| Skoki narciarskie

Skoki. Komentator norweskiej TV reaguje na naszą publikację. Mówi wprost: Polska przespała małyszomanię

Petter Tenstad to były skoczek, a obecnie komentator PŚ w norweskiej telewizji (fot. Steinar Bjerkmann)
Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki (fot. Getty)

Czy skoki narciarskie mogą umrzeć? Tak, to możliwe. Poruszyliście bardzo ważny temat – pisze w liście do TVPSPORT.PL Petter Tenstad, były skoczek, a obecnie komentator Pucharu Świata w norweskiej ViaPlay. Ekspert przedstawia jego zdaniem kluczowe warunki, aby zapobiec dalszemu rozkładowi. I przyznaje: – podaliście dane o skakaniu w Polsce, są przykre. Chyba przespaliście dwie dekady po wybuchu małyszomanii.

Petter Tenstad, obecnie 37-latek, jako junior skakał na nartach 136 metrów. W tym okresie sięgnął m.in. po drużynowe srebro mistrzostw Norwegii w tej kategorii wiekowej, a na liście pokonanych ma w dawnej karierze takie nazwiska jak Andreas Stjernen, Robert Johansson czy Johan Remen Evensen. Przez rok dzielił szatnię m.in. z Kennethem Gangnesem. Wszyscy wymienieni to skoczkowie, którzy po latach stanowili fundamenty seniorskiej drużyny narodowej w jego kraju. Kraju, który wymyślił tę dyscyplinę sportu, zbudował najwięcej skoczni, wychował dziesiątki tysięcy zawodników i do dziś jest uważany za jej mekkę. Niestety, podobnie jak w większości innych państw, i tam skoki przeżywają kryzys.

Dlatego właśnie Tenstad – dziś komentator skoków i kombinacji w norweskiej ViaPlay – napisał do nas list. To odpowiedź na poniedziałkowy artykuł TVPSPORT.PL pt. "58 procent skoków już umarło, liczyłem", w którym opisaliśmy światową kondycję ukochanej zimowej rywalizacji Polaków. Kondycję, zaznaczmy, coraz gorszą.

» TEKST MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ

Skoki narciarskie umierają. Sport dużych wrażeń po prostu zaczął mieć konkurencję

Tak, skoki mogą umrzeć – to nie najlepsza diagnoza spod pióra człowieka, który poznał je od podszewki. Tym bardziej, że to nie lekkoatletyka, która bazuje na podstawowych ruchach ciała i jest wspólna dla wszystkich kontynentów. One nigdy nie były światowe, tylko regionalne. Dlatego wyjątkowo martwi, że nawet w tych regionach przestają być wyborem numer jeden.

Dziennik "Aftenposten" ten rozkład opisał w artykule pod dobitnym tytułem: "W Oslo było 350 skoczni narciarskich, a zostało 15."

"58 procent skoków umarło, liczyłem". Ten sport jest nad przepaścią

Czytaj też

Skoki narciarskie to sport, który się zwija. To nie opinia, to twarde statystyki (fot. Getty, TVP)

"58 procent skoków umarło, liczyłem". Ten sport jest nad przepaścią

Tenstad przypomina sobie, że dość smutne wizje dot. rozwoju skoków przedstawiał jeszcze przed II Wojną Światową słynny Sigmund Ruud. Geniusz nart po powrocie z Planicy, w której wówczas na potęgę bito rekordy, we własnej książce przewidywał, że im większe będą odległości uzyskiwane przez najlepszych, tym strata szerokiej czołówki do nich będzie się powiększała. A to – zastanawiał się – może wpłynąć na jakość widowiska. I dziś, gdy rekord Stefana Krafta wynosi już 253,5 metra, tak właśnie się dzieje. Bo nawet w historycznym konkursie z 2017 roku znaleźli się tacy, którzy mieli problem z osiągnięciem dystansu choćby o sto metrów krótszego. Loty, których rozwój jest oczywiście sztucznie wstrzymywany przez FIS, to skrajny przypadek. Z drugiej strony na skoczniach dużych różnice bywają równie wielkie, a do ich zamazywania dla kibica używa się systemu obniżania belki i przeliczania długości najazdu na punkty. Z kolei na obiektach K90 – tych, które gwarantują ciasną rywalizację – niemal wcale już nie rywalizuje się w PŚ. A to błąd.

