W Alei Gwiazd piłki nożnej na PGE Narodowym w Warszawie odsłonięto kolejne pięć tablic. W szacownym gronie znaleźli się Jakub Błaszczykowski, Lesław Ćmikiewicz, Antoni Szymanowski, Szymon Marciniak i pośmiertnie Ernest Wilimowski.
To już czwarta edycja odsłonięcia tablic w tym wyjątkowym miejscu, pierwsza odbyła się w roku 2018. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Fundacja Alei Gwiazd, której głównym celem jest promocja i popularyzacja futbolu w Polsce. Organizatorzy ogłosili, że planują przy każdej tablicy zainstalować kody QR, aby informacja o wyróżnionych osobach była pełniejsza.
Lesław Ćmikiewicz w reprezentacji Polski rozegrał 57 meczów (1970–1979). To dwukrotny medalista olimpijski: złoty z Monachium (1972) i srebrny z Montrealu (1976). Uczestniczył w mistrzostwach świata w RFN w 1974, gdzie biało-czerwoni prowadzeni przez Kazimierza Górskiego zdobyli trzecie miejsce. z Legią Warszawa wywalczył wicemistrzostwo Polski w 1971, Puchar Polski w 1973 i 1980 oraz grał w ćwierćfinale Pucharu Europy w 1971. Pełnił także funkcję kapitana drużyny.
– Kiedyś jak grała reprezentacja Polski to serca Polaków biły w jednym rytmie. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie w niedzielę – przyznał Ćmikiewicz, nawiązując do rywalizacji z Mołdawią na PGE Narodowym.
Antoni Szymanowski w reprezentacji Polski rozegrał 82 mecze (1970–1980). Ma niemal identyczny dorobek startów w największych imprezach międzynarodowych co Ćmikiewicz, ale wzbogacony o występ na mundialu w Argentynie (1978). Zdobył tytuł mistrza Polski z Wisłą Kraków w roku 1978, dotarł do finału Pucharu Belgii z Club Brugge w sezonie 1982/1983.
– Wyróżnienie to traktuję jako wyraz uznania dla reprezentacji Kazimierza Górskiego, której byłem podstawowym zawodnikiem. Myślę, że w następnych edycjach nie zabraknie miejsca dla kolejnych piłkarzy tej drużyny. Z każdego sukcesu należy się cieszyć. Dlatego trudno mi wskazać dla mnie ten najcenniejszy – powiedział Szymanowski wybrany kilka lat temu do Jedenastki 100-lecia PZPN.
Jakub Błaszczykowski 16 czerwca rozegrał ostatni mecz w reprezentacji Polski z Niemcami, który był jego 109. występem (2006–2023) w biało-czerwonych barwach (21 bramek i 21 asyst). W historii więcej meczów w kadrze zaliczył tylko Robert Lewandowski - 144. Przez ostatnie 4,5 roku Błaszczykowski był zawodnikiem Wisły Kraków, klubu którego jest współwłaścicielem (posiada 26,84 procent akcji). W poprzednim sezonie, z powodów zdrowotnych zagrał tylko w dwóch meczach 1. ligi.Oficjalne pożegnanie nastąpiło 5 sierpnia przed meczem 3. kolejki 1. ligi ze Stalą Rzeszów.
Z Borussią Dortmund wywalczył dwa tytuły mistrza Niemiec. W 2012 roku zagrał w przegranym 1:2 finale Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium. Był uczestnikiem mistrzostw Europy w 2012 i 2016 roku oraz mistrzostw świata w 2018.
– Są momenty ciężkie. Są momenty, w których sportowiec czuje się spełniony. To dzięki nim wie, że dochodzi się do swoich celów. Każdemu sportowcowi życzę wytrwałości i dążenia do osiągania sukcesów. Liczę na trzy punkty w niedzielę. Po zakończeniu kariery jeszcze się nie odnalazłem. Brakuje mi adrenaliny – przyznał Błaszczykowski.
Jedynym sędzią w gronie uhonorowanych w piątek osób został 42-letni Szymon Marciniak. W grudniu sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, w którym Argentyna w rzutach karnych pokonała Francję.
W minionym sezonie Ligi Mistrzów prowadził w sumie osiem meczów, w tym finał, w którym 10 czerwca w Stambule Manchester City wygrał z Interem Mediolan 1:0. W tym sezonie Champions League sędziował już mecz Borussii Dortmund z AC Milan.
– Nigdy nie planowałem zostać sędzią. Nie trzeba być znanym piłkarzem, aby biegać po wielkich stadionach. Szkoda tylko, że przyszłoroczny finał Superpucharu Europy w Warszawie nie dane mi będzie sędziować. Już prowadziłem taki mecz – wyznał najlepszy międzynarodowy sędzia 2022 roku.
W wydarzeniu brali udział uczniowie ze szkół z kilku polskich miast w tym m.in. Wrocławia, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Ta ostatnia placówka jest pierwszą Szkołą Mistrzostwa Sportowego dla osób niepełnosprawnych.
Aleja sytuowana jest w pobliżu pomnika trenera Kazimierza Górskiego. Swoje gwiazdy mają tu już m.in. Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański, Jan Tomaszewski i Robert Lewandowski.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.