| Skoki

Bimber, fuszerka i plakat z Małyszem. Skoki na Ukrainie – była tradycja, ale trochę ginie [REPORTAŻ]

Worochta - tak wygląda najważniejszy obiekt do skoków na Ukrainie, tu sto lat temu odbyły się mistrzostwa Polski PZN. (fot. własne)
Worochta - tak wygląda najważniejszy obiekt do skoków na Ukrainie, tu sto lat temu odbyły się mistrzostwa Polski PZN. (fot. własne)

Z igelitu robi się tam dach altanki do picia piwa. Klubowe budynki mają pęknięte szyby w oknach, za to w środku – jeśli kluby jeszcze działają – obowiązkowo wiszą plakaty z Adamem Małyszem. A w szatniach wytarte kombinezony z logami polskich sponsorów. To obraz ukraińskich skoków narciarskich, jaki zastaliśmy podczas podróży do tego kraju. W marcu minie sto lat, odkąd PZN zorganizował na tych ziemiach mistrzostwa Polski. Ewentualny jubileusz utrudniłby dziś stan techniczny. Podobnie jak na co dzień utrudnia Ukraińcom rozwój.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Skoki narciarskie: oglądaj online mistrzostwa Polski w Zakopanem!

Czytaj też

Kamil Stoch mistrzostwa Polski

Skoki narciarskie: oglądaj online mistrzostwa Polski w Zakopanem!

Facet koszący trawę wokół budynku, z którego poodpadała połowa okien, to absurd. Ubrany w poszarpany sportowy dres, na dzień przed 61. urodzinami, ręczną golarką robił jedyny hałas w promieniu kilku kilometrów. Tu w Wierchowinie – wsi położonej w samym sercu Huculszczyzny – wszystko inne jest ciche. A szczególnie jesienią, gdy odjechali już ostatni turyści. Cicho się tutaj jada w restauracjach, cicho wypasa krowy, tylko trochę głośniej przejeżdżają pordzewiałe łady niwy – jedyny model auta zdolny wspinać się po nierównych szutrowych drogach.

Więc ten koszący trawę facet, a kosił ją przecież tuż przy miejscowych skoczniach narciarskich, musiał zwiastować tylko jedno: że w Wierchowinie – i generalnie w Ukrainie – skoki bynajmniej nie umarły.

Worochta. Najbardziej zaniedbana czynna skocznia narciarska świata


Trzy największe, jak widzicie, do niczego się już nie nadają. Ale cztery najmniejsze skocznie działają – mówi Wasyl Prokopiuk i przedstawia się jako trener lokalnego klubu. Gdy dowiedział się, że grupa Polaków przyjechała tu tylko po to, żeby zobaczyć obiekty, rzucił kosiarkę na ziemię i pobiegł przebrać kurtkę. – To moja robota. Sami musimy dbać o to, żeby ktokolwiek jeszcze o nas pamiętał.

Prokopiuk, którego synowie bywali na Uniwersjadach, a on sam wychował m.in. Wołodymyra Boszczuka, chwali się nie tylko tym, że jego najzdolniejszy uczeń dziś pełni funkcję trenera ukraińskiej kadry, a inny – Jewhien Marusiak – to jej obecna nadzieja. Cieszy go, że pomimo srebrzystej głowy utrzymuje taką krzepę, by nadal skakać. Po co? Dla zabawy. O 104 metrach, które jako dzieciak przeleciał dawniej w Permie, już nie myśli. Tamta przygoda była karierą A, a teraz ma taką typu B. Albo i W – W jak Weteran. Wasyl w Wierchowinie pełni naraz funkcję szefa zdezelowanych obiektów, głównego klubowego logistyka i konserwatora. Sam także, przy wsparciu kilku przychylnych osób, stara się zbierać fundusze na działalność. A tu się całuje każdą hrywnę, szczególnie odkąd przed dekadą ważni działacze obiecywali inwestycje i odbudowy, zaprosili telewizje z kamerami, a potem jak wyjechali, to już nigdy nie powrócili. Miał być wyciąg i K90, a są schody pospawane ze złomu.


