{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Liga Konferencji. Pieniądze podniesione z boiska. Tyle Lech Poznań zarobił w Europie

Lech Poznań mimo znakomitego występu i zwycięstwa we Florencji zakończył swoją wspaniałą przygodę w europejskich pucharach w obecnym sezonie. Mistrzowie Polski świetną postawą w Lidze Konferencji zapewnili sobie sukces nie tylko sportowy, ale i finansowy. Ile zarobili?
Lech Poznań odpadł z Ligi Konferencji po pięknej walce
Czytaj też:

Liga Konferencji Europy. Fiorentina – Lech Poznań 2:3. Piękne pożegnanie Kolejorza [OCENY]
Ile zarobił Lech Poznań w sezonie 2022/23 europejskich pucharów?
Tak udanej przygody w Europie dawno nie zanotował żaden polski klub. Kolejorzowi udało się nie tylko awansować do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy, ale i przejść w niej dwie fazy, w których wyeliminował norweskie Bodo/Glimt oraz szwedzkie Djurgarden. W ćwierćfinale przegrał u siebie 1:4. Na wyjeździe w rewanżu prowadził już 3:0, ale do dogrywki nie doszło, bo Fiorentina strzeliła dwa gole.
Sukcesy w Europie niosą ze sobą doskonałe wiadomości także dla stanu klubowych finansów. Już za sam awans do fazy grupowej LKE ekipa z Wielkopolski zarobiła 2,94 mln euro, a w spotkaniach eliminacyjnych wywalczyła na boisku ponad 1 mln euro. A potem było tylko lepiej. Dwa zwycięstwa i trzy remisy w grupie zostały wycenione łącznie na niemal 1,5 mln euro.
Mistrzowie Polski mogli liczyć także na premie z tytułu uzyskiwania awansów do kolejnych faz rozgrywek. Zajęcie drugiego miejsca w fazie grupowej, zakwalifikowanie się do 1/16 finału, a następnie przedostatnie się do czołowej szesnastki Ligi Konferencji opiewało łącznie na ponad 1,2 mln euro.
Najlepszy pod kątem finansowym był oczywiście awans do ćwierćfinału. Wyeliminowanie Szwedów przyniosło Lechowi kolejny zastrzyk w postaci miliona euro.
W tym sezonie europejskich pucharów Kolejorz zarobił łącznie ponad 8 mln euro, dokładnie 8,438 mln euro, a więc ponad 35 mln złotych (w tym 498 tysięcy euro, które otrzyma za miejsce w rankingu dziesięcioletnim). A należy do tego doliczyć jeszcze wpływy z organizacji meczów w europejskich pucharach, gdy stadion na stadion w Poznaniu przyjeżdżały takie marki jak chociażby Villarreal czy Fiorentina. Nie wiadomo też, ile otrzyma z praw telewizyjnych.
Awans do półfinału gwarantowałby 2 mln euro, a więc ponad 9 mln złotych. Klub z Poznania mimo pożegnania z rozgrywkami, z pewnością może się cieszyć dobrymi osiągnięciami nie tylko na boisku, ale i w klubowych finansach.
Podboje w Lidze Konferencji nie mogą się jednak równać grze w Lidze Mistrzów. Gdyby mistrz Polski zdołał wywalczyć przepustkę do tych elitarnych rozgrywek, za samo zameldowanie się w fazie grupowej zarobiłby ponad dwukrotnie więcej, około 15 mln euro. Niemal 4 mln euro generowałby natomiast awans do Ligi Europy.