Marcin Bułka będzie w październiku świętował 21. urodziny, a trzy tygodnie wcześniej rozegra swój drugi mecz w seniorskiej piłce. Polak postawił na dość niecodzienną ścieżkę kariery – ale czy słusznie?
Latem 2016 roku Bułka, obserwowany od dłuższego czasu przez skautów Chelsea, zdecydował się skorzystać z oferty Anglików. Wskoczył wówczas na głęboką wodę, bo przenosił się z warszawskiej Escoli do czołowego klubu na świecie. Tam najpierw występował w zespole do lat 18, potem w drużynie U23, ale na stałe miejsca w pierwszym zespole nigdy nie wywalczył.
Po trzech latach spędzonych na Stamford Bridge, zdecydował się na zmianę barw. O dziwo jednak nie wykonał kroku w tył i nie wybrał klubu, w którym droga do regularnych występów byłaby krótsza. Przyjął propozycję Paris Saint-Germain i postanowił walczyć na treningach z Keylorem Navasem i Sergio Rico.
Jak można było przewidzieć – Bułka najczęściej występował weekendami w pozycji siedzącej. Nie miał szans, by przebić się do składu, zagrał tylko raz, gdy okoliczności nałożyły się na siebie i wystąpił w wygranym 2:0 starciu z Metz. W czwartek zagra po raz drugi, tym razem z RC Lens. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie to wizyta na murawie incydentalna. Czas więc najwyższy, by odpowiedzieć sobie na pytanie – jaką drogą chce iść piłkarz? Za kilka tygodni będzie już 21-letnim zawodnikiem z najprawdopodobniej ledwie dwoma występami w dorosłej piłce.
Jaki pomysł na karierę mieli zatem polscy bramkarze, którzy w tym stuleciu napisali kawał reprezentacyjno-klubowej historii? Artur Boruc w seniorach zadebiutował jako 16-latek, gdy w sezonie 1995/96 wystąpił w zespole Pogoni Siedlce w starciu z Orlętami Łuków. Szybko został wypatrzony przez Legię, podpisał kontrakt z tym klubem a w 2000 roku trafił do Dolcana Ząbki, w którym zagrał 16 razy na zapleczu Ekstraklasy. Reszta jest już historią – powrót na Łazienkowską, regularna gra i transfer na Wyspy. Jerzy Dudek z kolei do pierwszej drużyny Concordii Knurów trafił jako 18-latek. Wprawy nabierał występując na 3-ligowym poziomie, a po rozegraniu 115 spotkań dla tego zespołu przeniósł się do Sokoła Tychy. Stamtąd, po raptem roku gry, przeprowadził się do Rotterdamu.
Pewne podobieństwo do kariery Bułki można dostrzec w piłkarskiej przygodzie Wojciecha Szczęsnego. Świeżo upieczony mistrz Włoch z Juventusem miał 16 lat, gdy wyjechał do Londynu i zaczął trenować w szkółce Arsenalu. Zadebiutował we wrześniu 2009 roku, czyli jako 19-latek, potem wykonał krok w tył, by ogrywać się w Brentford, a następnie powrócił do Kanonierów i stał się "jedynką" w zespole Arsene'a Wengera. Szatnię dzielił przez długi czas z Łukaszem Fabiańskim, który to z kolei mając 20 lat został podstawowym piłkarzem Legii, a po dwóch sezonach skorzystał z propozycji Arsenalu. Tam jednak był głównie rezerwowym i w końcu zdecydował się na odejście do Swansea, a potem powrót do Londynu, ale już po to, by grać dla West Hamu United.
Wcześnie ojczyznę opuścił również Tomasz Kuszczak, który pod koniec ubiegłego stulecia trafił do KFC Uerdingen, potem próbował szczęścia w Hercie, ale regularnie grać zaczął relatywnie późno. Miał 22 lata, gdy ściągnął go West Bromwich Albion i dopiero tam wyrobił sobie markę, która pozwoliła mu potem przenieść się do Manchesteru United. W wieku Bułki regularnie zaczął grać za to Adam Matysek. Miał 21 lat, gdy stał się pełnoprawnym członkiem kadry Śląska Wrocław, dla którego zagrał na przestrzeni pięciu lat w aż 120 meczach. To zaowocowało transfer do Fortuny Koeln, skąd później, przez FC Guetersloh, trafił do Bayeru Leverkusen.
Jak widać zatem, polscy bramkarze, którzy w ostatnich kilkunastu latach odcisnęli swoje piętno na poważnej zagranicznej piłce, w znacznej większości w wieku piłkarza PSG łapali już regularną praktykę meczową. Być może zatem dla Bułki najrozsądniejsze będzie wypożyczenie i wykonanie kroku w tył, bo kolejny sezon nad Sekwaną może pójść na marne.
W jakim wieku zaczęli grać regularnie polscy bramkarze?
Artur Boruc: 16 lat
Jerzy Dudek: 18 lat
Wojciech Szczęsny: 19 lat
Łukasz Fabiański: 20 lat
Adam Matysek: 21 lat
Tomasz Kuszczak: 22 lata
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.