Logo Nadawcy

| Paryż 2024

Paryż 2024. Ekspert nie ma wątpliwości: Francja jest w stanie zagrożenia terrorystycznego

Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu przebiegła spokojnie (fot. Getty Images)
Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu przebiegła spokojnie (fot. Getty Images)

W Paryżu rozpoczęły się igrzyska olimpijskie. Podczas gdy kibice z całego świata będą emocjonować się rywalizacją najlepszych sportowców, jednym z głównych zmartwień organizatorów stanie się zapewnienie im bezpieczeństwa. – Przynajmniej od 2015 roku Francja jest krajem w permanentnym stanie zagrożenia terrorystycznego – mówi Mieszko Rajkiewicz, współzałożyciel Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportu.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Polka popłynie po medal dla… Niemiec. I to nie pierwszy raz

Czytaj też

Paulina Paszek i Jule Hake na podium (fot. Getty Images)

Polka popłynie po medal dla… Niemiec. I to nie pierwszy raz

👉 Reprezentacja Polski na igrzyska w Paryżu [LISTA]

Paryż 2024: czy Francja jest przygotowana pod względem bezpieczeństwa?

Od dawna, a być może w ogóle, nie było imprezy sportowej przed którą tak wiele dyskutowałoby się o potencjalnym zagrożeniu. Tegoroczne igrzyska olimpijskie mają pokazać, że Paryż jest bezpiecznym miejscem dla mieszkańców i turystów. I że władze Francji są w stanie panować nad sytuacją i niwelować wszelkie ryzyka.

O tym, czy Francuzi są gotowi, by sprostać zadaniu, porozmawialiśmy z Mieszkiem Rajkiewiczem, współautorem raportu "Paryż 2024. Bezpieczeństwo, ekonomia i geopolityka igrzysk olimpijskich".

Dawid Brilowski, TVPSPORT.PL: – Igrzyska zaczął planować jeszcze prezydent Holland, chcąc pokazać, że Paryż jest miejscem bezpiecznym. Wydaje mi się, że teraz wątpliwości co do tego są jeszcze większe niż kilka lat temu. Czy kwestia zapewnienia spokoju jest dla stolicy Francji "być albo nie być" na przyszłość?
Mieszko Rajkiewicz:
– Francja jest od wielu, wielu lat krajem w permanentnym stanie zagrożenia atakami terrorystycznymi. A igrzyska tylko to intensyfikują. Ale czy zapewnienie bezpieczeństwa imprezy to "być albo nie być"? Aż tak mocno bym tego nie określał. 

Na pewno jeśli uda się przeprowadzić wszystko w spokojnej atmosferze, bez wielkich zagrożeń, będzie to sukces. Sukces, który pokaże, że Francja jest w stanie dbać o bezpieczeństwo i zarządzać ryzykiem, radzić sobie z zagrożeniami na wielu płaszczyznach. Bo mówimy przecież nie tylko o zagrożeniu konwencjonalnymi atakami w przestrzeni publicznej, ale i w przestrzeni cybernetycznej. Sukces, który poprawi też wizerunek prezydenta Macrona. To on niejako firmuje imprezę swoją twarzą. Te igrzyska to perła w koronie jego prezydentury. 

– Postawię się w roli sceptyka. Czy jeśli prezydent Macron byłby przekonany, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie zaplanowałby przyspieszonych wyborów właśnie po igrzyskach, na fali sukcesu?
– Cóż, prezydent Macron zaryzykował. Zastosował taki gambit i po wyborach do europarlamentu postawił wszystko na jedną kartę. Być może liczył, że przyciągnie nieco głosów tej liberalnej części społeczeństwa na takiej euforii przed startem igrzysk. I chyba się w tym przeliczył.

