| Lekkoatletyka

Kopron: trochę sobie ten medal "wymodliłam"...

Malwina Kopron (fot. Getty)
Malwina Kopron (fot. Getty)
Adrian Pudło

Malwina Kopron przebojem wdarła się na lekkoatletyczne salony. Choć ma dopiero 22 lata, właśnie zdobyła brązowy medal mistrzostw świata. Zdobyła też coś więcej: serca kibiców, zachwyconych jej spontanicznością i urokiem osobistym. Kim jest? Skąd zainteresowanie rzutem młotem? Czy będzie lepsza od Anity Włodarczyk?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

– Dużo gratulacji?
– Tak, aż za dużo (śmiech). Poddałam się, już nawet nie jestem w stanie tego odczytywać.

– To pierwsza taka sytuacja w karierze, prawda?
– Pierwsza, pierwsza.

– Miło?
– Pewnie, że tak. To bardzo przyjemne. Aż chce mi się jutro wstawać, żeby iść na siłownię i jeszcze się w tym sezonie poprawić.

– 22-letnia Anita Włodarczyk rzucała około 69 metrów. Pani rzuca 75. To co, niebawem rekordy świata?
– Nie no, ja mam znacznie gorsze warunki fizyczne niż Anita. Tylko 167 centymetrów wzrostu oznacza więcej pracy nad techniką, mniej siły… Mam krótsze ramiona, jestem raczej dość drobna, przy okazji chyba najniższa w całej stawce. Ale staram się, staram. Mogę rzucać 78 metrów. Czuję, że jeszcze w tym sezonie coś tam poprawię.

– Szymon Ziółkowski twierdzi, że poziom w rzucie młotem się obniża.
– No tak, trochę tak. Kiedy Anita zakończy karierę, to nie zapowiada się, żeby ktoś miał rzucać powyżej 80 metrów. Oczywiście poza mną. A tak poważnie: widać nawet po wynikach, że poziom spadł. Jeszcze parę lat temu dopiero przy rezultatach w okolicy 77-78 metrów można było myśleć o medalu. Wtedy były Chinki, była Betty Heidler, o Łysenko nie wspominając… W Rio, jeśli się nie mylę, wystarczyło już niecałe 75. Mnie pozostaje cieszyć się, że wskoczyłam na ten wyższy poziom i mogę się wokół tych medali jakoś “zakręcić”.

– Podium załatwiła sobie pani pierwszym rzutem.
– Założenie było takie, żeby mocno rozpocząć i zobaczyć, jak dziewczyny się z tego podnoszą. Pierwszy wyszedł, zeszła adrenalina, a potem – niestety – zaczęły się problemy. W drugim lekko zahaczyłam przy wejściu lewą stopą, później szarpnęłam potencjalnie dobry rzut, no i reszta konkursu to już nerwy. Bardzo nie lubię psuć rzutów, bardzo nie lubię rzucać źle. Strasznie się wtedy na siebie wściekam.

– Wiedziała pani po tej pierwszej próbie, że będzie co najmniej brąz?
– Trochę to sobie wymodliłam. Od razu wiedziałam, że na pewno prędzej czy później wyprzedzi mnie Anita, pewnie też jedna z Chinek. Nie wiedziałem co z resztą. Pamiętam, że jak w piątej próbie Wenxiu Zhang rzuciła gdzieś na moją linię, to błagałam w głowie, żeby okazało się, że to bliżej. Hanna Skydan z Azerbejdżanu też jest mocna, ale to nie był jej konkurs. Przed ostatnią kolejką podeszła do mnie Anita i zapytała kto może mnie ewentualnie wyprzedzić. Powiedziałam, że Chinka i Azerka, a ona od razu: “Chinka nie”. No i na szczęście żadnej się nie udało. Jak już było po wszystkim, to tylko weszłam do koła i od razu łzy płynęły mi do oczu.