Dyscyplina – wnioskuje Tenstad – używa ogromnych obiektów, ponieważ loty dla skoczków stanowią naturalny rozwój. I każdy z nich chce fruwać coraz dalej. Dla widza zaś to najwyższa forma rozrywki. Niestety, jak się okazuje, urosło też ryzyko, że ten będzie rozczarowany jego poziomem i wybierze inną. Dowolność w tym zakresie nigdy nie była większa, a to tyczy się również aktywności wysokiej adrenaliny. Dowodem umierania są więc także odpływający z klubów zawodnicy. Rynek sportów, które można uprawiać, a także ich bliskość stanowią olbrzymią konkurencję dla skoków.

Dlatego podstawowym problemem jest fakt, że te powinny być bardziej przystępne, tak jak były nim przed laty. Tymczasem sprzęt staje się coraz bardziej zaawansowany, technika trudniejsza, a skocznie trudniejsze w utrzymaniu. Sto lat temu niemal identyczne narty służyły i do biegów, i do skoków, i jeszcze do zjazdów. Jako dziecko nie trzeba było inwestować wielkich pieniędzy, aby choćby spróbować, a każdy chciał, bo skakanie było najbliższą szansą na doświadczenie adrenaliny. Mało kto wówczas jeździł choćby samochodem, nikt nie latał samolotami, a obecnie? Snowboarding, skoki spadochronowe – potencjalne ekscytujące aktywności do wyboru można wymieniać bez liku. Do tego mamy coraz mniej śniegu, aby trenować gdziekolwiek i organizować ten sport niskim nakładem finansowym. Co gorsza, obiekty się profesjonalizują, a ich utrzymanie jest coraz bardziej zaawansowane technologicznie, więc bez entuzjastów gotowych podjęcia się wyzwania, siłą rzeczy obiekty pustoszeją. Łatwiej w końcu skosić trawę na boisku do piłki nożnej niż uklepać śnieg na skoczni. Warto również pamiętać, że w ostatnich dekadach przeszliśmy też rewolucję w zakresie profilowania. Gdzie zabrakło entuzjastów i pieniędzy na modernizacje, tam na potęgę przestawano skakać. W ten sposób [odkąd wprowadzono styl V – przyp. red.] wyginęło mnóstwo ośrodków. W ten sposób właśnie skoki przestały być dla ludzi po sąsiedzku i przegrały walkę o młodych zawodników – punktuje Tenstad.

"58 procent skoków umarło, liczyłem". Ten sport jest nad przepaścią

Czytaj też

Skoki narciarskie to sport, który się zwija. To nie opinia, to twarde statystyki (fot. Getty, TVP)

"58 procent skoków umarło, liczyłem". Ten sport jest nad przepaścią

Nieoficjalnie: rewolucja u skoczków narciarskich. "Czekajcie do jesieni"

Czytaj też

Ostatni sezon skoków zaczął się na igelicie. Pomysł ma wrócić zimą 2024/25, ale rozbudowany. (fot. PAP)

Nieoficjalnie: rewolucja u skoczków narciarskich. "Czekajcie do jesieni"

Przykra diagnoza: Polska przespała 20 lat boomu po małyszomanii. Gdzie są skocznie?

Zdaniem komentatora, punktem zwrotnym dla skoków w Norwegii były jednak jeszcze wcześniejsze wydarzenia. W 1960 roku w trakcie konkursu zawaliła się wieża rozbiegu skoczni Baekkelaget. Cudem nikt nie zginął, ale władze nakazały po wszystkim kontrole budowlane, które doprowadziły do zamknięcia dziesiątek konstrukcji. Na remonty wielu zabrakło pieniędzy. Tak z dnia na dzień – choć w dobrej wierze – zabito długoletnie tradycje. Zostały duże, ważne kompleksy, ale zniknęły te małe dla dzieci. Te, które były dostępne po sąsiedzku, blisko zwykłych ludzi i potencjalnych nowych użytkowników.

Tenstad przyznaje, że po przeczytaniu naszego artykułu zdziwił się, że w Polsce powiększenie infrastruktury i kultury skakania nie udało się nawet pomimo wybuchu małyszomanii. Tak, jakbyśmy przespali złotą szansę na odwrócenie rzeczywistości.

