Coraz więcej wskazuje na to, że w Małopolskim Związku Piłki Nożnej dojdzie do zmiany prezesa. Jeden z kandydatów, Bartosz Ryt zaprezentował zdjęcie z nowo wybranymi prezesami podokręgów, którzy popierają jego kandydaturę. Jeśli nikt się nie wyłamie, głosy osób widocznych na zdjęciu i ich delegatów wystarczą Rytowi do zwycięstwa.
Tegoroczna kampania wyborcza w Małopolskim Związku Piłki Nożnej jest wyjątkowo ciekawa, także ze względu na nazwiska które się w nią zaangażowały. O ponowną elekcję walczyć będzie obecny prezes Ryszard Kołtun, jednak to nie musi się udać. Od dłuższego czasu w terenie bardzo mocno działa Bartosz Ryt. To prawnik, który ma już bardzo duże doświadczenie z pracy w związku. Był wiceprezesem ds. prawnych, a dziś jest w otwartej opozycji i – wedle ostrożnych rachunków – faworytem do zwycięstwa.
Grono kandydatów uzupełnia Adam Kokoszka, który do wyścigu dołączył najpóźniej. Być może za późno. Kokoszka to były piłkarz, 11-krotny reprezentant Polski, za to już z niemałym doświadczeniem w biznesie i strukturach sportowych. Za jego sprawą na scenie pojawił się wspierający go Marek Koźmiński. Ważną postacią w sztabie wyborczym Ryta jest za to Piotr Szefer. Te dwa nazwiska sprawiają, że choć walka toczy się o władzę w Krakowie, małopolska rozgrywka emocjonuje całą piłkarską Polskę.
Koźmiński to były wiceprezes PZPN. Człowiek Zbigniewa Bońka i jeden z najaktywniejszych krytyków Cezarego Kuleszy. Szefer natomiast to człowiek, który jako sprawny organizator pomógł Kuleszy wygrać wybory, a potem popadł w niełaskę i musiał opuścić federację. Dziś chce wrócić, a droga wiedzie przez Kraków. Jedno jest pewne – jeśli w Krakowie wygra Ryt lub Kokoszka, Małopolska przejdzie do opozycji wobec obecnego prezesa. A to może mieć niemały wpływ na przebieg czerwcowych wyborów na prezesa PZPN.
A więc wróćmy do Krakowa. Znane są już wszystkie nazwiska delegatów. Największą grupę stanowią przedstawiciele czternastu podokręgów i strefy krakowskiej. Prezesi dziesięciu z nich stanęli w minionym tygodniu do zdjęcia z Rytem deklarując poparcie dla jego kandydatury. Na fotografii widzimy prezesów podokręgów Oświęcim, Limanowa, Gorlice, Bochnia, Brzesko, Nowy Sącz, Podhale, Wieliczka, Myślenice. Jest tu także bliski współpracownik Ryta, Kazimierz Śliwiński, który reprezentuje nieistniejący już dziś ale całkiem mocno zwarty ideowo podokręg Kraków jednoczący w swoich rękach aż 19 głosów.
Jeśli przyjmiemy, że nikt z prezesów obecnych na fotografii nie wyłamie się z poparcia dla Ryta i będzie w stanie w pełni zapanować nad swoimi delegatami, łącznie przekażą na jego poparcie 60 głosów. To wystarczy, by wygrać, bo wszystkich głosów jest 114. Ale to nie wszystko, bowiem Ryt może liczyć na poparcie kilku klubów, a odbił nawet parę głosów z wewnętrznych komisji MZPN. A to oznaczałoby sromotną porażkę Kołtuna, bo przecież te głosy są zazwyczaj z góry "zarezerwowane" dla urzędującego prezesa. Sztab Ryta liczy dziś na 75-76 głosów, ale aż o taką dyscyplinę wyborczą będzie chyba trudno.
A co zresztą kandydatów? Kołtun może liczyć na poparcie Olkusza, Tarnowa i Żabna. Otrzyma także dwa głosy od Bruk-Betu Nieciecza. Delegatem tego klubu na walne będzie obecny wiceprezes MZPN, Jerzy Nagawiecki, który stanowi bezpośrednie zaplecze Kołtuna. To on odpowiada m.in. za to, by poszczególne głosowania szły po myśli zarządu związku. Kołtun na wyborach pojawi się z mandatem otrzymanym od rady seniorów.
Zdecydowanie trudniej policzyć głosy Adama Kokoszki. Na trzy tygodnie przed wyborami na pewno nie jest faworytem do zwycięstwa. To może się zmienić tylko wtedy, jeśli okaże się, że przynajmniej w kilku podokręgach blefowano lub w ostatniej chwili doszło do zmiany preferencji. Na dziś Kokoszka na pewno może liczyć na dwa głosy Wisły Kraków, zresztą na walne przyjedzie jako delegat Białej Gwiazdy właśnie.
Wybory odbędą się 26 kwietnia na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Początek, dość nietypowo, wyznaczono na dość wczesny poranek. Szczególnie jak na sobotę. Start obrad zaplanowano na godzinę 9:30.
W walnym weźmie udział 114 delegatów. Kto ma ile głosów? Oto rozpiska za MZPN
Podokręgi:
Strefa Kraków – 19 delegatów
Podokręg w Bochni – 4
Podokręg w Brzesku – 4
Podokręg w Chrzanowie – 4
Podokręg w Gorlicach – 3
Podokręg w Limanowej – 4
Podokręg w Myślenicach – 5
Podokręg w Nowym Sączu – 6
Podokręg w Olkuszu – 4
Podokręg w Oświęcimiu – 4
Podokręg Podhalański – 6
Podokręg w Tarnowie – 6
Podokręg w Wadowicach – 9
Podokręg w Wieliczce – 5
Podokręg w Żabnie – 4
Kluby Ekstraklasy:
KS Cracovia S.A. – 2
Niepołomicki Sport sp. z o.o. – 2
Kluby I ligi:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – 2
TS Wisła Kraków S.A. – 2
Kluby II ligi:
Hutnik Kraków sp. z o.o. – 1
Wieczysta Kraków – 1
Kluby III ligi:
Podhale Nowy Targ – 1
Sandecja Nowy Sącz – 1
Unia Tarnów – 1
Wiślanie Skawina – 1
Jednostki MZPN:
Trenerzy – 3
Sędziowie – 3
Piłkarstwo kobiece – 2
Piłka halowa – 1
Rada Seniorów – 2
Klub Wybitnego Piłkarza Małopolski – 2