| Boks

Czy w boksie kobiet rywalizują mężczyźni? Obalamy mity o Imane Khelif i i Lin Yu-Ting

Imane Khelif, Lin Yu-Ting (fot. Getty Images)
Imane Khelif, Lin Yu-Ting (fot. Getty Images)

Olimpijski turniej bokserski kobiet cieszy się zaskakująco wielkim zainteresowaniem na całym świecie, niestety nie z powodu sportu. Ogromne kontrowersje wywołują występy Imane Khelif z Algierii i Lin Yu-Ting z Tajwanu, które wygrały swoje pierwsze walki w Paryżu. W przestrzeni medialnej pojawiło się mnóstwo fake newsów dotyczących obu zawodniczek. Czas najwyższy odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące Imane Khelif i Lin Yu-Ting.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Ma walczyć z Algierką. "Nie skupiam się na jej płci"

Czytaj też

Imane Khelif (fot. Getty Images)

Ma walczyć z Algierką. "Nie skupiam się na jej płci"

Kontrowersje wokół olimpijek z Paryża Imane Khalif i Lin Yu-Ting

O Khelif było głośno jeszcze zanim weszła do ringu w Paryżu. Jej zdjęcia obiegły światowe media, które pisały o "mężczyźnie rywalizującym z kobietami". Pojawiały się też wpisy w mediach społecznościowych na temat "transseksualisty bijącego kobiety", ale szybko były kasowane, gdy ich autorzy uświadomili sobie, że padli ofiarą manipulacji.

Dyskusja rozgorzała z poczwórną siłą po pierwszym występie Khelif na igrzyskach olimpijskich. W czwartek rywalizowała w 1/8 finału z Włoszką Angelą Carini, która zaledwie po 46 sekundach zrezygnowała z dalszej walki, a następnie padła na kolana i się rozpłakała. Na temat walki wypowiedzieli się m.in. premier Włoch Giorgia Meloni, pisarka J.K. Rowling oraz właściciel X-a Elon Musk, którzy potępili dopuszczenie do występu Khelif. Krytykowali, prawdopodobnie nie posiadając pełnego obrazu sytuacji.



Ma walczyć z Algierką. "Nie skupiam się na jej płci"

Czytaj też

Imane Khelif (fot. Getty Images)

Ma walczyć z Algierką. "Nie skupiam się na jej płci"

Polak nie pojechał na IO przez działaczy. "Zabrakło 300 dolarów"

Czytaj też

Grzegorz Proksa w 2004 roku

Polak nie pojechał na IO przez działaczy. "Zabrakło 300 dolarów"

Sprawa jest skomplikowana, dlatego warto odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Odpowiedzi powstały po weryfikacji wszystkich dostępnych dokumentów dotyczącej tej sprawy.

– Czy Imane Khelif jest mężczyzną?
NIE
. Imane Khelif to kobieta. Na ringach międzynarodowych występuje od 2018 roku w rywalizacji kobiet. 

– Czy Imane Khelif jest transpłciowym bokserem?
NIE. Zmiana płci w Algierii jest zabroniona.

– Dlaczego Imane Khelif została zdyskwalifikowana na MŚ 2023?
Khelif dotarła do półfinału, w którym pokonała Janjaem Suwannapheng z Tajlandii 5:0, ale krótko później została zdyskwalifikowana. Teoretycznie, należał jej się brązowy medal (w boksie wszyscy półfinaliści otrzymują brązowe medale), jednak odebrano jej krążek podobnie zresztą jak Lin Yu-Ting z Tajwanu, która w ringu wywalczyła srebro (również występuje na igrzyskach w Paryżu, gdzie dotarła już do ćwierćfinału kategorii do 57 kg). Obie zawodniczki zostały zdyskwalifikowane bo "nie przeszły testów kwalifikacyjnych dotyczących płci". Jednak Międzynarodowa Federacja Boksu IBA, która organizowała zawody, nie opublikowała żadnych dokumentów ani badań, jakie przeprowadzono. Przed 2023 rokiem Imane Khelif bez przeszkód rywalizowała w turniejach organizowanych przez IBA i AIBA.

