Dodajmy, że między pierwszym a drugim golem Mbappe przeciwko Argentynie upłynęło tylko 97 sekund, to też rekord meczów finałowych.

Rekordy Argentyny


Zespół z Ameryki Południowej zdobył mistrzostwo świata po raz trzeci, a więcej tytułów mają tylko Brazylia (5) oraz Niemcy i Włochy (po 4).

Argentyna na zwycięstwo w MŚ czekała aż 36 lat. Niesamowite jest to, że żaden (!) z zawodników Albicelestes nie był nawet na świecie, gdy Maradona i spółka wygrywali poprzednio, w 1986 roku. Jedynie rezerwowy bramkarz Franco Armani urodził się w 1986 roku, ale październiku, kilka miesięcy po mundialu w Meksyku.

Dodajmy, że w oczekiwaniu na tytuł tylko Włochy miały dłuższą przerwę, bo aż 44 lata (1938-82).

Argentyna to zaledwie drugi w historii zespół, który został mistrzem, mimo że przegrał pierwszy mecz turnieju (1:2 z Arabią Saudyjską). Pierwszym była Hiszpania w 2010 roku (0:1 ze Szwajcarią na otwarcie). Dodajmy, że dopiero drugi raz w finale zagrały drużyny z porażkami we wcześniejszej fazie (bo także Francja przegrała w grupie 0:1 z Tunezją). Poprzednio tylko w 1978 roku Argentyna (0:1 z Włochami) i Holandia (2:3 ze Szkocją) były parą z przegranymi meczami.

Argentyna grała w finale już szósty raz – jak Brazylia (nie liczymy jej roku 1950, gdy finału de facto nie było) i Włochy. Tylko Niemcy z ośmioma meczami o złoto są lepsi.

Ciągle to samo i tak przez... 40 lat! Niezwykła passa w finałach MŚ

Czytaj też

Lautaro Martinez (fot. Getty)

Ciągle to samo i tak przez... 40 lat! Niezwykła passa w finałach MŚ

Fachowcy wybrali najgorszy mecz MŚ. Tak, to TEN z Polakami

Czytaj też

Robert Lewandowski

Fachowcy wybrali najgorszy mecz MŚ. Tak, to TEN z Polakami

Rekordy finału


Szymon Marciniak zapisał się w historii, bo pierwszy raz w historii sędzia podyktował w meczu o złoto aż trzy rzuty karne. Poprzednio rekord to dwie jedenastki – w meczu RFN-Holandia w 1974 roku. A przecież wcześniej, w całej historii MŚ, było w meczach finałowych łącznie tylko 6 rzutów karnych. Argentyna była dopiero trzecią drużyną w historii MŚ, która prowadziła w najważniejszym meczu dwiema bramkami po pierwszej połowie (poprzednio Włochy 1938 i Francja 1998). Z kolei Francja jako jedyna po Niemcach z 1954 roku odrobiła dwie bramki straty. Francja jako jedyna w historii meczów finałowych zrobiła aż dwie zmiany już w pierwszej połowie.

Dopiero trzeci raz o złotym medalu rozstrzygała seria jedenastek (poprzednio 1994 i 2006 rok), a Francja przegrała tak tytuł drugi raz (poprzednio z Włochami 2006).

Argentyna wygrała karne szósty raz w swoich startach w MŚ (na 7 konkursów) – to rekord ze wszystkich drużyn w historii turniejów o MŚ, bo Brazylia i Hiszpania uczestniczyły po 5 razy w konkursach jedenastek, zaś Chorwacja i Niemcy wygrywały po 4 razy. Francja przegrała, ale była pierwszym krajem w dwóch finałach z rzędu od czasów Brazylii (1994-2002) i pierwszym z Europy od czasów RFN (1982-90). Co ważniejsze – ze wszystkich pokonanych drużyn w finałach Francja zdobyła najwięcej bramek, bo aż 3. Dotąd przegrani kończyli mecz o złoto co najwyżej z dwoma bramkami.