Znamy już wyniki wyborów. Żadne ze środowisk nie uzyskało w nich zdecydowanej większości. Mamy niemal równy podział mandatów. W tej sytuacji Macron musi grać teraz na przedłużenie tego, nazwijmy to, instytucjonalnego kryzysu. Już zapowiedział, że ani przed igrzyskami, ani w ich trakcie nie będzie ustanawiania nowych zasad. Formalnie rząd Gabriela Attala podał się do dymisji, ale póki prezydent i parlament nie wyznaczą następcy, wciąż będzie pełnił funkcję premiera. Więc choć zmieniło się wiele, póki co nie zmienia się nic. Podczas igrzysk będzie panować stary porządek i stare zasady. W tym sensie wybory nie wpłyną w żaden sposób na organizację.

– Czy to liczenie na przedolimpijską euforię, o którym wspomniałeś, było w ogóle uzasadnione? Z doświadczenia wiem, że zaraz przed startem igrzysk, obywatele kraju-gospodarza są raczej mniej niż bardziej pozytywnie nastawieni.
– Polityk zawsze będzie liczył na pewne emocje związane z wydarzeniem sportowym. A wybory były w czasie nie tylko przedolimpijskim, ale gdy trwały piłkarskie mistrzostwa Europy. Jak widać, nawet wyraźne głosy piłkarzy podczas Euro, nie przyniosły jednak wyraźnych skutków.

– Nie chcę poświęcić rozmowy wyłącznie Macronowi. Przejdźmy do samej Francji. W raporcie, którego współautorem jesteś, zawarliście informację, że we Francji jest około 20 tysięcy osób podejrzanych o terroryzm. To strasznie dużo.
– To osoby, które po części mogą być "samotnymi wilkami", po części takie, które miewały jakieś kontakty z organizacjami takimi jak Al-Kaida albo Państwo Islamskie...

– Więc dlaczego, skoro służby wiedzą o takich osobach, po prostu ich nie aresztują?
– Ze względu na procedury. Żeby była podstawa do usunięcia zagrożenia, musi się de facto coś zadziać. Służby potrzebują mocnych dowodów. Na szczęście Francuzi współpracują ze służbami międzynarodowymi i robią to dość skutecznie. Niektóre zagrożenia już udało im się wyeliminować. O wielu pewnie nawet nie wiemy. To słuszna taktyka, by podczas igrzysk nie informować publicznie o wszystkim. Wyobrażam sobie, co by się działo, gdyby nagle pojawiła się informacja, że udaremniono próbę zamachu na któreś z wydarzeń.

Polka popłynie po medal dla… Niemiec. I to nie pierwszy raz

Czytaj też

Paulina Paszek i Jule Hake na podium (fot. Getty Images)

Polka popłynie po medal dla… Niemiec. I to nie pierwszy raz

Koła olimpijskie na wieży Eiffla (fot. Getty Images)
Koła olimpijskie na wieży Eiffla (fot. Getty Images)
Polacy daleko, walka o triumf do samego końca! Sprawdź klasyfikację medalową IO

Czytaj też

Medale Polaków na Igrzyskach Olimpijskich. Sprawdź klasyfikację medalową IO Paryż 2024 [TABELA]

Polacy daleko, walka o triumf do samego końca! Sprawdź klasyfikację medalową IO

– Jakie jest twoim zdaniem realne ryzyko, że podczas igrzysk rzeczywiście dojdzie do zamachu?
– Zaznaczę na wstępie, że mówię wyłącznie o swoim odczuciu. Ale niestety, myślę, że zagrożenie jest bardzo duże. Pozostaje wierzyć w zdolności operacyjne francuskich służb oraz wszystkich, z którymi będą współpracować. Natomiast powtórzę to, o czym wspomniałem wcześniej: przynajmniej od 2015 roku Francja jest w permanentnym stanie zagrożenia terrorystycznego. Od wielu miesięcy stopień tego zagrożenia jest podwyższony. Także to realne zagrożenie było, jest i będzie.