Nadzieja – mówi Prokopiuk – umarła ostatecznie, gdy w pobliskiej Worochcie odkupili stary igelit ze Średnich Krokwi w Zakopanem. To tam zdecydowano się wzmocnić jedyny solidny ośrodek przygotowań olimpijskich. Na ostatniej prostej przed igrzyskami w Pekinie przekształcono profile zeskoków, wzmocniono podłoże, a obok większych skoczni K90 i K75 wytyczono też mniejsze dla dzieci. Problem w tym, że nikomu nie spieszy się, żeby je faktycznie skończyć i pootwierać. Infrastruktura poboczna, poza nowym igelitem, wygląda jakby wczoraj skończyła się wojna. Tu odpada farba, tam kruszeje beton. Schody na wieże rozbiegu to przeprawa dla wspinaczy z uprzężami, a nie młodziaków z nartami i w cienkich strojach. Nigdy nigdzie nie widzieliśmy tak zaniedbanych skoczni, o których mówi się, że niby nadal działają. Kobieta, która przy wyciągu sprzedaje herbaty i nalewki, słyszała jednak, że może i za to się w końcu wezmą. Oczywiście jeżeli tylko przyjdą pieniądze. Pieniądze i dwie obiecane ciężarówki z matami igelitu, którego na razie nie wystarczyło, żeby przykryć całe lądowisko.

Do starego, stęchłego i popalonego podłoża Worochta była tak przyzwyczajona, że zamieściła go na wszystkich modelach magnesików na lodówkę. Koszt na bazarze – 30 hrywien. Za dziesięć więcej na własną odpowiedzialność wjeżdża się wyciągiem pod rozbieg. Za dziesięć mniej kupuje wielki kęs sera.

Skoki narciarskie: oglądaj online mistrzostwa Polski w Zakopanem!

Czytaj też

Kamil Stoch mistrzostwa Polski

Skoki narciarskie: oglądaj online mistrzostwa Polski w Zakopanem!

Ziobro, jakiego nie znacie. "Nie zamierzam mówić, że byłem idealny"

Czytaj też

Jan Ziobro, Ziobro skoki narciarskie, Ziobro Engelberg

Ziobro, jakiego nie znacie. "Nie zamierzam mówić, że byłem idealny"

Ukraiński program rozwoju: kształtowanie dumy i sprzęt w idei second hand


Wasyl jest tu trochę wyjątkiem, bo niczego nie żałuje. Nie marudzi. Nie porównuje. Na swoim podwórku dzień po dniu próbuje nie dać umrzeć tradycji. Pokrzywiona ziemia na zeskokach w Wierchowinie ma już więc przystrzyżoną trawę, okna w parterze budynku zostały uszczelnione pianką z puszki. W środku pomieszczeń wisi plastron z igrzysk w Vancouver, gospodarz odmalował też olimpijskie kółka na sklejkowych tablicach pod progami. Teraz ponad 40 dzieciaków, które prowadzi, już tylko czeka na opad śniegu. Armatki, która mogłaby go wyprodukować sztucznie, brak. Ratraka też nie ma, więc dzieci zimą przyjdą i będą go ubijać nogami. A potem tymi samymi nogami wejdą na rozbieg. Do wyboru są cztery różne: na oko od K10 do czterdziestometrowej.

Zanim Prokopiuk rozkroi całą kiełbasę i ogórki do zagryzania nalewki z żeń-szenia, pokaże nam w domu wszystkie pamiątki. Będąc już czwarty dzień w tournée po ukraińskich ośrodkach, przestały zdumiewać autografy Adama Małysza, plakaty z zawodów w Zakopanem i zdjęcia z Apoloniuszem Tajnerem. Takie same wiszą na klubowych ściankach w Worochcie i Krzemieńcu. W tej drugiej miejscowości znad telewizorka u woźnego patrzą z plakatów bracia Kot i Krzysztof Miętus. Wasyl ma jednak coś szczególnego – na samiusieńkim środku domowego ołtarzyka powiesił plastron lidera Pucharu Świata. O tyle wyjątkowy, bo zamiast nazwy miejscowości namalowano na nim jego własne imię i nazwisko.

