Kryzys gospodarczy czy nie – na piłce nożnej nikt w Europie nie oszczędza. A przynajmniej nie w pięciu największych ligach, gdzie za nowych zawodników zapłacono tego lata prawie 3 miliardy euro. To 10,8% więcej niż przed rokiem…
Kiedy w zeszłym sezonie w Anglii "pękła" magiczna bariera miliarda euro, wydawało się, że czołowe kluby nasyciły się nowymi graczami na co najmniej kilka sezonów.
Nic bardziej mylnego. A przynajmniej nie dopóki na mapie Europy widnieje miasto Manchester. Tylko City i United bowiem, ściągając do siebie m.in. Kevina de Bruyne, Raheema Sterlinga (City), Anthony’ego Martiala czy Bastiana Schweinsteigera (United), wydały tego lata ponad 350 milionów euro. To więcej, niż wszystkie kluby Ligue 1 razem wzięte...
Pomogła… telewizja
Szejkowie, amerykańscy miliarderzy, rosyjscy baroni naftowi – Premier League od lat bogaczami stoi. To dzięki nim na Wyspy trafiają coraz bardziej atrakcyjne nazwiska, sprawiający, że rozgrywki z roku na rok stają się coraz ciekawsze. Liga angielska od lat uważana jest zresztą za najsilniejszą na świecie, choć – paradoksalnie – kluby z tego kraju właściwie nie wygrywają w Europie…
Na piękne i nowoczesne stadiony chodzi jednak regularnie po kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy co tydzień współtworzą wielkie piłkarskie widowiska. Widowiska, które z przyjemnością oglądają miliony fanów nie tylko na Wyspach, ale też w Azji, USA i całej reszcie Europy.
A że Premier League to produkt świetnie zarządzany, na wzroście popularności korzystają wszyscy. Od sezonu 2016/2017 wpływy z praw telewizyjnych wzrosną z 3 miliardów funtów do ponad 5 za trzy lata współpracy. I choć już teraz najsłabszy klub ma zagwarantowane ok. 100 milionów, eksperci prognozują, że kwota ta z każdym kolejnym kontraktem będzie rosnąć.
Nic więc dziwnego, że w Anglii szaleją z wydatkami. Poza Manchesterem, wielkie pieniądze od lat na zawodników przeznaczają także Chelsea, Tottenham, Arsenal czy Liverpool. Tego lata dołączyło do nich jeszcze choćby Aston Villa (ponad 40 milionów euro) czy Newcastle (prawie 80 milionów euro). W kolejnych – by móc konkurować z najlepszymi – będą dołączać kolejni…
Barcelona i Real w cieniu
Reszta Europy także nie skąpiła grosza. Tym razem względny spokój zachowali najmożniejsi – wydatki Barcelony czy Realu w samej tylko Hiszpanii zostały przyćmione przez Valencię (Alvaro Negredo, Aymen Abdennour) i Atletico Madryt (Jackson Martinez, Luciano Vietto, Filipe Luis). Znów spektakularnie działało Paris Saint-Germain, ale lwią część ich wydatków transferowych pochłonął zakup Angela di Marii z Manchesteru United.
Wrażenie robi ofensywna postawa Włochów. O ile ruchy władz Juventusu Turyn (Mario Mandzukić, Paulo Dybala, Alex Sandro) – wobec rosnących ambicji klubu – były w pełni oczekiwane, o tyle już oba mediolańskie kluby wykazały się aktywnością co najmniej zaskakującą. Inter zaczął od 40 milionów wydanych na Geoffreya Kondogbię, a skończył sprowadzeniem Stevena Joveticia czy Ivana Perisicia, tworząc w środku pola bardzo atrakcyjną zbieraninę graczy młodych, wciąż będących na dorobku.
Przykłady Kevina de Bruyne (Wolfsburg -> Manchester City), Carlosa Bacci (Sevilla -> AC Milan) czy Christiana Benteke (Aston Villa -> Liverpool) pokazują, że dzięki sprzedaży jednego zawodnika klub jest w stanie sprowadzić nie jednego, lecz kilku jego potencjalnych następców. Co jednak bardziej istotne, zarabiane i wydawane pieniądze najczęściej “krążą” w obrębie “wielkiej piątki” – wyjątkiem jest tu liga portugalska, która tego lata oddała światu piłkarzy za prawie 300 milionów euro. Aż 220 milionów euro wydali Anglicy na piłkarzy z Bundesligi, a kolejne 185 na graczy z Ligue 1. Coraz rzadziej czołówka sięga po talenty z ligi serbskiej, chorwackiej i tym podobnych...
Najwyższe transfery lata:
1. Kevin De Bruyne, 75 milionów euro
VfL Wolfsburg -> Manchester City
2. Angel di Maria, 65 milionów euro
Manchester United -> Paris Saint-Germain
3. Raheem Sterling, 62,5 miliona euro
Liverpool FC -> Manchester City
4. Anthony Martial, 49 milionów euro
AS Monaco -> Manchester United
5. Christian Benteke, 46,5 miliona euro
Aston Villa -> Liverpool FC
6. Nicolas Otamendi, 44,5 miliona euro
Valencia CF -> Manchester City
7. Roberto Firmino, 41 milionów euro
Hoffenheim -> Liverpool FC
8. Arturo Vidal, 38 milionów euro
Juventus Turyn -> Bayern Monachium
9. Julian Draxler, 36 milionów euro
Schalke 04 -> VfL Wolfsburg
10. Mateo Kovacić, 35 milionów euro
Inter Mediolan -> Real Madryt
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.