| Skoki

Najdziwniejsze skocznie świata. Architektoniczne absurdy nie do uwierzenia

Narośl w centrum miasta, skocznia na piasku lub na jeziorze? Wybraliśmy najdziwniejsze. (fot. skisprungschanzen.com)
Kikut bez progu, skocznia-szkoła, skocznia na piasku lub na jeziorze? Wybraliśmy najdziwniejsze. (fot. skisprungschanzen.com)

Lada dzień FIS wybierze skocznie, które w sezonie 2022/23 będą gościły zawody Pucharu Świata. 13 kwietnia najpewniej znów usłyszymy w większości te same nazwy. Ale to nie oznacza, że na świecie jest tak mało obiektów do skoków narciarskich. Ani że wszystkie wyglądają tak samo. Co powiecie na obiekt wyłożony piaskiem zamiast igelitem?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Pierwszy wywiad z trenerem skoczków. Zdradza plan kadry

Czytaj też

Thomas Thurnbichler (fot. TVP)

Pierwszy wywiad z trenerem skoczków. Zdradza plan kadry

Tekst powstał przy współpracy z autorami serwisu skisprungschanzen.com.

Jeżeli Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie zdecyduje się rzeczywiście umieścić w kalendarzach rosyjskich miejscowości, co podobno planuje, to Puchar Świata 2022/23 będzie najpewniej kalką z poprzednich lat. Oczekiwanym odświeżeniem ma być powrót elity do USA (Iron Mountain) i – oby – ponowna gościna w rumuńskim Rasnovie. Żałujemy, że różnorodność lokalizacji jest tak mała, bo obiektów zdolnych gościć skoczków narciarskich jest na świecie więcej.

Ale przede wszystkim żałujemy, że skocznie z PŚ w większości są do siebie tak zbliżone parametrami i wyglądem. Jednak to nieprawda, że problem dotyczy wszystkich tego typu konstrukcji na świecie.

Na TVPSPORT.PL przedstawiamy obiekty, które pod pewnymi względami wymykają się z wszelkich ram.

Hammerfest – skocznia-pasożyt


Betonowa Jannebakken została postawiona w ścisłym centrum miasta. Bardzo ścisłym, bo dosłownie pomiędzy budynkami i nad drogą. Konstrukcja z bulą i rozbiegiem była tak wielka, że pod spodem zmieściłby się garaż lub dom. Problem w tym, że zanim ją dokończono, uznano, że jest błędnie zaprojektowana.

Skutek? Burzyć było żal, więc w 1972 roku Norwegowie postanowili wykorzystać cudaczną budowlę i na niej postawić drewniany, krótszy najazd. W tej sposób ze skoczni-giganta wyszła ledwie K50. W tym kształcie wytrzymała zaledwie osiem lat. Włodarze miejscowego klubu uznali, że najazd-pasożyt jest zbyt niebezpieczny i zdecydowali się na jego zamknięcie.

Pierwszy wywiad z trenerem skoczków. Zdradza plan kadry

Czytaj też

Thomas Thurnbichler (fot. TVP)

Pierwszy wywiad z trenerem skoczków. Zdradza plan kadry

Skocznia-pasożyt w Hammerfeście. (fot. skisprungschanzen.com)
Skocznia-pasożyt w Hammerfeście. (fot. skisprungschanzen.com)

Ufa – największa niedokończona skocznia świata


Ale to, jak w Hammerfeście pomylili się Norwegowie, jeszcze nie jest tak druzgocące. Rosjanie z Ufy poszli dalej i pod sam koniec prac zarzucili budowę skoczni aż 120-metrowej! Projekt, który z rozmachem miał zostać otwarty w 2003 roku, został zlokalizowany na terenie osuwiskowym. Metalowa wieża, domek na szczycie w kształcie amfiteatru – wszystko wyglądało wspaniale, dopóki nie zardzewiało. Siedem lat później gospodarze ponowili starania o budowę, jednak w sumie potrzebowali na to worka pieniędzy. Nie uzbierali go, więc w 2016 imponująca wieża została zburzona.

Co ciekawe, wieża pobliskiej 90-metrowej skoczni to budynek o skośnym dachu. Pod najazdem mieści się szkoła sportowa. Dziwactw tam jest jednak więcej. Po kilku poważnych wypadkach komisja budowlana zamknęła czasowo juniorskie obiekty. Otworzono je po roku przerwy, gdy Rosjanie dokonali istotnych poprawek konstrukcyjnych.

Na dachu szkoły (tu jednak już płaskim) w latach 20. wybudowano też sztuczną wieżę skoczni w Calgary-Stampede. Na Skarpie w Warszawie pod progiem mieściła się zaś poczta.

