| Skoki narciarskie

Nowa era w skokach. Czyżby? Ekipy wiedzą, jak wykiwać FIS. Taktyczne gierki już w Norwegii

Skoki tej zimy wskoczą w nową erę: limitów kombinezonów na sezon (fot. PAP)
Skoki tej zimy wskoczą w nową erę: limitów kombinezonów na sezon (fot. PAP)

Za 10 dni w Lillehammer ruszy 46. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Będzie wyjątkowy, bo od tej zimy skończyła się sprzętowa wolna amerykanka: każdy zawodnik może zużyć maksymalnie 10 kombinezonów w ciągu całej zimy. Przynajmniej oficjalnie. – Zasypujemy technologiczną dziurę między potęgami a outsiderami – przekonuje szef PŚ Sandro Pertile. Czyżby? Po letnich testach już wiemy, że reforma niesie ryzyko: iż skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Pomysły na to, jak działać po nowemu, już są. Idą taktyczne gierki. One są już zaplanowane.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

  • Sezon 2024/25 w PŚ w skokach odbędzie się w nowej erze: limitu kombinezonów na każdego zawodnika, które od teraz mają być czipowane
  • To rozwiązanie, konkretnie 10 sztuk, według FIS pozwoli na wyrównanie szans między bogatymi ekipami a krajami-outsiderami
  • Listopadowe zgrupowania to jedno wielkie testowanie sprzętu. Na start można zgłosić maksimum cztery sztuki strojów, ale już wiadomo, że nie wszyscy wykorzystają go już w Lillehammer
  • Żeby rozwiązanie nie było "antyskuteczne", sztaby wolą czekać, co pokażą inni. I zostawią sobie furtkę na korekty
  • Więcej treści o skokach narciarskich przeczytasz w zakładce dyscypliny na TVPSPORT.PL

Wielka chwila Aleksandra Zniszczoła. Taka informacja tuż przed startem zimy!

Wola FIS, aby różnica w poziomie sportowym między najlepszymi skoczkami na świecie, a tymi, którzy ich próbują gonić, jest duża. Żeby dyscyplina przetrwała jako olimpijska, MKOl wymaga, żeby na poważnie interesowała i skupiała możliwie największą liczbę występujących krajów. Z tym w skokach jest problem. O ile pół wieku temu było normą, że skaczą Szwedzi, Węgrzy, Gruzini, Bułgarzy, Koreańczycy itd., to dziś nie tylko te państwa niemal całkowicie zniknęły z elity, ale jednocześnie wyścigu nie wytrzymują kolejne.

Nie czas mówić o przyczynach, bo to oddzielny temat. FIS uznała, że trzeba zrobić coś, aby ochronić tych outsiderów, których skoki jeszcze jakoś obchodzą.

A ekipy, które skupiają się na sobie, jednocześnie zaczęły kombinować, jak utrzymać swoją przewagę.

Twórca mamuta dla Ryoyu mówi nam: szef PŚ do mnie zadzwonił

Czytaj też

Ryoyu Kobayashi w locie na Islandii (fot. Red Bull Content Pool)

Twórca mamuta dla Ryoyu mówi nam: szef PŚ do mnie zadzwonił

Rusza sezon skoków po nowemu. Pertile wyciągnął rękę do małych państw

Różnica między potęgami a krajami, które wygrywają w Pucharze Świata mniej, najczęściej dotyczy kilku głównych aspektów. Pomimo często dużego talentu, zawodnicy nie osiągają zbyt dużo, bo w ich ekipach panuje niedostatek finansów, infrastruktury, mądrego treningu i sprzętu. Brakuje też sukcesu, na którego fali można by nagle zasypać taką dziurę. Widząc ten przykry trend, to światowa federacja uznała, że musi postarać się o podbudowanie reprezentacji spoza tzw. Wielkiej Szóstki – Polski, Niemiec, Austrii, Norwegii, Słowenii i Japonii. W PŚ 2023/24 łącznie zapunktowało 18 państw, a we wszystkich cyklach FIS wystąpiło niewiele więcej. Przy czym różnica między TOP6 a resztą świata jest druzgocąca.

