| Piłka nożna

"Trudno wygrać ze starym baronem". Piłkarska polska szykuje się do wyborów

Maciej Mateńko i Eugeniusz Nowak. Znów zwyciężą? (fot. PAP)
Maciej Mateńko i Eugeniusz Nowak. Znów zwyciężą? (fot. PAP)

Już za pół roku Cezary Kulesza walczyć będzie o drugą kadencję na stanowisku prezesa PZPN. Wcześniej odbędą się wybory w wojewódzkich związkach. Przyglądamy się, gdzie może dojść do zmiany władzy.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Lewandowski i Probierz zaskoczyli. Znamy ich głosy na piłkarza roku!

Czytaj też

Michał Probierz i Robert Lewandowski (fot. 400mm.pl)

Lewandowski i Probierz zaskoczyli. Znamy ich głosy na piłkarza roku!

Wybory nowego prezesa PZPN mają odbyć się w sierpniu. Ta data nadal jest obowiązująca, ale prezesi wojewódzkich związków dostali już nieformalny sygnał, że wybory mogą zostać przeniesione na czerwiec. To ważne, bo nim do tego dojdzie, muszą zostać wyłonione nowe władze we wszystkich regionach. A więc najpierw regiony, potem centrala. Ostateczna decyzja wyborów w centrali ma zostać podjęta 14 stycznia.

W większości związków nie ma jeszcze wyznaczonej daty, ale wiele wskazuje na to, że trzeba się spieszyć. Marzec, kwiecień – to wtedy będą wybierane nowe władze wojewódzkich związków. Czy należy spodziewać się rewolucji?

Cezary Kulesza będzie uważnie przyglądać się wydarzeniom w regionie. Jeszcze niedawno był absolutnie pewien drugiej kadencji, ale ostatnio lekko stracił grunt pod nogami. Niedawno, przy okazji corocznego spotkania z prezesami klubów PKO Ekstraklasy i Betlic 1 Ligi, poczuł, że część z nich jest rozczarowana jego rządami. Kluby mają łącznie 50 głosów, więc to siła, której nie można lekceważyć. Choć równocześnie trudno założyć, by ta grupa była jednogłośna. A skoro tam pojawiają się znaki zapytania, tym bardziej trzeba zadbać o głosy od prezesów wojewódzkich związków, zwanych potocznie "baronami".

W przyszłym roku wybory odbędą się w czternastu z szesnastu wojewódzkich związków. Wybory miały tradycyjnie odbywać się w roku igrzysk olimpijskich, ale przesunięcie nastąpiło z powodu pandemii koronawirusa. W 2020 w większości regionów zrezygnowano z organizacji walnego. Mimo obostrzeń w dwóch okręgach wyłoniono nowe władze. Dzięki temu na Pomorzu i Podkarpaciu zachowano rytm igrzysk, a więc kolejne wybory odbyły się w roku 2024.

Tam nie było niespodzianek. Na Podkarpaciu po raz trzeci z rzędu wygrał Mieczysław Golba, który w ostatnich latach – dzięki koneksjom politycznym – umiejętnie pompował w region pieniądze. W regionie konkurencji nie ma żadnej – do wyborów stanął tylko on. I pewne jest, że latem przyszłego roku Podkarpacie w wyborach poprze Cezarego Kuleszę. Wątpliwości nie ma też na Pomorzu. W sierpniu Radosław Michalski został wybrany na czwartą już kadencję. W szranki stanął z nim inny były piłkarz, Jacek Paszulewicz. Poległ na całej linii. W głosowaniu dostał tylko 18 głosów, a potem nie dostał się nawet do zarządu.

No i Pomorze też murem za Kuleszą. Michalski, podobnie jak Golba, to bliski współpracownik obecnego prezesa PZPN.

Lewandowski i Probierz zaskoczyli. Znamy ich głosy na piłkarza roku!

Czytaj też

Michał Probierz i Robert Lewandowski (fot. 400mm.pl)

Lewandowski i Probierz zaskoczyli. Znamy ich głosy na piłkarza roku!