– Czy sprawa Imane Khelif i Lin Yu-Ting ma podtekst polityczny?
TAK
. Po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie udowodniono korupcję i ustawianie pojedynków, szefem Międzynarodowej Federacji Bokserskiej (wtedy jeszcze AIBA) był Uzbek Gafur Rachimow, współpracownik Władimira Putina, który był podejrzewany o przynależność do rosyjskiej mafii, handlującej na masową skalę narkotykami. 

Skompromitowanego działacza zastąpił w 2020 roku inny współpracownik Putina – Rosjanin Umar Kremlew. Sponsorem federacji (już IBA) został Gazprom, a Kremlew obiecywał gigantyczne, niespotykane dotąd w boksie amatorskim, wypłaty dla medalistów imprez międzynarodowych. W maju 2022 roku już po barbarzyńskim ataku Rosji na Ukrainę, Kremlew został ponownie wybrany prezesem IBA, choć wszystko odbyło się w atmosferze skandalu, bo jego potencjalnych kontrkandydatów wykluczono jeszcze przed głosowaniem. Powód? "Zbyt wczesne rozpoczęcie kampanii wyborczej". 

IBA (a wcześniej AIBA) od dawna jest na celowniku Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który w 2019 roku odebrał mu prawo organizacji turnieju bokserskiego na igrzyskach olimpijskich. W Tokio doszło do absurdu, bo rywalizację pięściarzy i pięściarek organizowała... Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna. W Paryżu organizuje je sam MKOl. IBA od lat jest w otwartym konflikcie z MKOl i niewykluczone, że odebranie możliwości organizacji igrzysk jest jednym z powodów, dlaczego IBA jest teraz tak aktywna w dyskredytowaniu obu zawodniczek.

Khelif i Yu-Ting wystąpiły na igrzyskach olimpijskich w Tokio, jednak bez większych sukcesów (Yu-Ting odpadła po pierwszej walce, a Khelif – po drugiej). Być może dlatego nie było wtedy o nich głośno?


Polak nie pojechał na IO przez działaczy. "Zabrakło 300 dolarów"

Czytaj też

Grzegorz Proksa w 2004 roku

Polak nie pojechał na IO przez działaczy. "Zabrakło 300 dolarów"

"Lubiła wypić i zapalić, przed igrzyskami żyje jak mnich"

Czytaj też

Julia Szeremeta (fot. Polski Związek Bokserski)

"Lubiła wypić i zapalić, przed igrzyskami żyje jak mnich"

Imane Khalif a "chromosomy XY"

– Czy badania Imane Khelif wykazały obecność "chromosomów XY"?
BRAK JAKICHKOLWIEK DOWODÓW
. Argument o chromosomach XY jest głównym orężem tych, którzy deprecjonują Imane Khelif i Lin Yu-Ting. Sęk w tym, że... nie ma to żadnych dowodów. O chromosomach XY mówi jedynie Umar Kremlew, który stwierdził, że "udowodniono, że Khelif ma chromosomy XY, w przeciwieństwie do kobiet, które mają chromosowy XX". Informację opublikowała rosyjska agencja informacyjna TASS, a obecnie kolportują ją w mediach społecznościowych przede wszystkim ruskie trolle. Niestety, wiele osób daje się na to nabierać.

– Czy kobiety mogą posiadać chromosomy XY?
Według amerykańskiego lekarza medycyny sportowej Briana Sutterera (ponad 775 tys. subskrybentów na YouTube) to niewykluczone.

"To bardzo skomplikowany temat. Z reguły kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni jeden chromosom X i jeden chromosom Y. Ale to nie jest zero-jedynkowa sytuacja. Czasem może się zdarzyć, że kobiety również będą miały chromosomy X i Y, podobnie jak mężczyźni mogą mieć dwa chromosomy X". 


– Czy badania Imane Khelif wykazały podwyższony poziom testosteronu?
NIE. Sami przedstawiciele IBA przyznali, że nie przeprowadzali w 2023 roku badań na podwyższony poziom testosteronu u dwóch zdyskwalifikowanych zawodniczek. Jednocześnie... nie wiadomo jakie badania zostały wykonane, po których zdecydowano o dyskwalifikacji. "Był to oddzielny i uznany test, którego szczegóły pozostają poufne" – czytamy w oświadczeniu IBA opublikowanym w środę 31 lipca.

