| Skoki narciarskie

Dyskusja wokół skoków, która je odczłowieczyła. "Ruchy FIS są niezrozumiałe"

Kamil Stoch (fot. Getty Images)
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

Za półtora tygodnia w Ruce ruszy sezon 2023/24 Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ta zima, podobnie jak poprzednie, znów przyniesie nowe zapisy w regulaminach sprzętowych. Zawodnicy i sztaby gubią się w tempie zmian, a mniejszych nacji nie stać na notoryczne dopasowania. – Robią to na alibi, a nie, żeby rozwiązać problemy – grzmią krytycy FIS. Dlaczego federacja nie ustali czegoś tak, żeby wprowadzić w dyscyplinę jakąś stałość? Wśród ostatnich ofiar jest m.in. producent butów Nagaba. Ale przede wszystkim zawodnicy.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Tragedia na skoczni w Planicy. Członek obsługi technicznej spadł z drabiny

Gdybym miał dzisiaj skoczyć na sprzęcie, na którym zaczynałem karierę, to bym się wahał – przyznał Kamil Stoch w Kanale Sportowym. Janne Ahonen, który po zakończonej karierze zajął się szyciem kombinezonów, minionej zimy wrzucił do sieci zdjęcie Piotra Żyły, opisując, że albo kroje strojów tak bardzo się zmieniły, albo on był idiotą, że jako zawodnik nie umiał ich tak naciągać.

Sprzęt stał się w skokach tematem tak ważnym, że w trakcie kluczowych momentów zimy czasami zapomina się, że o sukcesie może decydować cokolwiek innego. Przed sezonem 2023/24 przewidujemy, że tym razem znów będzie tak samo. A przecież nie musi.

Legendy odchodzą. Ich już nie zobaczymy na skoczniach

Czytaj też

Cene Prevc, Stefan Hula, Daniela

Legendy odchodzą. Ich już nie zobaczymy na skoczniach

Rusza sezon PŚ skoków. Opartych na sprzęcie jak nigdy dotąd

Dyscyplina doszła do momentu, w którym Clas Brede Brathen – menedżer norweskiej kadry – publicznie smucił się, że w przeciwieństwie do zjazdów, za skokami nie stoją gigafabryki i komercyjny rynek zbytu ich towarów. Bo gdyby stały, to chcąc uwieść gwiazdy, poświęcałyby na innowacje wielkie pieniądze, co popchnęłoby ten sport w inny wymiar. Norweg mówił to tak, jakby dziś świat techniki używanej na skoczniach był nieskomplikowany i przejrzysty. A jest odwrotnie.

Tacy gracze jak Fischer czy Slatnar – od nart, albo Rass i teraz Nagaba od butów biorą już udział w wyścigu zbrojeń. Tak gorącym, że FIS w odpowiedzi wprowadziła katalog, do którego mają obowiązkowo zgłaszać wszystkie innowacje i niektóre – po protestach – się w nim nie zmieściły. Największe nacje mają własnych specjalistów od nowinek oraz tzw. podglądaczy, a na zawody PŚ zabierają maszyny do szycia, które pozwalają na bieżąco dokonywać korekt w krojach kombinezonów.

Skoki obecnie są oparte na sprzęcie jak nigdy dotąd.

– Gdyby Małysz miał kombinezony, które mieli wtedy Austriacy, to wygrałby 80 konkursów, a nie 39 – twierdził Robert Mateja, cytowany kiedyś przez sport.pl. A jeden z polskich skoczków podczas igrzysk w Pekinie miał żalić się wewnątrz naszej olimpijskiej drużyny, że chociaż jest świetnie przygotowany fizycznie, to wie, że z tak słabym uniformem nie ma żadnych szans. I faktycznie nie miał.

Musi być jakiś powód, dla którego zawodnicy tak mówią, a sztaby wiecznie czegoś poszukują. Z jakiegoś powodu Austriacy przecież grozili wycofaniem swoich zawodników z Vancouver po tym, jak zobaczyli zakrzywione wiązania Simona Ammanna. Nie bez przyczyny screeny z jawnymi naciągnięciami przepisów w trakcie PŚ co weekend krążą po mediach społecznościowych, a gorące wątki podchwytują media. I wreszcie: łatwo znaleźć wyjaśnienie, że komisje sprzętowe w FIS, kiedy obradują, to najhuczniej ze wszystkich. Tym wyjaśnieniem jest oczywiście chęć zyskania przewagi przez trenerów, a z drugiej strony iluzja stworzenia porównywalnych, sprawiedliwych warunków przez federację.