Ładne, co? A wiecie, skąd mam? Taką niespodziankę na urodziny przywiózł mi Tadeusz Szostak – wyjaśniając, rozlewa samogon i prosi o dokrojenie słoniny. To już szósty kieliszek, a stół nadal ugina się od donoszonego jedzenia. Wasyl gości nas jak delegację FIS. Ale to zaraz się skończy – po kolejnym toaście mamy zakładać latarki. W końcu przed nastaniem nocy, tłumaczy gospodarz, trzeba jeszcze wydoić Krasuleńkę. To rytuał podyktowany naturą.


Właściciel firmy Berdax, która od lat dostarcza kadrom m.in. kombinezony, okazuje się być tu stałym przyjacielem domu. A skoro tak, to również całego klubu, bo niby skąd Ukraińcy mieliby wziąć sprzęt do szkolenia początkujących. Stroje z logo firmy Szostaka i te od Huligan's należącej do Stefana Huli dziesiątkami wiszą też w kanciapie w Krzemieńcu. Tam obowiązuje niepisana umowa: tylko najzdolniejsi mogą liczyć na czyste egzemplarze. Natomiast o konkursowe uniformy dba się jak o skarb. Bo niestety, tutaj nie ma komfortu, wyboru ani zmian na nowy po oddaniu kilkunastu skoków. Dopóki nie będziesz w głównej reprezentacji, dopóty nie będzie sponsorów ani czystych klubowych samochodów. Tutaj nie ma stypendiów ani programu Lotos Cup, z którego do klubów trafiają nowiuteńkie narty i buty. Tu jest inny program: poszukiwania tego, z czego inni już nie korzystają, a wraz z nim program kształcenia dumy i honoru, chociaż gołym okiem widać, z jak wielką biedą przychodzi się mierzyć. Na treningu, który oglądamy, większość dzieci chodzi w kombinezonach z prowizorycznymi łatkami na pośladkach. Na części są nadal widoczne porozcierane loga firm, które lata temu wspierały PZN. Ukraińskie skoki na poziomie klubowym to jeden wielki second hand. Albo i fourth hand.

Ziobro, jakiego nie znacie. "Nie zamierzam mówić, że byłem idealny"

Czytaj też

Jan Ziobro, Ziobro skoki narciarskie, Ziobro Engelberg

Ziobro, jakiego nie znacie. "Nie zamierzam mówić, że byłem idealny"

Polscy skoczkowie stracili lot na igrzyska! "Zostaliśmy na lodzie"

Czytaj też

Forma polskich skoczków nie jest jedynym problemem przed igrzyskami w Pekinie (fot. PAP)

Polscy skoczkowie stracili lot na igrzyska! "Zostaliśmy na lodzie"

Najładniejsze skocznie świata nie dotrwały stylu V


Ale wszystkim, którzy starają się o nie dbać, należy się gigantyczny szacunek. Chociażby za serce, które wkładają w swoją robotę. Trenują na tyle, na ile mogą. Skaczą tam, gdzie się da, nawet jeżeli zeskoki pokryte igelitem nie mają pod spodem odeskowania. I że gdzieniegdzie po latach lądowań porobiły się w nich niemożliwe koleiny. W Krzemieńcu, gdzie organizuje się Puchar Juliusza Słowackiego (pisarz się tu wychowywał, jego muzeum stoi dwieście metrów od skoczni), pojawiają się czasami polscy zawodnicy i to tajemnica poliszynela, że przyzwyczajeni do innych standardów tylko z grzeczności decydują się na udział. Niestety dla miejscowych wielu alternatyw nie ma. Najlepsze, ale i najbardziej kosztowne są wyjazdy na zgrupowania do Zakopanego, Szczyrku albo Rasnova. Skocznia o rozmiarze olimpijskim w Worochcie jest o krok od zawalenia. Kolos w Kijowie – tuż przy stadionie olimpijskim – w 2003 roku został wyburzony, ponieważ system lin utrzymujących rozbieg groził katastrofą. A te jeszcze większe konstrukcje – imponujący kompleks z dużą skocznią w Tysowcu – popadł w zapomnienie, gdy w latach 90. zabrakło pieniędzy na przystosowanie go do stylu V.

