| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Pod koniec maja świętowali wicemistrzostwo Polski, a dziś po pięknych chwilach pozostało już tylko wspomnienie. Po ośmiu rozegranych spotkaniach Śląsk Wrocław szoruje dno ligowej tabeli. Jego przypadek skłania do refleksji, czy niedawny pucharowicz jest w stanie spaść z Ekstraklasy. Jak pokazuje historia, nie byłby to pierwszy raz.
Osiem meczów, cztery punkty, siedem bramek zdobytych, trzynaście straconych, ostatnie miejsce w ligowej tabeli. To bilans nie beniaminka, ani nie drużyny, która rok temu walczyła o utrzymanie. To statystyki wicemistrza Polski, Śląska Wrocław.
Trójkolorowi są jedynym zespołem z PKO BP Ekstraklasy, który nie wygrał w tym sezonie meczu. A przecież jeszcze kilka miesięcy temu na wrocławskim rynku świętowali wicemistrzostwo kraju. O najwyższy laur przegrali tylko gorszym bilansem bezpośrednich spotkań z Jagiellonią Białystok. Bez króla strzelców Erika Exposito, Śląsk stracił co najmniej połowę swojej jakości. W zespole nie ma zawodnika, który mógłby wejść w buty lidera, a do tego spory regres zanotowała defensywa, która rok temu była najszczelniejsza w całych rozgrywkach.
Warto jednak wspomnieć, że mamy dopiero początek sezonu, a Śląsk ma do rozegrania dwa domowe zaległe spotkania – ze Stalą Mielec i Radomiakiem Radom, po których równie dobrze może opuścić strefę spadkową. Równocześnie przypadek wicemistrzów kraju skłania do refleksji, że każdy może spaść z ligi, nawet zespół, który kilkanaście miesięcy wcześniej rywalizował w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Do tej pory zanotowaliśmy aż szesnaście takich sytuacji.
Najświeższa dotyczy Lechii Gdańsk, do której teraz porównywany jest Śląsk. Biało-zieloni w sezonie 2021/2022 niespodziewanie finiszowali tuż za podium, na czwartym miejscu. Jeszcze w lipcu 2022 reprezentowali Polskę w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy, przegrywając w 2. rundzie z Rapidem Wiedeń (w dwumeczu 1:2). Później rozpoczął się koszmar gdańszczan na każdym polu – sportowym, wizerunkowym i organizacyjnym. W ciągu sezonu klub prowadziło aż trzech szkoleniowców: Tomasz Kaczmarek, Marcin Kaczmarek i David Badia, ale żaden z nich nie potrafił wyprowadzić Lechistów na bezpieczny ląd. Lechia straciła aż 56 goli i z hukiem spadła z ligi, by po roku do niej wrócić.
Pierwsi byli zawodnicy GKS-u Katowice, którzy w 1971 roku grali w Pucharze Miast Targowych z FC Barceloną. W sezonie 1973/1974 piłkarze Gwardii Warszawa rywalizowali w Pucharze Zdobywców Pucharów z wówczas wielkim Feyenoordem Rotterdam i też zasmakowali spadku. Z ligi spadali też triumfatorzy Pucharu Polski – Stal Rzeszów (1975/1976) i Wisła Kraków (1984/1985), a także medaliści – wicemistrz kraju, GKS Tychy (1976/1977) i znajdująca się na najniższym stopniu podium Stal Mielec (1982/1983).
Zawisza Bydgoszcz, który w 2014 roku wywalczył przepustkę do Europy poprzez zwycięstwo w Pucharze Polski, w następnym sezonie spadł z Ekstraklasy, a później zakotwiczył w niższych ligach. Dziś występuje w 3. lidze.
Wisła Płock dwa sezony z rzędu grała w europejskich pucharach, ale w 2007 roku dość nieoczekiwanie zasmakowała spadku.
Rok po grze w pucharach spadały także wielkie firmy. W latach 70. Górnik Zabrze zdobył dwa mistrzostwa Polski (1970/1971, 1971/1972), a także trzy razy wygrał Puchar Polski (1969/1970, 1970/1971, 1971/1972). Nie przeszkodziło to jednak drużynie mającej takie gwiazdy, jak Jerzy Gorgoń czy Zygfryd Szołtysik, spaść w sezonie 1977/1978. Na szczęście dla kibiców Górnika, ich ulubieńcy wrócili do elity rok później. Sensacyjny był też spadek Lecha Poznań, choć w sezonie 1999/2000 Kolejorz mierzył się z problemami finansowymi.
Huśtawkę nastrojów przeżywali też kibice Hutnika Kraków, którzy byli rewelacją sezonu 1995/1996. W nagrodę zagrali w europejskich pucharach z wielką wówczas francuską firmą, AS Monaco, z Fabienem Barthezem, Enzo Scifo, Emmanuelem Petitem, czy Thierrym Henrym w składzie. Odpadli, ale wydarzenie związane z gwiazdami światowej piłki przy Suchych Stawach jest wspominane do dziś. Jest to jednak słodko-gorzkie wspomnienie. Hutnik w tym samym sezonie spadł z Ekstraklasy i już do niej nigdy nie wrócił. Dziś występuje na poziomie 2. ligi.
Zanim rywalizowano w Lidze Konferencji Europy, trzecimi w hierarchii rozgrywkami pucharowymi były zmagania w Pucharze Intertoto, które służyły jako eliminacje do Pucharu UEFA. W sezonie 1995/1996 i 2002/2003 rywalizowali w nich piłkarze Pogoni Szczecin i Zagłębia Lubin, którzy później spadali w elity. Co ciekawe, swoje trzy grosze do spadku Miedziowych przyłożył... późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka, który prowadził zespół przez pierwsze 10 kolejek.
Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski po sprzedaży klubu przez Zbigniewa Drzymałę w 2008 roku, połączyła się w wyniku fuzji z Polonią Warszawa i dziś już jako Nasza Dyskobolia występują w 5. lidze.
Zupełnie inny jest też przypadek Zagłębia Lubin. W sezonie 2006/2007 zdobyli drugie w historii mistrzostwo Polski. Sezon później finiszowali na piątym miejscu, ale ostatecznie zostali karnie zdegradowani ze względu na udział w aferze korupcyjnej. Gdy Miedziowi spadali z elity, w ich miejsce awansowała najlepsza wówczas drużyna zaplecza Ekstraklasy... Lechia Gdańsk. Po 15 latach spadek poważnie zagląda w oczy gdańszczanom.
Kluby, które grały w europejskich pucharach, a następnie spadły z Ekstraklasy:
– GKS Katowice – 1970/1971
– Gwardia Warszawa – 1974/1975
– Stal Rzeszów – 1975/1976
– GKS Tychy – 1976/1977
– Górnik Zabrze – 1977/1978
– Stal Mielec – 1982/1983
– Wisła Kraków – 1984/1985
– Pogoń Szczecin – 1995/1996
– Hutnik Kraków – 1996/1997
– Lech Poznań – 1999/2000
– Zagłębie Lubin – 2002/2003
– Wisła Płock – 2006/2007
– Zagłębie Lubin – 2007/2008 (karna degradacja spowodowana aferą korupcyjną)
– Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski – 2007/2008 (fuzja z Polonią Warszawa)
– Zawisza Bydgoszcz – 2014/2015
– Lechia Gdańsk – 2022/2023
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.