Dla kontekstu: po kryzysowej zimie Polska, czyli szósta ekipa Pucharu Narodów poprzedniego sezonu (tym razem najsłabsza z wymienionych wielkich), łącznie zgromadziła w PŚ 2158 pkt. A już siódma Szwajcaria – zaledwie 898 pkt. Spośród reprezentantów tzw. reszty świata przez cały sezon znalazł się jeden (!) zawodnik, który stanął indywidualnie na podium zawodów. Był nim Gregor Deschwanden, aktualnie motor napędowy Helwetów.

Gdyby wgryźć się w statystyki, te liczby – np. dotyczące obecności reszty świata w TOP10 lub TOP20 konkursów – byłyby równie zatrważające. Bywało, że przez cały sezon na podium stawali wyłącznie przedstawiciele potęg.

Tak duża dominacja dość wąskiej liczby krajów to na pewno nie jest coś pożądanego w kontekście uznawania skoków za sport globalny – przyznawał Sandro Pertile, dyrektor PŚ, któremu temat uświatowiania dyscypliny mocno leży na sercu. To on śni o tym, że któregoś dnia zawody trafią np. na Maracanę lub do Dubaju.

Jednak pomijając te fantazje, Pertile i jego ludzie wykonali też konkretne ruchy za tym, żeby do outsiderów jakoś wyciągnąć rękę.

Twórca mamuta dla Ryoyu mówi nam: szef PŚ do mnie zadzwonił

Czytaj też

Ryoyu Kobayashi w locie na Islandii (fot. Red Bull Content Pool)

Twórca mamuta dla Ryoyu mówi nam: szef PŚ do mnie zadzwonił

Żyła tylko widzem Pucharu Świata. Tego nie było od 14 lat [KOMENTARZ]

Czytaj też

Piotr Żyła (fot. Getty)

Żyła tylko widzem Pucharu Świata. Tego nie było od 14 lat [KOMENTARZ]

Limit jest surowy: 10 kombinezonów na całą zimę. A bywało i kilka dziesiątek

Bo żeby Deschwanden mógł zacząć bywać na podium, potrzebował nie tylko życiowej formy, ale i słabości rywali. A tych FIS zapewniła mu mniej po tym, gdy przed poprzednim sezonem pomniejszono kwoty startowe. I to radykalnie, bo z szansy wystawienia maksymalnie 13 skoczków z jednego kraju (w zawodach u siebie) zrobiło się teraz tylko 10. Może być jeszcze ten 11., ale to junior. I tylko pod warunkiem, że akurat twój reprezentant zdobył medal MŚ U20.

Drugim ruchem FIS jest ukrócenie szastania kombinezonami przez te kraje, które stać na produkcję w trakcie sezonu nawet 40-50 sztuk dla każdego zawodnika.

Ja w zeszłym roku miałem na sobie 33 sztuki – mówi Dawid Kubacki. Ale to nie oznacza, że nikt z rywali nie miał więcej.

O tym, jak ważny jest nowy, nieprzepuszczający powietrza strój, napisano już bardzo wiele. W ostatnich latach bywało, że skoczkowie elity zmieniali je na następne już po nawet ok. 10 skokach! Oczywiście, PZN zbierał je i rozdawał później klubom w kraju, bo technicznie były to niemal nówki. Ale do PŚ, uznawano, już się nie nadawały. To wieczne szycie i poszukiwanie optymalnych materiałów doprowadziło do sytuacji, w której największe nacje mają w sztabach ekspertów zajmujących się głównie tym odcinkiem działalności. Przez ich ręce co roku przechodzą dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych. Listopad to gorący okres w ich branży. Ostatnie obozy przed PŚ to jedno wielkie testowanie i szukanie optymalnych ustawień. A teraz ma dodatkowe znaczenie.