Trener Francji Didier Deschamps mógł być jak Vittorio Pozzo, z dwoma wygranymi z rzędu. Ale i tak zapisał się w historii. W dwóch finałach z rzędu obok Pozzo (1934 i 38) byli tylko Carlos Bilardo z Argentyny i Franz Beckenbauer z Niemiec (obaj 1986 i 1990). Jeszcze tylko dwaj trenerzy byli w finale dwa razy, ale nie na kolejnych MŚ: Helmut Schön (Niemcy, 1966 i 1974) oraz Mario Zagallo (Brazylia, 1970 i 1998).

Bramkarz Francji Hugo Lloris (poprzednio 2018) i Leo Messi (poprzednio 2014) zostali kapitanami w finale po raz drugi, jak wcześniej tylko Karl-Heinz Rummenigge (1982 i 86), Diego Maradona (1986 i 90) oraz Dunga (1994 i 98).

Występem w finale Lloris ustanowił rekord wśród bramkarzy – to był jego 20.mecz w MŚ, pobił Manuela Neuera z Niemiec, który także w Katarze zaliczył spotkanie nr 19.

Ameryka Południowa wygrała finał dziesiąty raz w historii, ale wciąż ustępuje Europie, która ma 12 tytułów. Ale jeśli chodzi o mecze finałowe Ameryka-Europa (czyli nie liczymy meczów Europa-Europa i Ameryka-Ameryka) to był jedenasty międzykontynentalny mecz o złoto i Ameryka prowadzi w nich 8:3.

Mundial w Katarze – wyjątkowy!


To był nie tylko pierwszy turniej w kraju arabskim, muzułmańskim, na Bliskim Wschodzie. Katar to także najmniejsze państwo organizujące MŚ – ma zaledwie 11.580 km kwadratowych powierzchni. I najmniej zaludnione – oblicza się, że ok. 330 tysięcy ludzi ma obywatelstwo tego kraju, a mieszkające tam kolejne 2 i pół miliona ludzi to emigranci.

Pod względem sportowym Katar także zapisał się wyjątkowo, choć negatywnie. Jako pierwszy w historii gospodarz przegrał mecz otwarcia, 0:2 z Ekwadorem. Jako pierwszy gospodarz przegrał też wszystkie mecze w grupie, nie zdobył choćby punktu. Jako drugi (poprzednio RPA w 2010 roku) nie awansował do fazy pucharowej. A najdłużej zajęło mu zdobycie pierwszego gola (168 minut), wyprzedził Meksyk z 1970 roku (135 minut) i Anglię z 1966 (127).

Maroko i globalny turniej


Maroko jako pierwsza w historii drużyna z Afryki i pierwsza z kraju muzułmańskiego, awansowała do półfinału. Choć nie było medalu (4. miejsce), to jest to wyjątkowa karta w dziejach MŚ. Na dodatek po raz pierwszy wszystkie 6 kontynentów miało swoich przedstawicieli w 1/8 finału, czyli awansowało z grup (Europa 8 zespołów, Ameryka Południowa 2, Azja 2, Afryka 2, Ameryka Północna 1, Australia 1).

Fachowcy wybrali najgorszy mecz MŚ. Tak, to TEN z Polakami

Czytaj też

Robert Lewandowski

Fachowcy wybrali najgorszy mecz MŚ. Tak, to TEN z Polakami

Najlepszy w historii. Marciniak to po prostu "Mister Final"

Czytaj też

Szymon Marciniak i prezydent FIFA Gianni Infantino (fot. Getty).

Najlepszy w historii. Marciniak to po prostu "Mister Final"

Szokujące kary


Ćwierćfinał Holandia – Argentyna przeszedł do historii jako mecz z rekordową liczbą żółtych kartek. Sędzia Antonio Mateu Lahoz z Hiszpanii pokazał ich aż 18 (!!!). Wliczają się w to dwie żółte dla sztabu Argentyny, odnotowane w oficjalnym raporcie FIFA. Dodajmy, że jedna żółta przekształciła się w czerwoną, a zobaczył ją w serii rzutów karnych Dumfries z Holandii. Dotąd rekord to 16 żółtych kartek w meczach Niemcy – Kamerun (2002) i Holandia – Portugalia (2006).