Rozbieg ze szkołą w środku i ten, który się nie udał. Ufa, Rosja. (fot. skisprungschanzen.com)
Rozbieg ze szkołą w środku i ten, który się nie udał. Ufa, Rosja. (fot. skisprungschanzen.com)

Hirschau, Arcachon – po co śnieg, skoro jest piach


Znacie obrazki z pustyni, gdzie na wydmach fani sportów ekstremalnych zjeżdżają ze szczytów po piasku? W skokach znają to od dawna. W USA (lokalizacja nieznana), a także niemieckim Hirschau i francuskim Arcachon nie chcieli uzależniać się od śniegu. Ani od igelitu. Za Odrą skorzystali z wysokiej na ok. 110 metrów Monte Kaolino – kupy 32 mln ton piasku kwarcowego, składowiska urobku z pobliskiej fabryki ekstrakcji kaolinu. Teren przystosowano do narciarstwa, budując niezwykły stok. W 1957 roku właściciele postawili tam 30-metrową skocznię, której projekt zatwierdził słynny architekt Heini Klopfer – dziś patron mamuta w Oberstdorfie! Francuzi na mniejszą skalę zrobili to samo na nadmorskich terenach w pobliżu Bordeaux.

Niestety, oba miejsca zostały zamknięte dla skoków z powodu dużego ryzyka upadków i kontuzji.

Sylwia Grzeszczak śpiewała o domach na piasku. O skoczniach na piasku marzyli w Niemczech i Francji. (fot. skisprungschanzen.com)
Sylwia Grzeszczak śpiewała o domach na piasku. O skoczniach na piasku marzyli w Niemczech i Francji. (fot. skisprungschanzen.com)

Rybnik, Oernskoeldsvik – pociąg jedzie, można skakać


Kiedyś w Polsce to były zimy – słyszymy często od seniorów. I może faktycznie, skoro w 1951 roku własną skocznię zapragnął mieć Rybnik. Na Paruszowcu, na 25-metrowej skoczni odbywały się mistrzostwa powiatu. Drewnianą konstrukcję wzniosła brygada stolarzy z huty Silesia. Nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oparto ją o dość osobliwe wzniesienie – nasyp kolejowy. Użytkowany nasyp, dodajmy.

Szwedzki z Oernskoeldsvik też mieli pociąg do pociągów. Albo brak innego wyjścia – chcieli skakać, wybrali miejsce, ale wkrótce potem władze kolei narodowych stwierdziły, że tamta lokalizacja jest jedyną, którędy można poprowadzić ważną linię kolejową. Skutkiem pertraktacji było wyburzenie starego obiektu, mimo że ten był bardzo zasłużony – jako pierwszy w kraju został pokryty igelitem, gościł także konkursy Pucharu Świata. Przestawiono go jednak o kilkadziesiąt metrów dalej, a nad wybiegiem do hamowania równocześnie wzniesiono imponujący wiadukt. Mało brakowało, a podobne rozwiązanie oglądalibyśmy w Wiśle-Malince. Most drogowy nad skocznią był jednym z pomysłów, jak pogodzić skoczków ze zmotoryzowanymi na trasie do Szczyrku. Ostatecznie, jak wiadomo, ruch kołowy poprowadzono pod spodem.

W Rybniku i Oernskoeldsvik mieli pociąg do pociągów. (fot. skisprungschanzen.com)
W Rybniku i Oernskoeldsvik mieli pociąg do pociągów. (fot. skisprungschanzen.com)

Oestersund i Lycksele – najpierw telemark, później na rybkę do jeziora


Alpbacken w Oestersund i jeszcze większa, bo aż 75-metrowa Himlabacken w Lycksele to idealny przykład tego, jak można wykorzystać naturalne warunki atmosferyczne. Długie, mroźne zimy w Szwecji to gwarancja zamarzania jezior. A tych mają tam akurat sporo. Skoro tak – pomyśleli – to wobec niedostatku odpowiednich wzniesień, miejscowi korzystali z tych, które wystawały prosto z wody. Dość powiedzieć, że obiekt w Lycksele mieścił się na wyspie. Wysoka wieża i zeskok były jeszcze na stałym lądzie, ale już wypłaszczenie i strefa hamowania – na wodzie. W Lahti do dziś pod skocznią mają basen, ale tam wodę da się na zimę wypompować. Z jeziora już niekoniecznie.