Zdawałem sobie sprawę, że nie ma u was zbyt wielu skoczków ani obiektów, ale nigdy nie znałem dokładnej przyczyny. Wy przez ostatnie 20 lat powinniście wykonać dużo większą pracę, zwłaszcza w kontekście aren do szkolenia najmłodszych. Bez tego bowiem trudno dziwić się, że napływ talentów jest za mały – uważa Norweg.

Przypomnijmy, że w całym kraju da się obecnie skakać w tylko kilku miejscowościach. Z ponad 300 kiedykolwiek istniejących skoczni na terenie Polski dziś działają jedynie 33. I to wszystkich rozmiarów – od dziecięcych po Wielką Krokiew.

Ostatecznym upadkiem byłoby wyrzucenie skoków z programu olimpijskiego

Tenstad uważa mimo wszystko, że na odbudowę mody na skoki wciąż nie jest za późno. Warunkiem numer jeden jest jednak oddolne kreowanie tej kultury, włącznie z budową ośrodków dla dzieci w różnych miejscach i szkoleniem trenerów-pasjonatów, którzy stanowiliby fundamenty dla takich miejsc. Tych potrzeba jak najwięcej: od K10 do K40, z założeniem, że gdzieś w regionie znajduje się również K50-K60. Bo na większe można już przenieść się do szkół sportowych, tak w końcu działa to wszędzie. Niestety, żeby mieć tak rozbudowaną siatkę infrastrukturalną, potrzeba nie tylko chęci, ale i sporych pieniędzy.

Tenstad przedstawia też inne warunki:

Nieoficjalnie: rewolucja u skoczków narciarskich. "Czekajcie do jesieni"

Czytaj też

Ostatni sezon skoków zaczął się na igelicie. Pomysł ma wrócić zimą 2024/25, ale rozbudowany. (fot. PAP)

Nieoficjalnie: rewolucja u skoczków narciarskich. "Czekajcie do jesieni"

Padł rekord wstydu na PŚ w skokach. Porażające liczby

Czytaj też

Gregor Schlierenzauer w 2009 roku był głównym powodem wprowadzenia rewolucji przelicznikowej w skokach. Ale dziś FIS sobie z nimi nie radzi. (fot. PAP)

Padł rekord wstydu na PŚ w skokach. Porażające liczby

– igelitowe skocznie muszą być łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu,
– muszą być bardziej powszechne, aby dało się trenować bez śniegu,
– sprzęt do skoków powinien stać się tańszy i bardziej powszechny,
– kraje-potęgi muszą więcej pomagać kształcić się środowiskom z mniejszych skokowo państw, na przykład poprzez organizację obozów, udostępnianie obiektów, ułatwianie organizacji baz szkoleniowych itd.,
– nabór talentów musi stać na wyższym poziomie, być bardziej atrakcyjny dla dziecka, a to nierozerwalnie wiąże się z odległością od miejsca zamieszkania do najbliższych małych skoczni.

– Dla przykładu, w szkole, w której uczę, organizujemy wspólnie dni sportów zimowych. Odpowiednio podane atrakcje sprawiają, że na budowane przez nas maleńkie skocznie dzieciaki dosłownie wbiegają z nartami, aby spróbować – przyznaje dziennikarz.


Norwegowie jako kraj-matka skoków są wyraźnie zmartwieni postępującą degrengoladą dyscypliny. Clas Brede Brathen, czyli menedżer ds. skoków w ich rodzimej federacji, zauważa, że za skokami niestety nie stoi duży biznes. A jeśli jakiś, to mikroskopijny w skali tego, na co obecnie może liczyć narciarstwo zjazdowe. Tak naprawdę podstawową formą utrzymania ich przy życiu jest więc byt olimpijski. To dzięki nie mu są jeszcze nacje, które chcą budować jakiekolwiek skocznie, łożyć pieniądze na szkolenie kadr narodowych itp.

Wycofanie skoków z igrzysk byłoby gwoździem do trumny. Przed tym FIS musi się bronić, dlatego tak szalenie ważna jest współpraca z telewizjami i ogólna budowa ich istotności w świecie sportu – kończy Tenstad. Tylko że samo dbanie o telewidza to za mało. Obecny plan ratunku dla dyscypliny jest układanką, która wymaga znacznie więcej puzzli. I człowieka, który by się tego podjął.