Ciekawe światło na sprawę rzuciła Lin Yu-Ting, która powiedziała, że w trakcie mistrzostw świata w 2023 roku została poproszona o podpisanie dokumentu, w którym miała się przyznać do naruszenia zasad. Yu-Ting nie zgodziła się, po czym miała usłyszeć, że zostanie pozbawiona medalu niezależnie od tego czy podpisze się pod dokumentem.

"Lubiła wypić i zapalić, przed igrzyskami żyje jak mnich"

Czytaj też

Julia Szeremeta (fot. Polski Związek Bokserski)

"Lubiła wypić i zapalić, przed igrzyskami żyje jak mnich"

"Zmarł na moich oczach". Pięściarz z polskimi korzeniami o tragedii na IO

Czytaj też

Ato Plodzicki-Faoagali tuż przed pierwszą walką w Paryżu stracił trenera (fot. Facebook)

"Zmarł na moich oczach". Pięściarz z polskimi korzeniami o tragedii na IO

MKOl zabrał głos ws. Imane Khelif i Lin Yu-Ting

– Jak zamieszanie wokół płci komentuje sama Imane Khelif?
Khelif po tym jak została zdyskwalifikowana na mistrzostwach świata w 2023 roku powiedziała algierskiej telewizji, że cała sprawa jest "ogromnym spiskiem, by uniemożliwić Algierii zdobycie złotego medalu". Po pierwszej walce na igrzyskach olimpiskich w Paryżu w rozmowie z BBC powiedziała: "Przyjechałam tu po złoto. Nic mnie to nie obchodzi. Będę walczyć z każdym".

– Jak walkę z Imane Khelif skomentowała Angela Carini?
W wywiadach po walce Carini ze łzami w oczach powiedziała: "Bolała mnie twarz i nos. Nie mogłam już oddychać. Myślałam o rodzinie, spojrzałam na brata na trybunach i podeszłam do narożnika, żeby się wycofać. Nigdy nie dostałam tak mocnego ciosu". Ta wypowiedź była cytowana na całym świecie, ale Włoszka dodała jeszcze coś, co jednak przeszło bez głośniejszego echa. Mianowicie zapewniła, że nie wycofała się z premedytacją i... przeprosiła rywalkę. "Wszystkie te kontrowersje mnie smucą. Przykro mi z powodu mojej przeciwniczki. Jeśli MKOl powiedział, że może walczyć, szanuję tę decyzję. To wycofanie i brak podania ręki to nie było coś, co zrobiłam zamierzenie. Właściwie to chciałabym przeprosić ją i wszystkich. Byłam zła, bo moje marzenia o medalu olimpijskim poszły z dymem. Nie mam nic przeciwko Khelif. Gdybym spotkała ją ponownie, przytuliłabym ją" (cytaty za: La Gazzetta dello Sport).

– Jak zamieszanie wokół Khelif komentuje Algierski Komitet Olimpijski?
Jeszcze przed startem Khelif w Paryżu Algierski Komitet Olimpijski wydał oświadczenie: "Algierski Komitet Olimpijski stanowczo potępia nieetyczne ataki i oczernianie naszej szanowanej sportsmenki Imane Khelif za pomocą bezpodstawnej propagandy ze strony niektórych zagranicznych mediów (...) Tego rodzaju ataki na jej osobowość i godność są głęboko niesprawiedliwe, zwłaszcza gdy przygotowuje się ona do szczytowego momentu swojej kariery, jakim są igrzyska olimpijskie. Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, by chronić naszą mistrzynię".

– Jak sprawę Imane Khalif i Lin Yu-Ting skomentował Międzynarodowy Komitet Olimpijski?
MKOl wydał specjalne oświadczenie w sprawie Imane Khelif i Lin Yu-Ting:

"Każdy człowiek ma prawo do uprawiania sportu bez dyskryminacji.