Wszystko, odkąd jesienią w Klingenthal ogłoszono, że zimą 2024/25 w PŚ każdy będzie mógł zużyć maksymalnie 10 sztuk. W skrócie: zaczynając od czterech kombinezonów na 1. period (czyli do Turnieju Czterech Skoczni), po każdym periodzie do wykorzystania będzie kolejny. Wyjątek stanowią MŚ w Trondheim, na które kadry mogą przygotować dodatkowe dwa. Równocześnie limity wprowadzono też kobietom oraz w niższych ligach.

Żyła tylko widzem Pucharu Świata. Tego nie było od 14 lat [KOMENTARZ]

Czytaj też

Piotr Żyła (fot. Getty)

Żyła tylko widzem Pucharu Świata. Tego nie było od 14 lat [KOMENTARZ]

Tajemnicze pomiary w skokach. Postanowiliśmy oszukać skaner [WIDEO]
(fot. TVP)
Tajemnicze pomiary w skokach. Postanowiliśmy oszukać skaner [WIDEO]

Zaczął się sezon PŚ! O której niedzielne skoki w Lillehammer?

Czytaj też

Aleksander Zniszczoł (fot. Getty Images)

Zaczął się sezon PŚ! O której niedzielne skoki w Lillehammer?

Czipy do znakowania sprzętu są nie do urwania. A i tak jest pole do domysłów

Zamierzenie FIS jest takie, że mając limity, potęgi zejdą z pułapów materialnych nieosiągalnych dla mniejszych ekip. Tym bardziej, że poza kilkoma wyjątkami, nie będzie można np. zmieniać kombinezonu na drugą serię, a przez jeden weekend będą do wykorzystania jedynie dwa wybrane. Co więcej, za manipulacje przy już zgłoszonych i zatwierdzonych egzemplarzach mają grozić kary, w tym – choć nie wyjaśniono jeszcze detali – postępowanie dyscyplinarne.

Niestety, to ta piękniejsza część opowieści. Bo nowe prawo może mieć również ciemniejszą stronę, która z szansy dla outsiderów uczyni dla nich pułapkę.

Czipy, którymi FIS oznacza stroje, są nie do urwania – wprost przyznał Maciej Maciusiak, trener w kadrze A. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy mają już pomysł, jak obchodzić restrykcje. Bo to jasne, że każdy będzie takiego obejścia szukał.

Pole do domysłów pozostawiają dwa fakty: po pierwsze, że wachlowanie egzemplarzami nie będzie jawne, a informacji o konkretnym używanym nie planuje się przedstawiać np. w grafice telewizyjnej. Zapewne niełatwo będzie też otrzymać informację, że któraś z ekip zgłosiła zniszczenie, które – przynajmniej tak się zapowiada – ma otwierać furtkę do napraw lub wymian. Łatwo ulec wrażeniu, że sprytni sztabowcy, chcąc dokonać wymian, mogą celowo niszczyć wadliwe sztuki strojów. I zamieniać je na takie, na których dokonają poprawek. Druga wątpliwość dotyczy faktu, że FIS tych zarejestrowanych strojów nie będzie przetrzymywała między zawodami. Tak jak było dotąd, one dalej mają być transportowane i przechowywane przez sztaby. Bank sprzętu to coś, co w świecie technologicznych bitew od lat wydaje się oczywiste. Jest niestety drogą fanaberią, w dodatku potencjalnym logistycznym utrapieniem, na które tak mały sport nie może sobie na razie pozwolić.

Dlatego rozpytanie o potencjalne oszustwa przeprowadziliśmy wśród samych zawodników. Mimo że żaden nie chciał odpowiedzieć pod nazwiskiem, to sugestia, że maszyny w szatniach mogą iść w ruch, nie została przez nich zanegowana. Zwłaszcza w sytuacji, gdy np. w 1. serii zawodnik zostanie manualnie sprawdzony przez kontrolera sprzętu. To tajemnica poliszynela, że będąc raz odhaczonym, drugi raz ta kontrola raczej go ominie. Tych, których bada się po zajęciu miejsca na podium, nierzadko traktuje się z mniejszą dociekliwością.