Padł rekord wstydu na PŚ w skokach. Porażające liczby

Czytaj też

Gregor Schlierenzauer w 2009 roku był głównym powodem wprowadzenia rewolucji przelicznikowej w skokach. Ale dziś FIS sobie z nimi nie radzi. (fot. PAP)

Padł rekord wstydu na PŚ w skokach. Porażające liczby

Zobacz też
Austriacka legenda skoków o dominacji rodaków: nie jest to dobre
Daniel Tschofenig jest liderem PŚ i wygrał Turniej Czterech Skoczni (fot. Getty Images)

Austriacka legenda skoków o dominacji rodaków: nie jest to dobre

| Skoki narciarskie 
Czas na PŚ w Oberstdorfie. Sprawdź, kiedy konkursy!
Paweł Wąsek (fot. Getty Images)

Czas na PŚ w Oberstdorfie. Sprawdź, kiedy konkursy!

| Skoki narciarskie 
"Jakby bali się latać". Małysz zapowiada zmiany, trenerzy wezwani
Adam Małysz (fot. PAP/Grzegorz Momot)
tylko u nas

"Jakby bali się latać". Małysz zapowiada zmiany, trenerzy wezwani

| Skoki narciarskie 
Alarmujące dane. Polacy liderami niechlubnej statystyki
Jakub Wolny (fot. Getty Images)

Alarmujące dane. Polacy liderami niechlubnej statystyki

| Skoki narciarskie 
Małysz: nie jestem zadowolony z pracy młodych zawodników
Adam Małysz (fot. PAP)
tylko u nas

Małysz: nie jestem zadowolony z pracy młodych zawodników

| Skoki narciarskie 
wyniki
terminarz
klasyfikacje
Wyniki
19 stycznia 2025
Skoki narciarskie