W Tysowcu nawet baza wojskowa, która opiekowała się skoczniami, dziś wygląda bardziej jak obóz harcerski. Wojskowe megafony techniczne za dnia puszczają komercyjne radio. Zarósł też wyciąg, który dawniej służył narciarzom-alpejczykom. Zawaliły się rozbiegi mniejszych obiektów.


A szkoda, bo gdy działały tamte skocznie, i gdy jeszcze w Krzemieńcu mieliśmy K70 i K55, to były to cztery najładniejsze obiekty, jakie widziałem w życiu. Dzisiaj nawet nie ma co tam jechać. Tam straszy – uważa Wiktor Dubrowiński, dyrektor krzemienieckiego klubu, który dojechał na skocznię odebrawszy telefon od jednego z pracowników. Tamten przekazał mu ponoć, że pojawili się jacyś ludzie, którzy "być może są projektantami nowych obiektów". Ale to byliśmy my. Nie wydawał się jednak rozczarowany, z życzliwości pokazał nam zresztą galerię pamiątek i trofeów. Na głównej ścianie wisi podobizna jego samego z czasów reprezentowania ZSRR. Bliżej, przy wejściu – a jakże – Adam Małysz. Witalij Szumbarec, który stąd pochodzi, był w 2011 roku jednym z uczestników benefisu Polaka. Dziś jest asystentem Boszczuka w kadrze narodowej i najlepszym łącznikiem klubu z wielkim światem skoków, który może temu klubowi cokolwiek pozałatwiać.

Może projektanci kiedyś przyjadą? – zastanawia się były członek Sbornej.

Polscy skoczkowie stracili lot na igrzyska! "Zostaliśmy na lodzie"

Czytaj też

Forma polskich skoczków nie jest jedynym problemem przed igrzyskami w Pekinie (fot. PAP)

Polscy skoczkowie stracili lot na igrzyska! "Zostaliśmy na lodzie"

Więcej skoków obowiązkowo w telewizji? Znamy stanowisko FIS

Czytaj też

Puchar Kontynentalny w Pekinie był próbą przedolimpijską. Ale w telewizji nikt nie mógł jej zobaczyć (fot. Getty)

Więcej skoków obowiązkowo w telewizji? Znamy stanowisko FIS

Kiedyś była tu Polska. A w 1907 we Lwowie pierwsze w historii zawody


Na sto dni przed igrzyskami, gdy WADA ogłosiła wszczęcie postępowania antydopingowego przeciw Ukrainie, wychowawcy potencjalnych olimpijczyków mówią wprost: gdyby to było polskie, dziś nikt nie dałby temu umrzeć. To nie jest cała prawda, jeśli spojrzeć na niedobór skoczni w Polsce. To po prostu tęsknota za lepszym, na które u nich się po prostu nie zanosi.

Jednak wspominanie polskości ma tu jeszcze drugie dno.

Krzemieniec? Skocznie zbudowane po raz pierwszy w 1924 roku. Jeszcze wcześniej za polskich czasów skakano tu w Worochcie. A ponadto w Rozłuczu, Skolem, Sławsku, Wołowcu albo Tarnopolu. I oczywiście we Lwowie, kolebce, która kiedyś słynąc ze skoczni, dziś nie ma ani jednej – wylicza Dubrowiński. Mikołaj Szuszkiewicz, skoczniołaz i współautor branżowego profilu inSJders na Twitterze dodaje: – to tutaj, we lwowskim parku Kilińskiego (dziś parku Stryjskim – przyp. red.), odbył się pierwszy w dziejach polski konkurs skoków narciarskich: w 1907 roku. Potem w mieście funkcjonowały też skocznie na Pohulance i Zniesieniu, były też skocznie Dynama – wylicza. Obecnie po Dynamie została tylko dziura w zboczu oraz igelit. Z jego resztek kilkadziesiąt metrów dalej wybudowano dach altany, gdzie lokalna społeczność pali w lesie ogniska i pije piwa. A w Brzuchowicach – małej wsi pod Lwowem, gdzie przed wojną fruwał Stanisław Marusarz – zbocze ze skocznią zrównano z ziemią i zbudowano wojenne fortyfikacje. Dziś rosną tam krzaki. Przy drodze, która prowadzi na dawny obiekt, jest za to mało udany artystycznie pomnik Jana Pawła II.