Dla potęg i dla gwiazd PŚ to może być pewna pokusa – padło z ust jednego z zawodników. I to pomimo gróźb kar dyscyplinarnych, jakie zapowiedziała FIS.

Zaczął się sezon PŚ! O której niedzielne skoki w Lillehammer?

Czytaj też

Aleksander Zniszczoł (fot. Getty Images)

Zaczął się sezon PŚ! O której niedzielne skoki w Lillehammer?

Austria naprawiła błąd. Wcześniej była tylko... kartka

Czytaj też

Halvor Egner Granerud został przed rokiem zdyskredytowany przez organizatorów TCS (fot. PAP, własne)

Austria naprawiła błąd. Wcześniej była tylko... kartka

System jest ułomny? Podglądający i tak nic nie zmienią. Chyba że zostawią furtkę

Żeby sprawnie działać z kombinezonami, jakie się zgłosi do FIS, potrzeba doświadczonych ludzi w zespole. Ale żeby w ogóle wybrać te najlepsze, które pójdą do zaczipowania, potrzeba testów.

Ten etap na pewno będzie bardzo istotny – potwierdzał w październiku Maciusiak. – Trzeba będzie zgłosić tylko te najlepsze.

Jako że w trakcie zimy skoczkowie realizują mniej jednostek na skoczni poza oficjalnymi treningami, to możliwości dla potęg faktycznie będą ograniczone. Problem w tym, że po równo będą ograniczone dla tych, którym nowe przepisy mają przynieść największą korzyść.

Ciekawą uwagę na forum portalu skijumping.pl przedstawił też w tej kwestii jeden z użytkowników. Nowy system FIS wprost nazwał "ułomnym".

Jak czytamy, dotąd zwykle pogoń za optymalnym sprzętem wyglądała następująco: któraś z ekip pokazywała materiał lub krój kombinezonu, który dawał wyraźną przewagę. Po kilku tygodniach zazwyczaj w podobnych skakali już pozostali, bo firmy dostarczające "gąbkę" są dwie: Meininger i Eschler. Obecne regulacje mogą stanowić pułapkę: otóż jeżeli ci, którzy nie trafią z doborem strojów na 1. period PŚ, na TCS wprowadzą zaledwie po jednej nowej sztuce, którą szybko zużyją. Tak małe możliwości dokładania nowych egzemplarzy grożą tym, że świat, o ile w ogóle, outsiderzy po pomyłce na starcie dogonią dopiero po mistrzostwach świata. Czyli w momencie, w którym sezon właściwie będzie dobiegał końca.

Dotąd, mimo mniejszych możliwości finansowych, każdy mógł eksperymentować do woli. Teraz ograniczenia w gonitwie outsiderów nałożyły zasady, które w teorii mają ich chronić.

Ale tu jest kruczek, bo przepisy FIS nie mówią o tym, w którym momencie ma zostać zarejestrowana pula czterech kombinezonów "na start" sezonu. Wariant tragikomiczny brzmi: najlepsi zobaczą, co kto ma w Lillehammer, ale tylko z perspektywy kibiców. Poświęcą tydzień lub dwa, żeby "zgapić" rozwiązania i dopiero później zainaugurują własny sezon – z innymi strojami niż te, jakie pierwotnie planowali wprowadzić.

O innym możliwym rozwiązaniu mówił TVP Sport Kubacki:

Można zrobić tak, żeby na początku nie zaplombować wszystkich czterech kombinezonów, tylko tyle, ile jest potrzebne na weekend. Wtedy będzie można sprawdzić, jak się zachowuje czołówka i zostawić sobie pole do manewru.

I to w tym wszystkim wydaje się wariantem najbardziej realnym. Szkoda tylko, że taki informacje pozostaną niejawne.

