Mistrzostwa świata 2022 w Katarze zostaną rozegrane między 21 listopada a 18 grudnia – przekazał w piątek prezydent FIFA Gianni Infantino. To pierwszy taki przypadek w 88-letniej historii mundiali. Decyzja, która argumentowana jest kwestiami atmosferycznymi, zaburzy rozgrywki klubowe na całym świecie.
Żaden z 21 dotychczasowych mundiali nie był rozegrany w innym terminie niż przełom czerwca i lipca. Względem najważniejszego turnieju futbolowego na świecie podporządkowywane były terminarze rozgrywek ligowych i pucharowych. Za cztery lata wszystko zostanie wywrócone do góry nogami.
Decyzja FIFA o przeniesieniu mundialu 2022 na listopad i grudzień wzięła się z wysokich temperatur, jakie w lecie panują w Katarze – w czerwcu i lipcu średnie temperatury wahają się tam między 34 a 36 stopniami Celsjusza, a często przekraczają 40 stopni. W listopadzie i grudniu termometry wskazują zaś między 24 a 30 stopniami. Podobne temperatury panują między lutym a kwietniem, ale te terminy FIFA odrzuciła. Federacja nie chciała, by w lutym mundial kolidował z zimowymi igrzyskami olimpijskimi, a w kwietniu z ramadanem.
Zmiana terminu rozegrania mistrzostw spowoduje wielkie zamieszanie w rozgrywkach klubowych. Już teraz decyzja FIFA jest głośno krytykowana w Anglii, gdzie zespoły Premier League grają przez cały grudzień. Gary Lineker, w przeszłości reprezentant Anglii, a obecnie dziennikarz BBC, napisał na Twitterze: "Mundial zawsze był spektaklem w trakcie długich futbolowych wakacji, a nie wypełniaczem sezonu ligowego. Wielka szkoda, że na kolejne mistrzostwa musimy zaczekać osiem lat".
Anglicy nie będą jednak jedynymi, którzy będą poszkodowani. W poprzednim sezonie do połowy grudnia toczyły się zmagania ligowe m.in. w Bundeslidze i Ekstraklasie, a o kilka dni dłużej trwała rywalizacja w Ligue 1 i La Lidze. Do 6 stycznia grały z kolei drużyny Serie A.
Mundial 2022 wpłynie również na terminarz rozgrywek europejskich pucharów. W sezonie 2017/18 ostatnia mecze Ligi Mistrzów w roku rozegrano 6 grudnia, a Ligi Europejskiej – dzień później. W sezonie 2022/23 będzie to wyglądało inaczej.
Zważywszy na przedturniejowe przygotowania każdego z uczestników, liczyć się trzeba z tym, że ostatnie mecze ligowe i pucharowe rozegrane zostaną w połowie października. Po mundialu warunki pogodowe w Europie nie pozwolą natomiast na szybkie wznowienie zmagań i dlatego przerwa w rozgrywkach w Anglii czy Hiszpanii potrwa trzy miesiące, a w Polsce nawet cztery.
Infantino nie wyklucza ponadto, że na mundialu w Katarze wystąpi nie 32, a 48 zespołów. Tyle drużyn zagra na pewno podczas mistrzostw w 2026 roku, ale o wcześniejsze zwiększenie liczby uczestników postulowała niedawno CONMEBOL, czyli Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej. Podczas piątkowej konferencji Infantino mówił: – Decyzję w tej sprawie podejmiemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W pierwszej kolejności musimy omówić tę kwestię z Katarczykami, a dalej – jeśli ci będą zainteresowani – z Radą FIFA i działaczami.
Ewentualne zwiększenie liczby drużyn na mundialu zwiększy też liczbę meczów z 64 do 80, co nie tylko wydłuży czas trwania turnieju, ale i dodatkowo odbije się na rozgrywkach klubowych.
Przeniesienie mundialu na koniec roku to nie pierwszy temat budzący kontrowersje wokół mistrzostw w Katarze. W styczniu 2013 roku France Football opublikował raport, w którym ujawnił kulisy wyboru gospodarza i zasugerował, że Katarczycy przekupili działaczy, by ci przyznali im prawo organizacji turnieju. Głośno było też o wykorzystywaniu taniej siły roboczej do budowy stadionów. "The Wall Street Journal" pisał w 2015 roku, że śmierć w trakcie prac związanych z mundialem i towarzyszącymi mu wydarzeniami poniosło już ponad 1200 osób.
Mecze mistrzostw w 2022 roku rozegrane zostaną na ośmiu stadionach – cztery z nich położone są w stolicy kraju Dausze, a pozostałe cztery w Al-Rajjan, Wakrze, Lusajl i Al-Chaur. Sześć z nich budowane jest od zera, pozostałe dwa zostały przebudowane. Po mundialu część z nich zostanie rozebrana, a z ich elementów stworzone zostanie 28 stadionów w krajach trzeciego świata.
FIFA nie ogłosiła jeszcze terminarza eliminacji. Wiadomo jednak, że losowanie grup przeprowadzone zostanie w lipcu 2019 roku. Jeśli decyzja o udziale 32 zespołów zostanie podtrzymana, z Europy awans wywalczy 13 drużyn.
6 - 1
Walia
2 - 5
Francja
3 - 2
Dania
4 - 1
Niemcy
1 - 3
Hiszpania
1 - 2
Belgia
1 - 1
Szwajcaria
4 - 3
Islandia
4 - 1
Walia
4 - 0
Holandia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.