Legendy odchodzą. Ich już nie zobaczymy na skoczniach

Czytaj też

Cene Prevc, Stefan Hula, Daniela

Legendy odchodzą. Ich już nie zobaczymy na skoczniach

Sezon skoków ruszy tydzień wcześniej. Skocznie gotowe

Czytaj też

Polscy skoczkowie pojechali na śnieg do Lillehammer. W Falun i Rovaniemi w weekend pierwsze zawody (fot. PAP, Hopplandslaget)

Sezon skoków ruszy tydzień wcześniej. Skocznie gotowe

Zmiany są dziwne, ale są. Przez nie biedniejsi tracą jeszcze więcej pieniędzy

Kłopot w tym, że FIS zawsze będzie o krok za "oszustwami". Regulacje powstają zwykle jako reakcja na to, co kontrolerzy dostrzegą na skoczni – otwarcie przyznawała Aga Baczkowska, która od lat sprawdza sprzęt w żeńskim PŚ. To jej surowe wyroki w Pekinie wywróciły do góry nogami konkurs mikstów. – Jedyne, jak federacja wpływa na regulamin w tym zakresie, to wola zwiększenia bezpieczeństwa zawodników albo chęć np. spowolnienia ich w locie czy na rozbiegu.

Z takich powodów w 2020 zrewolucjonizowano m.in. kształt wkładek, którymi skoczkowie wypychali ściany butów. Gdy tego dokonano, tzn. nakazano tworzyć je tylko jako symetryczne, słabszą zimę zanotował świeżo mianowany król Ryoyu Kobayashi. A kiedy na początku XXI w. ukrócono niskie kroje kombinezonów, to zgasła kariera Floriana Liegla. Teraz, po wprowadzeniu nowych przepisów dot. wkładek i butów, rozsypała się pozycja najazdowa Andrzeja Stękały. Wcześniej niektórzy musieli z powrotem odzwyczaić się od modelu butów "Ferrari", który przed Pekinem opatentowała Nagaba. Najpierw ich zabroniono, później dopuszczono, a teraz te znów popadły w niełaskę komisji.

To normalne, że jedne zmiany pasują jednym skoczkom i adaptują się do nich szybciej, a innych wpędzają w problemy. Niekiedy na lata. Albo na zawsze.

Czytaj też: Małysz po zmianie trenera przyznaje, że pojawił się problem

Jest wiele zmian, które FIS wprowadza, a dla mnie są dziwne. (…) W sprzęcie najbardziej denerwuje to, że krok, który mamy teraz mierzony trójwymiarowym skanem przed sezonem, później [w trakcie kontroli – przyp. red.] na górze musimy wyciągnąć na plus trzy centymetry. To dla mnie niezrozumiałe. Na szczęście każdy z nas się z tym mierzy, ale szczerze mówiąc, nie wiem, czy powinien – grzmiał ostatnio Jakub Wolny w rozmowie z Jakubem Balcerskim ze sport.pl. Wcześniej, już po ostatniej zimie, FIS znów pozmieniała szczegóły regulacji sprzętowych. Narzucono nowe normy dla strojów, nakazano odchudzenie grubości wkładek. Bogate kraje dostosowały się, bo miały za co. Ale biedniejsze ekipy, które po części miały już skompletowane zestawy, federacja postawiła przed dodatkowym wydatkiem. Zdaniem wielu, w tym speców w sztabie biało-czerwonych, to pokaz kiepskiego zarządzania dyscypliną. Bo lista wydatków i bez takich niespodzianek jest ogromna.