Austria naprawiła błąd. Wcześniej była tylko... kartka

Czytaj też

Halvor Egner Granerud został przed rokiem zdyskredytowany przez organizatorów TCS (fot. PAP, własne)

Austria naprawiła błąd. Wcześniej była tylko... kartka

Niespodzianka w powołaniach na PŚ w skokach narciarskich! Inauguracja bez Żyły [WIDEO]
Piotr Żyła (fot. TVP SPORT)
Niespodzianka w powołaniach na PŚ w skokach narciarskich! Inauguracja bez Żyły [WIDEO]

Zobacz też
Skoczkowie zwolnili trenera. Teraz już z górki, prawda? [KOMENTARZ]
Thomas Thurnbichler (fot. TVP)
polecamy

Skoczkowie zwolnili trenera. Teraz już z górki, prawda? [KOMENTARZ]

| Skoki narciarskie 
Rekordowy skok Prevca mierzył... jego ojciec. I się pomylił!
Domen Prevc (fot. PAP)

Rekordowy skok Prevca mierzył... jego ojciec. I się pomylił!

| Skoki narciarskie 
Thurnbichler: nie potrafiłem zainspirować starszych zawodników
Thomas Thurnbichler (fot. Getty Images)
tylko u nas

Thurnbichler: nie potrafiłem zainspirować starszych zawodników

| Skoki narciarskie 
Polska chce dalej, ale Thurnbichler ma dwie inne oferty
Thomas Thurnbichler (L) i Maciej Maciusiak (fot. PAP

Polska chce dalej, ale Thurnbichler ma dwie inne oferty

| Skoki narciarskie 
Wolny o decyzji ws. podziału kadr: to był dla mnie cios
Jakub Wolny (fot. Getty Images)

Wolny o decyzji ws. podziału kadr: to był dla mnie cios

| Skoki narciarskie 
wyniki
klasyfikacje
Wyniki
30 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Anze Lanisek
Anze Lanisek

482.1

2

Domen Prevc
Domen Prevc

475.0

6

Pius Paschke
Pius Paschke

438.9

9

Jan Hoerl
Jan Hoerl

420.4

10

Karl Geiger
Karl Geiger

419.8

11

Timi Zajc
Timi Zajc

419.7

12

Stefan Kraft
Stefan Kraft

413.3

13

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

412.5

14

Markus Mueller
Markus Mueller

403.1

15

Kamil Stoch
Kamil Stoch

400.8

16

Antti Aalto
Antti Aalto

400.4

17

Ren Nikaido
Ren Nikaido

399.4

18

Lovro Kos
Lovro Kos

397.9

19

Artti Aigro
Artti Aigro

397.1

21

Tate Frantz
Tate Frantz

384.2

22

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

382.3

26

Jakub Wolny
Jakub Wolny

364.5

27

Valentin Foubert
Valentin Foubert

357.3

28

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki

355.7

29

Killian Peier
Killian Peier

320.5

30

Kevin Bickner
Kevin Bickner

314.1

Rozwiń
29 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Austria
Austria

1749.3

2

Niemcy
Niemcy

1720.2

3

Słowenia
Słowenia

1707.2

4

Polska
Polska

1680.6

5

Japonia
Japonia

1673.1

6

Norwegia
Norwegia

1484.1

7

Szwajcaria
Szwajcaria

1458.0

8

USA
USA

1350.9

9

Finlandia
Finlandia

561.6

10

Kazachstan
Kazachstan

551.6

Rozwiń
28 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Domen Prevc
Domen Prevc