Cztery mundiale powszednieją


Kiedyś gra na czterech mundialach była wyjątkowym osiągnięciem, na palcach dwóch rąk można było policzyć wszystkich rekordzistów. W tym roku aż kilkunastu zawodników rozegrało mecz na czwartym turnieju. To m.in. Angel Di Maria z Argentyny, Luka Modrić z Chorwacji, Sergio Busquets z Hiszpanii, Hector Moreno z Meksyku, Thomas Mueller i Manuel Neuer z Niemiec, Xherdan Shaqiri ze Szwajcarii, Martin Caceres, Edinson Cavani, Diego Godin i Luis Suarez z Urugwaju oraz Yuto Nagatomo z Japonii (przy okazji warto wspomnieć, że bramkarz Meksyku Guillermo Ochoa był na piątym mundialu, ale grał tylko na trzech, bo na MŚ 2006 i 2010 był rezerwowym).

Dziś wielkim wydarzeniem jest dopiero piąty mundial – trzeba było grać nieprzerwanie od 2006 roku. Najpierw do Antonio Carbajala z Meksyku (1950-66), Lothara Matthausa z Niemiec (1982-98) oraz kolejnego Meksykanina Rafaela Marqueza (2002-18), dołączył Leo Messi, a potem Cristiano Ronaldo. Piąty mundial zaliczył też Andres Guardado z Meksyku.

Piątka Cristiano Ronaldo


Messi i CR7 strzelili w pierwszej kolejce grupowej po golu z rzutu karnego. Argentyńczyk trafiał więc na czterech mundialach (nie strzelił ani razu w 2010 roku). Ale Portugalczyk, trafiając z Ghaną, został pierwszym i jedynym w historii, który strzelał aż na pięciu turniejach (2006-10-14-18-22).

Na dodatek Cristiano Ronaldo (37 lat i 292 dni) został wtedy drugim w klasyfikacji najstarszych strzelców. Ale w fazie pucharowej bramkę ze Szwajcarią zdobył Pepe, mając 39 lat i 283 dni. Obu Portugalczyków wyprzedza tylko Kameruńczyk Roger Milla (42 lata i 39 dni), który zdobył bramkę podczas MŚ w 1994 r. Pepe natomiast jest najstarszym snajperem w fazie pucharowej, bo Milla na tym etapie strzelił gola w wieku 38 lat i 34 dni w 1990 roku z Kolumbią, w 1994 roku trafił tylko w grupie.

Najstarszy w polu


Lecz to nie Pepe, a Atiba Hutchinson z Kanady został najstarszym w historii zawodnikiem z pola (nie liczymy bramkarzy), który w mundialowym meczu pojawił się w wyjściowej jedenastce. W meczu z Chorwacją miał dokładnie 39 lat i 292 dni. Poprzednim rekordzistą był Angel Labruna z Argentyny, który wybiegł w podstawowym składzie w 1958 roku na mecz z Czechosłowacją (miał 39 lat i 260 dni). Ogólnie wśród zawodników z pola Hutchinsona wyprzedza w starszeństwie jedynie wspomniany już Roger Milla, który jednak w 1994 roku był rezerwowym. A jeśli liczyć także bramkarzy, to Kanadyjczyk jest dziesiąty, bo obok Milli starsi na mundialach byli golkiperzy: El-Hadary, Mondragón, Jennings, Shilton, Zoff, Boumnijel, Leighton i James.

Trenerzy


Kierujący Iranem Carlos Queiroz prowadził reprezentację już na czwartym mundialu. Poprzednio była to Portugalia w 2010 roku oraz Iran na turniejach 2014 i 2018. Portugalczyka wyprzedzają tylko Carlos Parreira (6 mundiali) i Bora Milutinović (5).