– Jak to się stało, że młoda dziewczyna, jak pani, trafia do rzutu młotem? Zainspirowało oglądanie występów Kamili Skolimowskiej i Anity Włodarczyk?
– Nie, nie, niestety nie mam żadnej takiej fajnej, spektakularnej historii. Wyszło to po prostu tak, że rodzice dużo pracowali, a ja spędzałam sporo czasu z dziadkiem, który jest trenerem. No i że byłam bardzo ruchliwym dzieckiem, to jakoś poszło. Rzucałam sobie oszczepem, rzucałam sobie dyskiem, młotem… W końcu zdecydowałam się na młot i tak zostało.

Zheng Wang (L), Anita Włodarczyk i Malwina Kopron (fot. Getty)
Zheng Wang (L), Anita Włodarczyk i Malwina Kopron (fot. Getty)

– Pani się zdecydowała czy dziadek zdecydował?
– To raczej była wspólna decyzja. Usiedliśmy całą rodziną, przeanalizowaliśmy, no i tyle. W sumie to wyszło trochę samo, no bo po prostu młotem rzucałam znacznie więcej i częściej niż choćby oszczepem. Poza tym oszczep jest zdecydowanie bardziej kontuzjogenny, bo to i barki, i łokcie, i kolana…

– Dziadek dziadkiem, pracuje pani z nim ponownie, ale w międzyczasie był jeszcze Czesław Cybulski.
– No tak, przeprowadziłam się nawet do Poznania. To miało być coś pięknego: trening z najlepszym specjalistą, słynnym szkoleniowcem…

– Nie było?
– Nie było. I tak podziwiam siebie, że tyle czasu wytrzymałam.

– Co poszło źle?
– Trener nie okazał się miłym, starszym panem, jak to na początku mi się wydawało. Nie wiem, może jako juniorka nie byłam gotowa na taką pracę i na taką relację z trenerem. Może dlatego nie wyszło.

– Nie lubi pani mieć bata nad sobą.
– Absolutnie nie! A która kobieta chciałaby mieć takiego kata, który stoi i cały czas krzyczy? Może na facetów to działa. Na mnie nie.

– Dziadek nie krzyczy?
– Czasami krzyknie, ale to nie jest tak, że wydziera się na mnie, że nie mówi żadnych pozytywów… Pod tym względem złapałam taki komfort psychiczny, że aż zachciało mi się znowu trenować. Przepracowałam zimę, “orałam”, spędzałam sama na siłowni po trzy i pół godziny dziennie. Znalazłam w sobie motywację.

– Czyli dziadek zostaje.
– No tak, nie ma potrzeby, żeby cokolwiek zmieniać, skoro rzucam 75 metrów.

– Nie ma między wami kłótni?
– Czasami są, ale wszędzie są i muszą być. Poza tym nasze relacje są wspaniałe. Jestem jego jedyną “wnusią” i zawsze poświęcał mi sporo czasu. Mówi, że skoro tyle czasu z babcią wytrzymał, to ze mną też da radę, bo mamy podobne charaktery.

– Podobne, czyli jakie?
– Na pewno jestem trochę uparta. Czasami trochę pokrzyczę, powyzywam, ale dziadzio wie, że mi przejdzie, więc po 10 minutach wszystko jest już dobrze.

Malwina Kopron (fot. Getty)
Malwina Kopron (fot. Getty)

– Doczekała się już pani pierwszych nieprzychylnych komentarzy?
– Były może ze dwa, ale mieszkałam w Londynie z Ewą Swobodą, która powiedziała mi, żeby się tym zupełnie nie przejmować, że tacy są ludzie. No to się nie przejmuję.

– Z Ewą Swobodą? Ciekawe połączenie.
– To prawda.

– Ludzie piszą, że jesteście do siebie podobne. To przypadek, że zamieszkałyście razem?
– Raczej tak. Choć nie, w sumie kiedyś uznałyśmy, że fajnie byłoby być razem w pokoju. No i przyleciałam do Londynu, odebrałam kartę magnetyczną, patrzę, a tam: “Kopron i Swoboda”. Myślę: super. I rzeczywiście super, bo śmiech był w pokoju cały czas, zero nerwów, zero jakichkolwiek kłótni, rozmawiałyśmy sobie…

– Ewa młodsza, ale bardziej doświadczona na wielkich imprezach. Kto komu pomagał?
– Nikt nikomu. Nie było takiej potrzeby, bo prawie nie rozmawiałyśmy o startach. Starałyśmy się, żeby nie, bo już wyjazd na stadion był na tyle stresujący, że po co się jeszcze dobijać w hotelu.