Oto najpiękniejsza bramka 2024 roku [WIDEO]

Czytaj też

Alejandro Garnacho i jego przepiękne trafienie w meczu z Evertonem (fot. Getty)

Oto najpiękniejsza bramka 2024 roku [WIDEO]

Kraków i Warszawa

A co wydarzy się w kolejnych czternastu okręgach? Popytaliśmy w środowisku i wytypowaliśmy regiony, gdzie może dojść do zmiany prezesa. Większość naszych rozmówców nie przewiduje wielkich zmian. Wydaje się, że do rewolucji może dojść w trzech, czterech regionach. Większa liczba zmian byłaby dużym zaskoczeniem. – Ciężko wygrać ze starym baronem – mówi jeden z... baronów.

To dotyczy szczególnie tych, którzy działają od lat. W Krakowie takim prezesem był Ryszard Niemiec, ale cztery lata temu władzę przejął Ryszard Kołtun. Pod jego rządami Małopolski Związek Piłki Nożnej jest w mocnej defensywie i wydaje się, że Kołtun będzie musiał się mocno postarać, by utrzymać prezesurę. Tym bardziej, że wyrósł mu kandydat. Nieoficjalną kampanię rozpoczął już Bartosz Ryt. W maju stracił stanowisko wiceprezesa związku, a dziś zaczyna zbierać głosy.

Ryt to prawnik, który w MZPN może uchodzić za przedstawiciela młodego pokolenia. Jego atutem jest kilkuletnia praca w związku. Wyrobił sobie nazwisko w regionie, kluby cenią jego fachowość i znajomość prawa piłkarskiego. W Krakowie szykuje się bardzo ciekawa batalia. Tym bardziej, że spekuluje się, że chętkę na prezesurę ma też inny bardzo doświadczony lokalny działacz, Jerzy Nagawiecki.

Konkrety pojawiły się na Mazowszu. Na początku grudnia odbyła się gala Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. W pewnym momencie na scenie pojawił się wiceprezes związku Artur Kolator. Wszedł tam, by wręczyć nagrodę, ale przy okazji... ogłosił, że ma zamiar wystartować w wyborach. Deklaracja wygłoszona w takim momencie wywołała niemałe zamieszanie. Jedni uznali, że na gali organizowanej przez prezesa to nie wypada. A inni – wręcz przeciwnie – stwierdzili, że Kolator utarł w ten sposób nosa obecnemu prezesowi, Sławomirowi Pietrzykowi. A więc na Mazowszu mamy dwóch oficjalnych kandydatów, bo Pietrzyk jeszcze w listopadzie zadeklarował, że powalczy o reelekcję. Artur Kolator to działacz z krwi i kości, bowiem jego ojciec Eugeniusz był sędzią i wiceprezesem PZPN. 

Wybory na Mazowszu mają odbyć się 30 maja, ale data może zostać zmieniona, jeśli na korektę daty zdecyduje się PZPN. Walka Pietrzyka z Kolatorem zapowiada się intrygująco. Ten pierwszy reprezentuje szeroko pojmowany region, Kolator to Warszawa. A więc czeka nas starcie dwóch światów, choć granica między nim nie jest aż tak ostro zarysowana. Kogo poparłby w tych wyborach Kulesza? W 2021 i Kolator, i Pietrzyk grali z nim w jednej drużynie, więc zapewne nie ma tu zdecydowanego faworyta.

Oto najpiękniejsza bramka 2024 roku [WIDEO]

Czytaj też

Alejandro Garnacho i jego przepiękne trafienie w meczu z Evertonem (fot. Getty)

Oto najpiękniejsza bramka 2024 roku [WIDEO]

FIFA The Best 2024: zobacz listę laureatów nagród

Czytaj też

FIFA The Best 2024: kto wygrał nagrody? Zobacz listę wszystkich laureatów

FIFA The Best 2024: zobacz listę laureatów nagród

Obrona Szczecina

Ciekawie powinno być w Szczecinie, gdzie obecnie prezesem jest Maciej Mateńko. To bohater jednej z bardziej błyskotliwych karier na piłkarskich salonach w ostatnich latach. Już w pierwszej kadencji w roli barona wszedł do zarządu PZPN w randze wiceprezesa ds. szkolenia. Miał być odpowiedzialny za reformy polskiej piłki, ale obecnie skupia się na czymś innym. Jak się mówi w środowisku, został niemal całkowicie zwolniony z warszawskich obowiązków, by skupił się na obronie pozycji w Szczecinie. Bo tam w ostatnim czasie wyrosła mu dość solidna opozycja.