Trener Holendrów Louis van Gaal, mając 71 lat i 123 dni w trakcie ćwierćfinału z Argentyną został trzecim wśród najstarszych szkoleniowców w historii. Wyprzedzają go tylko Otto Rehhagel (71 lat i 317 dni w 2010 roku) oraz Oscar Tabarez (71 lat i 125 dni w 2018 roku).

Van Gaal nigdy nie przegrał meczu mistrzostw świata jako trener (8 zwycięstw i 4 remisy w 12 spotkaniach), ale został dwukrotnie wyeliminowany w rzutach karnych z Argentyną (2014 i 2022).

Jak długi może być mecz?


Spotkanie Anglia-Iran trwało aż 117 minut! Pierwsza połowa, po kontuzji bramkarza Iranu, została przedłużona o 14 minut, a druga o 13 (pierwotnie o 10, ale był rzut karny i doszły jeszcze trzy minuty). W efekcie mecz trwał prawie tyle, co spotkanie z dogrywką – najdłużej w historii spośród meczów bez przedłużenia.

Mecz Walia – USA był pierwszym w historii zaczętym jednego dnia, a zakończonym kolejnego. Grano w poniedziałek 21 listopada o godz. 22:00 czasu lokalnego, a ostatni gwizdek rozbrzmiał 52 sekundy po północy, czyli już we wtorek. Choć sędzia pierwotnie doliczył do drugiej połowy 9 minut, to przeciągnął mecz o kolejną minutę. Jeszcze kilka innych meczów kończyło się po północy katarskiego czasu.

Wojciech Szczęsny rekordzistą


Polski bramkarz został dopiero drugim w historii mistrzostw świata, który obronił rzut karny podyktowany po własnym faulu, po Joelu Batsie w meczu Francji z Brazylią w 1986 roku. Polak obronił strzał Messiego z Argentyny.

A że we wcześniejszym meczu z Arabią Saudyjską sparował też uderzenie z jedenastu metrów Salema Al Dawsariego, to dołączył do elitarnego grona bramkarzy z dwoma wybronionymi karnymi na jednym mundialu. Pierwszy w historii był Jan Tomaszewski (1974), a drugi Brad Friedel z USA (2002). Dwa karne, ale na dwóch turniejach obronił niegdyś także Hiszpan Iker Casillas (2002 i 2010).

Najlepszy w historii. Marciniak to po prostu "Mister Final"

Czytaj też

Szymon Marciniak i prezydent FIFA Gianni Infantino (fot. Getty).

Najlepszy w historii. Marciniak to po prostu "Mister Final"

Messi na tronie, ostatnie tango i... premie. Naj, naj, naj z Kataru

Czytaj też

Za nami niezwykle ekscytujące piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze (fot. Getty)

