Reprezentacja Polski poznała potencjalnych rywali w fazie grupowej Euro 2024. Jeśli kadra Michała Probierza awansuje do turnieju, czeka ją trudne wyzwanie. Najpierw zagra jednak w barażach. Dlatego warto przypomnieć, jak w europejskim czempionacie radziły sobie ekipy, które w poprzednich edycjach zwyciężały w dodatkowych meczach eliminacyjnych.
Udział Polaków w przyszłorocznych mistrzostwach Europy jeszcze nie jest pewny. W piątek 2 grudnia kadra Michała Probierza poznała jednak grupowych rywali, z którymi może zagrać w Niemczech. O ile oczywiście uzyska awans. Nie da się ukryć – to najtrudniejsza grupa, w jakiej biało-czerwoni znaleźli się w całej historii swoich startów. Wicemistrz świata – czyli Francja, nieprzewidywalna Holandia oraz pokonana Austria, która w 2023 roku doznała tylko jednej porażki.
Choć potencjalni rywale wzbudzają podziw, to jest za wcześnie, aby już teraz się na nich koncentrować. Do awansu bowiem jeszcze daleka droga. W półfinale baraży kadra Probierza zagra z Estonią (21.03). To zadanie z pozoru wydaje się łatwe, choć negatywny bilans z będącą na niewiele wyższym poziomie Mołdawią nie napawa optymizmem. Z kolei w finale możliwymi rywalami są Walia albo Finlandia, w dodatku na wyjeździe. Łatwo nie będzie.
W Euro 2024 wystąpią trzy ekipy, które wejdą z baraży. Wśród nich brakuje tym razem gigantów, aczkolwiek jest kilku uczestników wielkich turniejów z ostatnich lat. O awans, oprócz Polski oraz wspomnianych Walii i Finlandii w innych ścieżkach powalczą także Ukraina i Islandia.
Jak układały się losy drużyn, które w XXI wieku uzyskały awans do mistrzostw Europy poprzez baraże? Które ekipy dotarły daleko w turnieju? A może prognozy dla Polaków (oczywiście w razie pomyślnych marcowych występów) nie są dobre, tym bardziej patrząc na trudną grupę? Sprawdzamy!
Tylko jedna z powyższych drużyn zagrała w fazie pucharowej. To Holandia, która dotarła do półfinału, gdzie przegrała 1:2 z ekipą gospodarzy turnieju, Portugalią. Pozostali odpadli w grupie. Największym zaskoczeniem było szybkie pożegnanie Hiszpanii, która zajęła trzecie miejsce, za Portugalczykami i Grekami. W tej samej grupie czwartą lokatę zajęli inni uczestnicy baraży, Rosjanie.
Początkowy etap turnieju nie okazał się także szczęśliwy dla Chorwatów, którzy trafili do trudnej grupy z Anglią i Francją (wówczas z każdej grupy wychodziły po dwie ekipy). Z kolei Łotysze zakończyli zmagania z jednym, ale sensacyjnym punktem, w rywalizacji z Niemcami.
W tym turnieju liczba uczestników baraży, którzy wyszli z grupy była odrobinę wyższa. Do fazy pucharowej awansowali Portugalczycy, którzy zagrali w półfinale (przegrali z Hiszpanią w rzutach karnych), a wcześniej wyeliminowali Czechów po golu Cristiano Ronaldo.
Szczęścia znów nie mieli Chorwaci, którzy tym razem trafili do grupy z ówczesnymi mistrzami świata – Włochami oraz późniejszymi mistrzami Europy, Hiszpanami. Trzecim jej rywalem byli inni zwycięzcy baraży, Irlandczycy (zakończyli turniej bez punktów).
Cztery lata później znów dwóch uczestników baraży zagrało w fazie pucharowej. W 1/8 finału zarówno Węgrzy i Irlandczycy trafili jednak na bardzo silnych przeciwników. Pierwsi przegrali z Belgią aż 0:4, natomiast drudzy ulegli zmierzającej do finału Francji, choć starali się nawiązywać walkę (1:2).
Z grupy nie wyszli Ukraińcy i Szwedzi. Pierwsi nie zdobyli ani punktu w grupie z Polską, Niemcami oraz Irlandią Północną. Drudzy uzyskali punkt (zremisowali z Irlandczykami i przegrali z Włochami i Belgami).
Ostatnie mistrzostwa Europy nie okazały się udane dla żadnego ze zwycięzców baraży. Macedończycy, Szkoci i Węgrzy zakończyli zmagania bez zwycięstwa – wszyscy zajęli ostatnie miejsca w swoich grupach.
Nieco lepiej – za sprawą zwycięstwa z Polską – wypadli Słowacy. Z trzema punktami zajęli przedostatnią lokatę w grupie, ale byli ostatni w klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc.
Euro 2004: Chorwacja (faza grupowa), Hiszpania (faza grupowa), Holandia (półfinał), Łotwa (faza grupowa), Rosja (faza grupowa)
Euro 2012: Chorwacja (faza grupowa), Czechy (ćwierćfinał), Irlandia (faza grupowa), Portugalia (półfinał)
Euro 2016: Irlandia (1/8 finału), Szwecja (faza grupowa), Ukraina (faza grupowa), Węgry (1/8 finału)
Euro 2020::Macedonia Północna (faza grupowa), Słowacja (faza grupowa), Szkocja (faza grupowa), Węgry (faza grupowa)
2 - 1
Polska
8 - 0
Malta
0 - 2
Holandia
0 - 0
Litwa
2 - 0
Malta
2 - 2
Finlandia
0 - 1
Finlandia
1 - 0
Litwa
16:00
Malta
18:45
Polska
16:00
Holandia
18:45
Finlandia
16:00
Litwa
18:45
Holandia
16:00
Finlandia
18:45
Polska
17:00
Malta
19:45
Holandia