– Zastanawiam się w zasadzie, czy większe zagrożenie będzie podczas igrzysk, czy zaraz po nich, gdy może dojść do rozprężenia?
– Myślę, że to jeden z wątków, które francuskie służby również analizowały. Poza tym są przecież igrzyska paralimpijskie. Je również trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć. A zaznaczmy, że już po publikacji naszego raportu doszło w Paryżu do kilku incydentów, takich jak atak nożownika na policjanta czy wjazd auta w ogródek restauracyjny. To tylko pokazuje, że trzeba mieć na uwadze ochronę nie tylko aren i wioski olimpijskich, ale w zasadzie całego miasta. A poszedłbym z tym jeszcze dalej. Uważam, że to najbardziej realne zagrożenie atakiem, dotyczy nie Paryża, a innych miast. Bo obiekty olimpijskie będą bardzo dobrze zabezpieczone. Na nich nic nie powinno się wydarzyć. Ale mniejszą uwagę poświęcać będzie się Marsylii, Nicei, Bordeaux i innym dużym miastom, w których będzie sporo turystów.

– Poza zamachem terrorystycznym, jakie zagrożenie jest najbardziej realne?
– Myślę, że są takie trzy fundamenty, jeśli chodzi o zabezpieczenie Paryża. Pierwszy: zabezpieczenie konwencjonalne, czyli przestrzeni publicznej, aren olimpijskich i ulic. Drugi: zabezpieczenie przestrzeni cybernetycznej, czyli zapewnienie sprawnego funkcjonowania czy to systemów miejskich, czy tych pracujących dla igrzysk – odpowiedzialnych za sprawne wydawanie akredytacji lub przekazywania wyników. Ten sektor może być celem ataków z różnych miejsc. Tu można patrzeć w kierunku Federacji Rosyjskiej, która na pewno spróbuje destabilizować. Cyberprzestrzeń będzie zresztą, to pewna nowość, pod nadzorem sztucznej inteligencji, która ma pomóc w monitorowaniu mediów społecznościowych i forów w celu wyszukiwania informacji na temat ewentualnych planów czy to "samotnych wilków", czy zorganizowanych grup. No i trzeci z elementów: zabezpieczenie nieba poprzez system antydronowy. System nazywa się "Parada" i podczas ceremonii otwarcia będzie pracował nad wyszukiwaniem nawet mikrodronów. Jego zadaniem będzie też monitorowanie przepływu tłumów między obiektami olimpijskimi i śledzenie, czy nie ma w nich jakichś nienaturalnych zachowań, pozostawionych przedmiotów, dziwnych skupisk. 

– Skoro padła już nazwa Federacji Rosyjskiej, to zapytam: czy konflikt Rosji z Ukrainą lub Izraela z Palestyną będzie miał przełożenie na ulice Paryża?
– Na pewno. Myślę, że szczególnie konflikt izraelsko-palestyński będzie przedmiotem jakichś protestów. Tych manifestacji politycznych może być jeszcze więcej, bo poza Rosją, Ukrainą, Izraelem i Palestyną są też na przykład Chiny z Tajwanem. Możemy spodziewać się przede wszystkim wystąpień antyizraelskich i antyrosyjskich. Ale i Rosjanie na pewno obiorą sobie za cel ulicę. Żeby wtopić się w tłum i podżegać do jakichś zachowań.

– Mówisz o czynnikach zewnętrznych, ale we Francji nie brakuje też niepokojów wewnętrznych. Która z niezadowolonych grup społecznych lub etnicznych będzie najbardziej podatna na wszczynanie zamieszek?
– Generalnie francuska specyfika jest taka, że podatny do manifestacji jest każdy. Niedawno doszło do protestu artystów, którzy byli niezadowoleni z tego, na jakim poziomie sa ich wynagrodzenia. Więc naprawdę nie wiem, czego możemy się spodziewać. Jest pełen przekrój możliwości, a każda z grup może zechcieć skorzystać z igrzysk i zwrócić na siebie nieco uwagi.

