Każde z dwóch wykonań rzutu karnego w meczu z Francją przez Roberta Lewandowskiego było całkowicie prawidłowe. Cichym bohaterem meczu z sędziowskiego punktu widzenia był Paweł Dawidowicz, który w końcówce, w piątej doliczonej minucie, w ostatniej chwili cofnął nogę, aby nie sfaulować Kyliana Mbappe na linii pola karnego. Gdyby nie przytomność stopera, sekundy przed końcem Francja zapewne miałaby szansę na zwycięskiego gola z rzutu karnego.
👉 "Lewy" po odpadnięciu z Euro: najbardziej żałuję tego meczu
To, że Marco Guida z Włoch podyktował rzut karny dla Polski dopiero po interwencji VAR i że wpadł na pomysł, aby do złotej koszulki "dopasować" żółty gwizdek, to najmniejsze problemy tego sędziego w tym spotkaniu. Znacznie gorsze jest to, że w prostym do sędziowania meczu popełnił tak proste błędy, że aż trudno uwierzyć, dlaczego akurat ten arbiter z Włoch ma tak wysoką pozycję w UEFA.
Pierwszy szkolny błąd Guida popełnił w 24. minucie, kiedy Nicola Zalewski złapał Kyliana Mbappe za koszulkę i próbował go w ten sposób zatrzymać. Oczywiście to był ewidentny faul, lecz Francuz wyrwał się Polakowi i miał przed sobą ogromną otwartą przestrzeń na lewym skrzydle. Mógłby rozwinąć akcję korzystną i zamienić ją w sytuację bramkową. Mbappe chciał tak zrobić, lecz nie mógł, ponieważ Guida gwizdnął, przerywając grę i dyktując rzut wolny zamiast zastosować korzyść. Zalewski został ukarany żółtą kartką, formalnie słuszną – za przerwanie akcji korzystnej, ale być może uniknąłby jej, gdyby tak naprawdę akcji nie przerwał arbiter.
W 36. minucie żółtą kartką powinien zostać ukarany Dayot Upamecano, który nierozważnie nadepnął na kostkę Kacpra Urbańskiego. W drugiej minucie doliczonego czasu pierwszej połowy żółtą kartkę powinien z kolei zobaczyć Przemysław Frankowski, który nierozważnie sfaulował Bradleya Barcolę. W 62. minucie żółta kartka należała się Pawłowi Dawidowiczowi za nierozważny faul na Olivierze Giroud. To były proste do oceny sytuacje, a jednak arbiter ocenił je źle.
W 74. minucie Karol Świderski został sfaulowany w polu karnym przez Upamecano. Francuz delikatnie zagrał piłkę czubkiem buta, ale resztą tego samego buta bardzo delikatnie trącił stopę Świderskiego. Marco Guida tego faulu nie dostrzegł. Akurat w tym przypadku można go zrozumieć i usprawiedliwić, bo faul był minimalny i trudny do zauważenia gołym okiem. Ale był to faul istotny.
Znakomicie spisał się w tej sytuacji sędzia wideo Massimiliano Irrati, jeden z najbardziej doświadczonych i najlepszych sędziów VAR na świecie. To on wezwał Guidę do monitora, dzięki czemu mógł on zmienić decyzję i podyktować rzut karny.
To była i jest niezwykle ważna decyzja dla wszystkich polskich sędziów oraz dla grających w Polsce piłkarzy. Podyktowanie rzutu karnego za tak drobny faul – jednakże podkreślmy: za faul istotny dla przebiegu akcji – dowodzi, że w takich sytuacjach interpretacje UEFA są takie same jak interpretacje FIFA, które było widać chociażby w czasie meczów mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku. Kluczowe jest znaczenie faulu, na przykład znaczenie dla przebiegu akcji, a nie siła, z jaką faul jest popełniony. To dowodzi, że sformułowanie "nie chcemy takich karnych" – w odniesieniu do takich fauli jak Wojciecha Szczęsnego na Leo Messim w Katarze czy Upamecano na Świderskim w meczu z Francją w Niemczech – należy już raz na zawsze odłożyć do lamusa.
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.