– Dzielicie zainteresowania?
– Nie ukrywam, że nie mam zbyt wiele czasu na jakieś pasjonujące hobby. Pół roku spędzam na obozach, sporo trenuję… Rodzina, przyjaciele – to moje największe hobby. Lubię pogaduchy. No i strzelam do rzutek. Mój dziadek jest myśliwym, nauczył mnie strzelać, więc strzelam.

– Znowu ten dziadek.
– Tak już wyszło. Dobrze nam razem.

– Będziemy słyszeć o Malwinie Kopron w najbliższych latach?
– Mam nadzieję! Na pewno będę trenować, na pewno będę chciała się doskonalić. Sporo jest do zrobienia w kwestiach technicznych, więc jeśli już teraz na treningach mogę rzucać powyżej 76 metrów, no to może uda mi się kiedyś dojść nawet do tych 80. Zobaczymy.

***

Malwina Kopron – urodziła się 16 listopada 1994 roku w Puławach. Jej trenerem jest dziadek, Witold Kopron. Szerszej publiczności zaprezentowała się w 2011 roku w Lille, gdzie zdobyła srebrny medal mistrzostw świata juniorów młodszych. Cztery lata później, na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Tallinie, sięgnęła po brąz. Krążęk z tego samego kruszcu przywiozła też w końcu z seniorskiej imprezy: mistrzostw świata w Londynie, gdzie przegrała tylko z Chinką Zheng Wang i Anitą Włodarczyk. Jej rekord życiowy to 75,11 metra. Trenuje dzięki wsparciu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy i miasta Lublin. Reprezentuje barwy AZS UMCS Lublin.

Malwina Kopron (fot. PAP)
Malwina Kopron (fot. PAP)

Następne

fot. TVP
00:00:59

Lekkoatletyczne MŚ: ostatni rzut i łzy szczęścia Kopron

zrzut
00:04:32

Kopron: było wspaniale, a teraz... wracam do treningów

zrzut
00:04:04

MŚ w Londynie: Włodarczyk i Kopron odebrały medale

Lekkoatletyczne MŚ: ostatni rzut i łzy szczęścia Kopron
fot. TVP
Lekkoatletyczne MŚ: ostatni rzut i łzy szczęścia Kopron

zrzut
Kopron: było wspaniale, a teraz... wracam do treningów

zrzut
MŚ w Londynie: Włodarczyk i Kopron odebrały medale

Zobacz też
Wielkanoc w... RPA. Bukowiecka szykuje się do sezonu
Natalia Bukowiecka (fot. materiały prasowe)

Wielkanoc w... RPA. Bukowiecka szykuje się do sezonu

| Lekkoatletyka 
Legenda polskiej kadry się żegna. "Na swoich warunkach"
Iga Baumgart-Witan (druga od lewej) po zdobyciu olimpijskiego srebra w sztafecie 4x400 m (fot. PAP)
tylko u nas

Legenda polskiej kadry się żegna. "Na swoich warunkach"

| Lekkoatletyka 
Niedziela? W niedzielę nie biegam! Bogobojny Szkot z Chin
Eric Lindell (fot. Getty Images)

Niedziela? W niedzielę nie biegam! Bogobojny Szkot z Chin

| Lekkoatletyka 
Ambitny cel polskiego mistrza. Myśli o rekordzie świata [WIDEO]
Jakub Szymański (fot. Getty)
tylko u nas

Ambitny cel polskiego mistrza. Myśli o rekordzie świata [WIDEO]

| Lekkoatletyka 
Cios w sprinterów, kultowe zawody odwołane. "Może zróbmy u nas?"
Pia Skrzyszowska i Nadine Visser w 2024 roku w Chaux-de-Fonds pobiegły fantastycznie. Teraz nie będą miały okazji (fot. Getty)
polecamy

Cios w sprinterów, kultowe zawody odwołane. "Może zróbmy u nas?"

| Lekkoatletyka 
wyniki
Wyniki
09 marca 2025
Lekkoatletyka
4 X 400 Metres, finał

1

Holandia
Holandia

3:24.34

2

Great Britain & N.I.
Great Britain & N.I.

