Przejdź do pełnej wersji artykułu

Wystartował 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski!

Start Maratonu Warszawskiego (fot. inf. prasowa) Start Maratonu Warszawskiego (fot. inf. prasowa)

Od ponad 40 lat ostatni weekend września przemienia się w stolicy w prawdziwe święto biegania. Nie inaczej jest i w tym roku, choć reżim sanitarny wymusił na organizatorach duże zmiany w formule oraz trasie imprezy. Cel Maratonu pozostał jednak ten sam – promować zdrową rywalizację i radość z biegania.

42. PZU ORLEN Maraton Warszawski został podzielony na cztery tury, a w każdej z nich pobiegnie 250 zawodników. Przed startem tradycyjnie rozbrzmiał utwór Czesława Niemena "Sen o Warszawie", jednak tym razem w specjalnie przygotowanej aranżacji wykonanej przez śpiewaków operowych związanych z Operą Narodową, z zespołu Quarantine Voices.

Pierwsza tura zakończy rywalizację o 22:30. Druga pobiegnie w nocy, między północą, a godziną 06:30 rano. O godzinie 08:00 w niedzielę wystartuje najmocniejsza grupa biegaczy, w której kryją się faworyci do końcowego zwycięstwa, między innymi Anna Łapińska, Dominika Stelmach-Stawczyk czy Anna Szyszka wśród pań oraz Jakub Nowak, Wojciech Kopeć i Łukasz Oskierka wśród panów.

Uczestnicy tej tury będą mieli tylko cztery godziny na ukończenie biegu. Ostatnia grupa zawodników pobiegnie między 13:00 a 19:00. Laureatów 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego powinniśmy poznać zatem już koło godziny 15:00 w niedzielę.

Czytaj też:

Szymon Ziółkowski (fot. Getty Images)

Lekkoatletyka. Szymon Ziółkowski wspomina złoto olimpijskie zdobyte w Sydney w 2000 roku

Trasa biegu została w tym roku, z powodu pandemii, wyjątkowo skrócona do 5-kilometrowej pętli. Nie straciła jednak na swojej atrakcyjności, prowadzi bowiem przez najbardziej urokliwą część Warszawy – ulicami Starego i Nowego Miasta. Zawodnicy podczas biegu mogą podziwiać skarby stołecznej architektury takie jak Teatr Wielki, Pałac Staszica, czy dawny hotel Victoria. Start i meta Maratonu oraz miasteczko biegowe mieszczą się na Placu Teatralnym.

Organizatorzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników, z pełną odpowiedzialnością zadbali o ścisły reżim sanitarny podczas trwania imprezy. Na całej trasie można znaleźć punkty z płynem do dezynfekcji, a biegacze aż do samego startu oraz po przebiegnięciu mety muszą mieć założone maseczki. Nie ma trybun i punktów kibica, jednak na trasie zamontowany został telebim, na którym wyświetlają się zdjęcia bliskich osób dopingujących maratończyków.

Już od samego początku soboty, bo od północy, trwa pierwsza w historii Maratonu Warszawskiego edycja biegu wirtualnego, w której bierze udział ponad 3000 zawodników z całego świata. Aż do północy w niedzielę mają czas na przebiegnięcie wybranego przez siebie dystansu, czyli 42, 21, 10 lub 5 kilometrów. To symboliczne połączenie w biegu uczestników stacjonarnego i wirtualnego Maratonu Warszawskiego pokazuje, że wspólnota biegaczy jest silna, pomimo takich okoliczności jak pandemia. Zapisy na bieg wirtualny są wciąż otwarte, zachęcamy do rejestracji.

Źródło: inf. prasowa
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także