Czy polska piłka na tym cierpi? Pytamy eksperta ds. szkolenia, Marka Wawrzynowskiego. – Za czasów Mateńki zmieniono w PZPN głównie dwie sprawy. Jedna to brak ewidencji wyników, co wywołało mieszane reakcje, natomiast moim zdaniem to świetny ruch. Drugi to zmiana nastawienia kadr narodowych na bardziej ofensywne. Natomiast nie są to rzeczy, które wymagają stałego nadzoru, więc tak naprawdę to nie ma znaczenia, że bardziej pracuje u siebie – przekonuje.

W przeciwieństwie do Mazowsza, w Szczecinie jeszcze nikt oficjalnie nie powiedział: "startuję". Jednym z organizatorów opozycji jest były wieloletni prezes Jan Bednarek. Sam zapewnia, że startować nie będzie ("Czas na młodszych"), ale jego słowo nadal sporo znaczy w Szczecinie i okolicach. Chrapkę na start w wyborach ma były piłkarz Pogoni Szczecin Marek Walburg. Wśród kandydatów wymienia się Grzegorza Maciejasza, który od dłuższego czasu jest w opozycji do Mateńki i stracił miejsce w zarządzie. W regionie działa też Piotr Dykiert, który startował także w 2021. Tamte wybory 2021 odbyły się w oparach absurdu. Szyto je pod urzędującego prezesa Bednarka, ale ostatecznie ten musiał uznać wyższość Mateńki.

FIFA The Best 2024: zobacz listę laureatów nagród

Czytaj też

FIFA The Best 2024: kto wygrał nagrody? Zobacz listę wszystkich laureatów

FIFA The Best 2024: zobacz listę laureatów nagród

Boniek wprost o gali PZPN. "Mali ludzie żyją złośliwościami"

Czytaj też

Zbigniew Boniek (fot. Getty Images)

Boniek wprost o gali PZPN. "Mali ludzie żyją złośliwościami"

Bitwa o Łódź?

Zerkając na piłkarską mapę Polski warto zwrócić uwagę na Łódź, gdzie oficjalna deklaracja jeszcze nie padła, ale jedna osoba prowadzi coś na kształt bardzo intensywnej kampanii. Mowa o Tomaszu Szulcu. Jako właściciel firmy produkującej sprzęt sportowy od lat jest partnerem wielu klubów i wojewódzkich związków. Nie współpracuje z Łódzkim Związkiem Piłki Nożnej, bo od dłuższego czasu pozostaje w otwartym konflikcie z obecnym prezesem Adamem Kaźmierczakiem. Szulc, w ramach tej nie-kampanii, organizuje cykl świątecznych spotkań dla łódzkiego środowiska piłkarskiego. Przedstawiciel każdego klubu czy akademii wychodzi z tego spotkania choćby z voucherem na koszulki dla całej drużyny. Miła sprawa.

Piszemy "nie-kampania", bo Szulc do tej pory oficjalnie nie zadeklarował startu w wyborach. Powoli jednak dochodzi do punktu, z którego trudno już będzie się wycofać bez utraty zaufania środowiska. Jeśli stanie do wyborów, może być wymagającym rywalem dla Kaźmierczaka. W wywiadach niczego nie deklaruje, ale zwraca uwagę na nietypowy statut ŁZPN. Głos w wyborach mają tu nawet członkowie Komisji Rewizyjnej czy Sądu Koleżeńskiego, a to automatycznie kilka głosów więcej dla urzędującego prezesa.

Szulc, ze względu na działalność komercyjną, jest znany przez środowisko w całym kraju. Aktywnie uczestniczy w życiu PZPN. Mocno współpracuje z Pietrzykiem z Mazowsza. Ten drugi przy okazji jednego ze spotkań terenowych przedstawił Szulca jako "przyszłego prezesa ŁZPN". Automatycznie trafił tego dnia na listę wrogów Kaźmierczaka.