Wszyscy sportowcy biorący udział w turnieju bokserskim Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 przestrzegają przepisów dotyczących kwalifikowalności i uczestnictwa w zawodach, a także wszystkich obowiązujących przepisów medycznych ustalonych przez Paris 2024 Boxing Unit (PBU). Podobnie jak w przypadku poprzednich zawodów bokserskich na igrzyskach olimpijskich, płeć i wiek sportowców są ustalane na podstawie ich paszportu. Zasady te obowiązywały również w okresie kwalifikacyjnym, w tym podczas turniejów bokserskich Igrzysk Europejskich 2023, Igrzysk Azjatyckich, Igrzysk Panamerykańskich i Igrzysk Pacyfiku, afrykańskiego turnieju kwalifikacyjnego 2023 w Dakarze oraz dwóch światowych turniejów kwalifikacyjnych, które odbyły się w Busto Arsizio i Bangkoku w 2024 r. Wzięło w nich udział łącznie 1471 różnych bokserów ze 172 Narodowych Komitetów Olimpijskich, Reprezentacja Uchodźców Bokserskich i Indywidualni Neutralni Zawodnicy, a odbyło się ponad 2000 walk kwalifikacyjnych (...)

W raportach widzieliśmy mylące informacje na temat dwóch zawodniczek biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Obie zawodniczki od wielu lat rywalizują w międzynarodowych zawodach bokserskich w kategorii kobiet, w tym w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, Mistrzostwach Świata Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu (IBA) i turniejach zatwierdzonych przez IBA.

Ci dwaj sportowcy padli ofiarą nagłej i arbitralnej decyzji IBA. Pod koniec Mistrzostw Świata IBA w 2023 r. zostali nagle zdyskwalifikowani bez należytego procesu.

Zgodnie z protokołami IBA dostępnymi na ich stronie internetowej, decyzja ta została początkowo podjęta wyłącznie przez Sekretarza Generalnego i Dyrektora Generalnego IBA. Zarząd IBA ratyfikował ją dopiero później i dopiero później zażądał, aby procedura postępowania w podobnych przypadkach w przyszłości została ustanowiona i uwzględniona w Regulaminie IBA. W protokołach napisano również, że IBA powinna "ustanowić jasną procedurę dotyczącą testowania płci".

Obecna agresja wobec tych dwóch sportowców opiera się wyłącznie na tej arbitralnej decyzji, która została podjęta bez żadnej właściwej procedury – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ci sportowcy od wielu lat rywalizowali w zawodach na najwyższym poziomie.

Takie podejście jest sprzeczne z dobrym zarządzaniem.

Zasady kwalifikowalności nie powinny być zmieniane w trakcie trwania zawodów. Wszelkie zmiany zasad muszą być zgodne z odpowiednimi procedurami i opierać się na dowodach naukowych.

MKOl zobowiązuje się do ochrony praw człowieka wszystkich sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich zgodnie z Kartą Olimpijską , Kodeksem Etycznym MKOl i Strategicznymi Ramami Praw Człowieka MKOl . MKOl jest zasmucony nadużyciami, których obecnie doświadczają obaj sportowcy".

– Ile walk przegrały Imane Khelif i Lin Yu-Ting?
Propagandyści i pożyteczni idioci zbudowali obraz Imane Khelif i Lin Yu-Ting jako terminatorów, z którymi żadna kobieta nie ma szans w ringu. Tymczasem według serwisu Boxrec.com Khelif przegrała 9 pojedynków, a Yu-Ting – 14. Należy jednak zaznaczyć, że z pewnością było tych porażek więcej, bo Boxrec stosunkowo od niedawna publikuje występy w boksie amatorskim i to nie wszystkie. 

– Kiedy kolejne walki Imane Khelif i Lin Yu-Ting na igrzyskach olimpijskich w Paryżu?
Imane Khelif w ćwierćfinale kategorii do 66 kg zmierzy się z Węgierką Anną Lucą Hamori w sobotę 3 sierpnia o godzinie 17:22. Z kolei Lin Yu-Ting w ćwierćfinale kategorii do 57 kg skrzyżuje rękawice z Bułgarką Swietłaną Stanewą, a walkę zaplanowano na niedzielę 4 sierpnia na godzinę 11:00.