3:24.89

3

Czechy
Czechy

3:25.31

4

Hiszpania
Hiszpania

3:25.68

5

Francja
Francja

3:25.80

6

Irlandia
Irlandia

3:32.72

Rozwiń
60 Metres, finał

1

Zaynab Dosso
Zaynab Dosso

7.01

2

Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji

7.02

3

Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken

7.06

5

Rani Rosius
Rani Rosius

7.10

6

Amy Hunt
Amy Hunt

7.10

7

Boglarka Takacs
Boglarka Takacs

7.12

8

Karolina Manasova
Karolina Manasova

7.14

Rozwiń
Pentathlon - Overall, finał

1

Saga Vanninen
Saga Vanninen

4922

2

Sofie Dokter
Sofie Dokter

4826

3

Kate O'Connor
Kate O'Connor

4781

4

Jade O'Dowda
Jade O'Dowda

4751

6

Sveva Gerevini
Sveva Gerevini

4487

7

Sandrina Sprengel
Sandrina Sprengel

4455

8

Beatrice Juskeviciute
Beatrice Juskeviciute

4413

9

Emma Oosterwegel
Emma Oosterwegel

4400

10

Celia Perron
Celia Perron

4362

11

Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson

4357

12

Yuliya Loban
Yuliya Loban

4277

13

Marijke Esselink
Marijke Esselink

4181

-

Verena Mayr
Verena Mayr

 

Rozwiń
Shot Put, finał

1

Jessica Schilder
Jessica Schilder

20.69

2

Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye

19.56

3

Auriol Dongmo Mekemnan
Auriol Dongmo Mekemnan

19.26

4

Fanny Roos
Fanny Roos

19.11

5

Jessica Inchude
Jessica Inchude

18.91

6

Alina Kenzel
Alina Kenzel

18.89

7

Katharina Maisch
Katharina Maisch

18.67

8

Jorinde van Klinken
Jorinde van Klinken

18.41

Rozwiń
3000 Metres, finał

1

Sarah Healy
Sarah Healy

8:52.86

2

Melissa Courtney-Bryant
Melissa Courtney-Bryant

8:52.92

3

Salome Afonso
Salome Afonso

8:53.42

4

Marta Garcia
Marta Garcia

8:53.67

5

Sarah Madeleine
Sarah Madeleine

8:53.96

6

Hannah Nuttall
Hannah Nuttall

8:54.60

7

Lea Meyer
Lea Meyer

8:55.62

8

Innes FitzGerald
Innes FitzGerald

8:57.00

9

Lisa Rooms
Lisa Rooms

9:04.90

11

Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli

9:07.20

-

Maureen Koster
Maureen Koster

 

Rozwiń
High Jump, finał

1

Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh

1.99

2

Angelina Topic
Angelina Topic

1.95

3

Engla Nilsson
Engla Nilsson

1.92

4

Christina Honsel
Christina Honsel

1.92

5

Morgan Lake
Morgan Lake

1.92

6

Elisabeth Pihela
Elisabeth Pihela

1.89

6

Imke Onnen
Imke Onnen

1.89

8

Marija Vukovic
Marija Vukovic

1.85

9

Lilianna Batori
Lilianna Batori

1.80

Rozwiń
4 X 400 Metres, finał

1

Holandia
Holandia

3:04.95

2

Hiszpania
Hiszpania

3:05.18

3

Belgia
Belgia

3:05.18

4

Great Britain & N.I.
Great Britain & N.I.

