Jacob Tullin Thams 4 lutego 1924 roku został pierwszym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Norweską dominację tego dnia mógł przełamać Anders Haugen. Na Le Tremplin Olympique latał najdalej, jednak szansę na triumf odebrały mu niskie noty sędziowskie. W wyniku pomyłki w obliczeniach wylądował nawet poza podium, a zasłużony medal odebrał... 50 lat później.
Za 26 dni w Tokio rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Transmisje w TVP!
Terminarz finałów | Reprezentacja Polski
* * *
Historia zimowych igrzysk olimpijskich zaczęła się właściwie nie w Chamonix, a nieco później. "Międzynarodowy Tydzień Sportów Zimowych" w założeniu miał być jedynie preludium do igrzysk w Paryżu. Dopiero po roku, na kongresie MKOl w Pradze (a wg innych źródeł: po dwóch latach, podczas sesji MKOl w Lizbonie) zadecydowano, że impreza ta będzie liczyła się jako pierwsza w nowopowstałym cyklu.
Amerykanin zagroził Norwegom na skoczni
Skoki narciarskie rozegrano ostatniego dnia zawodów, 4 lutego. Na liście startowej pojawiło się 41 nazwisk. Realnie do rywalizacji przystąpiło jednak 27 uczestników. Wśród nich znalazł się także Polak. Andrzej Krzeptowski skoczył 33 i 32 metry, dzięki czemu zajął 21. miejsce.
Faworytami od początku byli reprezentanci Norwegii. Cała czwórka miała stoczyć wewnętrzny bój o medale. Zagrozić mógł im tylko Haugen – skoczek także urodzony w Skandynawii, ale reprezentujący Stany Zjednoczone, do których wyemigrował w wieku 20 lat.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że skoki narciarskie na pierwszych igrzyskach wyglądały inaczej niż teraz. Każdą z prób oceniało trzech sędziów, którzy musieli brać pod uwagę zarówno długość skoku, jak i styl (nie było osobnych punktów za odległość). Średnia not stanowiła ostateczny wynik uzyskany przez zawodnika.
Na półmetku prowadził Thams po skoku na 49 metrów. W tym samym miejscu lądował Haugen. Sędziowie nisko ocenili jego próbę, przez co był dopiero trzeci. Wyprzedzał go jeszcze Narve Bonna, choć leciał 1,5 metra krócej.
W drugiej serii Thams ponownie uzyskał 49 metrów. Haugen odpowiedział jeszcze dalszym skokiem. Tym razem osiągnął aż 50 metrów i... ponownie został niedoceniony przez arbitrów. Nie dość, że nie wyprzedził Bonny (49 m), to spadł na czwartą pozycję – za Thorleifa Hauga, który tego dnia skakał "zaledwie" 44 i 44,5 metra.
Pomyłka odkryta po latach
Podczas ceremonii medalowej nagrodzono więc trio z kraju Wikingów. I o sprawie na długo zapomniano. Dopiero po wielu latach wrócił do niej Thoralf Stromstad – narciarz, który również reprezentował Norwegię w Chamonix.
Zaczął analizować wyniki i... wyliczył, że dokonano matematycznego błędu przy obliczaniu średniej i zawyżono notę Hauga. Przyznano mu 18,000 punktów zamiast należnego mu 17,813. Prawidłowa nota klasyfikowała go za konkurentem z USA.
Były zawodnik podzielił się odkryciem z historykiem Jacobem Vaage, a ten dogłębnie zbadał sprawę. W rezultacie przeprowadzonego "śledztwa" MKOl skorygował błąd. W 1974 roku podjęto decyzję o przyznaniu brązowego medalu Haugenowi.
86-latek został zaproszony na specjalnie zorganizowaną w tym celu galę w Oslo. Wyczekiwaną przez pół wieku nagrodę odebrał z rąk córki Hauga. Norweg nie doczekał tego momentu. Zmarł w grudniu 1934 roku na zapalenie płuc, do końca życia zachowując świadomość bycia medalistą olimpijskim w skokach.
Co ciekawe Stromstad, który przyczynił się do zmiany klasyfikacji zawodów, w Chamonix wywalczył dwa srebrne medale – w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej. W obu przypadkach przegrywał walkę o złoto... właśnie z Haugiem.
Jak się okazało później, Norweg nie był jedynym zawodnikiem, którego notę przeliczono błędnie. Pozostałe "wpadki" matematyczne nie miały jednak wpływu na zajmowane pozycje.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.