Robert Lewandowski zbliżył się do awansu do półfinału Ligi Mistrzów. Napastnik Barcelony to nie jedyny Polak, który wciąż jest w grze o europejskie trofeum. Takich zawodników jest aż jedenastu. Ten rok może być przełomowy – nigdy biało-czerwoni nie wygrali przynajmniej dwóch różnych pucharów w jednym sezonie.
Boniek o Brzęczku: zaufał niewłaściwym osobom [WYWIAD]
Choć Lewandowski nie strzelił w środowym meczu z PSG (3:2) gola, to uznano go jednym z najlepszych zawodników na boisku. Kapitan reprezentacji Polski, który w tegorocznej edycji LM trafił trzykrotnie, marzy o kolejnym triumfie w tych rozgrywkach.
W grze o zwycięstwo w Champions League wciąż jest też Arsenal z Jakubem Kiwiorem. Polski obrońca rozczarował w rywalizacji z Bayernem (2:2) i najprawdopodobniej rewanż zacznie na ławce rezerwowych.
Rola zmiennika to natomiast codzienność Marcela Lotki. Były reprezentant młodzieżówki jest zmiennikiem Gregora Kobela w bramce Borussii. 22-latek był w kadrze na każde spotkanie dortmundczyków w LM, ale ani razu nie podniósł się z ławki.
W czwartek rozpoczną się ćwierćfinały w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Tam reprezentacja Polaków jest liczniejsza – w każdym pucharze pozostało ich jeszcze po czterech. Najtrudniejsze zadanie w LE czeka Łukasza Fabiańskiego. Bramkarz West Hamu będzie starał się zatrzymać niepokonany w tym sezonie Bayer Leverkusen.
Na udział w włoskich derbach między Milanem a Romą szanse ma Nicola Zalewski – z reguły zmiennik w układance trenera Daniele de Rossiego. Mniej prawdopodobny jest natomiast udział dwójki Polaków z Liverpoolu przeciwko Atalancie, choć w poprzedniej rundzie LE Mateusz Musiałowski dostał szansę seniorskiego debiutu.
Gdyby The Reds wygrali rozgrywki, na liście triumfatorów widniałby nie tylko Musiałowski, ale i Fabian Mrozek. 20-letni bramkarz wciąż czeka na podobny debiut. Paradoksalnie jednak uczestniczył w większej liczbie spotkań w LE – pięciokrotnie zasiadał bowiem na ławce, natomiast Musiałowski czynił to tylko dwa razy.
W Lidze Konferencji Europy dojdzie do polskiego pojedynku. Club Brugge z Michałem Skórasiem podejmie u siebie PAOK Saloniki, w którym gra Tomasz Kędziora. Boczny obrońca greckiego zespołu wydaje się pewniakiem do występu. Skrzydłowy belgijskiego klubu jest głównie zmiennikiem, ale akurat w drodze do ćwierćfinału dołożył sporą cegiełkę (gol i trzy asysty).
Do innego polskiego starcia może dojść w półfinale. Warunkiem jest zwycięstwo Aston Villi z Lille oraz Fenerbahce z Olympiakosem, a także wyleczenie się Matty’ego Casha. Obrońca zespołu z Birmingham narzeka na uraz ścięgna udowego i nie zagra w czwartek. Kibice w Stambule liczą natomiast na przełamanie się Sebastiana Szymańskiego.
Liga Mistrzów: Jakub Kiwior (Arsenal), Robert Lewandowski (Barcelona), Marcel Lotka (Borussia Dortmund)
Liga Europy: Łukasz Fabiański (West Ham), Fabian Mrozek i Mateusz Musiałowski (Liverpool), Nicola Zalewski (Roma)
Liga Konferencji Europy: Matty Cash (Aston Villa), Tomasz Kędziora (PAOK Saloniki), Michał Skóraś (Club Brugge), Sebastian Szymański (Fenerbahce)
Szans na polski triumf w Europie jest zatem sporo. Z takich sukcesów cieszymy się ostatnio regularnie, bowiem przez dwa lata z rzędu w Lidze Konferencji zwyciężały zespoły z biało-czerwonymi w składzie. Ostatnia wygrana Polaka w Lidze Mistrzów miała miejsce cztery lata temu, natomiast w Lidze Europy – osiem lat temu.
Szczęście nie przychodzi jednak w parze. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby Polacy wygrali w dwóch lub trzech europejskich pucharach w jednym sezonie. Wprawdzie w 2002 roku mieliśmy dublet, ale chodziło o zawodników jednego klubu – Tomasza Rząsę oraz Euzebiusza Smolarka, którzy wygrali wtedy Puchar UEFA w barwach Feyenoordu.
Blisko takiego osiągnięcia było dwukrotnie. W 2009 roku Mariusz Lewandowski cieszył się ze zwycięstwa w Pucharze UEFA, ale Tomasz Kuszczak kilka dni później przeżywał gorycz porażki po finale Ligi Mistrzów z Barceloną. W poprzednim sezonie West Ham z Fabiańskim triumfował w Lidze Konferencji Europy, natomiast Roma z Zalewskim przegrała w finale Ligi Europy z Sevillą. Może tym razem będzie lepiej?
Liga Mistrzów/Puchar Europy:
1985 – Zbigniew Boniek (Juventus)
1987 – Józef Młynarczyk (Porto)
2001 – Sławomir Wojciechowski (Bayern)*
2005 – Jerzy Dudek (Liverpool)
2008 – Tomasz Kuszczak (Manchester United)
2020 – Robert Lewandowski (Barcelona)
Liga Europy/Puchar UEFA:
1979 – Helmut Dudek (Borussia Moenchengladbach)
1988 – Andrzej Buncol (Bayer Leverkusen)
2002 – Tomasz Rząsa, Euzebiusz Smolarek (Feyenoord)
2009 – Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck)
2011 – Paweł Kieszek (Porto)*
2015 i 2016 – Grzegorz Krychowiak (Sevilla)
Liga Konferencji Europy:
2022 – Nicola Zalewski (Roma)
2023 – Łukasz Fabiański (West Ham)
Puchar Zdobywców Pucharów:
1984 – Zbigniew Boniek (Juventus)
* Wojciechowski i Kieszek nie zagrali ani razu, ale byli zgłoszeni do rozgrywek
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.