Sezon skoków ruszy tydzień wcześniej. Skocznie gotowe

Czytaj też

Polscy skoczkowie pojechali na śnieg do Lillehammer. W Falun i Rovaniemi w weekend pierwsze zawody (fot. PAP, Hopplandslaget)

Sezon skoków ruszy tydzień wcześniej. Skocznie gotowe

Imienne dzikie karty w skokach? Dwuznaczna odpowiedź FIS

Czytaj też

Czy Simon Ammann albo Noriaki Kasai powinni mieć imienne, dożywotnie prawo startu w PŚ? (fot. Getty)

Imienne dzikie karty w skokach? Dwuznaczna odpowiedź FIS

To przez sprzęt PŚ zmienił się w "taniec z belką najazdową". Trener Polaków: ruchy FIS na alibi

To stoi w sprzeczności z deklaracjami Sandro Pertile, który marzy o większej liczbie państw biorących udział w skokach narciarskich. Niestety, FIS ciągłymi korektami w regulaminach (i nie tylko tym) zniechęca tych, których na to nie stać.

My nawet nie wiemy, dlaczego FIS wprowadza coś nowego. Chyba po to, żeby coś zmienić i mieć alibi. Działacze nie mają pojęcia, jak ich ruchy wpływają na zawodników i jak potrafią nimi przeszkodzić – wprost w sport.pl przyznał trener naszej kadry B David Jiroutek. Jeszcze dobitniej przedstawiał to Robert Kranjec, gdy jeszcze skakał. – Przez to, jak pozmieniano sprzęt, niebezpiecznie przyspieszyliśmy w locie. Teraz już nie latamy, tylko spadamy. To chore.

Niedawno ten ostatni problem oficjalnie wykazali badacze na uniwersytecie w Lipsku. Wyniki ich pracy przedstawiono FIS.

Zobacz także: Żyła przed zimą z jasną deklaracją. "Może być wyjątkowa"

Zmiany w sprzęcie (przy jednoczesnej poprawie techniki odbicia), które na to wpłynęły, mają jeszcze jeden efekt uboczny. Przez rosnące prędkości w locie coraz bardziej skraca się długość najazdu, a w ten sposób długość lotu bardziej uzależnia od warunków. Ekwipunek stosowany obecnie, zdaniem wielu, jest chyba najbardziej czułym na wiatr, jaki kiedykolwiek stosowano w skokach. Efekt? Jury konkursów często nie nadąża z korektami belek w trakcie zawodów, które z kolei czynią wyniki nieczytelnymi. I po których zostaje niesmak, że zawodnika A puszczono na stracenie, bo ten B wykonał próbę przy nieco innym wietrze. Kiedyś te różnice miały jako takie znaczenie na rezultaty, a dziś mają kluczowe. I dlatego kiedy się uwydatniają, to frustrują, a cała złość potem przelewa się na Bogu ducha winnego Borka Sedlaka.

To w przepisach jest źródło problemów, a nie w nim.

Imienne dzikie karty w skokach? Dwuznaczna odpowiedź FIS

Czytaj też

Czy Simon Ammann albo Noriaki Kasai powinni mieć imienne, dożywotnie prawo startu w PŚ? (fot. Getty)

Imienne dzikie karty w skokach? Dwuznaczna odpowiedź FIS

Polski talent skoków musi zbijać wagę. "To lekcja pokory" [WYWIAD]

Czytaj też

Jan Habdas (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Polski talent skoków musi zbijać wagę. "To lekcja pokory" [WYWIAD]

Odczłowieczyliśmy skoki narciarskie. A gdyby na dekadę zamrozić regulaminy?

Patrząc na to wszystko, rodzi się pytanie: dlaczego FIS po prostu nie ustali takiego zbioru reguł, którego później trzymałaby się dłużej niż jedną lub dwie zimy? Czy dzięki tej stabilizacji nie byłoby łatwiej naprawić te elementy, które obecnie wywołują złość zaangażowanych w ten sport? Teoretycznie to jest możliwe, aby np. na dekadę zamrozić kwestie sprzętowe i dać producentom i sztabom w spokoju odnaleźć się w tym, co mają. Teoretycznie – to słowo klucz. Obecnie trudno oprzeć się wrażeniu, że regulacje zasad – tak jak zauważył Jiroutek – częściej są jedynie półśrodkami, a zbyt rzadko wynikają z faktycznej woli naprawy. Miło byłoby śledzić w końcu znów taki sezon PŚ, w którym więcej niż o strojach albo wpływie wiatru rozmawiano by o formie głównych bohaterów. Skoki w obecnej formie i z całą szkodliwą dyskusją, która wokół nich się toczy, bywają odczłowieczane.