3

Jan Hoerl
Jan Hoerl

309.3

4

Anze Lanisek
Anze Lanisek

305.2

7

Stefan Kraft
Stefan Kraft

297.4

8

Karl Geiger
Karl Geiger

294.0

12

Valentin Foubert
Valentin Foubert

281.7

13

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

280.4

14

Timi Zajc
Timi Zajc

280.3

15

Kevin Bickner
Kevin Bickner

280.0

16

Ren Nikaido
Ren Nikaido

279.6

18

Kristoffer Sundal
Kristoffer Sundal

276.2

22

Killian Peier
Killian Peier

275.1

23

Domen Prevc
Domen Prevc

274.5

24

Kamil Stoch
Kamil Stoch

269.2

25

Tate Frantz
Tate Frantz

265.7

26

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki

257.2

28

Artti Aigro
Artti Aigro

255.2

29

Stephan Embacher
Stephan Embacher

249.3

30

Alex Insam
Alex Insam

249.0

Rozwiń

1

Eirin Maria Kvandal
Eirin Maria Kvandal

248.4

2

Selina Freitag
Selina Freitag

228.0

3

Thea Bjoerseth
Thea Bjoerseth

226.7

4

Jacqueline Seifriedsberger
Jacqueline Seifriedsberger

219.8

5

Agnes Reisch
Agnes Reisch

213.8

6

Nika Prevc
Nika Prevc

210.5

7

Katharina Schmid
Katharina Schmid

206.8

8

Sara Takanashi
Sara Takanashi

205.7

9

Eva Pinkelnig
Eva Pinkelnig

201.7

10

Lisa Eder
Lisa Eder

195.2

11

Anna Odine Stroem
Anna Odine Stroem

194.5

12

Alexandria Loutitt
Alexandria Loutitt

194.0

13

Ema Klinec
Ema Klinec

191.4

14

Jenny Rautionaho
Jenny Rautionaho

185.1

15

Yuki Ito
Yuki Ito

180.9

16

Nozomi Maruyama
Nozomi Maruyama

180.5

17

Lara Malsiner
Lara Malsiner

173.5

18

Julia Kykkaenen
Julia Kykkaenen

169.4

19

Yuka Seto
Yuka Seto

163.8

20

Josephine Pagnier
Josephine Pagnier

159.6

21

Juliane Seyfarth
Juliane Seyfarth

155.4

22

Julia Muehlbacher
Julia Muehlbacher

151.8

23

Heidi Traaserud
Heidi Traaserud

149.7

23

Nicole Maurer
Nicole Maurer

149.7

25

Annika Sieff
Annika Sieff

140.9

26

Qi Liu
Qi Liu

139.0

27

Haruka Iwasa
Haruka Iwasa

132.2

28

Annika Belshaw
Annika Belshaw

130.9

29

Yuzuki Sato
Yuzuki Sato

121.9

30

Alvine Holz
Alvine Holz

112.8

Rozwiń

1

Nika Prevc
Nika Prevc

127.6

2

Alexandria Loutitt
Alexandria Loutitt

110.4

3

Katharina Schmid
Katharina Schmid

109.5

4

Jacqueline Seifriedsberger
Jacqueline Seifriedsberger

109.0

5

Eirin Maria Kvandal
Eirin Maria Kvandal

107.4

6

Thea Bjoerseth
Thea Bjoerseth

106.7

7

Ema Klinec
Ema Klinec

102.3

8

Agnes Reisch
Agnes Reisch

97.1

9

Anna Odine Stroem
Anna Odine Stroem

95.3

10

Selina Freitag
Selina Freitag

92.7

11

Lisa Eder
Lisa Eder

92.0

12

Sara Takanashi
Sara Takanashi

84.6

13

Jenny Rautionaho
Jenny Rautionaho

84.1

14

Nozomi Maruyama
Nozomi Maruyama

81.1

15

Nicole Maurer
Nicole Maurer

80.5

16

Yuka Seto
Yuka Seto

79.1

17

Lara Malsiner
Lara Malsiner

78.4

18

Josephine Pagnier
Josephine Pagnier

77.1

19

Julia Kykkaenen
Julia Kykkaenen

75.4

20

Eva Pinkelnig
Eva Pinkelnig

69.9

21

Yuki Ito
Yuki Ito

67.8

22

Juliane Seyfarth
Juliane Seyfarth

63.4

23

Yuzuki Sato
Yuzuki Sato

62.4

24

Qi Liu
Qi Liu

61.9

25

Julia Muehlbacher
Julia Muehlbacher

60.2

26

Annika Sieff
Annika Sieff

57.2

27

Emma Chervet
Emma Chervet