W Worochcie 5 marca 2022 roku będzie można świętować stulecie przeprowadzenia tam konkursu o mistrzostwo Polski.

Chcemy przymierzyć się do jakiegoś oficjalnego uczczenia tego jubileuszu – zapowiada Jan Winkiel, sekretarz PZN. Przyznał rację, że najlepsza byłaby organizacja zawodów, o ile do tej pory będzie się tam znowu dało skakać. Rok później podobna rocznica przypadnie w Sławsku, choć tam o skokach pamiętają tylko najstarsi pracownicy obsługi wyciągu i jeden historyk. Sławsko – dawniej kurort konkurujący z Zakopanem – zastaliśmy jako ruderę, która budzi się tylko na czas zimowego najazdu narciarzy. Chociaż i tu, niezależnie od sezonu, na górnej stacji kolejki stoi kobieta z herbatą i nalewkami.

Bierzemy dwie. Potem na stole lądują ogórki i domowej roboty chrzanówka. – Dobre na gardło – reklamuje sprzedawczyni. Rzeczywiście.


Zimowe igrzyska na Ukrainie? Impuls lub ostatnia deska ratunku


W świetle śledztwa, które prowadzą organy bliskie MKOl, przyszłość startu Ukraińców w Pekinie pozostaje niewiadoma. To stres, którego akurat skoczkowie wydają się być najmniejszym powodem, skoro jedynym dotąd głośnym przypadkiem dopingowania się w tej dyscyplinie pozostaje Rosjanin Dmitrij Wasiljew. Jednak niezależnie od tego, co będzie dalej z ukraińską kardą olimpijską, Dubrowiński miał rację, uznając fantastyczne położenie i kształt skoczni w Tysowcu. Niełatwo tam dojechać, ale mimo to lokalizację (a nie np. Worochtę czy Krzemieniec) nasi sąsiedzi wskazali dla skoków w wizji starań o zimowe igrzyska w 2030 lub 2034 roku.

A ty jesteś za? – pytamy Wasyla o śmiałą wizję działaczy z Kijowa, którzy za centralne miasto imprezy chcieliby wziąć Lwów.

Jestem. Jestem za wszystkim, co z powrotem dałoby ukraińskiemu narciarstwu szansę bycia zawodowym sportem, a nie zabawą zbieraniny półamatorów. I nawet lepiej, żeby to był Tysowiec. Worochta jaka jest, to każdy widzi, ale tej umrzeć nie dadzą. Gdyby i tam doszło do porządnego remontu, moglibyśmy mieć dwa poważne ośrodki. A to już tyle, co i u was – odpowiada.

Ukraińskie skoki, jakkolwiek szalona to wizja, potrzebują takiego motoru. Prokopiuk albo Dubrowiński nie będą żyli wiecznie, a na kombinezonach z łatami w końcu nie będzie się dało przyszyć kolejnych. Jeżeli na kanwie popularności zimowych sportów nie wychowa się nikt nowy i jeżeli nie będzie miał gdzie, wkrótce i Worochta zostanie drugim Tysowcem. Tylko że mając na myśli to porównanie, nikt nie ma na myśli powiększenia rozmiaru skoczni. Lecz ostateczne zapomnienie.