Boniek wprost o gali PZPN. "Mali ludzie żyją złośliwościami"

Czytaj też

Zbigniew Boniek (fot. Getty Images)

Boniek wprost o gali PZPN. "Mali ludzie żyją złośliwościami"

Kto królem letniego polowania? Top 10 transferów w Ekstraklasie

Czytaj też

Kacper Chodyna i Ruben Vinagre znaleźli się na naszej liście najlepszych transferów letniego okna (fot. 400mm.pl)

Kto królem letniego polowania? Top 10 transferów w Ekstraklasie

Jacek Chańko prezesem?

Warszawa, Szczecin, Łódź, Kraków. Gdzie jeszcze może być ciekawie?

Na Podlasiu rękawicę Sławomirowi Kopczewskiemu może rzucić były piłkarz Jagiellonii Białystok Jacek Chańko. – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Co wybory jest ta sama śpiewka. Możliwe, że decyzję podejmę w styczniu, lutym. Jak będę już wiedział więcej, to na pewno dam wam znać – powiedział nam kilka dni temu.

W Kujawsko-Pomorskim Związku Piłki Nożnej od 24 (!) lat rządzi Eugeniusz Nowak. Kilku naszych rozmówców typuje, że tu też może dojść do zmiany, a liderem miałby być inny wieloletni działacz Krzysztof Straszewski

Najmniejsze wątpliwości są przy związkach Śląskim, Lubuskim, Opolskim, Dolnośląskim, Świętokrzyskim, Lubelskim czy Warmińsko-Mazurskim. Tu szanse na zmianę są niewielkie. W Wielkopolsce pewniakiem jest Paweł Wojtala, który jest przecież typowany na kandydata na stanowisko prezesa PZPN. 

Kto królem letniego polowania? Top 10 transferów w Ekstraklasie

Czytaj też

Kacper Chodyna i Ruben Vinagre znaleźli się na naszej liście najlepszych transferów letniego okna (fot. 400mm.pl)

Kto królem letniego polowania? Top 10 transferów w Ekstraklasie

Co działo się w rundzie jesiennej? PKO BP Ekstraklasa na półmetku [KOMENTARZ WIDEO]
Co działo się w rundzie jesiennej? Ekstraklasa na półmetku
Co działo się w rundzie jesiennej? PKO BP Ekstraklasa na półmetku [KOMENTARZ WIDEO]

Zobacz też
Trener Realu mówi o "dobrym wyniku" po... 0:4 z PSG
Xabi Alonso i Kylian Mbappe (fot. Getty Images)

Trener Realu mówi o "dobrym wyniku" po... 0:4 z PSG

| Piłka nożna 
Pogoń Szczecin chce pogonić wszystkich rasistów
Szymon Marciniak ma podstawy przypuszczać, że podczas meczów Pogoni w Szczecinie ryzyko rasistowskich zachowań będzie znacznie mniejsze niż na innych stadionach (zdjęcie: Getty Images)
polecamy

Pogoń Szczecin chce pogonić wszystkich rasistów

| Piłka nożna 
Trwa faza pucharowa KMŚ. Sprawdź wyniki 1/2 finału i datę finału
Klubowe Mistrzostwa Świata: drabinka turniejowa, pary i terminarz fazy pucharowej

Trwa faza pucharowa KMŚ. Sprawdź wyniki 1/2 finału i datę finału

| Piłka nożna 
KMŚ 2025: sprawdź wyniki i terminarz turnieju
KMŚ 2025 – terminarz, wyniki, tabele klubowych mistrzostw świata [AKTUALIZACJA]

KMŚ 2025: sprawdź wyniki i terminarz turnieju

| Piłka nożna 
Fenomenalne decyzje Marciniaka w meczu PSG z Realem
Szymon Marciniak doskonale wiedział, kiedy nie gwizdać w meczu PSG - Real. (zdjęcie: Getty Images)
polecamy

Fenomenalne decyzje Marciniaka w meczu PSG z Realem

| Piłka nożna 
Klęska Realu Madryt! Piłkarze PSG nie mieli litości [WIDEO]
ddd

Klęska Realu Madryt! Piłkarze PSG nie mieli litości [WIDEO]

| Piłka nożna 
Okienko transferowe: sprawdź najciekawsze letnie transfery
Okienko transferowe znów otwarte! Sprawdź najciekawsze ruchy (fot. Getty)