Tymczasem wciąż nawet najlepszy kombinezon nie skoczy za zawodnika. A na koniec zimy na górze klasyfikacji są ci, którzy powinni tam być – podkreślał często Małysz, a Halvor Egner Granerud w Eurosporcie dodawał: – dlatego Puchar Świata, w którym przez całą zimę trzeba utrzymywać się w czołówce, nadal według mnie pozostaje najtrudniejszym i najcenniejszym trofeum.

Początek bitwy o kolejną statuetkę 24 listopada w Ruce.

Polski talent skoków musi zbijać wagę. "To lekcja pokory" [WYWIAD]

Czytaj też

Jan Habdas (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Polski talent skoków musi zbijać wagę. "To lekcja pokory" [WYWIAD]

Zobacz też
Patron skoczków na zakręcie. Oto nowy trener polskiej kadry
Maciej Maciusiak (fot. TVP)

Patron skoczków na zakręcie. Oto nowy trener polskiej kadry

| Skoki narciarskie 
Skoczkowie zwolnili trenera. Teraz już z górki, prawda? [KOMENTARZ]
Thomas Thurnbichler (fot. TVP)
polecamy

Skoczkowie zwolnili trenera. Teraz już z górki, prawda? [KOMENTARZ]

| Skoki narciarskie 
Rekordowy skok Prevca mierzył... jego ojciec. I się pomylił!
Domen Prevc (fot. PAP)

Rekordowy skok Prevca mierzył... jego ojciec. I się pomylił!

| Skoki narciarskie 
Thurnbichler: nie potrafiłem zainspirować starszych zawodników
Thomas Thurnbichler (fot. Getty Images)
tylko u nas

Thurnbichler: nie potrafiłem zainspirować starszych zawodników

| Skoki narciarskie 
Polska chce dalej, ale Thurnbichler ma dwie inne oferty
Thomas Thurnbichler (L) i Maciej Maciusiak (fot. PAP

Polska chce dalej, ale Thurnbichler ma dwie inne oferty

| Skoki narciarskie 
wyniki
klasyfikacje
Wyniki
30 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Anze Lanisek
Anze Lanisek

482.1

2

Domen Prevc
Domen Prevc

475.0

6

Pius Paschke
Pius Paschke

438.9

9

Jan Hoerl
Jan Hoerl

420.4

10

Karl Geiger
Karl Geiger

419.8

11

Timi Zajc
Timi Zajc

419.7

12

Stefan Kraft
Stefan Kraft

413.3

13

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

412.5

14

Markus Mueller
Markus Mueller

403.1

15

Kamil Stoch
Kamil Stoch

400.8

16

Antti Aalto
Antti Aalto

400.4

17

Ren Nikaido
Ren Nikaido

399.4

18

Lovro Kos
Lovro Kos

397.9

19

Artti Aigro
Artti Aigro

397.1

21

Tate Frantz
Tate Frantz

384.2

22

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

382.3

26

Jakub Wolny
Jakub Wolny

364.5

27

Valentin Foubert
Valentin Foubert

357.3

28

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki

355.7

29

Killian Peier
Killian Peier

320.5

30

Kevin Bickner
Kevin Bickner

314.1

Rozwiń
29 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Austria
Austria

1749.3

2

Niemcy
Niemcy

1720.2

3

Słowenia
Słowenia

1707.2

4

Polska
Polska

1680.6

5

Japonia
Japonia

1673.1

6

Norwegia
Norwegia

1484.1

7

Szwajcaria
Szwajcaria

1458.0

8

USA
USA

1350.9

9

Finlandia
Finlandia

561.6

10

Kazachstan
Kazachstan

551.6

Rozwiń
28 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Domen Prevc
Domen Prevc

459.1

2

Anze Lanisek
Anze Lanisek

454.8

5

Stefan Kraft
Stefan Kraft

433.5

7

Karl Geiger
Karl Geiger

418.3

8

Jan Hoerl
Jan Hoerl

418.2

10

Pius Paschke
Pius Paschke

409.4

11

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

409.1

12

Timi Zajc
Timi Zajc

408.7

13

Ren Nikaido
Ren Nikaido

404.1

14

Kamil Stoch
Kamil Stoch

401.1

16

Antti Aalto
Antti Aalto

397.7

17

Piotr Żyła
Piotr Żyła

397.5

19

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

392.7

20

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

389.6

21

Artti Aigro
Artti Aigro

389.4

22

Lovro Kos
Lovro Kos

387.7

24

Yukiya Sato
Yukiya Sato

386.2

26

Rok Masle
Rok Masle

377.7

29

Alex Insam
Alex Insam

365.0

30

Jakub Wolny
Jakub Wolny

363.6

Rozwiń
27 marca 2025
Skoki narciarskie

2

Pius Paschke
Pius Paschke

228.9

4

Domen Prevc
Domen Prevc

225.7

5

Piotr Żyła
Piotr Żyła

225.5

6

Kamil Stoch
Kamil Stoch

225.3

7

Timi Zajc
Timi Zajc

225.0

8

Stefan Kraft
Stefan Kraft

218.2

12

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

211.6

13

Anze Lanisek
Anze Lanisek

211.0

14

Antti Aalto
Antti Aalto

210.0

15

Jan Hoerl
Jan Hoerl

209.1

18

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

205.3

19

Karl Geiger
Karl Geiger

202.9

20

Lovro Kos
Lovro Kos

202.5

21

Sandro Hauswirth
Sandro Hauswirth

202.1

22

Ren Nikaido
Ren Nikaido

201.2

23

Yukiya Sato
Yukiya Sato

197.0

25

Stephan Embacher
Stephan Embacher

196.4

27

Artti Aigro
Artti Aigro

193.6

Rozwiń
23 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Słowenia
Słowenia

813.4

2

Austria
Austria

809.3

3

Japonia
Japonia

802.5

4

Niemcy
Niemcy

762.1

5

Polska
Polska

699.9

6

Finlandia
Finlandia

681.3

7

Szwajcaria
Szwajcaria

667.2

8

USA
USA

601.6

9

Norwegia
Norwegia

383.9

10

Włochy
Włochy

382.6

11

Estonia
Estonia

382.3

12

Francja
Francja

380.8

Rozwiń
Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig
 
 
1805
2
Jan Hoerl
Jan Hoerl
 
 
1652
3
Stefan Kraft
Stefan Kraft
 
 
1290
4
Anze Lanisek
Anze Lanisek
 
 
1056
5
Pius Paschke
Pius Paschke
 
 
1006
6
Gregor Deschwanden
Gregor Deschwanden
 
 
996
7
Andreas Wellinger
Andreas Wellinger
 
 
989
8
Johann Andre Forfang
Johann Andre Forfang
 
 
955
9
Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi
 
 
910
10
Domen Prevc
Domen Prevc
 
 
776
11
Maximilian Ortner
Maximilian Ortner
 
 
726
12
Kristoffer Sundal
Kristoffer Sundal
 
 
678
13
Karl Geiger
Karl Geiger
 
 
638
14
Paweł Wąsek
Paweł Wąsek
 
 
612
15
Michael Hayboeck
Michael Hayboeck
 
 
587
16
Timi Zajc
Timi Zajc
 
 
572
17
Marius Lindvik
Marius Lindvik
 
 
474
18
Manuel Fettner
Manuel Fettner
 
 
458
19
Ren Nikaido
Ren Nikaido
 
 
444
20
Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud
 
 
267
21
Aleksander Zniszczoł
Aleksander Zniszczoł
 
 
267
22
Tate Frantz
Tate Frantz
 
 
266
23
Artti Aigro
Artti Aigro
 
 
245
24
Philipp Raimund
Philipp Raimund
 
 
242
25
Naoki Nakamura
Naoki Nakamura
 
 
212
26
Benjamin Oestvold
Benjamin Oestvold
 
 
211
27
Valentin Foubert
Valentin Foubert
 
 
173
28
Kevin Bickner