Messi na tronie, ostatnie tango i... premie. Naj, naj, naj z Kataru

Inne rekordy:
- Hiszpania, w meczu z Marokiem, jako pierwsza w historii już czwarty raz na mundialach przegrała serię rzutów karnych,
- Hiszpan Gavi (18 lat i 110 dni) strzelając z Kostaryką, został trzecim najmłodszym zdobywcą bramki, a wyprzedzają go tylko Pele z Brazylii (17 lat i 239 dni na MŚ w 1958 roku) i Manuel Rosas z Meksyku (18 lat i 93 dni na MŚ w 1930 roku),
- Kolo Muani z Francji trafił z Marokiem zaledwie 42 sekundy po wejściu na boisko. Z rezerwowych szybciej strzelali w historii tylko Urugwajczyk Morales (2002; 16 sekund) i Duńczyk Sand (1998; 21 sekund). Kolo Muani, ale także Marcus Rashford, który zdobył gola dla Anglii gola z Iranem po zaledwie 49 sekundach, zepchnęli z podium naszego Marcina Żewłakowa (2002; 58 sekund po wejściu na zmianę),
- Argentyna miała w całym turnieju aż 5 rzutów karnych – nigdy żadna drużyna nie miała tylko okazji do strzałów z 11 metrów. - Harry Kane z Anglii został pierwszym zawodnikiem, który na mundialach wykonywał po dwa karne w dwóch meczach (dwa z Panamą w 2018 roku i dwa z Francją w 2022 roku),
- Kane jest też trzecim zawodnikiem, który najpierw strzelił gola z karnego, a potem nie wykorzystał jedenastki w tym samym meczu, z Francją. Pierwszym był Meksykanin Manuel Rosas w 1930 roku przeciwko Argentynie, a drugim Michał Bilek (Czechosłowacja) przeciwko Stanom Zjednoczonym w 1990 r,
- w 1/8 finału z Japonią Dominik Livaković z Chorwacji został dopiero trzecim w historii bramkarzem, który w serii jedenastek obronił aż trzy strzały - wcześniej czynili to Portugalczyk Ricardo (2006 rok z Anglią) i Chorwat Danijel Subašić (2018 z Danią). Z kolei obrona jednego karnego z Brazylią wywindowała go do grona bramkarzy, którzy łącznie odbili aż 4 strzały w rozgrywkach na jedenastki (podobnie: Schumacher z Niemiec w latach 1982-86, Goycochea z Argentyny w 1990 roku i Chorwat Subašić w 2018 roku),
- Maroko (wygrane rzuty karne z Hiszpanią 3:0) to dopiero druga drużyna, która w seriach jedenastek nie straciła bramki (poprzednio Ukraina ze Szwajcarią w 2006 roku),
- Anglia odpadła z ćwierćfinału mistrzostw świata po raz siódmy, najwięcej razy ze wszystkich zespołów w historii rozgrywek,
- Anglia została siódmą drużyną, która zdobyła 100 bramek na mundialach. Z kolei Brazylia wyprzedziła Niemcy pod względem liczby meczów w MŚ (114 vs 112) – nikt nie grał więcej!
- Wout Weghorst został trzecim w historii rezerwowym, który strzelił 2 gole w meczu fazy pucharowej, po Rogerze Milla (Kamerun przeciwko Kolumbii w 1990) i Andre Schuerrle (Niemcy przeciwko Brazylii w 2014),
- Goncalo Ramos z Portugalii został pierwszym zawodnikiem, który strzelił hat-tricka w swoim pierwszym występie w Pucharze Świata od czasów Miroslava Klose dla Niemiec w 2002 roku (w meczu z Arabią Saudyjską). Goncalo Ramos jest też pierwszym, który strzelił hat-tricka w meczu pucharowym MŚ od czasów Tomasa Skuhravy'ego (Czechosłowacja w 1990 roku z Kostaryką),
- Brazylia wykorzystała wszystkich trzech bramkarzy (Alisson, Ederson i Weverton). W historii MŚ czyniły to wcześniej tylko: Francja w 1978, Belgia i Czechosłowacja w 1982, Grecja w 1994, Holandia i Portugalia w 2014, Arabia Saudyjska i Tunezja w 2018 roku,
- na dodatek Brazylia wykorzystała wszystkich zgłoszonych 26 zawodników. Ponieważ tak szerokie kadry można było zgłaszać po raz pierwszy – to nikt wcześniej nie wystawił tak wielu zawodników w jednej edycji MŚ,
- żadna drużyna nie wygrała wszystkich trzech meczów grupowych (poprzednio tak działo się na turniejach w roku 1958, 1962 i 1994),
- Kanada przegrała w Katarze trzy mecze i łącznie ma na mundialach same porażki (6 meczów). Rekord należy do Meksyku, który w latach 1930-58 nie przegrał dopiero w swoim dziesiątym meczu. Kamerun, remisując z Serbią (3:3), uniknął wyrównania tego wstydliwego "wyczynu" Meksyku (9 porażek z rzędu). Kamerun w latach 2002-2022 przegrał kolejnych 8 meczów,
- Niemcy nie awansowali z grupy na drugim kolejnym mundialu, a przecież wcześniej przeszli przez pierwszą rundę w 16 kolejnych turniejach od 1954 roku (!),
- Wayne Hennessey (Walia) został zaledwie trzecim bramkarzem ukaranym czerwoną kartką (niegdyś Gianluca Pagliuca z Włoch w 1994 roku i Itumeleng Khune z RPA w 2010 roku),
- Walia wróciła na MŚ po 64 latach - poprzednio grała w 1958 roku. Wcześniej rekordem było 56 lat przerwy (Egipt 1934-90 i Norwegia 1938-94),
- W Katarze aż 5 razy potrzebne były rzuty karne do wyłonienia zwycięzcy. Na żadnym turnieju nie było tak wielu konkursów jedenastek (najwięcej dotąd to cztery - mundiale 1990, 2006, 2014 i 2018).