W Oestersund, podobnie jak m.in. Hammerfeście, pod progiem i bulą prowadziła droga. I to przez nią historia skoczni została zburzona. Dosłownie. Jeden z kierowców ciężarówek w 1971 roku próbował zmieścić pojazd w tunelu pod bulą i zahaczeniem dachem spowodował katastrofę budowlaną. Potem zabrakło chęci, aby ją odbudować.

Bardzo podobny tunel nad drogą wybudowano niegdyś pod rozbiegiem skoczni w Edmonton w Kanadzie.

Skocznia na górze, ale hamowanie na wodzie. Po lewej bula, w którą uderzyła ciężarówka. (fot. skisprungschanzen.com)
Skocznia na górze, ale hamowanie na wodzie. Po lewej bula, w którą uderzyła ciężarówka. (fot. skisprungschanzen.com)

Oberwiesenthal – gdy skocznia za trudna, naciśnij przycisk


Tuż obok domu słynnego Jensa Weissfloga od dekad działa jeden z najważniejszych niemieckich ośrodków do skoków. Na pierwszy rzut oka – zupełnie normalny, dość nowoczesny, z igelitem i wyciągiem krzesełkowym. Ale taki nie jest. Gospodarze długo głowili się, jak zapewnić juniorom najlepsze warunki do treningów. W końcu wymyślili: po co budować próg z betonu, który ma stałe nachylenie, skoro można by je równie dobrze zmieniać? Jak wiadomo, im bardziej strome jest miejsce odbicia, tym trudniej wykonać na nim wartościowy skok. Dlatego mniejsze skocznie w kluczowym punkcie są wspierane na siłownikach. Wystarczy wcisnąć przycisk, pociągnąć za wajchę i w kilka chwil utrudnić zadanie zdolniejszym zawodnikom albo ułatwić je tym, którzy dopiero zaczynają karierę. W ten sposób zamiast jednej skoczni w jednym miejscu Niemcy mają ich kilkadziesiąt – tyle samo, ile możliwości skonfigurowania progu do aktualnych potrzeb.

Podobne rozwiązanie zainstalowano także m.in. w Bad Heilbrunn – na skoczniach im. Wolfganga Loitzla. Niestety, gdy miejscowy klub zdecydował się przebudować pobliskiego mamuta Kulm, inwestycja wydrenowała ich konta z pieniędzy. I z uwagi na to skocznie zostały porzucone.

Degenfeld – trochę do skakania, trochę do slalomu


Zdarza się, że w jednej miejscowości funkcjonują dwie skocznie o podobnym rozmiarze. W Lillehammer na przykład istniały dwa obiekty 120-metrowe i na obu odbyły się Puchary Świata. W Degenfeld mowa o konstrukcjach normalnych, tzn. ok. 90-metrowych. Przy czym jedna, nowsza, od 2016 roku jest ratunkiem wobec tego, jak zła była jej poprzedniczka.

Nazywana Winterhalde skocznia wszystko miała nie tak jak trzeba. Po pierwsze, w połowie zeskoku przecina ją droga. Po drugie, przez płaski rozbieg gospodarze musieli dobudować stromszy fragment najazdu, aby jako tako móc regulować prędkość najazdową, podobnie zresztą jak w Odnes w Norwegii. Ale to jeszcze nic. Zawodnicy, którzy mieli okazję tam rywalizować, wspominają przede wszystkim wybieg obiektu. Nie ma tam band, które go kończą. Co więcej, nie można było ich wybudować, ponieważ skoczkowie po wykonanym telemarku nie zatrzymywali się do odpięcia nart. Żeby dostać się do drogi, przy której parkowały busy (wyciągu brak) wiozące ich z powrotem na górę, zjeżdżali jeszcze ok. 400 metrów po dzikiej łące, co bywało karkołomnym zadaniem. Dopiero po podróży samochodem dowiadywali się, jaką uzyskali odległość. Choć trwało to tak długo, że część przez ten czas mogła zupełnie zapomnieć, aby to sprawdzić.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
>> SKOCZNIE POD DACHEM? NIC NOWEGO, ROBILI TO STO LAT TEMU
>> SKOKI W STOLICACH. DZIWACTWO? NIE, MIAŁO JE AŻ 27 PAŃSTW
>> SKOCZNIA NA LODOWCU? DA SIĘ, TRENOWALI TAK MAŁYSZ I STOCH

Zobacz też
Jest nowy kontroler sprzętu w PŚ w skokach! [NASZ NEWS]
Juergen Winkler będzie nowym kontrolerem sprzętu skoczków narciarskich w Pucharze Świata (fot. Getty, juergenwinkler.com)
tylko u nas