459.1

2

Anze Lanisek
Anze Lanisek

454.8

5

Stefan Kraft
Stefan Kraft

433.5

7

Karl Geiger
Karl Geiger

418.3

8

Jan Hoerl
Jan Hoerl

418.2

10

Pius Paschke
Pius Paschke

409.4

11

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

409.1

12

Timi Zajc
Timi Zajc

408.7

13

Ren Nikaido
Ren Nikaido

404.1

14

Kamil Stoch
Kamil Stoch

401.1

16

Antti Aalto
Antti Aalto

397.7

17

Piotr Żyła
Piotr Żyła

397.5

19

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

392.7

20

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

389.6

21

Artti Aigro
Artti Aigro

389.4

22

Lovro Kos
Lovro Kos

387.7

24

Yukiya Sato
Yukiya Sato

386.2

26

Rok Masle
Rok Masle

377.7

29

Alex Insam
Alex Insam

365.0

30

Jakub Wolny
Jakub Wolny

363.6

Rozwiń
27 marca 2025
Skoki narciarskie

2

Pius Paschke
Pius Paschke

228.9

4

Domen Prevc
Domen Prevc

225.7

5

Piotr Żyła
Piotr Żyła

225.5

6

Kamil Stoch
Kamil Stoch

225.3

7

Timi Zajc
Timi Zajc

225.0

8

Stefan Kraft
Stefan Kraft

218.2

12

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

211.6

13

Anze Lanisek
Anze Lanisek

211.0

14

Antti Aalto
Antti Aalto

210.0

15

Jan Hoerl
Jan Hoerl

209.1

18

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

205.3

19

Karl Geiger
Karl Geiger

202.9

20

Lovro Kos
Lovro Kos

202.5

21

Sandro Hauswirth
Sandro Hauswirth

202.1

22

Ren Nikaido
Ren Nikaido

201.2

23

Yukiya Sato
Yukiya Sato

197.0

25

Stephan Embacher
Stephan Embacher

196.4

27

Artti Aigro
Artti Aigro

193.6

Rozwiń
23 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Słowenia
Słowenia

813.4

2

Austria
Austria

809.3

3

Japonia
Japonia

802.5

4

Niemcy
Niemcy

762.1

5

Polska
Polska

699.9

6

Finlandia
Finlandia

681.3

7

Szwajcaria
Szwajcaria

667.2

8

USA
USA

601.6

9

Norwegia
Norwegia

383.9

10

Włochy
Włochy

382.6

11

Estonia
Estonia

382.3

12

Francja
Francja

380.8

Rozwiń
Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig
 
 
1805
2
Jan Hoerl
Jan Hoerl
 
 
1652
3
Stefan Kraft
Stefan Kraft
 
 
1290
4
Anze Lanisek
Anze Lanisek
 
 
1056
5
Pius Paschke
Pius Paschke
 
 
1006
6
Gregor Deschwanden
Gregor Deschwanden
 
 
996
7
Andreas Wellinger
Andreas Wellinger
 
 
989
8
Johann Andre Forfang
Johann Andre Forfang
 
 
955
9
Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi
 
 
910
10
Domen Prevc
Domen Prevc
 
 
776
11
Maximilian Ortner
Maximilian Ortner
 
 
726
12
Kristoffer Sundal
Kristoffer Sundal
 
 
678
13
Karl Geiger
Karl Geiger
 
 
638
14
Paweł Wąsek
Paweł Wąsek
 
 
612
15
Michael Hayboeck
Michael Hayboeck
 
 
587
16
Timi Zajc
Timi Zajc
 
 
572
17
Marius Lindvik
Marius Lindvik
 
 
474
18
Manuel Fettner
Manuel Fettner
 
 
458
19
Ren Nikaido
Ren Nikaido
 
 
444
20
Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud
 
 
267
21
Aleksander Zniszczoł
Aleksander Zniszczoł
 
 
267
22
Tate Frantz
Tate Frantz
 
 
266
23
Artti Aigro
Artti Aigro
 
 
245
24
Philipp Raimund
Philipp Raimund
 
 
242
25
Naoki Nakamura
Naoki Nakamura
 
 
212
26
Benjamin Oestvold
Benjamin Oestvold
 
 
211
27
