Na początku roku informowaliśmy o skandalu w Związku Piłki Ręcznej w Polsce z udziałem Grzegorza Gutkowskiego. Po naszej publikacji wprawdzie zniknął z ZPRP, ale nie z polskiej piłki ręcznej. Grzegorz Gutkowski jest nadal szefem Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej, pojawia się na turniejach i jubileuszach klubów. Do niedawna WMZPR chwalił się współpracą z MSiT, ale to już nieaktualne.
Przypomnijmy: tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w dniu pracowniczej wigilii, monitoring na jednym z pięter budynku ZPRP przy ulicy Puławskiej w Warszawie zarejestrował, jak Grzegorz Gutkowski uderza w pośladek jedną ze związkowych pracownic. To ona jako pierwsza złożyła zawiadomienie do Pełnomocnika ds. etyki ZPRP. Wraz z nią swoje raporty złożyło dwóch świadków tego zdarzenia.
W kolejnych dniach na podobny krok zdecydowało się jeszcze siedem byłych i obecnych pracownic, które zgłosiły, że doświadczyły ze strony Gutkowskiego zachowań mogących nosić znamiona dyskryminacji ze względu na płeć lub mobbingu. Mowa o poniżaniu i upokarzaniu w ramach relacji służbowych, używaniu zwrotów o podtekście seksualnym oraz naruszaniu nietykalności. M.in. o tym wspomniane kobiety zdecydowały się opowiedzieć TVPSPORT.PL (więcej w tekście autorstwa Macieja Wojsa, który wysłuchał ich historii).
Grzegorz Gutkowski wysłał do mediów specjalne oświadczenie (całość można przeczytać TUTAJ). w którym odniósł się do tej sprawy.
"Informacje podawane w mediach odnośnie mojej osoby, dotyczące mobbingu i molestowania, nie są prawdziwe i stanowią pomówienia. Działania te określam jako celowe i nieprzypadkowe, również w związku ze zbliżającymi się wyborami do władz ZPRP. Podkreślam, że dotychczas nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie przed organami ścigania, które uprawniałoby do opisywania mnie w charakterze podejrzanego lub sprawcy jakichkolwiek niezgodnych z prawem czynów".
Grzegorz Gutkowski przestał być pracownikiem ZPRP, nie zasiada już również w zarządzie związku. Nie zniknął jednak zupełnie z polskiej piłki ręcznej. Pozostaje nadal prezesem Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej. Z ramienia WMZPR wziął udział w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczym Delegatów Związku Piłki Ręcznej w Polsce, 29 czerwca br. w Warszawie.
Grzegorz Gutkowski nadal jest też patronem turniejów, w którym dzieci rywalizują o Puchar Prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej. W ostatnich tygodniach uczestniczył ponadto między innymi w jubileuszach klubów: 25-lecia UMKS "Trójka" Ostrołęka i 65-lecia UKS "Varsovia" (gościem specjalnym był Robert Lewandowski).
Na stronie Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej jeszcze do czerwca widniało logo Ministerstwa Sportu i Turystyki, więc postanowiliśmy zapytać ministra Sławomira Nitrasa, aby odniósł się do współpracy z WMZPR i jego prezesem Grzegorzem Gutkowskim. Poniżej odpowiedź.
"Warszawsko-Mazowiecki Związek Piłki Ręcznej nie jest polskim związkiem sportowym i nie podlega nadzorowi Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podmiot ten nie występuje również w bazie kontrahentów MSiT.
Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programów realizowanych przez Departament Sportu Wyczynowego nie współpracuje z Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Piłki Ręcznej.
Warszawsko-Mazowiecki Związek Piłki Ręcznej w latach 2021-2023 nie otrzymał wsparcia w ramach programów realizowanych przez Departament Sportu dla Wszystkich. Powyższy Związek w 2024 również nie wnioskował o wsparcie.
Logo MSiT zostało usunięte ze strony Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej.
Do Ministerstwa Sportu i Turystyki nie wpłynęło żadne pismo w sprawie nieprawidłowości i skarg dotyczących Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o sporcie. Propozycja zakłada wprowadzenie do ustawy nowego rozdziału "Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie". Przepisy tego rozdziału będą zobowiązywały kluby sportowe, związki sportowe, oraz spółki zarządzające ligami zawodowymi do przyjęcia standardów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie, które obejmować mają również standardy ochrony małoletnich, o których mowa w art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 i 1606).
Zgodnie z założeniami ustawy, związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie. Zgodnie z projektem, sankcją za niedopełnienie obowiązków będzie zakaz ubiegania przez te podmioty o finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań ze środków budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych.
Projekt przewiduje również powołanie przy ministrze właściwym ds. kultury fizycznej Rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym. Do zadań rzecznika będzie należeć m.in. monitorowanie aktów przemocy i dyskryminacji w sporcie, podejmowanie działań na rzecz eliminacji i ograniczania ich skutków. Rzecznik będzie współpracował z podmiotami działającymi w sporcie, w tym z pełnomocnikami powołanymi w PZS i związkach sportowych".
30 - 31
Paris Saint-Germain HB
26 - 30
SC Magdeburg
30 - 20
Energa Start Elbląg
33 - 31
GOG
35 - 28
Fenix Toulouse
36 - 29
Limoges Handball
29 - 26
MT Melsungen
19 - 25
Zepter KPR Legionowo
31 - 28
Hazena Kynżwart
25 - 23
Valur
34 - 27
Sośnica Gliwice
25 - 28
HC Blomberg-Lippe
31 - 27
HSG Bensheim/Auerbach
32 - 30
HC Dunarea Braila
31 - 31
HC Alkaloid
37 - 31
Runar Sandefjord
22 - 33
KGHM MKS Zagłębie Lubin
20 - 33
Odense Haandbold
31 - 21
Krim Mercator Lublana
24 - 24
Młyny Stoisław Koszalin
27 - 22
RK Partizan AdmiralBet
30 - 27
HC Izvidac
24 - 34
CSM Bukareszt
15:00
JDA Bourgogne Dijon
17:00
Ikast Haandbold
15:00
CS Rapid Bukareszt
17:00
HC Podravka Vegeta
15:00
Consevas Orbe Zendal BM Porrino
15:00
KPR Ruch Chorzów
17:00
PGE MKS FunFloor Lublin
17:00
MKS PR URBIS Gniezno
19:00
Haukar
12:00
Thueringer HC
14:00
Super Amara Bera Bera
12:00
HB Ludwigsburg
14:00
Storhamar Handball Elite
14:00
Energa Szczypiorno Kalisz
15:00
Olympiacos SFP
16:00
AEK Ateny
17:00
CS Minaur Baia Mare
17:30
MSK IUVENTA Michalovce
16:45
HC Kriens-Luzern
16:45
Sport Lisboa e Benfica
18:45
VfL Gummersbach
18:45
FC Porto