Okienko transferowe: sprawdź najciekawsze letnie transfery

| Piłka nożna 
Hit KMŚ z Marciniakiem. Real przy nim wygrywa, PSG ma lepszy bilans
Kylian Mbappe miał pretensje do Szymona Marciniaka zarówno wtedy, gdy grał w barwach PSG, jak i wtedy, gdy był już zawodnikiem Realu. (zdjęcie: Getty Images)
polecamy

Hit KMŚ z Marciniakiem. Real przy nim wygrywa, PSG ma lepszy bilans

| Piłka nożna 
Sędziował mecz Legia – Real, będzie sędziować Legia – Aktobe
Jeden z arbitrów wyznaczonych do pracy w czwartkowym meczu Legia – Aktobe sędziował mecz Legia – Real Madryt w Lidze Mistrzów przy pustych trybunach w 2016 rok. Był nim Ivo Nadvornik (zdjęcie: Getty Images)

Sędziował mecz Legia – Real, będzie sędziować Legia – Aktobe

| Piłka nożna 
Z Górnika na podbój Danii. "Mogą zarobić na nim więcej niż wydali"
Dominik Sarapata (fot. Getty Images)

Z Górnika na podbój Danii. "Mogą zarobić na nim więcej niż wydali"

| Piłka nożna 
wyniki
terminarz
Wyniki
09 lipca 2025
Piłka nożna

Francja

Walia

Anglia

Holandia

08 lipca 2025
Piłka nożna

Polska

Szwecja

Niemcy

Dania

07 lipca 2025
Piłka nożna

Portugalia

Włochy

Hiszpania

Belgia

06 lipca 2025
Piłka nożna

Szwajcaria

Islandia

Norwegia

Finlandia

05 lipca 2025
Piłka nożna

Francja

Anglia

Walia

Holandia

Terminarz
dzisiaj
Piłka nożna

Finlandia

19:00

Szwajcaria

Norwegia

19:00

Islandia

jutro
Piłka nożna

Włochy

19:00

Hiszpania

Portugalia

19:00

Belgia

12 lipca 2025
Piłka nożna

Polska

19:00

Dania

Szwecja

19:00

Niemcy

13 lipca 2025
Piłka nożna

Anglia

19:00

Walia

Holandia

19:00

Francja

Polecane
Najnowsze
PSG o krok od historycznego wyczynu
PSG o krok od historycznego wyczynu
| Piłka nożna / Inne ligi 
Ousmane Dembele (fot. Getty Images)
Polskie siatkarki zagrają z Brazylijkami. Kiedy mecz Ligi Narodów?
Polska – Brazylia na żywo relacja w TVP. O której mecz reprezentacji siatkarek w Lidze Narodów (10.07.2025)?
nowe
Polskie siatkarki zagrają z Brazylijkami. Kiedy mecz Ligi Narodów?
| Siatkówka / Reprezentacja 
Awans Polki! Spędziła na korcie niecałe pół godziny
Katarzyna Kawa (fot. Getty Images)
Awans Polki! Spędziła na korcie niecałe pół godziny
| Tenis / WTA (kobiety) 
Legia zaczyna walkę o Ligę Europy. Gdzie i o której oglądać mecz?
Legia Warszawa – FK Aktobe w el. Ligi Europy. O której i gdzie oglądać dzisiaj transmisję w TV i online w czwartek 10.07.2025?
Legia zaczyna walkę o Ligę Europy. Gdzie i o której oglądać mecz?
| Piłka nożna / Liga Europy 
Rosyjski koszykarz zatrzymany na lotnisku
Daniił Kasatkin (fot. Getty Images)
Rosyjski koszykarz zatrzymany na lotnisku
| Koszykówka 
Dlaczego 18-latek odszedł z Ekstraklasy? "Zapraszaliśmy rodziców, menedżera..."
Bright Ede (fot. PAP)
tylko u nas
Dlaczego 18-latek odszedł z Ekstraklasy? "Zapraszaliśmy rodziców, menedżera..."
Przemysław Chlebicki
Przemysław Chlebicki
Hołd dla złotej ery polskiego kolarstwa
Polonika 2025 - rajd rowerowy (fot. inf. prasowa)
Hołd dla złotej ery polskiego kolarstwa
| Kolarstwo 
Do góry