Więcej skoków obowiązkowo w telewizji? Znamy stanowisko FIS

Czytaj też

Puchar Kontynentalny w Pekinie był próbą przedolimpijską. Ale w telewizji nikt nie mógł jej zobaczyć (fot. Getty)

Więcej skoków obowiązkowo w telewizji? Znamy stanowisko FIS

Zobacz też
Dodatkowe zawody w Planicy! Przełomowy konkurs
Nika Prevc (fot. Getty)

Dodatkowe zawody w Planicy! Przełomowy konkurs

| Skoki 
Nie będą mieli zawodów. Wielka dziura w kalendarzu skoczków
Maciej Kot – naczelny polski uczestnik Pucharu Kontynentalnego (fot. Getty)

Nie będą mieli zawodów. Wielka dziura w kalendarzu skoczków

| Skoki 
Wyciskał sztangę jak nikt na świecie. Teraz bierze się za skoczków
Kamil Stoch wygrywał złoto w Soczi już przy współpracy z Michałem Wilkiem (fot. Getty, wilksport.pl)
tylko u nas

Wyciskał sztangę jak nikt na świecie. Teraz bierze się za skoczków

| Skoki 
Liczby nie kłamią. Polska kadra... najstarsza w Pucharze Świata!
Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki (fot. Getty Images)

Liczby nie kłamią. Polska kadra... najstarsza w Pucharze Świata!

| Skoki 
Maciusiak wybrał! Oto kadra polskich skoczków na kolejny sezon
Polscy skoczkowie (fot. Getty)

Maciusiak wybrał! Oto kadra polskich skoczków na kolejny sezon

| Skoki 
wyniki
klasyfikacje
Wyniki
30 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Anze Lanisek
Anze Lanisek

482.1

2

Domen Prevc
Domen Prevc

475.0

6

Pius Paschke
Pius Paschke

438.9

9

Jan Hoerl
Jan Hoerl

420.4

10

Karl Geiger
Karl Geiger

419.8

11

Timi Zajc
Timi Zajc

419.7

12

Stefan Kraft
Stefan Kraft

413.3

13

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

412.5

14

Markus Mueller
Markus Mueller

403.1

15

Kamil Stoch
Kamil Stoch

400.8

16

Antti Aalto
Antti Aalto

400.4

17

Ren Nikaido
Ren Nikaido

399.4

18

Lovro Kos
Lovro Kos

397.9

19

Artti Aigro
Artti Aigro

397.1

21

Tate Frantz
Tate Frantz

384.2

22

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

382.3

26

Jakub Wolny
Jakub Wolny

364.5

27

Valentin Foubert
Valentin Foubert

357.3

28

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki

355.7

29

Killian Peier
Killian Peier

320.5

30

Kevin Bickner
Kevin Bickner

314.1

Rozwiń
29 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Austria
Austria

1749.3

2

Niemcy
Niemcy

1720.2

3

Słowenia
Słowenia

1707.2

4

Polska
Polska

1680.6

5

Japonia
Japonia

1673.1

6

Norwegia
Norwegia

1484.1

7

Szwajcaria
Szwajcaria

1458.0

8

USA
USA

1350.9

9

Finlandia
Finlandia

561.6

10

Kazachstan
Kazachstan

551.6

Rozwiń
28 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Domen Prevc
Domen Prevc

