Sędzią meczu Inter Mediolan – Bayern Monachium, który będzie transmitowany na TVP Sport, TVPSPORT.PL i w innych kanałach TVP, będzie Slavko Vincić ze Słowenii. Ta obsada zaskakuje nawet samych sędziów. Podobnie jak wyznaczenie Maurizio Marianiego z Włoch do prowadzenia meczu Borussia Dortmund – Barcelona (3:1, 3:5 w dwumeczu) i... Andrei Colombo również z Włoch do finału Ligi Młodzieżowej.
Slavko Vincić bezsprzecznie jest jednym z najbardziej doświadczonych sędziów UEFA. Uznawany jest za czołowego arbitra Europy. W ubiegłym roku sędziował finał Ligi Mistrzów, więc wyznaczenie go do prowadzenia rewanżu w ćwierćfinale następnej edycji tych rozgrywek jest absolutnie naturalne. Jednak zupełnie niepotrzebnie UEFA wyznaczyła go do pracy w spotkaniu Bayernu – tej samej drużynie drugi raz z rzędu, a trzeci w tym sezonie.
Wcześniej Słoweniec prowadził spotkania Barcelona – Bayern (4:1) i Bayer Leverkusen – Bayern (0:2). Nic nadzwyczajnego się nie stało, może i tym razem nic się nie stanie, ale w Europie jest tylu sędziów, że nie trzeba niepotrzebnie ryzykować, choćby nawet tylko trochę, powtarzając obsadę w taki sposób.
Taka decyzja UEFA wywołała zdziwienie w środowisku sędziowskim, ale ono i tak jest niczym przy niesmaku, który wzbudziło nominowanie Maurizio Marianiego z Włoch do sędziowania spotkania Borussia – Barcelona.
Mariani ma bardzo dobry okres w karierze. Niedawno błysnął prowadząc w Lidze Mistrzów mecz AS Monaco – Benfica Lizbona, w nagrodę został nominowany do pracy w ćwierćfinale Paris Saint-Germain – Aston Villa, a po nim został wyznaczony do pracy w… rewanżowym meczu ćwierćfinałowym w Dortmundzie. Co w tym dziwnego, co niesmacznego?
Otóż to, że sędziów w kategorii UEFA Elite jest obecnie 30, meczów ćwierćfinałowych w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji w sumie jest 24, więc dla sześciu arbitrów meczu zabrakło. Wyznaczenie jednego na dwa mecze w tej samej fazie rozgrywek świadczy o tym, że albo zbyt wielu jest chorych czy kontuzjowanych, albo zbyt wielu według UEFA jest w formie nieodpowiedniej do prowadzenia meczów na tym szczeblu, albo… na zbyt wiele meczów przewodniczący Komisji Sędziowskiej UEFA Roberto Rosetti z Włoch wyznacza swoich rodaków. I to jest ewidentnie ten przypadek, o czym świadczą również inne obsady.
Lato 2024 dla Włochów zapowiadało się fenomenalne: na Euro 2024 Rosetti powołał dwóch sędziów głównych z Italii – Daniele Orsato i Marco Guidę. To można było przyjąć bez słowa, bo Orsato był sędzią wybitnym, a Guida miał być jego sukcesorem. Gdy jednak na turniej Copa America – w ramach wymiany sędziów między CONMEBOL i UEFA – Rosetti też wysłał rodaka, właśnie Marianiego, o szefie sędziów coraz więcej osób zaczęło mówić bardziej krytycznie.
Sytuacja pogorszyła się, gdy Orsato potknął się podejmując złe decyzje w meczu Szwajcaria – Niemcy, a Guida sędziując spotkania Portugalia – Czechy i Francja – Polska zasłużył na tytuł najgorszego arbitra turnieju.
Mimo to, decyzji korzystnych i bardzo korzystnych dla sędziów z Włoch Rosetti jako szef sędziów UEFA podjął i nadal podejmował tak wiele, że trudno jest je zliczyć.
Spektakularna była na przykład nominacja dla Andrei Colombo, który w pierwszym roku kariery sędziego międzynarodowego został wyznaczony do prowadzenia meczu Anglia – Grecja na Wembley w Lidze Narodów B.
Cóż, to nominacja taka jakby Colombo miał talent na miarę Pierluigiego Colliny, który w drugim roku kariery sędziego FIFA był na igrzyskach olimpijskich w Atlancie i w tym samym 1996 roku zadebiutował w Lidze Mistrzów, albo na miarę Markusa Merka z Niemiec, który w pierwszym roku bycia sędzią FIFA prowadził mecze igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Być może ma. Rosetti jest konsekwentny i dalej stawia bardzo mocno na Colombo, nie zważając na opinie osób z innych krajów.
Na przełomie stycznia i lutego tego roku – znowu w ramach wymiany między CONMEBOL i UEFA – wysłał do Ameryki Południowej kolejnego arbitra z Europy. Znowu Włocha. Tym razem był nim... Colombo. W Wenezueli prowadził pięć meczów mistrzostw kontynentu drużyn do lat 20.
Teraz do końca zbliżają się rozgrywki Ligi Młodzieżowej UEFA, nazywane tez młodzieżową ligą mistrzów. 28 kwietnia w Nyonie odbędzie się finał. Jeszcze nie wiadomo, kto w nim zagra, bo półfinały odbędą się trzy dni wcześniej, ale już wiadomo, że w finale sędzią głównym będzie… Colombo. Jakby w Europie – poza Włochami – nie było innych sędziów, którym można byłoby dać jedną z szans, które – jedną za drugą – dostaje Colombo.
I do tego wszystkiego doszły nominacje dla Marianiego do prowadzenia dwóch z ośmiu meczów ćwierćfinałowych Ligi Mistrzów… Atmosfera wokół sędziów z Włoch i Rosettiego gęstnieje.
Szefem Komisji Sędziowskiej FIFA też jest Włoch, ale inny: Pierluigi Collina. Właśnie ogłosił listę sędziów powołanych na klubowe mistrzostwa świata w USA. Z Europy jest ich 11. Są to: Szymon Marciniak, Espen Eskas z Norwegii, Istvan Kovacs z Rumunii, Danny Makkelie z Holandii, Glenn Nyberg ze Szwecji, Slavko Vincić ze Słowenii, Felix Zwayer z Niemiec oraz dwaj sędziowie z Anglii – Michael Oliver i Anthony Taylor – i dwaj z Francji – François Letexier i Clement Turpin. Kogo brakuje? Z Europy z krajów najsilniejszych w piłce nożnej nie ma tylko Hiszpanów, co nie powinno zaskakiwać, oraz... właśnie Włochów.
Czyli: według FIFA żaden nie zasłużył na udział w turnieju najlepszych klubów świata, a według UEFA jeden zasługiwał na aż dwa z ośmiu ćwierćfinałów Ligi Mistrzów.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.