Przejdź do pełnej wersji artykułu

Dynamo Kijów może zagrać z West Hamem. Terminarz "meczów dla pokoju"

Ukraińscy kibice podczas meczu Legii z Dynamem Kijów w Warszawie (fot. Getty Images) Ukraińscy kibice podczas meczu Legii z Dynamem Kijów w Warszawie (fot. Getty Images)

Ukraińskie rozgrywki piłkarskie zostały zawieszone po rosyjskiej napaści. Dynamo Kijów i Szachtar Donieck jednak wrócili na boisko, rozgrywając "mecze dla pokoju". Z kim grali oraz z kim zagrają drużyny w najbliższych tygodniach?

Wzruszający gest piłkarzy Szachtara. "Ona chce wrócić do domu"

Czytaj też:

Legia Warszawa – Dynamo Kijów. Ihor Surkis obejrzy mecz o pokój w Polsce

Ihor Surkis, właściciel Dynama Kijów: słyszę, że jestem uzurpatorem, a od 30 lat utrzymuję klub na wysokim poziomie

Runda wiosenna ligi ukraińskiej miała się rozpocząć na przełomie lutego i marca. Wszystkie sportowe plany przerwała jednak napaść Rosjan. Ze względu na wojnę rozgrywki piłkarskie (a także innych dyscyplin) w kraju zostały zawieszone. Z tego powodu UEFA podjęła decyzję o tym, by dać zawodnikom wolną rękę w wyborze klubu z innej ligi, w której mieliby dokończyć rozgrywki. Do PKO Ekstraklasy trafili z Dynama Kijów Tomasz Kędziora i Benjamin Verbić.

Największe ukraińskie kluby – Dynamo oraz Szachtar Donieck na początku kwietnia ruszyły z serią "meczów dla pokoju", czyli tournee po Europie, podczas którego mierzą się z rywalami z innych państw. Zawodnicy w ten sposób zwracają uwagę na cierpienie mieszkańców Ukrainy i apelują o pokój.

Czytaj też:

Tomasz Kędziora (fot. PAP)

Liga ukraińska. Prezes Dynama Kijów zabrał głos w sprawie przyszłości Tomasza Kędziory

Z kim zagra Dynamo Kijów?


Dynamo rozpoczęło trasę 12 kwietnia od Warszawy, gdzie zmierzyło się z Legią (3:1). Z kolei dwa dni później zmierzyło się z tureckim Galatasaray (3:1). W najbliższym czasie kijowianie mieli zagrać także z rumuńskim FCSB, jednak ze względu na wypowierdzi jego właściciela Gigiego Becaliego, odwołali to spotkanie. Zamiast niego rywalem Dynama będzie inny klub z Rumunii, CFR Cluj. Poza tym, drużyna zmierzy się także z Borussią Dortmund oraz z West Hamem. Spotkanie z drugim z zespołów jeszcze nie jest zaplanowane, aczkolwiek trener David Moyes i jego zawodnicy już wyrazili chęć gry z wiceliderem ukraińskiej ekstraklasy.

12 kwietnia: Legia Warszawa – Dynamo 1:3
14 kwietnia: Galatasaray – Dynamo 1:3
20 kwietnia: CFR Cluj – Dynamo
26 kwietnia: Borussia Dortmund – Dynamo
28 kwietnia: Dinamo Zagrzeb – Dynamo

Z kim zagra Szachtar Donieck?


Tymczasem Szachtar rozpoczął tournee od Grecji, gdzie zagrał z Olympiakosem (0:1). Udał się także do Gdańska – zmierzył się z Lechią, z którą wygrał 3:2. Decydującego gola strzelił 12-latek Dmytro Keda, pochodzący z bombardowanego przez Rosjan Mariupola. We wtorek 19 kwietnia drużyna grała z tureckim Fenerbahce, a następnie ma odwiedzić chorwacki Split, gdzie czeka ją rywalizacja z Hajdukiem.

9 kwietnia: Olympiakos Pireus – Szachtar 1:0
14 kwietnia: Lechia Gdańsk – Szachtar 2:3
19 kwietnia: Fenerbahce – Szachtar 1:0
1 maja: Hajduk Split – Szachtar

Czytaj też:

Liga ukraińska najprawdopodobniej zakończy sezon. Możliwe uznanie tabeli z 24 lutego

Co dalej z ukraińskim futbolem?


Wojna w Ukrainie wciąż trwa i tamtejsza federacja nadal nie podjęła decyzji o tym, w jaki sposób mógłby zostać dokończony sezon. Właściciel Dynama Kijów, Ihor Surkis, w rozmowie z portalem FanDay przyznał, że na razie federacja nie rozmawia z klubami o krokach w razie możliwości wznowienia rozgrywek. – Nikt z nami o niczym nie rozmawia. Jesteśmy w kontakcie z UPL, ale decyzję nadal podejmuje komisja wykonawsza UAF. Niezależnie od decyzji, musimy ją zrozumieć. Nie chcę teraz dyskutować o rozgrywkach i medalach. Są przepisy, niech UAF zdecyduje na sportowych zasadach – przyznał.

Zapewnił jednak, że kluby, które będą mieć problemy z infrastrukturą po wojnie, będą mogły korzystać z obiektów kijowskiego klubu. – Nie wykluczam, że zapewnimy pola szkoleniowe dla zespołów, które mają problemy z infrastrukturą. Mamy na to wystarczająco dużo miejsca – podkreślił.

Patrząc na sytuację w kraju, nie da się ukryć – sport jest mało istotny. Część zawodników i trenerów założyła mundur i dołączyła do ochotniczych oddziałów wojskowych. Z kolei inni szukają sposobu na to, by pomóc rodakom, angażując się w akcje społeczne i charytatywne. "Mecze dla pokoju" są także jedną z takich form.

Źródło: TVPSPORT.PL
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także