"Zmarł na moich oczach". Pięściarz z polskimi korzeniami o tragedii na IO

Czytaj też

Ato Plodzicki-Faoagali tuż przed pierwszą walką w Paryżu stracił trenera (fot. Facebook)

"Zmarł na moich oczach". Pięściarz z polskimi korzeniami o tragedii na IO

Zobacz też
Polacy zdobyli 4 medale PŚ! "Niedosyt, mam dosyć ładnych porażek"
Grzegorz Proksa (fot. PAP/Grzegorz Momot)
tylko u nas

Polacy zdobyli 4 medale PŚ! "Niedosyt, mam dosyć ładnych porażek"

| Boks 
Historyczny sukces polskich pięściarek! "Przyszłość jest nasza"
Reprezentantki Polski w boksie olimpijskim wywalczyły siedem medali, w tym dwa złote w Pucharze Świata w Brazylii (fot. Polski Związek Bokserski)
tylko u nas

Historyczny sukces polskich pięściarek! "Przyszłość jest nasza"

| Boks 
Turniej jak z bajki. Reprezentanci Polski rozbudzili nadzieje [KOMENTARZ]
Barbara Marcinkowska wywalczyła złoty medal PŚ w boksie olimpijskim w kategorii do 70 kg (fot.  PAP)
polecamy

Turniej jak z bajki. Reprezentanci Polski rozbudzili nadzieje [KOMENTARZ]

| Boks 
Polak mistrzem Europy! Pokonał faworyta
Mateusz Tryc z pasem mistrza Europy WBO (fot. Instagram/Mateusz Tryc)

Polak mistrzem Europy! Pokonał faworyta

| Boks 
Drugie złoto dla Polski w PŚ w boksie olimpijskim!
barbara Marcinkowska (fot. PAP/Piotr Polak)

Drugie złoto dla Polski w PŚ w boksie olimpijskim!

| Boks 
Najnowsze
Leo Beenhakker nie żyje. Oglądaj wydanie specjalne
trwa
Leo Beenhakker nie żyje. Oglądaj wydanie specjalne
| Piłka nożna 
Leo Beenhakker nie żyje. Wspominamy byłego selekcjonera reprezentacji Polski
Dla kogo mistrzostwo? Wskazaliśmy faworyta! [POWER RANKING]
Daniel Bewley przed Bartoszem Zmarzlikiem. Czy tak samo Betard Sparta Wrocław w końcu dojedzie do ligowej mety przed Orlen Oil Motorem Lublin? (fot. Getty)
nowe
Dla kogo mistrzostwo? Wskazaliśmy faworyta! [POWER RANKING]
| Motorowe / Żużel 
Thurnbichler podjął decyzję! Jest odpowiedź na propozycję PZN
Thomas Thurnbichler (fot. Getty Images)
pilne
Thurnbichler podjął decyzję! Jest odpowiedź na propozycję PZN
| Skoki narciarskie 
Maciej Sadlok: z meczu na mecz jest coraz trudniej [WIDEO]
fot. TVP Sport
nowe
Maciej Sadlok: z meczu na mecz jest coraz trudniej [WIDEO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Kamil Antonik: mogliśmy prowadzić 4:1, to byłby sprawiedliwy wynik [WIDEO]
fot. TVP Sport
nowe
Kamil Antonik: mogliśmy prowadzić 4:1, to byłby sprawiedliwy wynik [WIDEO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Futbol, kawa i papierosy. Jacek Kurowski wspomina Leo Beenhakkera
Leo Beenhakker (fot. Getty Images)
Futbol, kawa i papierosy. Jacek Kurowski wspomina Leo Beenhakkera
| Piłka nożna / Reprezentacja 
"Ktoś więcej, niż tylko trener". Rafał Ulatowski o Leo Beenhakkerze [WIDEO]
fot. TVP Sport
"Ktoś więcej, niż tylko trener". Rafał Ulatowski o Leo Beenhakkerze [WIDEO]
| Piłka nożna 
Do góry