459.1

2

Anze Lanisek
Anze Lanisek

454.8

5

Stefan Kraft
Stefan Kraft

433.5

7

Karl Geiger
Karl Geiger

418.3

8

Jan Hoerl
Jan Hoerl

418.2

10

Pius Paschke
Pius Paschke

409.4

11

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

409.1

12

Timi Zajc
Timi Zajc

408.7

13

Ren Nikaido
Ren Nikaido

404.1

14

Kamil Stoch
Kamil Stoch

401.1

16

Antti Aalto
Antti Aalto

397.7

17

Piotr Żyła
Piotr Żyła

397.5

19

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

392.7

20

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

389.6

21

Artti Aigro
Artti Aigro

389.4

22

Lovro Kos
Lovro Kos

387.7

24

Yukiya Sato
Yukiya Sato

386.2

26

Rok Masle
Rok Masle

377.7

29

Alex Insam
Alex Insam

365.0

30

Jakub Wolny
Jakub Wolny

363.6

Rozwiń
27 marca 2025
Skoki narciarskie

2

Pius Paschke
Pius Paschke

228.9

4

Domen Prevc
Domen Prevc

225.7

5

Piotr Żyła
Piotr Żyła

225.5

6

Kamil Stoch
Kamil Stoch

225.3

7

Timi Zajc
Timi Zajc

225.0

8

Stefan Kraft
Stefan Kraft

218.2

12

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

211.6

13

Anze Lanisek
Anze Lanisek

211.0

14

Antti Aalto
Antti Aalto

210.0

15

Jan Hoerl
Jan Hoerl

209.1

18

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

205.3

19

Karl Geiger
Karl Geiger

202.9

20

Lovro Kos
Lovro Kos

202.5

21

Sandro Hauswirth
Sandro Hauswirth

202.1

22

Ren Nikaido
Ren Nikaido

201.2

23

Yukiya Sato
Yukiya Sato

197.0

25

Stephan Embacher
Stephan Embacher

196.4

27

Artti Aigro
Artti Aigro

193.6

Rozwiń
23 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Słowenia
Słowenia

813.4

2

Austria
Austria

809.3

3

Japonia
Japonia

802.5

4

Niemcy
Niemcy

762.1

5

Polska
Polska

699.9

6

Finlandia
Finlandia

681.3

7

Szwajcaria
Szwajcaria

667.2

8

USA
USA

601.6

9

Norwegia
Norwegia

383.9

10

Włochy
Włochy

382.6

11

Estonia
Estonia

382.3

12

Francja
Francja

380.8

Rozwiń
Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig
 
 
1805
2
Jan Hoerl
Jan Hoerl
 
 
1652
3
Stefan Kraft
Stefan Kraft
 
 
1290
4
Anze Lanisek
Anze Lanisek
 
 
1056
5
Pius Paschke
Pius Paschke
 
 
1006
6
Gregor Deschwanden
Gregor Deschwanden
 
 
996
7
Andreas Wellinger
Andreas Wellinger
 
 
989
8
Johann Andre Forfang
Johann Andre Forfang
 
 
955
9
Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi
 
 
910
10
Domen Prevc
Domen Prevc
 
 
776
11
Maximilian Ortner
Maximilian Ortner
 
 
726
12
Kristoffer Sundal
Kristoffer Sundal
 
 
678
13
Karl Geiger
Karl Geiger
 
 
638
14
Paweł Wąsek
Paweł Wąsek
 
 
612
15
Michael Hayboeck
Michael Hayboeck
 
 
587
16
Timi Zajc
Timi Zajc
 
 
572
17
Marius Lindvik
Marius Lindvik
 
 
474
18
Manuel Fettner
Manuel Fettner
 
 
458
19
Ren Nikaido
Ren Nikaido
 
 
444
20
Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud
 
 
267
21
Aleksander Zniszczoł
Aleksander Zniszczoł
 
 
267
22
Tate Frantz
Tate Frantz
 
 
266
23
Artti Aigro
Artti Aigro
 
 
245
24
Philipp Raimund
Philipp Raimund
 
 
242
25
Naoki Nakamura
Naoki Nakamura
 
 
212
26
Benjamin Oestvold
Benjamin Oestvold
 
 
211
27
Valentin Foubert
Valentin Foubert
 
 
173
28
Kevin Bickner
Kevin Bickner
 
 
171
29
Władimir Zografski
Władimir Zografski
 
 
165
30
Lovro Kos
Lovro Kos
 
 
158
31
Markus Mueller
Markus Mueller
 
 