54.3

28

Heidi Traaserud
Heidi Traaserud

51.5

29

Taja Bodlaj
Taja Bodlaj

51.3

Rozwiń
18 stycznia 2025
Skoki narciarskie

1

Austria
Austria

1170.4

2

Słowenia
Słowenia

1129.6

3

Norwegia
Norwegia

1122.9

4

Niemcy
Niemcy

1110.0

5

Polska
Polska

1037.0

6

Szwajcaria
Szwajcaria

1009.2

7

USA
USA

985.8

8

Japonia
Japonia

967.9

9

Kazachstan
Kazachstan

383.5

10

Finlandia
Finlandia

322.3

Rozwiń

1

Alexandria Loutitt
Alexandria Loutitt

266.4

2

Lisa Eder
Lisa Eder

253.7

3

Eirin Maria Kvandal
Eirin Maria Kvandal

253.1

4

Jacqueline Seifriedsberger
Jacqueline Seifriedsberger

251.9

5

Selina Freitag
Selina Freitag

251.8

6

Katharina Schmid
Katharina Schmid

251.7

7

Ema Klinec
Ema Klinec

242.9

8

Eva Pinkelnig
Eva Pinkelnig

242.7

9

Thea Bjoerseth
Thea Bjoerseth

241.9

10

Anna Odine Stroem
Anna Odine Stroem

240.7

11

Nika Prevc
Nika Prevc

236.6

12

Agnes Reisch
Agnes Reisch

236.4

13

Yuka Seto
Yuka Seto

228.4

14

Sara Takanashi
Sara Takanashi

227.1

15

Yuki Ito
Yuki Ito

224.9

16

Lara Malsiner
Lara Malsiner

222.2

17

Heidi Traaserud
Heidi Traaserud

215.7

18

Jenny Rautionaho
Jenny Rautionaho

215.4

19

Abigail Strate
Abigail Strate

213.5

20

Juliane Seyfarth
Juliane Seyfarth

212.7

21

Nozomi Maruyama
Nozomi Maruyama

212.2

22

Julia Muehlbacher
Julia Muehlbacher

193.7

23

Annika Belshaw
Annika Belshaw

188.1

24

Haruka Iwasa
Haruka Iwasa

184.5

25

Julia Kykkaenen
Julia Kykkaenen

180.7

26

Nicole Maurer
Nicole Maurer

180.4

27

Annika Sieff
Annika Sieff

177.5

28

Yuzuki Sato
Yuzuki Sato

176.5

29

Qi Liu
Qi Liu

173.1

30

Emma Chervet
Emma Chervet

160.8

Rozwiń

1

Thea Bjoerseth
Thea Bjoerseth

117.0

2

Agnes Reisch
Agnes Reisch

110.5

3

Nika Prevc
Nika Prevc

109.0

4

Eirin Maria Kvandal
Eirin Maria Kvandal

106.1

5

Selina Freitag
Selina Freitag

105.9

6

Anna Odine Stroem
Anna Odine Stroem

99.5

7

Jacqueline Seifriedsberger
Jacqueline Seifriedsberger

99.2

8

Alexandria Loutitt
Alexandria Loutitt

98.2

9

Yuki Ito
Yuki Ito

97.0

10

Katharina Schmid
Katharina Schmid

91.9

11

Ema Klinec
Ema Klinec

91.0

12

Lisa Eder
Lisa Eder

85.9

13

Sara Takanashi
Sara Takanashi

85.4

14

Yuka Seto
Yuka Seto

83.3

15

Jenny Rautionaho
Jenny Rautionaho

80.6

16

Eva Pinkelnig
Eva Pinkelnig

79.6

17

Julia Kykkaenen
Julia Kykkaenen

78.3

18

Heidi Traaserud
Heidi Traaserud

76.9

19

Josephine Pagnier
Josephine Pagnier

72.0

20

Yuzuki Sato
Yuzuki Sato

71.0

21

Juliane Seyfarth
Juliane Seyfarth

69.3

22

Annika Sieff
Annika Sieff

66.6

23

Lara Malsiner
Lara Malsiner

64.4

24

Annika Belshaw
Annika Belshaw

61.9

25

Abigail Strate
Abigail Strate

59.8

26

Ringo Miyajima
Ringo Miyajima

58.6

26

Nozomi Maruyama
Nozomi Maruyama

58.6

28

Alvine Holz
Alvine Holz

56.2

29

Julia Muehlbacher
Julia Muehlbacher

55.5

30

Haruka Iwasa
Haruka Iwasa

52.3

Rozwiń
Terminarz
23 stycznia 2025
Skoki narciarskie
24 stycznia 2025
25 stycznia 2025
26 stycznia 2025
Skoki narciarskie
Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig
 