3:05.49

5

Francja
Francja

3:05.83

6

Czechy
Czechy

3:08.28

Rozwiń
800 Metres, finał

1

Samuel Chapple
Samuel Chapple

1:44.88

2

Elliott Crestan
Elliott Crestan

1:44.92

3

Mark English
Mark English

1:45.46

4

Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu

1:45.57

5

Elvin Canales
Elvin Canales

1:45.88

6

Ryan Clarke
Ryan Clarke

1:46.47

Rozwiń
3000 Metres, finał

1

Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen

7:48.37

2

George Mills
George Mills

7:49.41

3

Azeddine Habz
Azeddine Habz

7:50.48

4

Andreas Almgren
Andreas Almgren

7:50.66

5

James West
James West

7:51.46

6

Andrew Coscoran
Andrew Coscoran

7:51.77

7

Florian Bremm
Florian Bremm

7:55.83

8

Stefan Nillessen
Stefan Nillessen

7:55.83

9

Maximilian Thorwirth
Maximilian Thorwirth

7:56.41

10

Romain Mornet
Romain Mornet

7:56.98

11

Niels Laros
Niels Laros

7:57.18

12

Miguel Moreira
Miguel Moreira

7:59.81

Rozwiń
Pentathlon - 800 Metres, 5. kolejka

1

Kate O'Connor
Kate O'Connor

2:11.42

2

Saga Vanninen
Saga Vanninen

2:12.20

4

Celia Perron
Celia Perron

2:12.65

5

Emma Oosterwegel
Emma Oosterwegel

2:14.24

6

Sofie Dokter
Sofie Dokter

2:14.53

7

Sveva Gerevini
Sveva Gerevini

2:14.58

8

Jade O'Dowda
Jade O'Dowda

2:15.91

9

Beatrice Juskeviciute
Beatrice Juskeviciute

2:16.10

10

Sandrina Sprengel
Sandrina Sprengel

2:17.83

11

Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson

2:19.29

12

Marijke Esselink
Marijke Esselink

2:22.28

13

Yuliya Loban
Yuliya Loban

2:23.00

-

Verena Mayr
Verena Mayr

 

Rozwiń
Najnowsze
Serie A: cztery mecze przełożone po śmierci papieża
nowe
Serie A: cztery mecze przełożone po śmierci papieża
| Piłka nożna / Włochy 
Papież Franciszek był również fanem sportu (fot. Getty Images)
Beniaminek utrzyma się w Ekstraklasie? "Gdy tu przychodziłem, problemy były jeszcze większe"
Piłkarze Lechii Gdańsk (fot. Getty Images)
tylko u nas
Beniaminek utrzyma się w Ekstraklasie? "Gdy tu przychodziłem, problemy były jeszcze większe"
fot. TVP
Maciej Rafalski
Hurkacz daleko poza czołówką. Zobacz najnowszy ranking ATP
Ranking ATP 2025 (tenis mężczyzn). Na którym miejscu Hubert Hurkacz? [AKTUALIZACJA]
nowe
Hurkacz daleko poza czołówką. Zobacz najnowszy ranking ATP
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Zmarł papież Franciszek. Był wielkim kibicem, przyjmował sportowców
Robert Lewandowski (L) i papież Franciszek (fot. Getty)
pilne
Zmarł papież Franciszek. Był wielkim kibicem, przyjmował sportowców
| Inne 
NHL. Zacięte spotkanie play-offowe w Las Vegas
Vegas Golden Knights (Fot. Getty)
NHL. Zacięte spotkanie play-offowe w Las Vegas
| Hokej / NHL 
Mówiono o nim "El Loco". Nie żyje argentyński bramkarz
Hugo Gatti (fot. Getty Images)
Mówiono o nim "El Loco". Nie żyje argentyński bramkarz
| Piłka nożna 
Korki, obozy, paliwo – policzyliśmy, ile kosztuje wychowanie piłkarza
Piłkarze reprezentacji Polski do lat 17. Ile realnie trzeba zainwestować pieniędzy, by dojść do poziomu kadry młodzieżowej? (fot. PAP)
Korki, obozy, paliwo – policzyliśmy, ile kosztuje wychowanie piłkarza
| Piłka nożna 
Do góry