Uznanie gola Erlinga Hallanda w meczu Manchesteru City z Realem Madryt (2:3) to decyzja zarazem oczekiwana, jak i bardzo kontrowersyjna. Oczekiwana ze względu na to, co było widać w powtórkach telewizyjnych. Kontrowersyjna ze względu na okoliczności. Sędziowie wideo sprawdzali tę sytuację 3 minuty 46 sekund.
👉 Zwroty akcji w Manchesterze. Pięć goli w wielkim hicie Ligi Mistrzów! [WIDEO]
Kluczowy był nie tylko moment, ale również sposób podania piłki przez Josko Gvardiola do Erlinga Hallanda. Gvardiol podał mu piłkę klatką piersiową. Co w związku z tym? Otóż to, że klatka piersiowa inaczej amortyzuje i inaczej odbija piłkę niż na przykład głowa czy noga. Jakie to ma znaczenie?
"Oceniając spalonego należy brać pod uwagę pierwszy moment kontaktu z piłką przy "zagraniu" lub "dotknięciu" piłki" – tak brzmi fragment artykułu 11 "Przepisów gry".
To jeden z najdziwniejszych punktów w regułach gry w piłkę nożną, bo bardziej logiczne byłoby uwzględnianie ostatniego momentu kontaktu z piłką, ale to – jak twierdzą wtajemniczeni z kręgów The IFAB i FIFA – byłoby w praktyce zbyt trudne do oceny dla sędziów. To osobna wielka kontrowersja.
Paradoksalnie, w 10. minucie meczu Manchester City – Real to właśnie zacytowany fragment "Przepisów gry" mógł sprawić sędziom dużo większy problem niż zazwyczaj przy podaniach głową albo nogą. Sędziowie wideo Jerome Brisard i Willy Delajod z Francji musieli bardzo starannie zbadać, w którym momencie piłka zaczyna mieć kontakt z klatką piersiową Gvardiolem, oraz dokładnie ustalić pozycję Hallanda względem piłki, która w momencie podania Gvardiola była bliżej linii bramkowej niż obrońcy Realu. Zespołowi VAR zajęło to prawie cztery minuty. W końcu przekazali sędziemu Clementowi Turpinowi, że gola należy uznać, bo nie znaleźli dowodu stwierdzającego spalonego.
Powtórki telewizyjne też nie pozwalają stwierdzić ze stuprocentową pewnością, czy był spalony. Zważywszy na to, ostateczna decyzja o uznaniu gola może się wydawać jak najbardziej uzasadniona, a przynajmniej spodziewana, zrozumiała. Jeśli nie ma pewności, że był spalony, to gola należy uznać.
Hiszpański profil "Archivo VAR" ogłosił jednak, że z winy SAOT, czyli systemu półautomatycznej oceny spalonego, sędziowie popełnili błąd, gdyż Halland w momencie podania przez Gvardiola rzekomo miał być minimalnie bliżej linii bramkowej niż piłka.
Czy tak było naprawdę? Bez dostępu do oryginalnego materiału filmowego i odpowiednich narzędzi nie można tego zweryfikować i jednoznacznie stwierdzić, czy rację mieli sędziowie, czy może jednak rację ma "Archivo VAR".
W środę rozegrane zostaną pozostałe mecze 1/16 finału Ligi Mistrzów. Telewizja Polska zaprasza na transmisję spotkania AS Monaco – Benfica Lizbona. Transmisja w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HBB TV od godz. 19:45, a od godz. 20:55 również w TVP1. Relacja "na żywo" z pozostałych trzech spotkań na TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej. Od 23:15 zapraszamy na magazyn skrótów.
Kiedy mecz: 12 lutego (środa), godzina 21:00
Gdzie oglądać: od 19:45 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, od 20:55 w TVP 1
Kto skomentuje: Dariusz Szpakowski, Grzegorz Mielcarski
Prowadzący studio: Jacek Kurowski
Goście/eksperci: Artur Wichniarek, Jacek Magiera
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.