Jest nowy kontroler sprzętu w PŚ w skokach! [NASZ NEWS]

| Skoki 
Wraca ważna impreza skoczków! Nie było jej od dekady
Dawid Kubacki (fot.
tylko u nas

Wraca ważna impreza skoczków! Nie było jej od dekady

| Skoki 
Polacy wrócili na skocznię. W tle czekanie na decyzje z FIS
Dawid Kubacki (fot. Getty)

Polacy wrócili na skocznię. W tle czekanie na decyzje z FIS

| Skoki 
Stoch odniósł się do słów o końcu kariery. "Kiedyś chciałem po cichu"
Kamil Stoch (fot. Getty)

Stoch odniósł się do słów o końcu kariery. "Kiedyś chciałem po cichu"

| Skoki 
Rusza najckliwszy serial świata. Rok pożegnania Stocha jest dla nas [KOMENTARZ]
Kamil Stoch z autorem tego tekstu w 2010 roku w Libercu. To ostatnia jesień przed wybuchem "Stochomanii" (fot. Getty, własne)
polecamy

Rusza najckliwszy serial świata. Rok pożegnania Stocha jest dla nas [KOMENTARZ]

| Skoki 
Ostatni sezon Stocha, co z Żyłą i Kubackim? Małysz odpowiada
Adam Małysz i Kamil Stoch (fot. PAP)

Ostatni sezon Stocha, co z Żyłą i Kubackim? Małysz odpowiada

| Skoki 
Norwegowie zwolnieni po skandalu w skokach narciarskich
Zawieszony sztab szkoleniowy norweskich skoczków narciarskich ostatecznie został zwolniony z pracy (fot. PAP).

Norwegowie zwolnieni po skandalu w skokach narciarskich

| Skoki 
Nie tylko Stoch. Kolejny słynny skoczek kończy karierę
Manuel Fettner (drugi z prawej) zapowiedział zakończenie kariery (fot. Getty).

Nie tylko Stoch. Kolejny słynny skoczek kończy karierę

| Skoki 
Kubacki uderzył w trenera. Stoch: Dawid powiedział za mało, żeby...
Kamil Stoch i Thomas Thurnbichler (fot. PAP)
tylko u nas

Kubacki uderzył w trenera. Stoch: Dawid powiedział za mało, żeby...

| Skoki 
Kamil Stoch o końcu kariery: chcę zdobyć medal olimpijski [WYWIAD]
Kamil Stoch (fot. TVP)
tylko u nas

Kamil Stoch o końcu kariery: chcę zdobyć medal olimpijski [WYWIAD]

| Skoki 
Polecane
Najnowsze
Baraż o Ekstraklasę! Wisła Płock gra z Polonią Warszawa
transmisja
Baraż o Ekstraklasę! Wisła Płock gra z Polonią Warszawa
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Wisła Płock – Polonia Warszawa. Betclic 1 Liga, baraże o Ekstraklasę. Transmisja online na żywo w TVP Sport (29.05.2025)
Mecz Wisła Płock – Polonia w TVP. Zobacz składy na półfinał baraży
Wisła Płock – Polonia Warszawa. O której godzinie i gdzie oglądać dzisiaj transmisję w TV i online? (29.05.2025)
Mecz Wisła Płock – Polonia w TVP. Zobacz składy na półfinał baraży
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Dyrektor Lecha zdradził plany. Tego piłkarza będzie chciał kupić
Zdaniem Tomasza Rząsy sukces Lecha przyszedł w ogromnych trudach (fot. PAP)
Dyrektor Lecha zdradził plany. Tego piłkarza będzie chciał kupić
Radosław Laudański
Radosław Laudański
Szczere wyznanie Świątek. "Czasami po prostu brakowało mi energii"
Iga Świątek zmierza po obronę tytułu na kortach Rolanda Garrosa (fot. Getty Images)
Szczere wyznanie Świątek. "Czasami po prostu brakowało mi energii"
| Tenis / Wielki Szlem 
Porażka Fręch w French Open. Wskazała kluczowy moment
Magdalena Fręch (fot. Getty Images)
Porażka Fręch w French Open. Wskazała kluczowy moment
| Tenis / Wielki Szlem 
Przybysz o burzliwych negocjacjach z KSW [WIDEO]
Przybysz o burzliwych negocjacjach z KSW [WIDEO]
Przybysz o burzliwych negocjacjach z KSW [WIDEO]
| Sporty walki / MMA 
Dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa odpadła z French Open
Barbora Krejcikova (fot. Getty Images)
Dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa odpadła z French Open
| Tenis / Wielki Szlem 
Do góry