 
1056
2
Jan Hoerl
Jan Hoerl
 
 
976
3
Pius Paschke
Pius Paschke
 
 
848
4
Stefan Kraft
Stefan Kraft
 
 
795
5
Gregor Deschwanden
Gregor Deschwanden
 
 
687
6
Andreas Wellinger
Andreas Wellinger
 
 
492
7
Kristoffer Sundal
Kristoffer Sundal
 
 
461
8
Johann Andre Forfang
Johann Andre Forfang
 
 
437
9
Maximilian Ortner
Maximilian Ortner
 
 
425
10
Michael Hayboeck
Michael Hayboeck
 
 
414
11
Anze Lanisek
Anze Lanisek
 
 
381
12
Karl Geiger
Karl Geiger
 
 
367
13
Paweł Wąsek
Paweł Wąsek
 
 
304
14
Marius Lindvik
Marius Lindvik
 
 
234
15
Ren Nikaido
Ren Nikaido
 
 
223
16
Timi Zajc
Timi Zajc
 
 
221
17
Manuel Fettner
Manuel Fettner
 
 
199
18
Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi
 
 
184
19
Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud
 
 
169
20
Aleksander Zniszczoł
Aleksander Zniszczoł
 
 
146
21
Tate Frantz
Tate Frantz
 
 
133
22
Benjamin Oestvold
Benjamin Oestvold
 
 
128
23
Artti Aigro
Artti Aigro
 
 
120
24
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
 
 
110
25
Valentin Foubert
Valentin Foubert
 
 
105
26
Władimir Zografski
Władimir Zografski
 
 
97
27
Philipp Raimund
Philipp Raimund
 
 
96
28
Killian Peier
Killian Peier
 
 
93
29
Markus Mueller
Markus Mueller
 
 
87
30
Domen Prevc
Domen Prevc
 
 
81
31
Jakub Wolny
Jakub Wolny
 
 
71
32
Markus Eisenbichler
Markus Eisenbichler
 
 
69
33
Kamil Stoch
Kamil Stoch
 
 
64
34
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki
 
 
62
35
Naoki Nakamura
Naoki Nakamura
 
 
62
36
Kevin Bickner
Kevin Bickner
 
 
60
37
Stephan Leyhe
Stephan Leyhe
 
 
47
38
Stephan Embacher
Stephan Embacher
 
 
38
39
Antti Aalto
Antti Aalto
 
 
36
40
Yevhen Marusiak
Yevhen Marusiak
 
 
28
41
Niko Kytoesaho
Niko Kytoesaho
 
 
28
42
Robert Johansson
Robert Johansson
 
 
24
43
Piotr Żyła
Piotr Żyła
 
 
23
44
Lovro Kos
Lovro Kos
 
 
20
45
Danil Vassilyev
Danil Vassilyev
 
 
13
46
Fatih Arda Ipcioglu
Fatih Arda Ipcioglu
 
 
12
47
Zak Mogel
Zak Mogel
 
 
12
48
Adrian Tittel
Adrian Tittel
 
 
11
49
Ilya Mizernykh
Ilya Mizernykh
 
 
6
50
Felix Hoffmann
Felix Hoffmann
 
 
6
51
Ziga Jelar
Ziga Jelar
 
 
4
52
Roman Koudelka
Roman Koudelka
 
 
3
53
Jason Colby
Jason Colby
 
 
3
54
Keiichi Sato
Keiichi Sato
 
 
3
55
Robin Pedersen
Robin Pedersen
 
 
2
56
Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi
 
 
2
57
Simon Ammann
Simon Ammann
 
 
2
58
Clemens Aigner
Clemens Aigner
 
 
1
59
Alex Insam
Alex Insam
 
 
1
Rozwiń
Najnowsze
Trwają MŚ piłkarzy ręcznych. Zobacz terminarz, wyniki, tabele i plan transmisji
nowe
Trwają MŚ piłkarzy ręcznych. Zobacz terminarz, wyniki, tabele i plan transmisji
| Piłka ręczna / MŚ 2025 
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2025. Sprawdź terminarz, wyniki, tabele i plan transmisji MŚ piłkarzy ręcznych w TVP
Koniec uniwersjady dla hokeistów. Zdecydowały karne
(fot. Paweł Skraba)
nowe
Koniec uniwersjady dla hokeistów. Zdecydowały karne
| Inne / Sport akademicki 
Historyczne osiągnięcie reprezentacji Chile na MŚ!
Erwin Feuchtmann (fot. PAP)
Historyczne osiągnięcie reprezentacji Chile na MŚ!
| Piłka ręczna / MŚ 2025 
Maryna startuje na ulubionym stoku. "Tu mogę wszystko"
Maryna Gąsienica-Daniel trasę w Kronplatz lubi najbardziej ze wszystkich (fot. Getty)
tylko u nas
Maryna startuje na ulubionym stoku. "Tu mogę wszystko"
fot
Jakub Pobożniak
Sportowy wieczór (20.01.2025)
Sportowy wieczór (20.01.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (20.01.2025)
| Sportowy wieczór 
Od pracy na roli po grę w Barcelonie. Pajor podbija świat [WYWIAD]
Ewa Pajor (fot. Getty)
tylko u nas
Od pracy na roli po grę w Barcelonie. Pajor podbija świat [WYWIAD]
fot. Facebook
Sara Kalisz
Co za słowa o Szczęsnym! Flick rozpływał się z zachwytu
Wojciech Szczęsny i Hansi Flick (fot. Getty)
Co za słowa o Szczęsnym! Flick rozpływał się z zachwytu
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry