Cztery lata dyskwalifikacji – tak został ukarany piłkarz Ołeksij Szram, który uderzył sędziego pięścią w głowę, a wcześniej był już karany za napaść na innego arbitra. – Taka kara to kpina! Zawodnik powinien zostać zdyskwalifikowany dożywotnio – mówi Tomasz Domaradzki, wiceprezes zarządu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, jednocześnie przewodniczący Kolegium Sędziów i nadzorujący… Komisję Dyscyplinarną ŚZPN.
– Od razu przekazałem kolegom z Komisji Dyscyplinarnej, że kara w postaci dyskwalifikacji na cztery lata za uderzenie sędziego pięścią w głowę, na dodatek za recydywę, to jest kpina. Według mnie powinien dostać dożywocie, a potem mógłby się odwoływać – mówi Tomasz Domaradzki w rozmowie z TVPSPORT.PL.
Pierwszy raz Ołeksij Szram zaatakował sędziego w roku 2011. W meczu Juventa Starachowice – Orlicz Suchedniów sfaulował brutalnie napastnika drużyny przeciwnej, został ukarany czerwoną kartką, a wtedy uderzył sędziego Jakuba Dobosza w rękę wytrącając mu kartkę. Inni piłkarze musieli Szrama powstrzymywać, żeby nie zrobił czegoś więcej.
W ostatnią niedzielę, 29 października, Szram popełnił recydywę – takie jest powszechne odczucie i tak recydywę określa Kodeks karny: jako powtórne popełnienie czynu zakazanego pod groźbą kary. W meczu Victoria 2015 Skalbmierz – Gród Ćmińsk najpierw odepchnął sędziego Radosława Jachowskiego za to, że ten podyktował rzut karny, a gdy arbiter pokazał mu czerwoną kartkę, uderzył go pięścią w głowę w okolicy oka i skroni.
W czwartek sprawą zajmowała się Komisja Dyscyplinarna Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Nie ukarała Szrama za recydywę, ponieważ zgodnie z nowym „Regulaminem Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej”, który od 1 października tego roku obowiązuje we wszystkich wojewódzkich związkach piłki nożnej, do recydywy dochodzi tylko wtedy, gdy czyny są popełnione w tym samym sezonie.
W artykule 50 pt. „Recydywa” są dwa paragrafy, w których czytamy:
„§1. Jeżeli w okresie danego sezonu rozgrywkowego, podlegający odpowiedzialności podmiot popełnia przewinienie dyscyplinarne podobne do tego, za które został prawomocnie ukarany, organ dyscyplinarny każdorazowo wymierza karę surowszą, chyba że zachodzi wypadek mniejszej wagi.
§2. Zasady karalności przewinień dyscyplinarnych związanych z grą, popełnionych w warunkach recydywy, określają przepisy regulujące ten typ przewinienia dyscyplinarnego.”.
– To jest trochę dziwne – komentuje wiceprezes Domaradzki. – Dla mnie to jest bardzo proste, co to jest recydywa. Jeżeli w życiu popełnisz jakieś przestępstwo, a później kontynuujesz to przestępstwo popełniając po jakimś czasie podobny czyn, to nawet jeśli odbyłeś karę za pierwszy czyn, ale popełniasz drugi, to jest właśnie recydywa.
Gdyby w paragrafie 1 nie było fragmentu tekstu o treści „w okresie danego sezonu rozgrywkowego”, wówczas uderzenie sędziego z 29 października mogłoby zostać zakwalifikowane jako piłkarska recydywa.
– Będziemy sprawdzać, co można w tej sytuacji zrobić, aby zmienić decyzję Komisji Dyscyplinarnej. Poszukamy odpowiednich możliwości prawnych, żeby jednak zawodnik został ukarany odpowiednio surowo lub żeby przynajmniej taki wymiar kary oprotestować. Takie karanie przemocy wobec sędziów jest nieakceptowalne ani dla mnie, ani dla środowiska sędziowskiego. Takich czynów, jakie popełnił ten zawodnik, po prostu nie można tolerować. Na razie pozostaje niesmak – mówi Domaradzki.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.