Messi na tronie, ostatnie tango i... premie. Naj, naj, naj z Kataru

Czytaj też

Za nami niezwykle ekscytujące piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze (fot. Getty)

Messi na tronie, ostatnie tango i... premie. Naj, naj, naj z Kataru

Zobacz też
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 
"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!
Sportowy wieczór (14.02.2023): transmisja na żywo online

"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!

| Sportowy wieczór 
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Meksykanie zmierzyli się z Polakami w swoim pierwszym meczu na mundialu (fot. Getty)

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery
Mateusz Klich (fot. TVP)

Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery

| Piłka nożna / Inne ligi 
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczycy i Meksykanie dali o sobie znać na mundialu – nie tylko w pozytywny sposób (fot. Getty)

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Nicolas Tagliafico w meczu reprezentacji Polski z Argentyną. Obok niego Matty Cash oraz interweniujący Wojciech Szczęsny (fot. Getty)

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Lionel Messi dowiaduje się, że trzymał w swoich rękach... podróbkę Pucharu Świata (fot. Getty)

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szymon Marciniak zajął drugie miejsce we włoskim rankingu (fot. Getty).

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

| Piłka nożna / MŚ 2022 

News

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

Wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

Tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Polecane
Najnowsze
Dużo problemów wicemistrza. "Nasza sytuacja kadrowa jest trudna"
nowe
Dużo problemów wicemistrza. "Nasza sytuacja kadrowa jest trudna"
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Piłkarze Rakowa Częstochowa (fot. Getty).
Sławomir Peszko w nowej roli!
Sławomir Peszko (fot. Getty Images)
Sławomir Peszko w nowej roli!
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Jedlińska z premierowym trafieniem dla Polski! [GOL]
fot. TVP SPORT
Jedlińska z premierowym trafieniem dla Polski! [GOL]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Hubert Hurkacz wycofał się z Wimbledonu!
Hubert Hurkacz (fot. Getty Images)
pilne
Hubert Hurkacz wycofał się z Wimbledonu!
| Tenis / Wielki Szlem 
Hurkacz nie zagra na Wimbledonie. Kiedy Polak może wrócić do gry?
Kiedy gra Hubert Hurkacz w 2025 roku? Sprawdź plany startowe Polaka [TERMINARZ]
Hurkacz nie zagra na Wimbledonie. Kiedy Polak może wrócić do gry?
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Będą hity! Płock i Kielce poznały rywali w Lidze Mistrzów
Orlen Wisła Płock i Industria Kielce poznały rywali w Lidze Mistrzów 2025/26 (fot. Paweł Bejnarowicz / ZPRP)
pilne
Będą hity! Płock i Kielce poznały rywali w Lidze Mistrzów
(fot. własne)
Maciej Wojs
Wzmocnienie polskiego klubu! To czołowy reprezentant
Johannes Tille (fot. Getty)
Wzmocnienie polskiego klubu! To czołowy reprezentant
| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe