W igrzyskach olimpijskich w Paryżu zadebiutuje nowa dyscyplina – breaking. Ma to być sposób na zwiększenie atrakcyjności tej imprezy wśród młodszych widzów. Czym jest breaking, skąd się wziął, jakie są jego zasady oraz kto będzie się liczyć w walce o medale? Postaramy się to wyjaśnić.
To rodzaj tańca sportowego, który narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy chyba nikt nie spodziewał się, że rywalizacja z ulic Bronksu przeniesie się na olimpijskie areny w Paryżu. Breaking wywodzi się z kultury hip hopu i jest połączeniem tańca i różnych akrobatycznych ruchów w rytm muzyki. Zawodnicy nazywani są "B-Boys" lub "B-Girls" lub "breakerzy". "B” odnosi się do angielskiego "break" (przerwa), ponieważ zawodnicy prezentują swoje ruchy podczas instrumentalnych przerw w utworach muzycznych. B-Boys i B-Girls posługują się pseudonimami. Początkowo rywalizacja przebiegała w grupach, teraz najczęściej toczone są indywidualne pojedynki.
Breaking podlega pod Światową Federację Tańca Sportowego (WDSF) założoną w 1957 roku. W imprezie o większej randze zadebiutował na igrzyskach olimpijskich młodzieży w Buenos Aires w 2018 roku, gdzie przeprowadzono dwa konkursy indywidualne i jeden mieszany. Zmagania w tej dyscyplinie można było też oglądać w Igrzyskach Europejskich w Krakowie. W Paryżu rywalizacja potrwa zaledwie dwa dni, 9 i 10 sierpnia 2024 i odbędzie się na Place de la Concorde. Pierwszego dnia o medale powalczą kobiety, a drugiego mężczyźni.
Początkowa nazwa dyscypliny to właśnie breaking, później, kiedy zyskiwała popularność, aby ułatwić postronnemu odbiorcy zrozumienie, o co w niej chodzi, stworzono nazwę breakdance. Zawodnicy jednak dalej posługują się oryginalną nazwą i taką nomenklaturę przyjął też Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Nie przegap: Paryż 2024: podczas ceremonii otwarcia zakaz ruchu lotniczego
W Paryżu odbędą się zmagania kobiet i mężczyzn. Wystąpi 16 B-Boys i 16 B-Girls w indywidualnych bitwach. W bitwie bierze udział dwóch zawodników. Co ważne, mimo że te pojedynki taneczne nazywane są bitwami, nie ma tu bezpośredniego kontaktu między zawodnikami. Wszelki fizyczny kontakt między rywalami może prowadzić nawet do dyskwalifikacji.
Jak wygląda taki pojedynek? Zasady na stronie internetowej WDSF opisują to szczegółowo. Zawodnicy ustawiają się po dwóch stronach sceny. DJ puszcza utwór i pierwszy z uczestników wychodzi na środek i rozpoczyna swój pokaz w pierwszej rundzie. Ma na to maksymalnie 60 sekund. Jeśli przekroczy czas, sędzia przerywa jego występ, jednak nie ma przewidzianych kar w takich sytuacjach. DJ rozpoczyna ten sam utwór od początku i to jest czas na pokaz drugiego zawodnika. Następnie przechodzimy do kolejnego etapu rundy i cały schemat jest powtarzany. Ilość rund może się różnić w zależności od zawodów.
Zawodnicy oceniani są przez pięciu sędziów, którzy biorą pod uwagę pięć elementów: technika, sposób wyrazu, oryginalność, wykonanie, muzykalność. Każdy stanowi 20 procent końcowej noty. Sędziowie używają tabletów, na których za pomocą suwaków oceniają poszczególne elementy. Zawodnicy są dostają oceny od razu podczas swoich występów.
Czym różnią się poszczególne elementy? Tak tłumaczy je instrukcja dostępna na stronie internetowej Światowej Federacji Tańca Sportowego:
Technika - kontrola ciała oraz dynamika potrzebna do czystego wykonania ruchów.
Sposób wyrazu – szerszy zakres ruchów niż przeciwnik, jak najmniejsza liczba powtórzeń ruchów czy sekwencji.
Wykonanie – większa dokładność wykonania ruchów, czystość, minimalizacja poślizgnięć i upadków. Sędziowie nie powinni mieć problemu z rozpoznaniem, jaki ruch zamierzał wykonać dany B-Boy czy B-Girl.
Muzykalność – synchronizacja ruchów z muzyką.
Oryginalność – pokazanie większej kreatywności w ruchach standardowych jak również prezentacja innowacyjnych ruchów. Chodzi tu między innymi o spontaniczność, ale też o to, jak dany zawodnik potrafi wybrnąć z upadku czy poślizgnięcia.
W zasadach wspomnieliśmy już o tym, że w breakingu istnieje coś takiego jak typowe elementy. Jest ich wiele i mogą być wykonywane na różne sposoby, ale dzielą się na trzy główne kategorie: top rock, down rock i freezes.
A. Top Rock – ruchy w pozycji stojącej. Większość solówek w breakingu zaczyna się właśnie od top rock. Chodzi tu przede wszystkim o przyciągnięcie uwag, a także przygotowanie się do zejścia na ziemię. Najczęściej używanymi ruchami w top rock są Indian Step, Cross Step i Apache.
B. Down rock – to część układu wykonywana na ziemi (zawodnik dotyka podłogi rękoma). Mogą to być też ruchy w leżeniu na plecach lub na brzuchu. Tutaj też można wyróżnić wiele różnych ruchów, a to tylko kilka z nich:
Drops – różne sposoby na zejście do parteru z top rock.
Footwork – kroki, wykopy, generalnie wszystko, co wiąże się z pracą nóg. Istnieją różne koncepty, jak Six-step, Hook czy Sweeps, które mogą mieć różne kombinacje i interpretacje.
Spins – obroty na ziemi mające minimum 360 stopni. Jeśli jeden spin zawiera więcej obrotów staje się tak zwanym Pover Move. Im bardzie pionowy jest dany spin, tym trudniej utrzymać balans. Do najtrudniejszych należą 1900 oraz 2000 (wykonywane na jednej lub dwóch rękach w staniu na rękach). Do tego dochodzą jeszcze spiny na głowie czy plecach.
Power Moves – to najbardziej złożone kombinacje, gdzie prędkość i dynamika ruchów jest największa. Wszystkie zawierają w sobie spiny.
Blow Ups – szybkie i eksplozywne kombinacje prowadzące do zaskakujących momentów w układzie zawodnika.
Air Moves – odnosi się do sytuacji, kiedy całe ciało zawodnika jest w powietrzu, a więc są to wszelkiego rodzaju skoki.
Transitions – to najprościej mówiąc ruchy pomiędzy ruchami, czyli to, w jaki sposób zawodnik płynnie przechodzi od jednego elementu do kolejnego.
C. Freezes – pozycja, w której breaker całkowicie zatrzymuje ruch w środku pokazu, aby np. w widowiskowy sposób zakończyć kombinację. Wymagają one siły, świetnego wyczucia równowagi, oraz dużej elastyczności.
Jak już wspomnieliśmy, w Paryżu zobaczymy 16 B-Boys i 16 B-Girls. Zawodnicy będą podzieleni na cztery grupy, wewnątrz których każdy stoczy pojedynek z każdym. Bitwy w grupach będą miały po dwie rundy. W ustaleniu klasyfikacji w grupie będą się liczyć wygrane rundy. Jeśli zawodnicy będą mieli takie same rezultaty, to pod uwagę brane będą inne czynniki, między innymi pozycja rankingowa. Po wyłonieniu najlepszej ósemki odbędą się ćwierćfinały, półfinały, a później pojedynki o brązowy i złoty medal. Na tych etapach bitwy będą miały po trzy rundy.
Bilet na igrzyska można uzyskać na trzech imprezach: mistrzostwa świata 2023 (awansowali mistrzowie), kontynentalne mistrzostwa (łącznie 10 miejsc) oraz seria kwalifikacji olimpijskich (odbędą się w maju i czerwcu 2024, a do zdobycia jest 14 miejsc). Po jednym miejscu dla kobiety i mężczyzny przysługuje gospodarzom igrzysk. Pozostałe dwa miejsca dla kobiet i mężczyzn przeznaczone są dla najwyżej sklasyfikowanych w rankingu, którzy nie uzyskali kwalifikacji w inny sposób.
W śród mężczyzn faworytów należy upatrywać przede wszystkim wśród Amerykanów, Japończyków i Francuzów. Liderem rankingu mężczyzn jest obecnie Japończyk B-Boy Shigekix, na drugim miejscu jest Kanadyjczyk B-Boy Phil Wizard, a trzecią pozycję zajmuje Amerykanin B-Boy Jeffro. Najlepszym z Francuzów jest obecnie B-Boy Lagaet zajmujący siódme miejsce. Z pewnością nie można lekceważyć Amerykanina B-Boy Victora. Francuzi będą też liczyć na triumfatora igrzysk Europejskich Danisa Civila. Liczącymi się zawodnikami mają też być Luan San (Brazylia), XAK oraz Johnny Fox (Hiszpania).
Na czele rankingu kobiet oraz rankingu kwalifikacji olimpijskich znajduje się Chinka B-Girl 671, która wyprzedza Litwinkę B-Girl Nicka i Japonkę B-Girl Ami. Wśród faworytek będzie też inna Japonka B-Girl Ayumi, która była mistrzynią świata w 2021 roku. Mocna może być Amerykanka Sunny Choi, która przegrała w finale World Games 2022 z Ami. Strona olympics.com wśród potencjalnie groźnych zawodniczek wymienia też Madmax (Belgia), Paulinę (Polska) and Furię (Hiszpania). Polka obecnie jest na 28. miejscu w rankingu olimpijskim.
Wydaje się, że tak. W październiku w Paryżu odbyły się niezwykle ważne zawody Red Bull BC One, czyli nieoficjalne mistrzostwa świata w breakingu. Tam zaprezentowała się trójka Polaków. Najlepiej spisał się B-Boy "Wigor" (Igor Wypiór), który znalazł się w najlepszej "16" świata. Był także brązowym medalistą mistrzostw Europy, a w igrzyskach europejskich w Krakowie dotarł do ćwierćfinału. Zajmuje obecnie trzynastą pozycję w rankingu kwalifikacji olimpijskich, więc szanse na awans na igrzyska są całkiem spore.
👉 Paryż 2024: kadra Polski. Sprawdź listę zdobytych kwalifikacji
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.