– Chciałbym jeszcze przekierować nasze myśli za ocean. Rywalizacja w surfingu odbędzie się na Tahiti. Czy chociaż tam będzie spokojnie? A może nie? Bo przecież w Nowej Kaledonii od miesięcy trwają protesty.
– Status Nowej Kaledonii i Polinezji Francuskiej, której częścią jest Tahiti, jest podobny. Natomiast w Nowej Kaledonii były już organizowane referenda niepodległościowe. Referenda, zaznaczmy, przegrane. Natomiast w Polinezji nigdy nie podejmowano takich kroków. Oczywiście, działają tam ugrupowania na rzecz niepodległości, ale nie mają takiej siły przebicia. Tam ewentualne protesty mogą mieć inne podłoże, ekologiczne. Pojawiły się informacje, że proces przygotowania infrastruktury olimpijskiej na potrzeby surfingu, wiąże się z zagrożeniem dla rafy koralowej, która jest bardzo istotna dla funkcjonowania tamtejszej flory i fauny.

– Jaki w ogóle jest status Tahiti? Możemy nazwać je francuską kolonią?
– Tahiti jest częścią Polinezji Francuskiej. A Polinezja jest zamorskim terytorium Francji. Tu myślę, że warto dorzucić kontekst i dopowiedzieć, dlaczego Francja w ogóle trzyma przy sobie te tereny. Mianowicie: są ważne pod kątem rozgrywek geopolitycznych w regionie Indopacyfiku. Stacjonuje tam niemało francuskich żołnierzy. Po drugie: stanowią wyłączną strefę ekonomiczną. Dzięki posiadaniu tych wysp, Francja ma jedne z największych wewnętrznych morskich stref ekonomicznych na świecie. Dodatkowo tereny Nowej Kaledonii to jedno z najlepszych źródeł wydobywania niklu, a więc istotnego składnika baterii chociażby do samochodów elektrycznych. Francja dokłada do funkcjonowania tego regionu, ale ma w tym spory interes.

– Kończąc, przypominasz sobie dużą imprezę sportową, przy której tak dużo mówiłoby się o bezpieczeństwie?
– Szczerze mówiąc nie. Żadne igrzyska w XXI wieku nie miały tak gigantycznego stopnia skomplikowania, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Myślę, że Francuzi wyznaczą pewien standard, który będzie utrzymywany przez kolejnych organizatorów.

Polacy daleko, walka o triumf do samego końca! Sprawdź klasyfikację medalową IO

Czytaj też

Medale Polaków na Igrzyskach Olimpijskich. Sprawdź klasyfikację medalową IO Paryż 2024 [TABELA]

Polacy daleko, walka o triumf do samego końca! Sprawdź klasyfikację medalową IO

Zobacz też
MKOl w dużych opałach. Wycofują się sponsorzy!
Przewodniczący MKOl Thomas Bach ma spory zgryz (Fot. Getty)

MKOl w dużych opałach. Wycofują się sponsorzy!

| Paryż 2024 
Srebrny medal Zwolińskiej ma nowego właściciela. Zawrotna suma
Klaudia Zwolińska (fot. Getty)

Srebrny medal Zwolińskiej ma nowego właściciela. Zawrotna suma

| Paryż 2024 
Podczas IO udaremniono próby ataku terrorystycznego
Symbol igrzyska olimpijskich na Wieży Eiffla

Podczas IO udaremniono próby ataku terrorystycznego

| Paryż 2024 
Prezez PKOl odmówił ministrowi sportu. "Nie ma pan prawa..."
Radosław Piesiewicz (Fot. Getty)

Prezez PKOl odmówił ministrowi sportu. "Nie ma pan prawa..."

| Paryż 2024 
"Działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma"
Sławomir Nitras (fot. PAP)

"Działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma"

| Paryż 2024 
Prezes PKOl o pieniądzach na polski sport. Zdradził kwoty!
Radosław Piesiewicz (Fot. Getty)
tylko u nas

