Chińczycy przedstawili strategię rozwoju rodzimego futbolu. W 2020 roku piłkę nożną ma tam trenować 50 milionów ludzi. – Chcemy trzech rzeczy: zorganizować, awansować i wygrać mundial – powiedział Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.
Przywódca najludniejszego kraju świata jest zadeklarowanym fanem futbolu. Nic dziwnego, że opublikowany w poniedziałek plan powstał w wyniku współpracy rządu z narodową federacją. Przepisem na piłkarskie sukcesy ma być przede wszystkim rozwój infrastruktury.
Jak zostać mocarstwem?
W 2020 roku Chińczycy mają korzystać z 20 tysięcy boisk piłkarskich. Dekadę później jeden plac gry ma przypadać na 10 tysięcy osób – zakładają pomysłodawcy. Futbol będzie krzewiony w szkołach podstawowych – za cztery lata ma go trenować 30 milionów uczniów. W całym kraju sport ten będzie wówczas uprawiać 50 milionów osób.
Xi Jinping nie ukrywa ambitnych planów – chce aby reprezentacja była w stanie wygrać mundial już w 2030 roku. Dalsze plany zostały zapisane w strategii: "być mocarstwem pierwszej klasy w 2050 roku w przypadku mężczyzn i czołową drużyną świata w futbolu kobiecym w 2030 roku".
Kupują na potęgę
Popularność futbolu w Chinach podnosi ofensywa transferowa tamtejszych klubów. Wyjazd do Państwa Środka to coraz częstszy kierunek dla piłkarzy o uznanej marce w Europie. Tylko ostatniej zimy do najludniejsza kraju świata przenieśli się Iworyjczyk Gervinho, Kolumbijczycy Fredy Guarin i Jackson Martinez oraz Brazylijczyk Alex Teixeira, za którego Jiangsu Suning zapłaciło 50 milionów euro.
Wracający z Chin piłkarze podkreślają zazwyczaj dobrą infrastrukturę oraz reżim, któremu poddawani są miejscowi zawodnicy. W Państwie Środka coraz częściej pracują jednak przyjezdni szkoleniowcy. Trenerem czołowego zespołu Guangzhou Evergrande jest Brazylijczyk Luiz Felipe Scolari. Kadrę jeszcze niedawno prowadził Francuz Alain Perrin (w przeszłości Lyon i Marsylia), ale niezadowalające wyniki w kwalifikacjach (przede wszystkim bezbramkowe remisy z Hongkongiem) sprawiły, że zastąpił go Gao Hongbo.
Kwalifikacja i organizacja
Chińczycy liczą się w batalii o awans do finałów mistrzostw świata 2018. W drugiej rundzie zajęli drugie miejsce w grupie 3, ustępując Katarowi, ale decydująca dla losów awansu będzie trzecia faza (losowanie 12 kwietnia). Zespół z Państwa Środka wystąpił dotąd tylko raz na mundialu. Start w 2002 roku zakończył się jednak trzema porażkami w grupie, a reprezentacja nie zdołała nawet strzelić gola, ulegając kolejno Kostaryce (0:2), Brazylii (0:4) oraz Turcji (0:2).
Xi Jinping zaznacza jednak, że jego kraj chętnie zorganizuje także turniej finałowy mistrzostw świata. Sęk w tym, że FIFA wybierając gospodarza stara się rotować kontynentami. Azja będzie gościć mundial 2022 (Katar), więc pierwszą realną szansą dla Chin będzie impreza w 2034 roku. – To byłoby wstydliwe, gdybyśmy zagrali na mundialu dopiero jako gospodarz. Chyba jednak jeszcze gorzej byłoby nie wyjść z grupy, będąc gospodarzem – mówił już dwa lata temu Wang Wen, prezydent tamtejszej federacji piłkarskiej. Wtedy jeszcze za Wielkim Murem nie mieli jednak jeszcze tak ambitnej strategii rozwoju...
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.