| Piłka ręczna / Europejskie puchary
29 maja to wyjątkowa dla polskiej piłki ręcznej data w kalendarzu. Tego dnia, w 2016 roku, PGE VIVE Kielce w niezwykłych wręcz okolicznościach pokonało węgierskie Veszprem i wygrało rozgrywki Ligi Mistrzów. Cztery lata później, tamten zespół jest wyłącznie wspomnieniem. Z drużyny, która została najlepszym klubem Europy, w Kielcach pozostali nieliczni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy etap legendy. "Chcę poświęcić się pracy trenera"
VIVE po triumfie w Champions League rozpoczęło bowiem wielką przebudowę. W rolę inwestora wcielił się prezes Bertus Servaas, a funkcję kierownika prac przydzielił temu, który doprowadził klub do jego największego sukcesu w historii – Tałantowi Dujszebajewowi.
Sukces ten VIVE osiągnęło w okolicznościach, które mimo upływu lat wciąż wywołują u kibiców kieleckiego klubu dreszcze. Trudno jednak, by było inaczej, skoro na mniej niż kwadrans przed końcem kielczanie przegrywali 19:28. "16 minut i 19 sekund drugiej połowy za nami. To koniec. Ten finał jest już rozstrzygnięty" – mówił komentujący zawody w ehfTV Tom O'Brannigan. A potem była niewiarygodna pogoń, dziewięć trafień VIVE z rzędu, doprowadzający do dogrywki gol Krzysztofa Lijewskiego i seria rzutów karnych... Wszystko to możecie przypomnieć sobie zresztą sami.
Dlaczego pochodzący z Kirgistanu, a mający hiszpańskie obywatelstwo trener, zdecydował się na taki krok? VIVE było wówczas jednym z najstarszych zespołów w rozgrywkach – średnia wieku wynosiła 29,2 i była... sztucznie zaniżona. Czterech najmłodszych w drużynie zawodników – Paweł Paczkowski, Branko Vujović, Bartłomiej Bis i Krzysztof Markowski – grało bowiem sporadycznie. Co najmniej 30 lat miało zaś aż 12 z 16 pozostałych graczy, w tym liderzy: Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Michał Jurecki, Uros Zorman, Lijewski i Julen Aguinagalde. Ich średnia wynosiła 31,7... Dujszebajew wiedział, że powtórzenie sukcesu w Europie z tak zaawansowaną wiekowo grupą, będzie niezwykle trudne.
– To była świetna generacja zawodników – z Polski, z Bundesligi, z Hiszpanii. Byli wybitni. Wiedzieliśmy jednak, że wkrótce przyjdzie moment, gdy będą kończyć kariery. Musieliśmy działać – wyjaśniał.
W tym składzie VIVE wygrało LM (stan na 29 maja 2016):
Bramkarze: Krzysztof Markowski (18 lat, 2 mecze/0 goli), Marin Sego (30, 20/0), Sławomir Szmal (37, 20/0)
Lewoskrzydłowi: Mateusz Jachlewski (31, 20/24), Manuel Strlek (27, 20/53)
Lewi rozgrywający: Karol Bielecki (34, 19/76), Piotr Chrapkowski (28, 17/9), Michał Jurecki (31, 20/93)
Środkowi rozgrywający: Mariusz Jurkiewicz (34, 1/1), Grzegorz Tkaczyk (35, 10/6), Uros Zorman (36, 18/41)
Prawi rozgrywający: Denis Buntić (33, 17/47), Krzysztof Lijewski (32, 18/56), Paweł Paczkowski (22, 8/5), Branko Vujović (18, 8/2)
Prawoskrzydłowi: Ivan Cupić (30, 20/67), Tobias Reichmann (28, 19/69)
Obrotowi: Julen Aguinagalde (33, 20/63), Bartłomiej Bis (19, 2/0), Mateusz Kus (28, 17/2)
I tak w Kielcach rozpoczęły się zmiany. Projekt przebudowy zakładał czteroletni okres intensywnych roszad kadrowych. – Naszym celem było wymienienie wszystkich zawodników – tak, by od sezonu 2020/21 mieć taki skład, jaki chcemy. Ze względu na nasz budżet musieliśmy jednak szukać młodych i niedoświadczonych graczy, którzy kosztują trzy razy mniej niż ci najlepsi. I tak zrobiliśmy – dodawał Dujszebajew.
– Niestety, nie możesz zaplanować, że wszyscy zawodnicy, których wybrałeś, sprawdzą się w zespole. Ktoś będzie okej, a ktoś nie. Ktoś inny odejdzie, bo dostanie lepszą ofertę. Teraz do Barcelony przechodzi tak Blaż Janc. Rok wcześniej odszedł Cindrić. To normalne, takie jest życie – stwierdził Dujszebajew.
Cztery lata od dnia, gdy VIVE na stałe zapisało się w historii piłki ręcznej, w Kielcach wciąż jest zaledwie sześć osób. Po zakończeniu kariery pracę w dziale marketingu klubu rozpoczął Tkaczyk. Cztery osoby związane są bezpośrednio z zespołem: to trener Dujszebajew, Szmal (został trenerem bramkarzy) oraz wspomniani już Lijewski i Vujović. Pierwszy z nich będzie w nowym sezonie pełnił funkcję grającego asystenta Dujszebajewa. Szósta, ostatnia osoba, to Paczkowski, wypożyczony obecnie do Veszprem, a od nowego sezonu – do białoruskiego Mieszkowa Brześć.
Na chwilę obecną, w składzie VIVE na sezon 2020/21, znajduje się 19 zawodników. Tylko trzech z nich – Lijewski oraz skrzydłowy Angel Fernandez i środkowy Igor Karacić – ma powyżej 30 lat. Wraz z przebudową, średnia wieku drużyny spadła z blisko 32 do niewiele ponad 24 lat (dokładnie do 24,3). To przepaść.
Skład VIVE na sezon 2020/21 (stan na 29 maja 2020):
Bramkarze: Mateusz Kornecki (25), Miłosz Wałach (18), Andreas Wolff (29)
Lewoskrzydłowi: Angel Fernandez (31), Cezary Surgiel (17)
Lewi rozgrywający: Tomasz Gębala (24), Władzisław Kulesz (24), Doruk Pehlivan (21)
Środkowi rozgrywający: Daniel Dujshebaev (22), Igor Karacić (31), Haukur Thrastarson (19)
Prawi rozgrywający: Alex Dujshebaev (27), Krzysztof Lijewski (36), Branko Vujović (22)
Prawoskrzydłowi: Arkadiusz Moryto (22), Sigvaldi Bjoern Gudjonsson (25)
Obrotowi: Sebastian Kaczor (18), Arciom Karaliok (24), Nicolas Tournat (26)
Oni grali w VIVE w latach 2015-2020:
Bramkarze:
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.