157
32
Kamil Stoch
Kamil Stoch
 
 
157
33
Killian Peier
Killian Peier
 
 
132
34
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
 
 
127
35
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki
 
 
122
36
Antti Aalto
Antti Aalto
 
 
116
37
Jakub Wolny
Jakub Wolny
 
 
111
38
Markus Eisenbichler
Markus Eisenbichler
 
 
88
39
Piotr Żyła
Piotr Żyła
 
 
80
40
Yevhen Marusiak
Yevhen Marusiak
 
 
76
41
Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi
 
 
76
42
Stephan Embacher
Stephan Embacher
 
 
72
43
Stephan Leyhe
Stephan Leyhe
 
 
72
44
Yukiya Sato
Yukiya Sato
 
 
69
45
Zak Mogel
Zak Mogel
 
 
59
46
Alex Insam
Alex Insam
 
 
55
47
Robin Pedersen
Robin Pedersen
 
 
47
48
Robert Johansson
Robert Johansson
 
 
32
49
Niko Kytoesaho
Niko Kytoesaho
 
 
28
50
Felix Hoffmann
Felix Hoffmann
 
 
27
51
Eric Belshaw
Eric Belshaw
 
 
26
52
Danil Vassilyev
Danil Vassilyev
 
 
13
53
Maciej Kot
Maciej Kot
 
 
13
54
Yanick Wasser
Yanick Wasser
 
 
13
55
Fatih Arda Ipcioglu
Fatih Arda Ipcioglu
 
 
12
56
Adrian Tittel
Adrian Tittel
 
 
11
57
Jason Colby
Jason Colby
 
 
11
58
Keiichi Sato
Keiichi Sato
 
 
10
59
Eetu Nousiainen
Eetu Nousiainen
 
 
7
60
Ilya Mizernykh
Ilya Mizernykh
 
 
6
61
Rok Masle
Rok Masle
 
 
5
62
Soelve Jokerud Strand
Soelve Jokerud Strand
 
 
5
63
Ziga Jelar
Ziga Jelar
 
 
4
64
Roman Koudelka
Roman Koudelka
 
 
3
65
Kasperi Valto
Kasperi Valto
 
 
2
66
Rok Oblak
Rok Oblak
 
 
2
67
Simon Ammann
Simon Ammann
 
 
2
68
Clemens Aigner
Clemens Aigner
 
 
1
69
Tomas Kuisma
Tomas Kuisma
 
 
1
70
Andrew Urlaub
Andrew Urlaub
 
 
1
Rozwiń
Najnowsze
UEFA zatwierdziła harmonogram Euro. Wiadomo, gdzie i kiedy finał
UEFA zatwierdziła harmonogram Euro. Wiadomo, gdzie i kiedy finał
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Euro kobiet do lat 19
Inter – Bayern w TVP. O której oglądać transmisję meczu LM?
Inter – Bayern na żywo w TVP. Kiedy i gdzie transmisja meczu 1/4 finału Ligi Mistrzów? [SKŁADY]
Inter – Bayern w TVP. O której oglądać transmisję meczu LM?
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Szokująca śmierć króla strzelców. Wypadł z 11. piętra budynku
Aaron Boupendza (fot. Getty Images)
Szokująca śmierć króla strzelców. Wypadł z 11. piętra budynku
| Piłka nożna 
Real odrobi straty? Relacja z rewanżu z Arsenalem w TVP!
Real Madryt spróbuje odrobić straty w rewanżowym meczu 1/4 finału Ligi Mistrzów z Arsenalem. Relacja na żywo w TVP (fot. Getty Images)
Real odrobi straty? Relacja z rewanżu z Arsenalem w TVP!
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Światek z awansem w Stuttgarcie. Kiedy mecz w ćwierćfinale?
Światek z awansem w Stuttgarcie. Kiedy mecz w ćwierćfinale? (fot. Getty)
Światek z awansem w Stuttgarcie. Kiedy mecz w ćwierćfinale?
| Tenis / WTA (kobiety) 
Wielki powrót Igi Świątek na mączkę! Rywalka bez szans [WIDEO]
Iga Świątek (fot. Getty)
Wielki powrót Igi Świątek na mączkę! Rywalka bez szans [WIDEO]
| Tenis / WTA (kobiety) 
"Cienka granica między szaleństwem i wiarą". Mocne słowa z Legii
Goncalo Feio i Legia Warszawa mają przed sobą rewanżowe spotkanie z Chelsea FC w ćwierćfinale Ligi Konferencji (fot: PAP)
"Cienka granica między szaleństwem i wiarą". Mocne słowa z Legii
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Do góry