Miniony sezon był niesamowicie trudny dla reprezentacyjnego atakującego Łukasza Kaczmarka. Polski siatkarz cały czas nie uporał się do końca z depresją, a o swoich doświadczeniach opowiedział w rozmowie z portalem WP Sportowefakty. – Jestem bardzo szczęśliwy z tego, jak szybko potrafiłem z tego się pozbierać. Najbliżsi dali mi ogromne wsparcie – wyznał 30-latek.
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wielokrotnie musiała występować w minionej kampanii w niepełnym składzie. Problemy ze zdrowiem mieli w pewnej części sezonu praktycznie wszyscy zawodnicy kędzierzyńskiego zespołu, zaczynając od Aleksandra Śliwki, a kończąc na Bartoszu Bednorzu. Nie zawsze do dyspozycji sztabu szkoleniowego był również Łukasz Kaczmarek, który zmagał się z depresją.
Nie da się ukryć, że w sezonie olimpijskim, presja nałożona na polskich siatkarzy była jeszcze mocniej spotęgowana. Tym samym Kaczmarek i jego koledzy stanęli przed naprawdę niełatwym zadaniem uniesienia tego ciężaru.
– Skupiam się na tym, by wykonywać swoją pracę najlepiej, jak tylko mogę. Facebook, Instagram czy Twitter są dla ludzi. Tam oni mają prawo do wypowiadania własnych opinii. Czytanie komentarzy przeze mnie byłoby niewłaściwe. Ta krytyka niech sobie będzie, a będę się skupiał na tych, którzy są dla mnie najważniejsi, czyli rodzina, drużyna, sztab szkoleniowy, zawodnicy, bliscy znajomi (...) Sezon na pewno nie był dla mnie łatwy. Borykałem się ze swoimi problemami. Sezon reprezentacyjny też nie był taki, jaki bym po sobie tego oczekiwał pod względem poziomu sportowego, gry. Skończył się dla mnie wymarzonym medalem i będę patrzył a niego przez ten pryzmat, a nie tego, co się wydarzyło – powiedział Kaczmarek w wywiadzie udzielonym portalowi WP SportoweFakty.
Drużyna prowadzona przez Nikolę Grbicia przełamała ćwierćfinałową "klątwę" i wróciła do kraju ze srebrnymi medalami. Mimo ogromnej radości polski atakujący wyznał jednak, że w zespole po decydującym meczu pojawił się mały niedosyt.
– Tak. Byliśmy rozczarowani po finale, ale to normalny odruch każdego sportowca, który przegrywa mecz. Na początku pojawia się smutek, bo wszyscy dobrze wiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie zdobyć złoty medal. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rzecz zdobyliśmy dla polskiej siatkówki. Po 48 latach czekania siatkówka doczekała się medalu i jesteśmy z tego bardzo dumni (...) Mieliśmy swoje problemy zdrowotne, ale to nas nie usprawiedliwia, bo to był finał igrzysk – dodał.
Wydaje się, że to, co najtrudniejsze, Kaczmarek zostawił już daleko za sobą. Depresja jest jednak chorobą, która w każdej chwili może wrócić ze zdwojoną siłą. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu swojego psychicznego zdrowia.
– Nie chcę wracać do tego, co było wtedy, bo to wciąż dla mnie trudny temat. Borykałem się z depresją. Nadal biorę leki i współpracuję ze znakomitym psychiatrą: Piotrem Wierzbińskim. To chyba najlepszy specjalista w naszym kraju. Jestem niesamowicie wdzięczny, że trafiłem w tak wyjątkowe ręce. Jestem bardzo szczęśliwy z tego, jak szybko potrafiłem z tego się pozbierać. Najbliżsi dali mi ogromne wsparcie (...) Najważniejsze jest uczucie docenienia, poczucie, że jest się ważnym. To aspekty, które odegrały ogromną rolę. Nie chcę mówić, że się z tym już całkowicie uporałem, bo tak nie jest. Dalej biorę leki, dalej mam lepsze i gorsze momenty. Z depresji nie wychodzi się w jednym momencie – zaznaczył zawodnik.
Teraz przed 30-letnim siatkarzem nowy sezon pełen spektakularnych wyzwań. Po latach niesamowitych sukcesów w barwach ZAKSY zdecydował się bowiem przenieść do ekipy Jastrzębskiego Węgla. Z drużyną JW powalczy o obronę tytułu mistrzowskiego i wygranie elitarnej Ligi Mistrzów.
***
Jeśli potrzebujesz porady i wsparcia, nie wahaj skorzystać z pomocy. Ośrodki Interwencji Kryzysowej (OIK) znajdziesz każdym większym mieście. Wiele z nich jest czynna całą dobę. Możesz tam otrzymać BEZPŁATNĄ pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Jeśli masz silne myśli samobójcze, możesz zgłosić się do szpitala psychiatrycznego.
Poniżej znajdziesz numery telefonów zaufania do organizacji oferujących pomoc w kryzysie psychicznym. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na 112.
- 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym
- 116 111 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
- 800 121212 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 800 108 108 Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie)
- 800 111 123 Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie
- 22 484 88 01 Antydepresyjny telefon zaufania
WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ.
0 - 3
USA
1 - 3
USA
0 - 3
Niemcy
2 - 3
Słowenia
3 - 0
Egipt
3 - 1
Argentyna