Prezes PKOl o pieniądzach na polski sport. Zdradził kwoty!

| Paryż 2024 
Igrzyska w Paryżu zaszkodziły kulturze. Ucierpiały Luwr i Wersal
Luwr ucierpiał na olimpijskich zmaganiach (fot. Getty)

Igrzyska w Paryżu zaszkodziły kulturze. Ucierpiały Luwr i Wersal

| Paryż 2024 
Premier oczekuje olimpijskich wyjaśnień. "Rozliczenie jest niezbędne"
Kajakarstwo klasyczne nie dało nam olimpijskiego medalu po raz pierwszy od 1980 roku (fot. Getty)

Premier oczekuje olimpijskich wyjaśnień. "Rozliczenie jest niezbędne"

| Paryż 2024 
To nie miało prawa się udać. A jednak! Szokująca strona IO 2024
Znicz olimpijski ulokowano w wyjątkowym miejscu (fot. Getty Images)
polecamy

To nie miało prawa się udać. A jednak! Szokująca strona IO 2024

| Paryż 2024 
Znakomite wyniki igrzysk dla TVPSPORT.PL! Dziękujemy!
Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu padły kolejne rekordy oglądalności w social mediach TVP Sport (fot. PAP)

Znakomite wyniki igrzysk dla TVPSPORT.PL! Dziękujemy!

| Paryż 2024 
Wyniki
11 sierpnia 2024
Piłka ręczna

Niemcy

Dania

Koszykówka

Francja

USA

Piłka wodna

Serbia

13 - 11

Chorwacja

Kolarstwo torowe
Omnium , finał

1

Jennifer Valente
Jennifer Valente

144

3

Ally Wollaston
Ally Wollaston

125

4

Lotte Kopecky
Lotte Kopecky

116

5

Georgia Baker
Georgia Baker

108

6

Maike van der Duin
Maike van der Duin

106

7

Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen

105

8

Anita Stenberg
Anita Stenberg

102

9

Maggie Coles-Lyster
Maggie Coles-Lyster

101

10

Lara Gillespie
Lara Gillespie

99

11

Olivija Baleisyte
Olivija Baleisyte

80

12

Aline Seitz
Aline Seitz

69

13

Letizia Paternoster
Letizia Paternoster

64

14

Maria Martins
Maria Martins

61

15

Neah Evans
Neah Evans

52

16

Valentine Fortin
Valentine Fortin

50

17

Yumi Kajihara
Yumi Kajihara

44

18

Franziska Brausse
Franziska Brausse

41

19

Jiali Liu
Jiali Liu

38

20

Sze Wing Lee
Sze Wing Lee

26

21

Ebtissam Mohamed
Ebtissam Mohamed

15

22

Victoria Velasco
Victoria Velasco

-32

Rozwiń
ODWOŁANY Sprint indywidualny , finał
Sprint indywidualny , finał

1

Ellesse Andrews
Ellesse Andrews

 

2

Lea Friedrich
Lea Friedrich

+0.624

Omnium - wyścig punktowany , 4. kolejka

2

Ally Wollaston
Ally Wollaston

51

3

Lotte Kopecky
Lotte Kopecky

44

4

Maike van der Duin
Maike van der Duin

42

5

Neah Evans
Neah Evans

37

6

Anita Stenberg
Anita Stenberg

26

7

Jennifer Valente
Jennifer Valente

26

8

Valentine Fortin
Valentine Fortin

25

9

Yumi Kajihara
Yumi Kajihara

25

10

Lara Gillespie
Lara Gillespie

23

11

Olivija Baleisyte
Olivija Baleisyte

22

12

Aline Seitz
Aline Seitz

21

13

Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen

21

14

Maria Martins
Maria Martins

7

15

Maggie Coles-Lyster
Maggie Coles-Lyster

5

16

Victoria Velasco
Victoria Velasco

3

17

Franziska Brausse
Franziska Brausse

2

18

Sze Wing Lee
Sze Wing Lee

0

19

Georgia Baker
Georgia Baker

0

20

Jiali Liu
Jiali Liu

0

21

Letizia Paternoster
Letizia Paternoster

0

22

Ebtissam Mohamed
Ebtissam Mohamed

-20

Rozwiń
Keirin , finał

1

Harrie Lavreysen
Harrie Lavreysen

 