Kevin Bickner
 
 
171
29
Władimir Zografski
Władimir Zografski
 
 
165
30
Lovro Kos
Lovro Kos
 
 
158
31
Markus Mueller
Markus Mueller
 
 
157
32
Kamil Stoch
Kamil Stoch
 
 
157
33
Killian Peier
Killian Peier
 
 
132
34
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
 
 
127
35
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki
 
 
122
36
Antti Aalto
Antti Aalto
 
 
116
37
Jakub Wolny
Jakub Wolny
 
 
111
38
Markus Eisenbichler
Markus Eisenbichler
 
 
88
39
Piotr Żyła
Piotr Żyła
 
 
80
40
Yevhen Marusiak
Yevhen Marusiak
 
 
76
41
Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi
 
 
76
42
Stephan Embacher
Stephan Embacher
 
 
72
43
Stephan Leyhe
Stephan Leyhe
 
 
72
44
Yukiya Sato
Yukiya Sato
 
 
69
45
Zak Mogel
Zak Mogel
 
 
59
46
Alex Insam
Alex Insam
 
 
55
47
Robin Pedersen
Robin Pedersen
 
 
47
48
Robert Johansson
Robert Johansson
 
 
32
49
Niko Kytoesaho
Niko Kytoesaho
 
 
28
50
Felix Hoffmann
Felix Hoffmann
 
 
27
51
Eric Belshaw
Eric Belshaw
 
 
26
52
Danil Vassilyev
Danil Vassilyev
 
 
13
53
Maciej Kot
Maciej Kot
 
 
13
54
Yanick Wasser
Yanick Wasser
 
 
13
55
Fatih Arda Ipcioglu
Fatih Arda Ipcioglu
 
 
12
56
Adrian Tittel
Adrian Tittel
 
 
11
57
Jason Colby
Jason Colby
 
 
11
58
Keiichi Sato
Keiichi Sato
 
 
10
59
Eetu Nousiainen
Eetu Nousiainen
 
 
7
60
Ilya Mizernykh
Ilya Mizernykh
 
 
6
61
Rok Masle
Rok Masle
 
 
5
62
Soelve Jokerud Strand
Soelve Jokerud Strand
 
 
5
63
Ziga Jelar
Ziga Jelar
 
 
4
64
Roman Koudelka
Roman Koudelka
 
 
3
65
Kasperi Valto
Kasperi Valto
 
 
2
66
Rok Oblak
Rok Oblak
 
 
2
67
Simon Ammann
Simon Ammann
 
 
2
68
Andrew Urlaub
Andrew Urlaub
 
 
1
69
Clemens Aigner
Clemens Aigner
 
 
1
70
Tomas Kuisma
Tomas Kuisma
 
 
1
Rozwiń
Najnowsze
Puchar Króla: kiedy oglądać rewanż Real Madryt – Real Sociedad?
Puchar Króla: kiedy oglądać rewanż Real Madryt – Real Sociedad?
| Piłka nożna / Hiszpania 
Puchar Króla: kiedy oglądać rewanż Real Madryt – Real Sociedad? (fot. Getty)
Nowe informacje o stanie zdrowia Woffindena. Mistrz świata przeszedł operację
Tai Woffinden (fot. Getty Images)
Nowe informacje o stanie zdrowia Woffindena. Mistrz świata przeszedł operację
| Motorowe / Żużel 
Kolejna trudna misja Ojrzyńskiego. "Powrót? Nie byłem zdeterminowany"
Leszek Ojrzyński (fot. Getty Images)
polecamy
Kolejna trudna misja Ojrzyńskiego. "Powrót? Nie byłem zdeterminowany"
fot. TVP
Maciej Rafalski
Powrót rywala Szczęsnego! Wziął udział w treningu z drużyną
Marc-Andre ter Stegen trenował z drużyną Barcelony (fot. Getty Images)
Powrót rywala Szczęsnego! Wziął udział w treningu z drużyną
| Piłka nożna / Hiszpania 
"Trener Grbić z każdej imprezy chce przywozić medale"
Reprezentacja Polski w siatkówce (fot. Getty Images)
"Trener Grbić z każdej imprezy chce przywozić medale"
| Siatkówka / Reprezentacja 
Patron skoczków na zakręcie. Oto nowy trener polskiej kadry
Maciej Maciusiak (fot. TVP)
Patron skoczków na zakręcie. Oto nowy trener polskiej kadry
fot. TVP
Mateusz Leleń
Szeremeta poznała pierwszą rywalkę w Pucharze Świata
Julia Szeremeta (fot. Getty)
Szeremeta poznała pierwszą rywalkę w Pucharze Świata
| Boks 
Do góry