Valentin Foubert
Valentin Foubert
 
 
173
28
Kevin Bickner
Kevin Bickner
 
 
171
29
Władimir Zografski
Władimir Zografski
 
 
165
30
Lovro Kos
Lovro Kos
 
 
158
31
Markus Mueller
Markus Mueller
 
 
157
32
Kamil Stoch
Kamil Stoch
 
 
157
33
Killian Peier
Killian Peier
 
 
132
34
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
 
 
127
35
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki
 
 
122
36
Antti Aalto
Antti Aalto
 
 
116
37
Jakub Wolny
Jakub Wolny
 
 
111
38
Markus Eisenbichler
Markus Eisenbichler
 
 
88
39
Piotr Żyła
Piotr Żyła
 
 
80
40
Yevhen Marusiak
Yevhen Marusiak
 
 
76
41
Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi
 
 
76
42
Stephan Embacher
Stephan Embacher
 
 
72
43
Stephan Leyhe
Stephan Leyhe
 
 
72
44
Yukiya Sato
Yukiya Sato
 
 
69
45
Zak Mogel
Zak Mogel
 
 
59
46
Alex Insam
Alex Insam
 
 
55
47
Robin Pedersen
Robin Pedersen
 
 
47
48
Robert Johansson
Robert Johansson
 
 
32
49
Niko Kytoesaho
Niko Kytoesaho
 
 
28
50
Felix Hoffmann
Felix Hoffmann
 
 
27
51
Eric Belshaw
Eric Belshaw
 
 
26
52
Danil Vassilyev
Danil Vassilyev
 
 
13
53
Maciej Kot
Maciej Kot
 
 
13
54
Yanick Wasser
Yanick Wasser
 
 
13
55
Fatih Arda Ipcioglu
Fatih Arda Ipcioglu
 
 
12
56
Adrian Tittel
Adrian Tittel
 
 
11
57
Jason Colby
Jason Colby
 
 
11
58
Keiichi Sato
Keiichi Sato
 
 
10
59
Eetu Nousiainen
Eetu Nousiainen
 
 
7
60
Ilya Mizernykh
Ilya Mizernykh
 
 
6
61
Rok Masle
Rok Masle
 
 
5
62
Soelve Jokerud Strand
Soelve Jokerud Strand
 
 
5
63
Ziga Jelar
Ziga Jelar
 
 
4
64
Roman Koudelka
Roman Koudelka
 
 
3
65
Kasperi Valto
Kasperi Valto
 
 
2
66
Rok Oblak
Rok Oblak
 
 
2
67
Simon Ammann
Simon Ammann
 
 
2
68
Andrew Urlaub
Andrew Urlaub
 
 
1
69
Clemens Aigner
Clemens Aigner
 
 
1
70
Tomas Kuisma
Tomas Kuisma
 
 
1
Rozwiń
Najnowsze
Wielkie otwarcie sezonu żużlowego [WIDEO]
Wielkie otwarcie sezonu żużlowego [WIDEO]
| Motorowe / Żużel 
(fot. TVP Sport)
Nie było zaufania, nie było chemii. Podsumowanie sezonu w skokach [WIDEO]
(fot. TVP Sport)
Nie było zaufania, nie było chemii. Podsumowanie sezonu w skokach [WIDEO]
| Skoki narciarskie 
Ważne zwycięstwo Interu. Powrót Zalewskiego
Nicola Zalewski (fot. Getty Images)
Ważne zwycięstwo Interu. Powrót Zalewskiego
| Piłka nożna / Włochy 
Motocyklowe MŚ: trzecia runda dla Bagnaia. Jest nowy lider
Francesco Bagnaia (fot. Getty Images)
Motocyklowe MŚ: trzecia runda dla Bagnaia. Jest nowy lider
| Motorowe / Motocykle 
Arka Gdynia – Miedź Legnica. Betclic 1 Liga [SKRÓT]
Arka Gdynia – Miedź Legnica. Betclic 1 Liga, 25. kolejka (fot. TVP SPORT)
Arka Gdynia – Miedź Legnica. Betclic 1 Liga [SKRÓT]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
GKS przywitał nowy stadion. "Musieliśmy trochę pocierpieć"
Piłkarze GKS-u Katowice po wygranym w dramatycznych okolicznościach meczu z G
tylko u nas
GKS przywitał nowy stadion. "Musieliśmy trochę pocierpieć"
Frank Dzieniecki
Frank Dzieniecki
Kuriozalny błąd kadrowicza w hicie kolejki! [WIDEO]
Bartłomiej Drągowski (fot. Getty)
Kuriozalny błąd kadrowicza w hicie kolejki! [WIDEO]
| Piłka nożna 
Do góry