2

Matthew Richardson
Matthew Richardson

+0.056

3

Matthew Glaetzer
Matthew Glaetzer

+0.881

4

Jack Carlin
Jack Carlin

 

4

Shinji Nakano
Shinji Nakano

 

6

Muhammad Shah Sahrom
Muhammad Shah Sahrom

 

Rozwiń
Keirin , mecz o miejsca 7/12

1

Cristian Ortega
Cristian Ortega

 

2

Samuel Dakin
Samuel Dakin

+0.015

3

Luca Spiegel
Luca Spiegel

+0.147

4

Mateusz Rudyk
Mateusz Rudyk

+0.248

5

Hamish Turnbull
Hamish Turnbull

 

Sprint indywidualny , mały finał

1

Emma Finucane
Emma Finucane

 

2

Hetty van de Wouw
Hetty van de Wouw

+0.160

Polecane
Najnowsze
Widzew Łódź – GKS Katowice: oglądaj mecz PKO BP Ekstraklasy w TVP [ZAPOWIEDŹ]
nowe
Widzew Łódź – GKS Katowice: oglądaj mecz PKO BP Ekstraklasy w TVP [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Widzew Łódź – GKS Katowice: oglądaj mecz PKO BP Ekstraklasy w TVP [ZAPOWIEDŹ]
Lech bije niechlubne rekordy. Tak źle jeszcze nie było w XXI wieku
Jedną z przyczyn utraty wielu bramek przez Lecha jest słabsza forma Antonio Milicia (fot. Getty Images)
Lech bije niechlubne rekordy. Tak źle jeszcze nie było w XXI wieku
Radosław Laudański
Radosław Laudański
Zmiana po meczu Lecha. Jest komunikat Ekstraklasy
Filip Szymczak i Tomasz Neugebauer (fot. PAP/Marcin Gadomski)
nowe
Zmiana po meczu Lecha. Jest komunikat Ekstraklasy
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
MSK Żilina – Raków: oglądaj rewanż el. Ligi Konferencji w TVP [ZAPOWIEDŹ]
MSK Żilina – Raków: oglądaj rewanż el. Ligi Konferencji w TVP [ZAPOWIEDŹ]
MSK Żilina – Raków: oglądaj rewanż el. Ligi Konferencji w TVP [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Legia Warszawa – Banik Ostrawa: oglądaj rewanż el. Ligi Europy w TVP [ZAPOWIEDŹ]
Legia Warszawa – Banik Ostrawa: oglądaj rewanż el. Ligi Europy w TVP [ZAPOWIEDŹ]
Legia Warszawa – Banik Ostrawa: oglądaj rewanż el. Ligi Europy w TVP [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / Liga Europy 
Breidablik – Lech Poznań: oglądaj rewanż el. Ligi Mistrzów w TVP [ZAPOWIEDŹ]
Breidablik – Lech Poznań: oglądaj rewanż el. Ligi Mistrzów w TVP [ZAPOWIEDŹ]
Breidablik – Lech Poznań: oglądaj rewanż el. Ligi Mistrzów w TVP [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Prezes polskiego klubu wulgarnie do kibica. Poszło o... łazienkę
Prezes STS Sanok Marta Przybysz weszła w polemikę z kibicami (fot. PAP, STS Sanok)
Prezes polskiego klubu wulgarnie do kibica. Poszło o... łazienkę
| Hokej / Polska Hokej Liga 
Do góry